Şimdi Ara

TÜRK TELEKOM/TÜRKCELL/TÜRKSAT FİBER OPTİK ALTYAPI ÇALIŞMASI [ANA KONU] (765. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
8 Misafir - 8 Masaüstü
5 sn
51.346
Cevap
244
Favori
4.013.368
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
104 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 763764765766767
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bu arada dün söz konusu sızan belgedeki bilgilerin akıbetini öğrenebilmek için Türk Telekom'a e-posta attım. Böyle bir durumun olmadığını, bu yönde bir bilgi olamdığını, mevcut AKN'li müşterilerin 1 ocaktan itibaren tahahüt süreleri boyunca limitsiz olacağını ifade ettiler, üzerine basarak sordum bir kaç kez.

Ancak ilk sordukları şey siz iş ortaklarımızdan biri misinizdi. Acaba iş ortağı olsam farklı mı konuşacaklardı bilemiyorum.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ö1f1

AKN'nin ana sebebi altyapının güçlendirilmesiyle ilk sebep değil. Ağırlıklı sebep veri trafiğimizin ekseriyetle yurtdışına olduğu için trafik taşıma maliyeti. Varsayalım bu sorun olmasaydı bile bu kadar kullanım yapmak sistemi suistimaldir. Başkalarının hakkına tecavüzdür bence.

Ha dediğiniz gibi bu kadar depolama maliyetinin altına girebilen kişiler pekala metro ethernet de alabilirler. O zaman isterlese tam kapasite 7/24 de kullanabilirler.
    Ustam şunu anlatmaya çalışıyorum. İnternet sözleşmemde sınırsız değil mi ister 1 TB ster 100 TB indirebiliyorsam indiririm. Bu sözleşme de şu kadar indireceksiniz yoksa kara listeye alınırsınız diye bir şey yok. Ben şunu özellikle söylüyorum Şuan için biri 100 MBPS ile indirdiğinde oluşan trafik başkasıın interneti rahat kullanmasını engelliyor. İyi avrupa da adamlar 1GB/sn ile internet veriyor onlar niye suistimal kavramlarını hiç kullanmıyorlar. Şahsen bunun sorumlusu Turk Telekomdur halkın bu halde olmasının ve kötü interneti bize sunmasının en büyük sebebi Türk Telekomdur. Gerekirse yurt dışı kaynaklı darboğaza girmemek için veri merkezlerini kiralasınlar yurt dışında ama işlerine gelmediğind ehalk internet indirme yaparsa suçludur kavramına karşıyım. Burda gerçekten Türk Telekom mağdur olsaydı amenna derdim ama fiyatları uçuk pahalı internet kullanıyoruz ve yatırım amaçlı kullanmıyor. Yurt dışında trafiği önlemek için kiralama yapmıyor bunlarda da kullanıcı mı suçlu ki kara listeye alınsın ve indirmelerine karışılsın.

Bu fiyatlara bu pahalılığa interneti kullanıyorsam ve buna rağmen ISS ler kara liste gibi şeyler önümüze sererse gece gündüz indirme yapacağım inatla.

Şuanda hali hazırda 100 GB ı zar zor dolduruyorum 1 ayda. Ama başkalarına engel olunmasını istemem özgür olsun insanlar.

• Ö1f1 kullanıcısına yanıt
    mustifb M kullanıcısına yanıt
    İyi bari sevindim :)

Gerçi müşteri hizmetlerine de güvenilmiyor hocam. Kasım ayı faturalarında, limitsiz olacaksınız bildirimi geldiğinde, müşteri hizmetleri hala kotaya geçeceksiniz diyordu. :D Hatta Hakan Dursun açıklama yapmasına rağmen hala aynı bilgiyi veriyorlardı. :)

Mail de zaten kafa karıştırıcı şeyler var sızdırılanda. Mesela gönderim tarihi 1 Kasım 2018 diyor. O tarihten sonra çok fazla değişiklik yapıldı. Öte yandan dün de belirttim, bazı arkadaşlar bunun Al-Sat ile hizmet verenleri etkileyebileceğini, VAE'nin ya da YAPA'nın farklı bir sistem olduğunu, onları etkilemeyeceğini yazmışlar. Bu konuda teknik olarak bir bilgim yok tabii ki.

@mustifb hocam gelince bizi aydınlatır belki bu mail işini :)
  • habib_723 kullanıcısına yanıt
    Veri merkezlerini kiralamak derken.

Yalnız şöyle bir durum var şuan konuştuğumuz durum mevcut limitsiz paketler üzerine değil. @NitroNos hocamın erişilebilir limitsiz paket varsayımı üzerine konuşuyorum yoksa bu fiysta limitsiz alan sömürsün lafım yok.

Ama erişilebilir fiyatlı limitsiz olursa bence bir üst limit olmalı, bu üst limitin olmadığı şimdiki pahallı limitsizler gibi paketler de olmalı sömürecekler için.

Tabi bu sefer kavram karmaşası doğuyor, limitli limitsiz gibi.

Yalnız yanlışım yoksa bu olay bugün burada yumurtlanılmış bir fikir değil. Yanlış hatırlamıyorsam konunun ilk vakitlerinde de buna benzer bir konuyu tartışmıştık. Başka ülkelerde bazı ISS'ler uygulanan bir sistemdi gibi hatırlıyorum.

• BoraNb kullanıcısına yanıt
    Müşteri hizmetlerine yazmadım.Genel müdürlükten aradılar.

Bir derdiniz olunca (tabii tarife sormak/değiştirmek için de aramayın) Eniz Akdağ'a, Özel Müşteri Yönetimine falan e-posta atın o zaman genel müdürlükten arıyorlar. Daha doğru bilgi edinme şansı oluyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Ö1f1

Veri merkezlerini kiralamak derken.

Yalnız şöyle bir durum var şuan konuştuğumuz durum mevcut limitsiz paketler üzerine değil. @NitroNos hocamın erişilebilir limitsiz paket varsayımı üzerine konuşuyorum yoksa bu fiysta limitsiz alan sömürsün lafım yok.

Ama erişilebilir fiyatlı limitsiz olursa bence bir üst limit olmalı, bu üst limitin olmadığı şimdiki pahallı limitsizler gibi paketler de olmalı sömürecekler için.

Tabi bu sefer kavram karmaşası doğuyor, limitli limitsiz gibi.

Yalnız yanlışım yoksa bu olay bugün burada yumurtlanılmış bir fikir değil. Yanlış hatırlamıyorsam konunun ilk vakitlerinde de buna benzer bir konuyu tartışmıştık. Başka ülkelerde bazı ISS'ler uygulanan bir sistemdi gibi hatırlıyorum.
    Anladım@Ö1f1 ustam. Cevabınız için teşekkür ederim. Misal ping değerlerimiz avrupa amerika için yerlerde veya trafik için neden çözümler üretilmiyor. Buna bir çözüm üretsin istiyorum akşam saatlerinde internette bir yoğunluk var bu konuyla neden çok fazla üstünde durulmuyor geçiştiriliyor hep yıllardır akşam saatlerinde resmen internette sürünüyoruz. Bunun için artık çözümleri ne ise çalışma yapsalarda bizde sağlıklı bir şekilde hizmet alsak.

Özellikle yurdun ortalama veri indirmesi 90-95 GB iken daha çok hizmet bekleriz düşüncesindeyim.

Bölgesel darboğaz sorunları genelde rapor edilir, çok sürmeden de çözülür ama bölgenizde varsa böyle bir sorun direkt yazın Eniz Akdağ'a.

Onun haricinde bizim de network'ümüz pek iyi değil. Neden BGP rotaları karman çorman, hatlar özellikle sürekli viraj dönüyor gecikmeyi önemli ölçüde etkiliyor. Kimi yerde cihazlar doğru ayarlanmıyor, yanlış cihaz kullanılıyor falan. Bu internetin ince ayarları daha oraya gelene kadar kırk fırın ekmek yemek lazım. Bir de ISS'lerdeki planlayıcı personeller ve karar alıcılar bu hususlara dikkat edecekler her şeyden önce.

Yurtdışına ping, sistemin doğası gereği elbette yüksek olacak onun çözüm yolu servisleri yurtiçine çekebilmek. Yurtdışından servislere erişmek biraz taşıma su ile değirmen döndürmeye benziyor.

İnsanlar için internet önemli bir kavram haline gelmeli. AKN'dir kotadır, fiber geldi gelmedi FTTC/B/H falan bunlar günlük konular, geçer gider bu konular. Bundan daha önemlisi insanların gözünde internetin değeri. Bu yüzden İnternetle Hayat Kolay projesi bence çok önemli keza İnternetsiz Ev Kalmasın da öyle. Ama sektörün tüm paydaşlarının tam destek vermesi gerekli bu konuya. Bir sadece bir derneğin, bir avuç gönüllünün ve bir şirketin sponsorluğunda ne kadar hızlı ilerler bu projeler? Paydaşlar aktif destekler vermeliler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ö1f1 -- 20 Aralık 2018; 16:52:31 >

kardeşim bu turk telekom alt yapı ile ilgili sıkıntı çekiyorum adsl kullanıyorum 16mb ama vdsl hizmetine geçmek istiyorum. eniz Akdağ beye mail atsak acaba yardımcı olabilirmi???
    Hocam zaten yayın yapıyordu. 2 km metre kadar menzili vardı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    100 mbps hızı olan bir insan 1 ayda maksimum zaten 32,4 Tb veri indirir maliyet kısmında yurt dışına veri kadar para ödediğimiz için sizin internetiniz 100 TL olsa bile 5'e veya 6'ya böleceksiniz dolar ve euro olarak ödeme yapılıyor . 20 dolar veya 16 euro devlete kdv , ötv , kar yapmayacak mı firma ondan dolayı İnternet servis sağlayıcısı maliyet olarak zarar ettiğinde size hizmet vermeyi devam ettireceğini mi sanıyorsunuz ?

Kara liste mantıklı zaten sırf sizin gibi zihniyetler yüzünden bu haldeyiz paketlerin fiyatı ortada adamlar bu düşüncelere bakıpta 100 mbps internete 1000 TL'de diyebilir haklılar.
    Hocam bu uygulama başka bir yerde görmedim diğer yurt dışında ki sadece Türk Telekom'da kara liste var eğer Bireysel aboneliğin ortalama veri kullanım miktarı var onlarda eğer onu aşıyorsa direk kara listeye alabiliyorlarmış.

Şu ana kadar görmedim ama aboneliği tek taraflı kara listeye alınıp iptal edileni gördüm.
  • BoraNb kullanıcısına yanıt
    Mevcutta taahhütsüz AKN'li paket kullanan bireysel müşteriler ve Al-Sat şeklinde bu paketleri satan alternatif işletmeciler için 1 Nisan'dan sonra tarife kotalı olacak. Yani şu anda taahhütsüz 24 Mbps 35 GB AKN'li kullanan kişi 1 Nisan'dan sonra üst paketlere geçmezse 24 Mbps 55 GB kotalı olacak. Tabii BTK onaylarsa, BTK onaylamazsa o taahhütsüz paketlerde AKN'siz devam edecek.

Taahhütlü müşteriler taahhüt süresince gerçekten sınırsız olacak o konuda bir sıkıntı yok. Zaten paket tanımı taahhütte Limitsiz olarak geçtiği için onu kotaya çevirirse hangi mahkeme olursa olsun kaybederler.
  • NitroNos kullanıcısına yanıt
    Biz yurtdışıyla bir değiliz onların yakınına bile yaklaşamayız. Yurtdışında sistem tamamen alternatif ISS'nin yatırım yapması üzerine kurulmuştur. Hatta geçen yaz aylarında Almanya'nın BTK'sı BNETZA alternatif firmaların yatırım yapmalarını engelliyor diye Al-Sat ve VAE hizmetlerini kaldırdı. Ama onların Deustche Telecom'u da karşı çıkıp mahkemeye vermiş. Çünkü adam alternatiflerden daha çok kazanıyor. Türk Telekom'un yurtdışında yatırımı Türkiye'den 5 kat ucuza geliyor üstelik bazı ülkeler teşvik veriyor. Türknet'te Frankfurt'a kendi hattını çekiyormuş onlar bile Türkiye'de artık YAPA bile yapmayız diyor. Yani devletten teşvik alan bir ISS bile oradaki durumu görünce ülkedeki yatırımdan vazgeçiyor.

Ülkemizdeki sistem böyle olunca tabii ortaya çıkan sonuç bu oluyor. Yani eğer ben ISS patronu olsam Türkiye'de hiç yatırım yapmazdım sanırım... Hatta Türkiye'de yatırım yapmayacağım için sansürle bu kadar uğraşmazdım, şirketin imajı yerle bir olup Irak bile "size nasıl güvenelim" demezdi.

• mustifb M kullanıcısına yanıt
    Hocam Taahhütsüz kullananlara bir şey demiyorum onu anladım da al-sat şeklinde İSS'lere ekstra yük getirmiyor mu zaten türk telekom transmisyon ücretlerini arttırmadı mı hocam daha ne yapmaya çalışıyor BTK bence buna izin vermez.
    Yeni yıldan sonra aknli limitsiz satamayacakları için dediğiniz gibi aknli taahhütsüzleri mecbur kotalıya geçirecekler. 3 Ay toleranslı olalım demişler o zaman. Aydınlatıcı oldu bu yazdığınız.
    Daha henüz hiçbir tarife BTK'nın onayından geçmedi. Kiralık devre, port ve transmisyon, Al-Sat tarifeleri ve 2019 fiber planları onay bekliyor. Üstelik yıl bitti mevzuata göre tarifeler yayına girmeden 15 gün önce onaylanması gerekiyor. Ama alternatif ISS'ler fiyatları gördü, itirazlarını bile ilettiler top BTK'da.
    Ortada ciddi problem var btk bu sorunu ortadan kaldıracak ek karar açıklayabilir hocam bekliyoruz bakalım ne olacak hayırlısı.
  • Fantastik66 F kullanıcısına yanıt
    www.milleni.com.tr/fiber-nerede

Şu adresten sorgu yapınca ne çıkıyor?

• Vay arkadaş, adam sistem kurmuş demek ha.

afyon merkezde oturuyor no 1 den 2 ye taşınsa gine internet alır adresine yasak gelmesi olmaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-BD386127B -- 20 Aralık 2018; 17:4:55 >
  • 
Sayfa: önceki 763764765766767
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.