Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

Türk Telekom Fiberoptik Altyapı Çalışması [ANA KONU]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
9 Misafir Kullanıcı, 9 Masaüstü Kullanıcı
31.990
Cevap
124
Favori
1.670.000
Tıklama
Tüm Forumlar >> Haberleşme >> İnternet Servis Sağlayıcılar >> Türk Telekom >> Türk Telekom Fiberoptik Altyapı Çalışması [ANA KONU]
Giriş
    768 Mesaj
    Ben şu karalisteye hala karşıyım umarım gelmez. Karşı olmamın nedeni de şu millet marsa uzaya şunu bunu gönderiyor. Bizde 4-8-16-24 -100mbps hızları konuşuyoruz. Adamlar 1Gb/sn vs hızları konuşuyor. Bırakın internet adamlar istediği kadar indirme yapsın bi yerden sonra zaten kim olursa olsun ticari amaç haricinde kimse sürekli o şekilde indirmez. Benim ortalama aylık internet harcamam 100GB ve hızımda 50mbps ama başkasının 10 TB indirmesine neden karşı çıkayım adamı özgür bıraksak belki sürekli indirme yapmayacak ama dediğim gibi ticari amaç haricinde serbest olsun. Bu durum çokta abartılmaması gerekiyor kanımca.

Bir çok sunucularda kurumsal bazda onlarda bile limit var limiti olmayan bir şey söyleyin.
    |
    |
    habib_723 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    |
    |

Başvurunuz Kurumumuzca işleme alınmış olup işletmeciniz ile yazışma yapılması suretiyle mevzuat kapsamında sonuçlandırılmasını müteakip tarafınıza bildirilmek üzere işletmecinize iletilmiştir.
    Kurumumuz mevzuatı çerçevesinde tüketici şikâyetleri; şikâyetlerin tasnifi neticesinde şikâyetlerin yoğunlaştığı ve/veya şikâyet konusunun yaygın abone mağduriyetlerine yol açtığının anlaşılması durumunda Kurumumuz tarafından yapılacak düzenleme ve denetlemelerde dikkate alınmaktadır.

Bilgilerinizi rica ederiz.
    Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu
    Tüketici ile İlişkiler Müdürlüğü
    |
    |
    Ö1f1 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Anladim hocam saolun. Cok sacma cunku akn verse daha iyi duran kotali nedir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    quote:

Orijinalden alıntı: mustifb

Yapılırda depolaması sıkıntı. Hadi 1-2 ay olsa piyango tutturdu HDD stoğu yaptı dersiniz de 8 ay kadar 12 TB toplamda 96 TB yapar. Sürekli indir-sil yapsa HDD ölür. Büyük ihtimalle ya stream yapıyordu (birkaç cihazda aynı anda 4K açabilir) ya da bir cloud hesabı bir de sunucusu vardı bütün depolamayı cloud'a yapıyordu.

Ama ben 1-2 TB yapan adama bile hayranım. Sırf 1 ayı bunun için ayırıp 2 bilgisayardan 7/24 Full HD video açmıştım en fazla 520 GB olmuştu.
    Ben nisan ayinda VDSL gectim. VDSL gectikten sonra 100 gb dolmayan kota dolmaya basladi. Bir de mayis ayinda IP tv hizmeti aldim. Bu sefer de 200 gb zorluyorum.

|
    |

• Kurmay Yarbay
    5060 Mesaj

İyi ping almanız pek mümkün değil. TT'nin Sofya hattı sadece Google POP noktasına bağlı bu yüzden bu hattan sadece Google trafiği çalışıyor. Bükreş'e ping düşük olur ama Bükreş hattı yönlendirmeli IP bulabilir misiniz bilmiyorum. Söz konusu IP'leri tek tek denemeniz lazım. 52.0.0.0/8 bloğu Bükreş yönlendirmeli mesela ama bu IP'ler de Amazon ve Microsoft'a ait.

Yunanistan da veri merkezi mi varmış diye sormak lazım. Yunanistan da bazı bankaların verileri bile ülkemizde barınıyor. Ülkenin yurtdışı çıkışı zaten Türk Telekom ve Telecom Italia'dan. İki hatta kötü, Telecom Italia Akdeniz üzerinden geçiyor ve ping yüksek. TT hattı da ilk önce İstanbul'a gelip sonra yurtdışına çıkıyor bu yüzden pingleri bizden daha yüksek.
    |
    |
    NitroNos kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Yurtdışında 1 Gbps kullanan adamlar da 12 TB kullanmıyor işte. Dünyada en fazla veri tüketimi Singapur'da o da ortalama 350 GB. Bugün dünyanın hemen her yerinde yüksek bandwith kullandığınızda bir frenleme sistemi vardır, bir üst pakete geçirirler, hızı düşürürler, erişimi yasaklatırlar vs. Bu ISS için de aynı adam 10 Gbps port satıyor her 5 TB başına 25 cent ücret alıyor ama eğer 2 PB'ın üzerinde kullanım olursa otomatik bir üst pakete geçiyorsunuz. Bu ISS için ek bir maliyettir belki bir daha hiç o kadar kullanılmayacak ama yüksek fiyatlı üst pakete geçecek bunun maliyetini de bize yansıtacak.

Bugün yurtdışından dahil sunucu kiralasanız aynı sistem. Digital Ocean'da 5 TB kota var, kotayı aşarsanız sunucunun internet bağlantısı kesiliyor ya da birkaç dolar verip 5 TB daha alıyorsunuz.

Bu adamı zaten ISS durdurmasa karşı taraftaki firma durdurur. Adam metro ethernet almış, dizi izleme sitelerinden böyle dizileri indiriyor. Metro ethernet olduğu için TT bişey dememiş ama 50 TB'a ulaşınca Bulgaristan'daki sunucu sahibi adamın IP adresini engelledi.

Çünkü internet sınırsız birşey olmadığı gibi her kullanım için bir ortalama baz alınıyor. Bugün Google'ın Avrupa bölgesi toplam kapasitesi 150 Tbps. Avrupa'da internete bağlı kişi sayısı 200 milyon. 200 milyon kişinin tamamına 1 Mbps bile verseniz ve hepsi Google hizmetlerini kullansa darboğaz yaşanır.
    |
    |
    habib_723 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Kurmay Yarbay
    14825 Mesaj

Hocam geçen Vodafone konusunda lafı açıldı.

OTE Atina'ya direkt TTI hattıyla ping 70ms; Turkcell ile ise Tata ardından Telia dolaşıp 100ms

Yalnız hocam Turkcell ile test yapınca Telia OTE bağlantısı gördüm acaba hatları mı var? Yoksa Ti Sparkle ya da TTI'dan kiralık hat mıdır?

Hocam bir de Ti Sparkle'ın hattı emektar Seabone mu

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    mustifb kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    14825 Mesaj

Hocam bahsi geçmişken, şimdi biz Google Sofya malum felç, tüm Avrupa'da da benzer sorunlar yaşanıyor mu Google için?

|
    |
    5060 Mesaj

POP bazlı sorun bir Amsterdam birde Sofya var. Veri merkezi kaynaklı kapasite sorunu ise Avrupa'nın yanında Asya'nında sorunu. Ama şu anda Google, Danimarka'da büyük bir veri merkezi daha yapıyor. Kapasite sorunu çok büyük ölçüde çözülecektir Sofya problemi bile 2019 içerisinde çözülecek.
    |
    |

Google Fiber adamlar resmen internet üzerinden medeniyet dediğimiz yolda giderken bile sınırsız internet sansürsüz internet bağlantısı savunması yeterli Google Fiber gibi ISP ler ülkede olsa Turk Telekom kalmazdı.

Fakat Google Fiber Turkiye gelmez. Bende olsam gelmezdim. Daha wikipedia yasağı ülkede devam ediyor.

YouTube kaç kez yasakladı. Yasaklamaların olduğu bir ülkede veri merkez açar mısınız ? Aslında ülkede steam ve torrent veri merkezi açılsa yeterli gelir. Bu seferde torrent patlaması olurdu. Millet kaçak oyun indiriyor.

Yakında 4K veya 8 K diyoruz bu videoyu 8 Mbps veya 16 Mbps izlemeye imkansız en az 100MBps lazım

Şöyle 4 K canlı yayın flim dizi çekilmeye başlasın o zamam TB bile Size Normal gelebilir.

5G konuşmak istiyorum 2020 geçebilirsek nesneleri internet diyorsak İnternet kullanımı artması 10 TB veya 20 TB olması normal olur internet ne olursa olsun bilgi ulaşma kaynağı olarak kullanıyor. Yani 5G diyorsak Kotasız AKN'siz olması kara liste tarih olmalı.

Diyelim tivibu 4 K yayın veriyor IpTv sonra 8 K geldi canlı yayın başladılar o zaman Ip tv yuksek veri kullanımı söz konusu gelecekte olmaması gereken şeyler.

Kara liste

AKN

Kota

Bilerek hız düşürme.

|
    |
    Bahsedilenler: NitroNos kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör Ö1f1 , mustifb

• Yüzbaşı
    693 Mesaj

Cimer üzerinden btk aynısını bana yazmıştı kopyala yapıştır yapmışlar.

|
    |
    NitroNos kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Her eve en az 35 mbps internet gelmesi lazm özel sunucu kiraladım hocam umrumda değil ha firma olarak gelmez tabi yasak ne kadar az ise o kadar firmalar rahatlar ekstra sansür ekstra yükü getirir.

Kopyala yapıştır'da olsa en azından biraz baskılasınlar.
    |
    |
    Afyok01 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

OTE'nin direk kendi hatlarıyla Sofya ve Budapeşte hatları, Sparkle'dan da kiralık hatları var. O yüzden Telia ile peering yapması şaşırtıcı değil. TiSparkle evet Seabone, genel olarak denizaltı kablolarıyla iletişim kurdukları için uzantıları tuhaf değil. Adamların kendi ülkelerinde dahil çok fazla denizaltı hatları var. O küçümsediğimiz Seabone (Telecom Italia) de baya iyileşmiş 2-3 yıl önce İstanbul-Frankfurt 100 ms'di. Turkcell'de baktım Akdeniz'den gitmesine rağmen Frankfurt pingini 45 ms'e kadar düşürmüşler. Gerçekten büyük ilerleme katetmişler.
    |
    |

Google Fiber'in hangisinden bahsediyorsunuz? Öncelikle Google'ın son kullanıcıya fiber döşeme işinden çekildi ABD'de birkaç eyalette yaptılar sonra son kullanıcı için fiber döşeme işini tamamen bitirdiler. Ama kendi veri merkezleri, POP noktaları için Google'ın dünya genelinde fiber hatları var. Tel Aviv ve Riyad POP noktası için direk Ege denizinden geçen hatları var. Karasal olarak İrlanda-İngiltere-Hollanda-Almanya-Polonya-Litvanya-Belarus-Rusya-Gürcistan-Azerbaycan-İran-Irak-Ürdün-Suudi Arabistan hattı da var.

Danimarka veri merkezinden de Almanya, Çekya, Macaristan, Sırbistan, Yunanistan, Bulgaristan, Romanya ve Ukrayna'dan geçecek bir hat daha inşa ediyorlar.

Biz ülkemizin şu anki koşullarıyla 8K'yı ancak biraz bekletip 50 Mbps ile izlemeye çalışırız sonra kota biter internet kesilir bir dahaki ay başka bir 8K video izleriz.
    |
    |
    Afyok01 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Hocam bu arada neden Cosmote'un sitesine erişemşyoruz, hayır yasaklı da değil, acaba şirketten birisi gıcıklığına DNS'ini mi sildi

|
    |
    5060 Mesaj

IP adreslerini private yapmışlar, erişim izni almadan erişilmiyor. Bizde de kimse neden erişemiyoruz diye sormamıştır. Sadece o değil Slovak Telecom'un bazı IP adreslerine de erişemiyoruz onlar da sadece peeringle erişime açık. Bizim ülkede bunları düşünecek ISS'ler yok.
    |
    |

Hocam bu Cosmote IP-MPLS biriminin binayı boya badana yaptılar da tiner falan açık mı kaldı, niye private yapmışlar ki, sadece kendi ağlarındakiler erişip napacak?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ö1f1 -- 21 Aralık 2018; 21:30:3 >
    |
    |
  • Kurmay Yarbay
    14825 Mesaj

Hocam bugün arayacaktım, onlar beni aradı, 100Mbps'e geçtim, 24 ay tahahütü de bastım.

Hanfendi diyor ki 100 alamazsın 90'da kalırsın, 50 satacak, yav sen bırak benim keyfim bilir isterse 51Mbps alırım

Bir de paket kapsamında 3 ay boyunda AKN'ye +25GB varmış, onu söylüyor, sonra da yeni yılda limitsiz olacak diye ekliyor, neden söylüyorsun o zaman

|
    |
    Bahsedilenler: AMC
Reklamlar
Mobilya Takımları
seo paketleri
Bey Azura
SEO
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

DHSQLZ
1,172
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.