Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

Türk Telekom Fiberoptik Altyapı Çalışması [ANA KONU]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Apsny Daha Az
1 Kayıtlı Üye, 11 Misafir Kullanıcı, 11 Masaüstü Kullanıcı, 1 Mobil Kullanıcı ( 1 Mobil Cihaz )
32.010
Cevap
124
Favori
1.671.016
Tıklama
Tüm Forumlar >> Haberleşme >> İnternet Servis Sağlayıcılar >> Türk Telekom >> Türk Telekom Fiberoptik Altyapı Çalışması [ANA KONU]
Giriş
    7924 Mesaj

Hocam günlük zaten 100 mbps hızın varsa 24 saat açık bırak 1.08 Tb kullanım yapılır 2 günde 2 Tb rahatlıkla yapılır.
    |
    |
    mustifb kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Benim takip ettiğim yabancı diziler var o yüzden aylık ortalama 200-250 GB kullanım oluyor. Yaz aylarında ortalamam 120-150 GB.
    |
    |
    AMC kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Yapılır da o kadar ne indiricem sorun o. Yoksa işyerinde adamın teki kendi Youtube'umu açıcam diye sunucu kiralayıp Youtube'daki tüm popüler videoları indirerek 300 TB'a ulaşmıştı. Sonra şirket peering anlaşmamızda önbellekleme yasak yoksa biz onu düşünemez miydik diye adamı kovdu. Adam da kovulmayı mı bekliyormuş nedir 1 hafta sonra yurtdışında Leaseweb'de iş buldu helalleşmeye geldi.
    |
    |
    NitroNos kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Kovulmak gibisi yok hocam aldığı tazminat vs paraları ile yurt dışına yerleşip rahatça yaşayacak biz de burada sefalet içinde yaşayacağız.

Film ve oyun indirerek 2.5 Tb ulaşmıştım daha ötesi olmadı hocam 16 mbps hat ile
    |
    |

Bence bu bir hastalık zira cloud depolama uygulamalarının bir çoğunda artık inidirip yğklemeye gerek kalmadan dilediğiniz içeriği direkt cloud'a indirebiliyoruz eee TB'larca da kendisi veri üreten kimseler de olmadığına göre.

İndirsen depolayamazsın, stream etsen izleyemezsin. Mantıklı hiç bir yanı yok hocam.

Ben 200GB'tı pek geçmiyorum genelde, yalnız 2016 yazındaki testte yüksek çıksın diye, bir de bilgisayara format vs attıysam ancak öyle bir iki kere geçiyorum. Bana daha çok anlık hız lazım oluyor. İşim sıkışıyor, örneğin çıkmam lazım ama indirip götürmem gereken bir şey var, keşke 100Mbps'e geçseysim diyorum o zamanlar

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    693 Mesaj

Fiber Projelerini ne zaman onay alır 2019 ocak ayında veya şubat ayında şikayet edemeye başla dediler.
    |
    |

12 tb veri indirmek, depolamak çok zor olmasa gerek , asıl zorluk o kadar veriyi tüketmek, filmlerin ham halini bile indirse 240 film yapar
    |
    |
    Ryzen 2600x - Asus Crosshair VII Hero - Corsair 2*16 gb Lpx 3000mhz ddr4- Asus Gtx 1070 - Nzxt Kraken X62 - Corsair Rm1000x - Creative Sbx - Corsair Commander Mini - Corsair 900d - Samsung 250 gb 850 evo- Ocz 120 gb - WD 6tb - Wd 2 tb - Wd 4 tb - Seagate 2 tb - Corsair K70 - Razer Ouroborus
  • Kurmay Yarbay
    14828 Mesaj

Hocam bunu işyerinde mi yaptı, ne diyeyim ince işlenmiş bir plan, helal olsun

|
    |
    5064 Mesaj

Zaten başarılı adamlar için Türk Telekom köprü görevini üstleniyor. Bişeyler başaran, şirkete değer katan istisnasız herkes yurtdışına gidiyor. Geçen Mayıs ayında Tivibu IPTV çökmüştü adam onu düzelttikten sonra bu şirketten bişey olmaz deyip aldığı maaşı geri ödeyip Rusya'ya gitti. Oysa şirkette kalsa ikramiye alacaktı.
    |
    |
    NitroNos kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Benim daha seneler önce alıp henüz izlemediğim DVD'ler var

|
    |
    awsalli kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    14828 Mesaj

Şirketin bu tür adamları ne yapıp edip tutması lazım.

|
    |
    422 Mesaj

Amerikadaki uçuk hızları sunan çoğu ispde "data cap" denen akn benzeri yapılar var ama akn sonrası hızın limiti olmuyor taahhüt edilen hızlar verilmiyor , yani hattan arta kalan boşları alıyorsun ki bu bile bizim aldığımız hızlardan daha yüksek genelde, yoğun olmayan zamanlarda normal hız alabiliyorlar.Bu ülkede aveanın sınırsız öğretmen,polis hattını bebek telsizi, fındık bahçesine tarladakilere müzik yayını için kullanan vardı.Absürt olay çok.

Öncelikle bireysel kullanım ve ticari kullanımın sınırları kanunda belirlenmeli, sözleşmelere girmeli.Ama bunlar sabit rakamsal verilerden ziyade telekom altyapı hattındaki anlık yük ve paket önceliği üzerine olmalı.Kapasite kullanımı son nokta olmalı ki onun kullanılacağı kişiler belli.Şuan hala 10mbit simetrik hat ile çalışan sunucular varken her ay 10tb indiren insan neyin peşindedir.Varsada ona göre oyuncu paketi falan çıkar sonuçta bir oyun olmuş 200gb.Evde cdn, seedbox, kaçak maç yayını yapcak haliniz yok herhalde.

vatandaş devamlı abartıyor ise uyarı mesajı gidecek sözleşme hükümlerine göre bireyselden ticari pakete geçirileceksiniz diye.veri merkezine co-location sunucu kursan bile illaki sınır oluyor.bak bakalım ondan sonra ortaklaşa kullanan oluyor mu?
    Ondan sonra karalisteden ziyade bankaların kredi puanı sistemi gibi bir sistem olabilir.Hattın yanında cep telefonu almak için müşteri bile puanına bakılıyor.Puanı düşük kişiler indirimli kampanyalardan faydalanamaz.

Youtube da iki tane video çekip 3 kuruş kazananın peşine düşmüyor maliye, firmalarla sponsorluk anlaşması yapıp vergi ödemeyenlerin peşinde devlet.Aynı mantık işi ticari denebilecek seviyede hat kullanımına çevridiysen ticari müşteri olursun ona görede para ödersin.Kaçak isplik yapmak ayrı bir konu tabiki.

Operatör kapasiteye değil talep(request) sayısına bakarak karar verir.Aynı anda binlerce talep farklı yerlere aynı anda gidiyorsa orada bir tuhaflık vardır.Ayrıca sabit intenet bu , konum tespit edilip sarı bölgeye düşer , daha da devam eder kırmızı bölgeye düşer.Bölge mimlenir buna göre tasnif edilir.Olay ondan sonra adli makamlara havale edilir..Sözleşmeler ona göre yapılır.Yeni gelen kiracı gibi kişileride mağdur etmemek lazım.

En önemlisi yok seviyesinde olan yurtiçi trafik arttırılarak akn den sayılmamalı tıpkı şebeke içi arama gibi.Gigabit hızları sağlandığı söylenen ülkelerde yurtdışına eriştiğin anda hızların 1gbitten 30mbtilere falan deli gibi düşebiliyor.Sonuçta japonyada oturan bir türk mynette okey,tavla oynayabilir, herkes steam manyağı değil sonuçta.

eskilerin lafı vardır şalvar bol geldi pantolon dar geldi diye.Zamanında aknler belirli bir mekanizma ile kurulup düzenlense idi böyle şeyler hiç olmayacaktı.Aknler 250gb den başlasa kimse sorun etmezdiki comcast bile ilk başta bir-iki sene önce 300gb ile başladı, şimdi 1tb ve üstüne belli bir miktar ücret eklenerek gidiyor daha üst paket fiyatına varınca daha ekleme yapmıyor bizdeki sınırı aşınca para yazan kotalı gibi.Herkese 50gb az ama herkese de kontrolsüz sınırsız da fazla.

Altyapı konusundada yasal değişiklik lazım, alternatif operatörlere kolaylık sağlanıyor ama adamların tek derdi al-satın biraz büyüğü fiber kirala-xdsl al-sat.yatırıma zorlamak gerekiyor firmaları yoksa rekabet oluşmuyor.
    |
    |

• Kurmay Yarbay
    5064 Mesaj

Bizim ülkede herşeyin kolayına kaçılıyor, en az masraf isteniyor. TT'de de bir QoS sistemi var ama o da çok saçma ve çok fazla ayırım var. QoS'un QoS'u gibi bir sistem TT Kurumsal Müşteri, TT Bireysel AKN'siz ya da Tivibu IPTV kullanan abone, AKN'li abone, Al-Sat yapan 1. ISS, 2. ISS diye çok karmaşık bir sistem Kurumsal ve Bireysel diye ayırıp sisteme bir limit gireceksiniz o kadar. O zaman sistemin daha rahat işleyeceğini düşünüyorum. Şu anda boş kapasite varken bile adama ayrılan QoS bilmem kaçıncı olduğu için darboğaz yaşayabiliyor.

Bireysel-kurumsal kullanım içinde BTK'nın bir ayrımı yok. Metro Ethernet mevzuatı bile yok, ISS'ler kendi başına sınır belirlerse de böyle komik rakamlar ve kurunun yanında yaşı da yakan sistem oluyor. Baştan aşağı herşeyimiz yanlış ve herhalde en başıboş bırakılmış sektör bu. Kapasite yetersizliğimiz bile sistemi düzgün kuramamaktan kaynaklı 40 Gbps cihaza 200 bin abone, 280 Gbps'e 50 bin abone. Sonra kapasite yetmiyor kota koyalım. Kapasite yetersiz değil yük dağıtımın düzgün değil.

Sürekli bir şekilde TB'larca kullanan abone 10 milyonda belki 100 bin'dir. Bizim sorunumuz danaya girer gibi internete girmek. 3 Mbps interneti 5-6 apartmanın kullandığını gördüm ve itiraz yok. Adalet sistemi de çok yavaş ortak kullanım için arama iznine kadar adam interneti iptal ettirip yenisini vs. alıyor. Bu yüksek fiyatların sebebi de %90 ortak kullanım alternatifler bile bundan şikayetçi. Öyleyse fiyatları yükseltelim ortak kullansınlar şeklinde saçma bir çözüm üretmişlerdir. Hiç devlete gidip şu işe çözüm bulalım dediler mi acaba? Ama onlardan da fazla bişey beklemiyorum sonuçta BTK lokal IP'yi engelleyin diyebiliyor.

Avrupa ülkelerinde internet almak için mesela bazı prosedürler var. İtalya'ya gittim basit bir ön ödemeli hat için adam benden envai çeşit belge istedi. Faturalı hat almak için, internet için bankadan teminat, emniyetten sabıka kaydı istiyorlar. Burada bayi limit doldurmak için hayali aboneler oluşturuyor.

Dünyada bu AKK, kota gibi sistemler için ortalama kullanım baz alınıyor. ABD'de ortalama kullanım 300 GB civarı olduğu için 500 GB, 1 TB civarı rakam belirleniyor o yüzden kimse sorun etmiyor. Bizde ortalama kullanımı herkes farklı bir rakam çıkarıyor. TT'nin 300 GB AKK'li paketi çıkarması için bile Türknet'in 150 GB AKK vermesi gerekti. Ama 300 GB'ın fiyatı da yüksekti. Sonuçta bu bandwith harcamasında yurtdışı maliyeti birkaç euro oynayabilir en fazla sonuçta adamın ücretlendirmesi 5 TB, 10 TB başına.

Bu ISS'lerin yatma sebebi ülkemizin koşulları yüzünden mi yoksa daha fazla kazanç için mi nedir çözemedim gitti. Turkcell ısrarla ortak bir şirket kuralım altyapıyı onlara devredelim herkes ücretsiz kullansın. İyi güzel diyorsunda kardeşim tek bir altyapıdaki sorunları sen Karadeniz'deki selde gördün şimdi Muğla örneği var hala ortak diyorsun bir felakette tüm iletişim gitti. Avrupa'da adamlar tek bir caddeden 4 operatör geçmiş kimse sorun yapmıyor hala yatırım yapan var. Alternatif ISS'leri devlet destekliyor ama Türknet dışında cihaz yerleştirip trafiği teslim almaktan aciz ISS'ler var. Full zarar içinde olan Türknet Frankfurt'a kendi hattını çekiyor diğer tarafta Millenicom, fiyatı 5 dolar diye RIPE'ye IPv6 başvurusu yapmıyor. Demekki senin abone sayın Vodafone kadar bile olsa dükkanı kapatıp gideceksin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mustifb -- 20 Aralık 2018; 19:35:2 >
    |
    |
    müntekim kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yarbay
    9714 Mesaj

Ben 2018'in ocak ayında başladım şubat ayı boyunca şikayet ettim ilgilenmediler hocam hatta umurlarında bile olmadı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    Afyok01 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Hocam zaten telekoma telefon dahil 90 lira ödüyordum bu güne kadar. Bakıcam bir ping konusunda istediğimi alamazsam kapatırım superbox'a para akıtırım artık. Ping'in önemli olduğu oyunları oynamam artık napalım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |

Aslında fena fikir değildi Google ile doğrudan peering'i iptal edip yapılabilirdi ama sistemi beceremezdik aboneler mağdur olurdu.
    |
    |
    Ö1f1 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

O adamın amacı veriyi tüketmek değil zaten öyle olsa o kadar indirmez benim birkaç dizi ve biraz film arşivim var toplamda 200 civarı. Hepsini izlemeye kalksam 6 ayda ancak biter.

Bu ülkede fazla merak var. TT'nin yurtdışı çıkış kapasitesini öğrenmek için milyonlarca IP'ye traceroute çeken, santral kapasitesini öğrenmek için santrale DDOS yapan adamlar var.
    |
    |
    awsalli kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

4 Yıldır şikayet ediyorum fakat altyapı genel yatırım para o aydalar çıkıyor.
    |
    |
    dr20mouse kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Google Fiber dediği gibi internet kısıtlaması yok sınırsız olmalı demişti.
    70 Dolar filan sınırsız simetrik internet veriyor Turkiye de olsa şuan kur üzerinden
    dolar 5.25 TL 367 TL yapar Turk Telekom 1000 MBps simetrik ayda 20 bin tl aşağı değildir.
    3000 MBps kullandım bir ayda TB kaç indirme yapardım
    100 GB filan saniye sürüyordu.
    1000 MBps ile adamlar ayda akç Tb indirme yapıyordur.

https://www.youtube.com/watch?v=_Bw2NFBDxR8
    |
    |

• Yüzbaşı
    877 Mesaj
    fiberkentt projesi nedir? t7 lein üzerinde yazıyor.

ayrıca neden başka ilçe müdürlüklerinin ismi kutularda yazar. gop ve kasımpaşa cekmece ile ne alaka=?
Bey Azura
son dakika
Veri Merkezi;Metro Ethernet;Cloud Sunucu
Mobilya Takımları
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
5,094
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.