Şimdi Ara

TÜRK TELEKOM/TÜRKCELL/TÜRKSAT FİBER OPTİK ALTYAPI ÇALIŞMASI [ANA KONU] (735. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Ispanak Namık , hsnzby Daha Az
2 Kayıtlı Üye (1 Mobil) ve 7 Misafir - 8 Masaüstü1 Mobil1 Android
5 sn
51.339
Cevap
244
Favori
4.013.110
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
104 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
58. Sırada  bugün en iyi #1
Sayfa: önceki 733734735736737
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Menhollere baz istasyonu fikri bana pek mantıklı gelmedi özellikle bizim ülkede. Neredeyse her gün bir çalıntı haberi okuyoruz, ee bizim menhollerimiz de yok yok. Elektrik, su, doğalgaz, internet, kanalizasyon derken bir de baz eklersek çattık.

Saha dolaplarına konulması daha mantıklı Avrupa'da da örnekleri var. Bizim operatörler şu anda elektrik direklerini düşünüyorlar ama özellikle TT için saha dolabına koymak daha mantıklı gelecektir.
  • hhuctas H kullanıcısına yanıt
    Milleni, netspeed ve oris alabilirsiniz artık vodafone'da hizmet veriyor
  • NitroNos kullanıcısına yanıt
    Bende tam aksi, özellikle valve Avrupa sunucularında (Viyana, Lüksemburg) Türk Telekom altyapısında çok daha fazla ping alıyordum. Türk Telekom ile 80-90 arası ping alırken alternatiflerin hiç birinde bu kadar yüksek ping almadım, hâlbuki tracert yaptığımda neredeyse aynı yolu izliyorlardı, Antalya'dan Gayrettepe üzeri çıkış yapıyordum, netspeed ile turknet'de 60 - 65 ms alıyordum. Seabone üzerinden çıkış yapan Millenicom'da bile 60-75 arası alıyorum.

Bir seferinde TT müşteri hizmetlerini aradım ping için ama biz ona bir şey yapamayız dedi telefondaki eleman dolayısı ile bir daha da kurcalamadım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • NitroNos kullanıcısına yanıt
    Alternatiflerde sadece TT tarafında sorun var hocam. Uydunet kullanıyorum ben, SO'ya bağlı iken Fransa'ya 60-65ms görürdüm en fazla. Şimdi TT geçirdiler ve 85 altını göremez oldum.

Ancak alternatifler olarak şu an Vodafone baya önde. Uydunet altyapısından bile Frankfurt'a 50-55ms'e taşıyabiliyor.
  • mustifb M kullanıcısına yanıt
    Elinize sağlık hocam, yazı için çok teşekkürler. Gayet bilgilendirici.

Evet hocam, Türksat'tan hizmet almaktayım. İstanbul'a bile çok saçma rotalardan dolaşıyor. En çok da Diyarbakır ve Trabzon üzerinden aktarma yapıyorlar İstanbul'a. Ancak alternatif sağlayıcı olduğu için tabii ki.

Denizli'deki DC, Paris'e çıkmak için şu an Denizli -> Hatay -> Ulus kullanmakta. Genelde Denizli'den sonra İzmir, Antalya ile Hatay arasında gidip geliyor. Pinglere de ortalama +5ms bindiriyor bu dolaşım.

Son olarak sormak istediğim, NTT ile Telia'nın diğerlerinden farkı nedir? Sadece ucuz oldukları için mi tercih ediliyorlar yoksa bir ayrıcalıkları var mı Cogent-L3'ten?
  • Yeni tarifeler açıklamış.

4 mbps : 64,90 tl

6 mbps : 74,90 tl

8 mbps : 84,90 tl

16 mbps : 97,90 tl

24 mbps : 124,90 tl

35 mbps : 154,90 tl

50 mbps : 254,90 tl

100 mbps : 341,90 tl

https://bireysel.turktelekom.com.tr/evde-internet/web/kampanyalar/Sayfalar/lider-kampanya.aspx

Hocam menhol demişken. Geçen gün telekom dersinde mühendisi bir tekniker aradı. Yeni kaçak yapılan evin kanalizasyon borusunu, Telekomun menholune bağlamışlar.

• Meco2 kullanıcısına yanıt
    Fiyatlar can yakıyor malesef 100 mbite şuanda 130 lira ödüyorum sözleşme bitince bu fiyata çıkarırlarsa ya 50 mbite düşecem yada superboxa geçiş yapıcam yazık günah o para kredi çekerim daha iyi
  • müntekim M kullanıcısına yanıt
    Kablolarda yalıtım var da ne derece etkiler, etkiler mi bilmiyorum, zaten onu da merak ediyorum.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Meco2 kullanıcısına yanıt
    Deha fenası da var hocam

• Doğru görülmemiş şey değil, menhol kapaklarını da çaldıkları oluyormuş.

• sis651 kullanıcısına yanıt
    Peki hocam sizce mantıklı bir çözüm mü alternatiflere göre?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ö1f1 -- 12 Aralık 2018; 1:23:26 >
    Aynen hocam, göreseller, bilgiler falan bir çok içerikten kopyala yapıştır gibi duruyor.. 2009-2010 yıllarında hazırlanmışa benziyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ö1f1 -- 12 Aralık 2018; 1:26:0 >
    Hocam ellerinize sağlık, uzunca yazmışsınız.

Benim de bir sorum olacak bu konuda.

Şimdi zaten trafiğimiz büyük ölçüde Avrupa'ya doğru ve Avrupa ile de kara bağlantımız var. Ancak herkesin dikkatüni çekmiştir, Amerika'ya bağlanırken hem çok yüksek bir bağlantı süresi var hem de hız çok düşüyor. (Merak eden Fast.com 'dan ya da Speedtest' ten ABD'deki sunucuları seçerek hız testi yapabilir, 100Mbps kullanıyor olsanız dahi 10Mbps'lerde bir sonuç çıkıyor.)

Hocam Avrupa ile Amerika arasındakş bağlantının bu durumda olmasının sebebi sizce nedir? Aradaki mesafe buna sebep olarak gösterilebilir mi tek başına?

Ayrıca hocam Avrupa için Amerika kıtasına ulaşmak için okyanusu geçmektense Avrasya'yı dolaşmak mantıklı olur mu sizce?

• quote:

Orijinalden alıntı: AMC

Fiyatlar can yakıyor malesef 100 mbite şuanda 130 lira ödüyorum sözleşme bitince bu fiyata çıkarırlarsa ya 50 mbite düşecem yada superboxa geçiş yapıcam yazık günah o para kredi çekerim daha iyi
    Super box da akn gecerli değil kardes . AKn dolunca hizin 8 mb hızına düşüyor. Ben alçıktım vazgeçtim

• MyhM66 M kullanıcısına yanıt
    Fiber kabloların üzerinde kablonun özelliklerini belirten bir kod bulunur. Sizin kabloda FO-Y 14 yazıyor.

Bu 14 core (lif) içeren yeraltı fiber kablosu olduğunı ifade ediyor.

Lif nedir diye sorarsanız şöyle ifade edeyim normal bakır kablodaki teller gibi düşünün. Hani normal telefon kablosuna iki telli kablo deriz ya fiber olsa iki lifli fiber kablo diyecektik.

12 mi 14 mü diye şu sebepten sordum, genelde kablolar 1, 4, 6, 12, 24, 48, 72, 96... diye gider, 14'ü görünce şaşırdım.

Muhtemelen binanıza FTTH sistem kurulacak. Yeni bir bina mı?

Peki hocam benim bir de merak ettiğim işin teknik boyutundan ziyade sosyal boyutu var.

Şimdi malumdur baz istasyonu kanser yapar diye, bir temele de dayanmayan halk arasında bir şehir efsanesi var.

Şimdi 5G ve IoT ile çok sayıda mikro istasyonlar hayatımıza girecek.

-Acaba insanlar bu kurulumlara tepki gösterip engellemeye çalışırlar mı?

-Sektör, insanlara mikro istasyonları, yeni bir "baz istasyonu olmayan, kanser yapmayan, radyasyon yaymayan teknoloji" diye kaba tabirle yedirip bu sorunu kökten çözebilirler mi?

-Biraz da kötü bir senaryo, medya ISS'leri reklam vermezseniz, haber yaparız diye tehdit edebilir mi sizce?

• MyhM66 M kullanıcısına yanıt
    Sınırsız olan var hocam 279 tl mi ne
  • AMC A kullanıcısına yanıt
    O da çok yüksek hocam yav. Bence en mantıklı hareket şu olur bu durumda. Mevcut tahahütü uzatabiliyorsak uzatmak.

Uzatamazsak ve fazla fiyat çekerlerse alternatiflere yönelmek zira tamam maliyetler arttı hatta zam yapılmalı diye kaç kere konuya da yazdım ama bu fiyatlar da abartı. Daha insaflı seviyelere çekmeleri lazım.

• Ö1f1 kullanıcısına yanıt
    Valla yandık hocam

• 
Sayfa: önceki 733734735736737
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.