Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara

Türk Telekom Fiberoptik Altyapı Çalışması [ANA KONU]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: AMC, mustifb, asi_genc6134 Daha Az
3 Kayıtlı Üye, 5 Misafir Kullanıcı, 2 Mobil Kullanıcı  ( 2 Mobil Cihaz  )
17.315
Cevap
87
Favori
455.120
Tıklama
Tüm Forumlar >> İnternet >> İnternet Servis Sağlayıcılar >> Türk Telekom >> Türk Telekom Fiberoptik Altyapı Çalışması [ANA KONU]
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
      2182 Mesaj
      13 Aralık 2018 13:36:19

Cevabınız için teşekkür ederim. Birde şunu merak ediyorum santrale uzaklığım yaklaşık 1.3 km forumda birkaç yazı okumuştum uzaklıktan dolayı vdsl hızı çok düşüyormuş. Böyle bi sıkıntı yaşar mıyım?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |
      Ö1f1 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Intel i5 6500 4.5Ghz Bclk OC * MSI Gaming X Gtx 1080 * Asus Z170 Pro Gaming * Corsair Vengeance LPX 2x8GB 3000MHz C15 * Samsung 850 Evo 250gb * WD 1TB * Seagate 1TB * Corsair H100i v2 * EVGA 750W P2 * Logitech G810 Orion Spectrum RGB * Razer Diamonback * Corsair Void RGB * Corsair MM300 * Steam Controller * NZXT S340 Razer Edition * Benq Zowie XL2540
    • Binbaşı
      1665 Mesaj
      Eski Kullanıcı Adı:
      cevresahibi

13 Aralık 2018 14:24:45
      Merhaba

Nurtepede yeni bir eve tasindim 7 ay once port basvurusunda bulundum. Ekip gelip baglayacakmis. Butce olmamasi nedeni ile baglamadiklarini ogrendim.

Artik keyifleri ne zaman gelirse baglarlar diye dusunuyordum.

Bugun kapimin onunde ttnet ekibini gordum sevindim derken yan binaya gelmisler onlarin alt yapisini iyilestiriyorlarmis.

Yani bana yine bir sey yok. Sanirim admina gore muamele var.

• Yarbay
      8452 Mesaj
      13 Aralık 2018 15:14:31

Hocam milli piyango gibi şirket şansınız varsa yüzünüz güler. Sanki kura çekerek işlem yapıyorlar

|
      |
      erdogan.. kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Çavuş
      83 Mesaj
      13 Aralık 2018 17:11:48
      4 aydır mahallemizde internet yok ilçe merkezine 6km uzaklıkta oturuyoruz. Mahallede sadece adsl hizmeti vardı. 4 ay önce direklerle gelen kabloların mahalleye girişinde biryerde çalıntı oldu. 1 ay filan kablo bekliyoruz gelince tamir edeceğiz dendi daha sonra tekrar çalınmasın diye fibere dönüştürdük çalışmayı dendi. Btkdan sonuç yok zaten belli. Twitterdan paul doanye yazdım ordan da sonuç çıkmadı hala bekliyoruz. Mahallede kabloyla internet adına hiçbir hizmet yok şuanda. Çözüm önerisi olan var mı?

• Yarbay
      8452 Mesaj
      13 Aralık 2018 17:44:29

Mahalleli olarak para toplayıp yaptırmak. Yoksa telekomun keyfini bekleyeceksiniz.

|
      |
      liberty_damn kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yarbay
      5709 Mesaj
      13 Aralık 2018 18:31:53 Konu Sahibi

Süperbox al ne diyeyim telekom'a kaldıysa işin zor.
      |
      |

• Yarbay
      3208 Mesaj
      13 Aralık 2018 19:16:26

Türk Telekom ile Turkcell'in peering'i eskiye nazaran daha iyi durumda 3 noktada peering var ama hala seçmeli IP bazında. Kartal'dan 240 Gbps, Gebze'den 60 Gbps, Ankara'dan 10 Gbps peering var. İzmir'de de TT, Turkcell'in veri merkezine hat çekecekti ama belediye izin vermedi. Zaten İzmir, belediye sorununda İstanbul yolunda tam gaz ilerliyor. İzmir'e veri merkezi daha sonraya da bırakılabilirdi.

Google buraya gelmez geçen yine Antalya'da Turkcell ve TT ortak bu büyük şirketleri ağırlamıştı. Google'ın 3 yıllık planlarında biz yokmuşuz. Kafkaslara hizmet vermek için Azerbaycan ya da Kazakistan'ı düşünüyor. Valve'de Türk Telekom'da Arabistan'a giden hattan kapasite kiraladı Dubai'ye POP noktası kurdu. Microsoft'ta Yunanistan'a gitti ama tekrar gelir mi bilmiyorum. Şahsen bu ülkenin durumunda aslında bir firma olsam bende gelmezdim. Kurumsal firmalar sansürden muaf olmalı diye karar veren hakim atanıyor. İnternetten alınan vergide dünya lideri olmamıza çok az kaldı. Geçen Mart ayında Arap İş Birliği Konseyi kendi coğrafyalarını hub noktası yapmak için teklifler hazırlamış. -Zaten ondan sonra Valve, Twitter, Amazon POP noktası kurdu- O teklifleri bana yapsalar ben sağlayıcı olsam ben bile giderim.

Ben Turkcell'in Çorlu veri merkezinden umutluyum. Küresel firmalar farklı noktalardan peering isteselerde tercih ettikleri bölge Marmara ve Trakya mesela Akamai çok çabuk TT'nin Esenyurt veri merkezine birkaç CDN kurdu. Türk Telekom'da Çorlu veri merkezine hat çekecekmiş, zaten o bölgede belediye sorunu yok. Telia mesela %90 Çorlu DC'ye gelir adamlar İstanbul için belediyeyle aylarca pazarlık yaptılar. Zaten hatları da hemen Türkiye girişinde Çorlu'ya havada karada gelirler.
      |
      |
      LGR9 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yarbay
      3208 Mesaj
      13 Aralık 2018 19:18:14

Yılbaşından sonrasını bekleyeceksiniz hiç hizmet olmaması ve mevcutta aboneler olduğu için bütçe çıkar çıkmaz gelir büyük ihtimalle. 2018 bütçesi bittiği için omurga dışında bişeyi ellemiyorlar.
      |
      |

• Yarbay
      3208 Mesaj
      13 Aralık 2018 19:26:41

Pahalı bile olsa karasalda yaşanacak problemler, belediye sorunları düşünüldüğünde en pahalı denizaltı sistemi bile karasaldan daha ucuza geliyor ülkemizde. Türk Telekom'un denizaltı olarak Acıbadem-Samsun fiberi var 2008 yılında filan yapıldı, 2013 yılında teçhizat değişikliği dışında fiberde tek bir sorun yok. Karabük-Samsun hattı var tam 1.5 yıldır kopuk ve Samsun belediyesi asfaltı yeni yaptığı için izin vermiyor. Eğer Samsun-Acıbadem hattı olmasa bütün trafik Ulus üzerinden dolaşacak tüketici bazında daha fazla ping, şirket içinde şehrin yedekliliği hiç olmayacaktı. Denizaltı olan kablolar eğer boğazda değilse yap-unut şeklinde. Üstelik hattın pingi daha düşük oluyor, istenildiği gibi müdahale sağlanabiliyor. Bir başka örnekte Gayrettepe-İzmir hattı karasal İzmir'e giden hattın pingi Layer 2 21 ms. Denizden giden kablonun pingi 12 ms. Hatta TT bir tane çok geniş bir denizaltı kablo sistemi daha düşünüyor Karadeniz-Marmara-Ege-Akdeniz şehirlerini kapsayacak şekilde ama maliyeti çok yüksek olduğu için ortak arıyorlar ülke içinden.
      |
      |
      Meco2 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yarbay
      3208 Mesaj
      13 Aralık 2018 19:45:08

Superonline değil içinde Superonline'ında olduğu TNAP sistemi sayesinde ağırlık vardı en fazla hat Superonline'ın idi. Ama Superonline elindeki hatları artırınca Türk Telekom'un izinden gidip fahiş fiyata kiralama, SSG, metro işine girdi. O dönem Superonline'ın yedeklilikte çok olmayınca TNAP dağıldı veri merkezleri de aynı fiyatı Türk Telekom'a veririz diye TT'ye geçti. Ülkemizde operatör bağımsız veri merkezleri zaten birden fazla sebeple çok yüksek kapasite sağlayamazlar. En fazla dedicated bağlantı sağlayabilen Netdirekt, Radore ve DGN var bunlarda 5 Gbps. Blutv'nin 10 Gbps'i vardı hatta adamlar sunucuyu direk Bağcılar'da kendi şirketlerinde barındırıyordu ama yönetemediler ve gittiler hem de Londra'ya insan biraz yakına giderdi. Puhutv siyasi sebeplerden sansür sistemi kurumsal içinde uygulanmalı dedikoduları çıkınca gitti. Bein Connect'te vergiler, hat, sunucu maliyetlerinden gitti. Ama Turkcell ve Tür Telekom gibi iki dev şirketsiniz, ülke içi en fazla trafiği olan adamlar gitme kararı alıyor ve siz hiçbir şey yapmıyorsunuz. Eğer hiçbir şey yapmayacaksanız bu veri merkezlerini ne diye açtınız? Biri en yüksek kapasite benim, diğeri en fazla beyaz alan benim diyor ama diğer tarafta toplamda 40-50 Gbps trafiği kaçırıyorsunuz. Sadece birkaç yüz tane host, birkaç yüz tane dandik bulut sunucu için 20 bin metrekare beyaz alana, 5 Tbps kapasiteye ihtiyaç yok bir santralde gerekli imkanlar sağlandığında aynı işi yapar.

Hee bu firmalar yurtdışına gidiyor diğer taraftan Türk Telekom hala trafik getirene indirim kampanyası yapıyor. Resmen komedi kampanyayı hazırlayan birimin veri merkezi faaliyetinden haberi yok. Bir de Turkcell ve Türk Telekom büyük operatörleri toplayıp bir nevi ikna seansları düzenliyor. İlk önce yerlileri ülke içinde tutmaya çalışmak lazım, Turkcell'in dijital servislerini çıkardığımızda yurtiçi trafik artması gerekirken azalıyor.
      |
      |
      sis651 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yarbay
      10523 Mesaj
      13 Aralık 2018 19:52:26

Hocam sizinkiler paketleri gene yayınladı

|
      |
      mustifb kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yüzbaşı
      557 Mesaj
      13 Aralık 2018 19:59:39

• Yüzbaşı
      557 Mesaj
      13 Aralık 2018 20:11:12
      Arkadaşlar hiç hoş olmayan bir gelişme oldu.

https://www.netspeed.com.tr/fiber-tarifeler/

Netspeed: "Altyapı sağlayıcı operatörün 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle altyapı maliyetlerinde fiyat değişikliği yapması beklenmektedir. Yapılacak olan fiyat değişikliği oranı öngörülemediğinden tarife fiyatları 27.12.2018 tarihine kadar geçerli olacak şekilde revize edilmiştir."

• Yarbay
      8756 Mesaj
      13 Aralık 2018 20:28:08

TNAP'in de trafiği 1 Gbps civarı oluyordu sanırım en fazla. Mail grubunda konuşuluyordu, sitesinde de istatistikleri falan göstereceklerdi ama bir daha söndü gitti. Turk.net'ten Superonline'a trafik direk 92.44.45... TNAP IP'lerinden geçiyordu. :)
      |
      |
      mustifb kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yüzbaşı
      557 Mesaj
      13 Aralık 2018 20:41:34

Arkadaşlar bir konuda tavsiyenize ihtiyacım var.

Şimdi malüm yılbaşından sonra paketler fena olacak gibi görünüyor.

Şu anda 35 mbit 100 GB AKN'li Fibernet kullanıyorum 75 TL ödüyorum. 3 ay sonra taahhüdüm bitecek.

Çağrı merkezini aradım, teklifleri incelemek için. 35 mbit hız 50 GB AKN'li 75.90 TL'den kullanabilirsiniz dedi 24 ay taahhüt.

Yılbaşı itibariyle sınırsız olacak zaten dedi. Ne dersiniz? 35mbit sınırsız için 75,90 TL benim için kabul edilebilir bir fiyat. Ama şimdi sen 13 Aralık'ta taahhüt verdin diyerek beni kapsam dışı bırakırlar mı diye korktum :D
      |
      |
      Bahsedilenler: NitroNos , Ö1f1 , mustifb , AMC

• Yarbay
      3208 Mesaj
      13 Aralık 2018 20:55:57

Bu ülkede herkes paragöz o yüzden böyle hem ortak hem ücretsiz işler yürümez. Türknet bile De-Cix İstanbul'da ilk önce Open Peering yapmıştı sonra Selective yaptı. Ülkede en küçüğünden en büyüğüne bütün sağlayıcılar böyle.
      |
      |
      sis651 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yarbay
      3208 Mesaj
      13 Aralık 2018 20:58:24

Çok şaşırmadım normalde Türk Telekom'un toptan seviyede yeni tarifelerini BTK onaylamaz diyordum ama bankalar zorluyor. Taahhütsüz ISS'ler daha ucuz olmaya devam eder ama fiyatlar yükseleceği kesin.
      |
      |
      BoraNb kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yarbay
      3208 Mesaj
      13 Aralık 2018 21:03:02

Yok kapsam dışı bırakmazlar da paketler ikinci öncelikte olacak yoğun trafik olduğunda ilk biz sorun yaşayacağız. AKK'siz aboneler de itirazlara başladı. O adamlara fiyat düşürmek yerine bizi ikinci önceliğe alacaklar.
      |
      |

• Teğmen
      239 Mesaj
      13 Aralık 2018 21:20:25

Bugün aynı mahallede farklı cadde de adsl kullanan akrabamın portu aktarıldı fakat benim bulunduğum cadde deki abonelerin portları daha aktarılmadı. Yarına aktarılır herhalde. Adsl kullanan akrabamın ulaşılabilir hızı 24 mbit e çıkmış. Önceden 15 mbit ti.
      |
      |
      NitroNos kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yarbay
      5709 Mesaj
      13 Aralık 2018 22:01:57 Konu Sahibi

Çok tepki çekmişti aynı paketi gene yayınladılar garip

Netspeed aracı bir İSS'dir yane Türk Telekomun altyapısını kullanır şimdi Türk Telekom fiyatları arttırınca mecburen onlara da etki edecek.
      |
      |

Hızlı Cevap

Reklamlar
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
doğum sigortası, doğum paketi, çocuk sigortası
nice türkiye
SEO
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,672
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.