Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara

Türk Telekom Fiberoptik Altyapı Çalışması [ANA KONU]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: alprkrkmz, sabotage1907 Daha Az
2 Kayıtlı Üye, 1 Misafir Kullanıcı, 1 Mobil Kullanıcı  ( 1 Mobil Cihaz  )
17.342
Cevap
88
Favori
455.909
Tıklama
Tüm Forumlar >> İnternet >> İnternet Servis Sağlayıcılar >> Türk Telekom >> Türk Telekom Fiberoptik Altyapı Çalışması [ANA KONU]
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
      10536 Mesaj
      12 Aralık 2018 19:47:42
      Yanlış hatırlamıyorsam yılı 2009 yada 2010 da internetsiz kalmıştım 24 saat deniz altından kablo kopuk diyorlardı onu hatırlayan varmı ya

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Yarbay
      5712 Mesaj
      12 Aralık 2018 19:48:52 Konu Sahibi

Hocam mesela altyapı olmadığı zaman hep mobil olarak işimi halletim ciddi baş ağrısı her gün sonra eve internet geldi baş ağrım gitti psikolojik felan değildi işim gereği ciddi gb harcıyordum devamlıda açıktı ileride çok problem yaratacak bence hocam 4.5G neye yetmiyor ki 80 milyon nüfusun var 5G gelse ne olacak çin değil ki burası.
      |
      |
      mustifb kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Teğmen
      127 Mesaj
      12 Aralık 2018 20:03:59

Konu konuyu açmışken türk telekomunda turuncu renkle çizdiğim deniz altında giden fiberleri varmış. Hatta Italya dan özel gemi gelmiş. Yapmaya gelen gemi çok yüksek ücret almış. Acaba karadan gitse daha uygun olmazmiydi?

|
      |
      Bahsedilenler: MyhM66 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör mustifb

• Binbaşı
      1457 Mesaj
      12 Aralık 2018 20:18:40

Kablonun geçeceği güzergahtaki belediyeler o geminin aldığı ücretin kat ve katını ister üstelik sık sık kablo kopma sıkıntısıda yaşanır burası türkiye kazı yapılırken bunun altında bir şey var mı diye düşünmez bodozlama kazarlar o yüzden mantıklı su altından gitmesi bence.
      |
      |
      Meco2 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yarbay
      5712 Mesaj
      12 Aralık 2018 20:34:57 Konu Sahibi

Bizim burada 4 kere doğalgaz borusunu patlattılar bunlar gayet normal.
      |
      |
      Mustafa Dmrl kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yarbay
      2102 Mesaj
      12 Aralık 2018 21:45:59

hatanın en büyük sebebi peering noktası olarak sadece İstanbul'u almaları, bu ülke 7 coğrafi bölgeden oluşuyor, her bölgede birer peering noktası olsa hem operatörler arası bgp sıkıntıları aşılır hem de yurtiçi trafik daha homojen dağılır. Turkcell'in Temelli VM'sini inşaa etmesinin en büyük sebebi; Google'ı buraya getirmek. Oracle İzmir'e geldi, Microsoft Gebze'ye "gelecekti". Bireysel açıdan neyse de kurumsal müşteriler, değişim noktasının sadece İstanbul olmasından dolayı bayağı çekiyor, buna ben de dahilim. Şu belediyeler problem çıkartmazsa Zayo, Orange, TiSparkle, Deutsche Telekom ve GTT - Temelli VM'ye hat çekmeyi planlıyor. Hatta Turkcell, Temelli VM'yi global exchange point olarak ayarlamaya çalışıyor. Valve Gebze'ye gelmek istedi ama peering yetersizliğinden dolayı olmadı, dediğiniz gibi plansızlık ve özensizlikten dolayı bu sektör Türkiye'de çok geri kaldı, ilerleyecek gibi de durmuyor.
      |
      |

AMD Ryzen İşlemci Kullananlar Kulübü

AMD Ryzen 7 1700 @4.0Ghz / Asus B350 Plus / Corsair Vengeance LED 4x16GB 3200Mhz CL16 / PNY Tesla P100 AI GPU / Nvidia Titan Volta / EVGA 750W P2 80+ Platinum / Corsair 400C / Corsair H115i / Corsair ML140 x4 / Corsair RapidFire RGB / Corsair M65 Pro RGB / Corsair Void USB RGB / Corsair MM300 Medium / ASUS VG248QE 144Hz / Samsung Evo 970 1TB / Samsung Evo 840 120GB x2 / WD Green 1TB

• Yarbay
      2182 Mesaj
      12 Aralık 2018 22:07:14

Microsoft ve Valvenin gelmemesi çok yazık olmuş. Özellikle oyuncular için çok iyi olurdu.

|
      |
      LGR9 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Intel i5 6500 4.5Ghz Bclk OC * MSI Gaming X Gtx 1080 * Asus Z170 Pro Gaming * Corsair Vengeance LPX 2x8GB 3000MHz C15 * Samsung 850 Evo 250gb * WD 1TB * Seagate 1TB * Corsair H100i v2 * EVGA 750W P2 * Logitech G810 Orion Spectrum RGB * Razer Diamonback * Corsair Void RGB * Corsair MM300 * Steam Controller * NZXT S340 Razer Edition * Benq Zowie XL2540
    • Yarbay
      2131 Mesaj
      12 Aralık 2018 22:34:58

2005 yılı değil miydi o? Ben öyle hatırlıyorum. Baya sorun yaşanmıştı.
      |
      |
      AMC kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Ryzen 2600x - Asus Crosshair VII Hero - Corsair 2*16 gb Lpx 3000mhz ddr4- Asus Gtx 1070 - Nzxt Kraken X62 - Corsair Rm1000x - Creative Sbx - Corsair Commander Mini - Corsair 900d - Samsung 250 gb 850 evo- Ocz 120 gb - WD 6tb - Wd 2 tb - Wd 4 tb - Seagate 2 tb - Corsair K70 - Razer Ouroborus
    • Yarbay
      10536 Mesaj
      12 Aralık 2018 22:37:18

Yok hocam ben çünkü 2006 da abone olmuştum en kabadayı 2007 diye biliyorum
      |
      |
      awsalli kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yarbay
      2131 Mesaj
      12 Aralık 2018 22:41:12

O zamanlar altyapı yetersiz diyemedikleri için (müşteri azlığı) :), Arada kablo kopuyordu herhalde hey gidi günler hey. Sanırım denizaltındaki depremden dolayı olmuştu. 128/32 kbps

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi awsalli -- 12 Aralık 2018; 22:42:37 >
      |
      |

Ryzen 2600x - Asus Crosshair VII Hero - Corsair 2*16 gb Lpx 3000mhz ddr4- Asus Gtx 1070 - Nzxt Kraken X62 - Corsair Rm1000x - Creative Sbx - Corsair Commander Mini - Corsair 900d - Samsung 250 gb 850 evo- Ocz 120 gb - WD 6tb - Wd 2 tb - Wd 4 tb - Seagate 2 tb - Corsair K70 - Razer Ouroborus
    • Yarbay
      10536 Mesaj
      12 Aralık 2018 22:43:08

hey gidi hey 1 mbitti googlenin açılmasını bile bekliyorduk phılıps sna6500 adında modemim vardı güzeldide ışıkları mışıkları garibimin hiç unutmam ilk 8 mbitler filan çıkıyordu o yıllar farklı güzeldi
      |
      |
      awsalli kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yarbay
      2131 Mesaj
      12 Aralık 2018 22:51:28

1 mbit sonra geldi, 2004 senesinde 128/32 kbps hız ile internete girdik, Hızlar çabuk katlandı. Keşke hız artışı o zamanki gibi olsaydı. Şimdilerdeki gibi anında hizmet gelmiyordu. 20-30 gün arasında bağlantı sağlıyordun.
      |
      |

• Yarbay
      8761 Mesaj
      12 Aralık 2018 22:55:43

Amerika'da bir bölge var. Hassas radar ya da elektronik bazı alıcılar yüzünden bölgede cep telefonu ve bu tür elektromanyetik dalga yayan cihazlar kullanmak yasak. Bölgenin nüfusu günden güne artıyormuş. Elektromanyetik dalgalar herkesi aynı oranda etkilemiyor ama bazı hassas kişiler oldukça fazla etkilenip çareyi bu bölgeye kaçmakta buluyorlarmış. Tabi bunlar etrafta çalışan bir cep telefonu ya da mikrodalga cihazı olduğunda bunun farkına varacak kadar hassas insanlar. :D
      Eskiden ben de WiFi modem başıma yakınken rahatsız olurdum. Ya da cep telefonuyla görüşürken başımın ağırlaştığını ve ısındığını hissederdim özellikle 2100 MHz'de. Ancak sonradan baz istasyonu sıklığı arttığı için ya da biraz alıştığımdan, böyle bir sorunum kalmadı hani. Evimde her odaya bir ethernet kablo çekip WiFi sinyaline ihtiyaç duymadan İnternet kullanma niyetim vardı. Ancak hizmetimi zaten tamamen WiFi sinyali üstünden alıyorum ve etrafta her taraf WiFi sinyali dolu, ayrıyetten cep telefonuna Ethernet bağlamanın iyi bir yolunu da bulamadım henüz. :)
      Bu zamandan sonra bütün dünyayı bu örnek yerleşim yeri haline getirmek 3. Dünya savaşı haricinde pek mümkün değil. Ya da Baba Vanga kehanetlerine birkaç bin yıl sonra olacak böyle şeyler de... :D
      İnsanlar artık kablolu teknolojiyi ilkel görüyor ve mobil olarak bulundukları her yerden İnternet'e erişebilmeyi istiyor. Bu çerçevede de 5G, 6G vs. şeyler geliştirilmeye devam edilecektir, çünkü talep var. Bunda aylarca yıllarca evlere basit bir kablo altyapı sağlayamayan servis sağlayıcıların da emekleri var tabi. Bu kişiler çareti mobil İnternet'te bularak çözdü sorununu.
      Ancak 5G hiç de sanıldığı kadar mucizevi olmayabilir. 5G'de şebekeyi farklı modlarda çalıştırma fikirleri konuşuluyor. Mesela 1 ms ping diyoruz ama anladığım kadarıyla bu herkesin alabileceği bir şey olmayacak. Hani 1 ms ping şebekenin belli bir bandında ya da diliminde verilecek ve sadece ona yönelik kullanımda olan cihazlar kullanabilecek bu şekilde. Başka bir dilimde yüksek hız verilecek mesela ama ping daha yüksek olacak. Biraz bu tür karmaşıklıklar var. Hani doktorun ameliyat yaptığı frekans bandı ile normal kullanıcının çapkınlık sitelerine girdiği frekans bandı aynı olmayacak ya da olsa bile dilimlenecek. Ha düşük frekansların 5G ile pek bir işe yaramaması ve yüksek frekanslara ihtiyaç olup henüz yeterli deneyim olmaması da işi muallaklaştırıyor. 5G ile o kadar çok cihazın ağa bağlanacağı iddia ediliyor ki, o durumda kablo altyapılar ile işimizin olmaması lazım evde. Hani her şeyi 5G üstlenecek gibi bir şey olmalı o durumda. Bu da zor. Çok belirsizlik var bu işte henüz.
      |
      |

• Teğmen
      127 Mesaj
      12 Aralık 2018 23:05:52

Hocam bende de aynı modem vardı. ADSL sinyalini stabil tutmamaya başlayınca, 2 sene önce emekli ettim kendisini. Herkes dalga geçerdi. Millette airties, zyxel,dlink felan vardı. O ne lan öyle philipsin modemi mi var derlerdi.

|
      |

• Yarbay
      10536 Mesaj
      12 Aralık 2018 23:07:39

Hocam adsl kullansam yemin ediyorum o modemi takarım tipi mipi bi sevimli geliyordu bana&#128514;

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
      |
      |
      Meco2 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    • Yarbay
      8761 Mesaj
      12 Aralık 2018 23:08:41

Sizin kadar bilmem ama yaklaşık on yıldan önce yurtiçi veri merkezlerinde SOL'ün ağırlığı vardı diye hatırlıyorum. Ni'nin TT bağlantısı vs. sonradan SOL'de çıkan sorunlar üzerine yapılmıştı. Adamlar veri merkezini iki ayrı hat üstünden yedeklemiş ama hatların İstanbul'da birleştiği yerde sıkıntı çıkınca yine veri merkezi çevrimdışı olmuştu. O aralar TT de yurtdışı trafiği içeri çekme amaçlı kampanyalara başlamıştı sanırım ki, veri merkezleri TT ile anlaşmaya başlamıştı.
      Yıllar geçti, yurtiçi trafik de arttı ama trafiğin esas kısmını oluşturan hizmetler hala yurtdışında...
      |
      |

• Teğmen
      239 Mesaj
      12 Aralık 2018 23:12:18
      Bulunduğum bölgeye t7 kabinleri koydular. En yakını 198 metre gözüküyor. Yılbaşına kadar aktif olacağı söylendi. Şuan 30 mbit vdsl kullanıyorum 850 metre uzaktaki kabinden. Portları yeni kabine aktaracaklarmış. Bakalım kaç mbit hız destekleyecek altyapı.

• Yüzbaşı
      817 Mesaj
      12 Aralık 2018 23:16:25

• Yarbay
      8761 Mesaj
      12 Aralık 2018 23:18:03

Köpek balığı kablo ısırdı diye haberler ve kesintiler de hatırlarsınız o dönemlerde. Hatta TT yanlış bir BGP anonsu ile birçok ülkenin İnternet'ini mahvediyordu o dönemlerde. Yurtiçi trafiği kotaya dahil etmeyin, biz yurtiçi sitelere bayrak koydurup yaygınlaştırtalım muhabbetleri vardı Milliyet'in haftalık bir teknoloji ekinde. Sevdiğim yıllardı, İnternet'in gelişeceğine umutlarımız vardı. Beleş 146 kullanıp, aniden bir fatura gelince dumur olduğum devirler. :D
      |
      |

• Yarbay
      10536 Mesaj
      12 Aralık 2018 23:21:02

Hocam bi arada telefon hattı para yazıyordu yav

|
      |
      sis651 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Hızlı Cevap

Reklamlar
SEO
Yeni Abonelik d-smart
millenicom;internet;servis
nice türkiye
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,547
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.