Şimdi Ara

TÜRK TELEKOM FİBEROPTİK ALTYAPI ÇALIŞMASI [ANA KONU]

Koronavirüs Özel
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir (1 Mobil) - 5 Masaüstü1 Mobil
38.965
Cevap
172
Favori
1.847.078
Tıklama
Tüm Forumlar >> Haberleşme >> İnternet Servis Sağlayıcılar >> Türk Telekom >> TÜRK TELEKOM FİBEROPTİK ALTYAPI ÇALIŞMASI [ANA KONU]
Giriş
    743 Mesaj

türkiye'de koyler fiber çekmek kolay, çoğu kişi köyde vdsl kullanıyor.
    Bakır kablo çalınması artan bölgeler fiber geliyor fiber kablo para etmiyor.
    2 şiket fiber altyapı çektirdi. maliyet 50 bin tl idi.
    parası olan zaten para basıp fiber alıyor diğer insanlar ADSL kullanıyorlar ortak altyapı belki faydalı olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi half life 3 -- 28 Ağustos 2018; 3:11:17 >
    |
    |
    sis651 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Büyük ihtimalle en azından 17a dan verirler oda size gelene kadar 25 civarında bir değer sağlayabilir.Cat 6 çekmek size kalmış bir durum gerek var mı ilerisi için iyi olur 8 kablodan 6 tanesi yedek durur ve HES yada HCS kablo oneririm.biraz pahalıdır ama kalitelidir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    Mr.Data kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Netspeed'in sosyal meday hesaplarına adresinin mesaj atarsanız gönderiyorlar.

|
    |
    Boragungoren kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    8889 Mesaj

Aslında bu kota olayına en çok takılan tabiki de Turkcell Superonline zaten AKK başımıza getirende oydu neyse eklemek istediğim başka bir sorun daha var adsl kullanan 2 - 4 mbps gibi rezalet hızları alanda 70 TL veriyor 100 MB alanda 70 TL veriyor nerede adalet burada 100 mbps alanin hızı 24 mbps e iniyor tabi 2019 da kalkacak 2-4 mbps alan AKK ye takılmiyor çünkü hızı rezalet adama sen altyapı yatırımı yapmıyorsun para alıyorsun diğerine ciddi milyar liralar harcıyorsun yatırım yapıyorsun aynı parayı alıyorsun hak geçiyor diye düşünüyorum.

|
    |
    Ö1f1 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

İnternetin gelişmiş olduğu ülkelerde öyle zira mobildeki yatırım ihtiyacı birim başına çok daha fazla. Ama biz o açığı veri maliyetile hayli hayli kapatıyoruz ne yazık ki.

|
    |
    NitroNos kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    743 Mesaj

artık zamanla belli olacaktır. yasak konusu
    |
    |

Kesinlikle katılıyorum, vaad edilen hıza yaklaşamayn en azından 8Mbps altı alan ADSL abonelerine hıza göre fiyatlandırma yapılmalı bence. Şuanki durum adil değil.

|
    |
    743 Mesaj

Şöyle bir açıklama yapmasını beklerdim. Turkiye internet altyapısı konusunda çok kötü durum'da değil fiber yatırım artması ISP'ler görüşme yapacağız. bu buna göre belediye Turk Telekom altyapısı konularda fiber yatırım artışı sağlamak için gereken kanunlar çıkarız.
    Bu konular bakanlık olarak takip yapacağız. demesi gibi açıklama bekliyordum.
    dedileriniz hep yurtdışı fiber hat söylüyorsunuz ülke için iyi olursa 20MBps bile yeterlidir.
    tabi parası fazla olan fazla para verip ikisini de alır yani.
    hep fiber vdsl olanlar için olan söylüyorsunuz. bir de adsl var fiyatlar var bunlar unutmayalım.
    Ülke'de eşitlik olmalı.
    |
    |

Demek istediğim de o işte, Vodafone Turkcell vs. zarar edeceğini bildiği için olur olmaz her yere yatırım yapmıyor. Superonline sadece sitelere ve zengin yerlere yatırım yaparak kazanabildiğini kazanıyor, gerisine zarar etmekten iyidir diyor. Vodafone da yine toplu binalara altyapı kuruyor. Ama binada TT altyapısı varsa oradaki rekabetçilik imkanı düşüyor. Marka algısından dolayı millet gidip TT alır Vodafone dururken. SOL altyapısı varsa da gider SOL alır görmez TT'yi.

Sabit için ciddi yatırımlar gerekli. Yüksek kapasiteli altyapılar gerekli. Mobilde ise o kadar bir ihtiyaç yok. Turkcell'e halihazırdaki fiber altyapısı 5G'de bile yetebilir hani, tabi ihtiyaç olan baz istasyonlarına da fiber ulaştırması ile. 450 Mbit kapasiteli bir baz istasyonu kurup bizim hızımız 450 Mbit deyip abonelere 450 bölü aktif veri kullanan abone sayısı kadar hız vermek çok daha kolay. Sabitte ise on abonene 100 Mbit verdiğinde onları Gbit olmasa bile yüksek hızda birleştirmelisin ki herkes aynı anda kullanınca o hız 10 Mbit olmasın. Bir şehirdeki tüm mobil operatörlerin baz istasyonlarının kapasitesi toplamı, belki sadece oradaki bir saha dolabının kapasitesi kadar.

Mobil sabit kadar sorunsuz olamaz ama mobili esas İnternet kaynağı olarak görmüyorlar pek. Esas olarak evinde sabit bağlantı ile bağlanır, dışarıda tamamlayıcı olarak mobil kullanırsın. Bu şekilde olunca da istediğin kadar kota koyar, mobil şebekenin yoğunluğunu sınırlayabilirsin. Para akışını engellemiyorsa da sorunları görmezden gelebilirsin.
    |
    |

• Teğmen
    144 Mesaj

toplam 5 dairelik bir apartman hocam 2 kişi başvuruyoruz. Dün Paul Doany 'ye yazdım twitter üzerinden ardından ekibi tarafından arandım. Eylül ayı içerisinde problemin giderileceğini söylediler ama bakalım ne kadar gerçekçi bu söylem
    |
    |
    Meco2 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Keşke...

Ülke içi tabi ki öenmli ama sadece onu halletmekle sorun çözülmez diyorum, yurtiçi sorunlar çözülmesin demiyorum.

Zaten şuan ADSL satıyor olmak bir utanç vesikası bence. Tabi ki hıza göre fiyatoandırma yapılmalı, şuanki durum adil değil.

|
    |
    half life 3 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    16136 Mesaj

Hocam hakikaten bazların kapasitesi o kadar düşük müymüş, vay be

|
    |
    sis651 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    639 Mesaj
    Tek katlı gecekondulara fiber gelmesi gibi bir ihtimal var mıdır ? Yer İstanbul
    12724 Mesaj

Sanmam kurtarmaz maliyeti zaten türkiyede evler habire yıkılıp yapıldığı için binaya cihaz koymuyorlar yollarda yamalı olduğu için uğramıyorlar avrupa gibi düzenli şehirlerimiz olması lazım.
    |
    |
    neroXIII kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Son verdim kalbimin gereksiz işine Yaşarım hayatı gelişine Aldırmam kaderin çekilişine Neden mi ? bilirsin aldırmaz o benim iç çekişime.
  • Yüzbaşı
    639 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: AMC

Sanmam kurtarmaz maliyeti zaten türkiyede evler habire yıkılıp yapıldığı için binaya cihaz koymuyorlar yollarda yamalı olduğu için uğramıyorlar avrupa gibi düzenli şehirlerimiz olması lazım.
    VDSL kurtarmaz mı hocam ?
    12724 Mesaj

Vdsl verirler hocam binaya cihaz koymazlar manasında dedim çünkü firmanın planı adsli bitirip vdsl ile yola devam etmek.
    |
    |
    neroXIII kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Son verdim kalbimin gereksiz işine Yaşarım hayatı gelişine Aldırmam kaderin çekilişine Neden mi ? bilirsin aldırmaz o benim iç çekişime.
  • Kurmay Yarbay
    16136 Mesaj
    Yine müdürlüğe gittim, merak etmeyin vermedikleri kotanın intikamını alıyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ö1f1 -- 28 Ağustos 2018; 15:8:42 >

• Yüzbaşı
    331 Mesaj

286 ya 253 sizin int hızımı hocam o ne öyle biz 8 1 ile yetiniyoruz

|
    |

Orijinalden alıntı: Ö1f1

Netspeed'in sosyal meday hesaplarına adresinin mesaj atarsanız gönderiyorlar.
    Merhaba hocam teşekkürler cevap için fakat 10 megabit aldığım evde altyapı görünmüyor şuan kullanıyorum bunu nasıl aşabiliriz bir fikriniz var mı?

Şu anda yükselmişlerdir baya. 1 Gbit üstü kapasiteli bazlar kuruyor herhalde Turkcell. Hani elindeki tüm frekansları kullandığı yerde kapasite yüksek olsa da bir saha dolabı ile karşılaştırılacak düzeye yakın bile değil. :)
    |
    |
bankalar.org
Sohbet
SEO
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR3
1,203
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.