Şimdi Ara

TÜRK TELEKOM FİBEROPTİK ALTYAPI ÇALIŞMASI [ANA KONU]

Koronavirüs Özel
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir (1 Mobil) - 5 Masaüstü1 Mobil
38.993
Cevap
173
Favori
1.848.630
Tıklama
Tüm Forumlar >> Haberleşme >> İnternet Servis Sağlayıcılar >> Türk Telekom >> TÜRK TELEKOM FİBEROPTİK ALTYAPI ÇALIŞMASI [ANA KONU]
Giriş
    743 Mesaj

Tabi engellemeler her zaman olacaktır. yani her sistem olan her şeylerdir.
    Bu konuda ise bölge olarak ayrılmak lazım birde 4 tane fiber olsa yan sokakta bir olmasa ne olur birileri ADSL ile CSgo indirmeye kaç saat beklemsi fiber alan ise 1 saat bile sürmeden oyun indirme ve fiber ping düşük olmasa, adsl ile devam eden 3 saat oyuna girmesi ping'den dolayı küfür etmesi, daha mantıklı değil sonuçta 2 sinde aynı parayı versin diyelim eşitli olacak. mı ?
    ortak altyapı en iyi seçenektir. tekel engelleme çalışmaktır.
    ortak bir yerde, fiber A Bölgesini diğer C Bölgesine fiber çeksin öyle herkes aynı bölgede fiberi olmasa fiber çöplük haline getirmekdir. Turkiye ekonomisi belli zaten.
    ortak altyapı olursan bölge fiber hat kiralama filan üçretsiz olsa bu ülkede şimdi ADSL VDSL alırdım yada alamazdım oynamazdı.
    |
    |
    Ö1f1 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

O konuda farklı düşünüyorum, mükerrer yatırımı engelleme ayrı, ortak altyapı ayrı, şimdi eğer sadece mükerrer yatırımı engellemeye çalışmaktan da öte tek bir ortak altyapı döşensin derseniz o zaman hatlar karışır, sabitte markalar arasında gerek altyapıları, gerek maddi imkanları gerekse de marka algılarında çok büyük uçurumlar var, bu uçurumlarla beraber ortak altyapı işine girilirse o iş yürümez yürüse de yeni tekeller oluşturur haliyle de yatırımlar durur. Benim fikrim budur. Ha mükerrer yatırımın engellenmesi için bir sokakta birden fazla yatırımdan ziyade kiralamaya yönlendirebilirsiniz kısa ve orta vade için bu ayrı bir şey ama ortak işi yürümez fikrim budur.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    half life 3 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    743 Mesaj

Şu An Turk Telekom parası çok olsa her yere altyapı getirecek, konumda olsa bile yıllar alır öyle kolay değildir.
    ortak altyapı en karlısı şuan TL değeri yok.
    tekel oluşmaması için devlet denetlemeli.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi half life 3 -- 25 Ağustos 2018; 22:47:18 >
    |
    |
    Arkadaşlar merhaba, yeni konu açmak istemedim buradan yazacağım derdimi. Yeni bir binaya taşınacağız önümüzdeki aylarda ben de yeni taşınacağımız binanın internet alt yapısını merak edip, ttnetin alt yapı kapsam haritasından kontrol ettim fakat benim olduğum bina çevresinde herhangi bir şey bulunamadı. Bina sıfır binadır, müteahhit alt yapının olduğunu söylüyor ve binanın köşesinde gömülü bir kapak gösterdi bana, üzerinde türk telekom yazıyordu. Bu hattın var olduğunu mu gösterir? Ne yapmam lazım internet çektirebilmek için? Bir de binanın 200-300 metre yakının da bir özel okul var, o okulu haritadan işaretleyip kontrol ettiğimde okulda FİBERNET alt yapısı olduğunu söylüyor ttnet'in haritası. Bu durumda bizim binaya da fiber çektirebilirmiyiz?

Okul özel okul diyorsun metro ethernet kullanıyodur onlar en basit çözüm altyapı sorgulama sitelerinden birine girip açık adresi biliyorsan öyle sorgulayabilirsin orda yazar maks kaç mbps alabileceğin bu siteden sorgulama yapabilirsinhttp://www.internetaltyapisorgulama.com/altyapi/abone/fiber-nerede.html açık adresi bilmen yeterli

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DüşünenÇocuk32 -- 26 Ağustos 2018; 1:22:6 >
    |
    |
    zerosun kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Orijinalden alıntı: DüşünenÇocuk32

Okul özel okul diyorsun metro ethernet kullanıyodur onlar en basit çözüm altyapı sorgulama sitelerinden birine girip açık adresi biliyorsan öyle sorgulayabilirsin orda yazar maks kaç mbps alabileceğin bu siteden sorgulama yapabilirsinhttp://www.internetaltyapisorgulama.com/altyapi/abone/fiber-nerede.html açık adresi bilmen yeterli
    ttnet'in sitesinden sorgulattım o okulu ttnet fibernet var olduğunu gösteriyor, metro ethernet falan olduğunu düşünmüyorum kıytırık butik bir özel ilkokul.

• Yüzbaşı
    743 Mesaj

2 şirket fiber çektirdiler, kendileri özel 6 Kilometre 50 bin TL
    Mobil hatlar çekmiyormuş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi half life 3 -- 26 Ağustos 2018; 3:33:36 >
    |
    |
    NitroNos kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Dedim gibi en sağlıklı sonuç verdiğim adresten açık adresle sorgulamadır orda kaç mbps max alabilceğiniz söylenir

|
    |
    zerosun kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Ancak olmayacak bir ihtimalden bahsediyoruz şuan Türk Telekom'un %100 homepass'a ulaşabilmesi için belki de 20-30 milyar TL yatırım yapması gerekecek, ee bunu da bir senede yapamayacağına göre.

Şimdi ortak altyapı şöyle sıkıntılar var, marka alıgısı ilk olarak, biliyoruz ki en güçlüsü bu konuda Turkcell, eğer olası ortak bir altyapıda ben Turkcell tekeli olacağını düşünüyorum.

Sonra akttapı miktarları arasında uçurum olması.

Türk Telekom'un 270 bin km, Turkcell'in 42 bin km fiberi var, diğerlerinin daha da az bu durumda daha çok fiber döşemiş olanlar enayi olmuş olmuyor mu, binaenaleyh bu durum karşısında fiberi boşuna döşeyip enayi konumuna düşmüş olanlar niye yeni yatırım yapsın ya da yapılmasında katkıda bulunsun ki.

Bir diğer sorunda ortak altyapının, altyapı kısmında rekabeti bitirecek olması haliyle de yavaş gelişecek olan omurga hem ana sorunumuz olan trafiğin yurtdışı ağırlıklı olma sorununu derinleştirecek, trafiğini taşıdığımız ülkeler omurgamızın olası performans düşüklüğü sebebiyle bizden hizmet almayı keseceklerdir bunun da ötesinde o omurga yetersiz kalacak olurss evet fibere bağlı oluruz ancak hızımız düşük olur.

Yapılması gereken mükerrer yatırımın da önüne geçilerek etkin rekabetin hem piyasada hem de altyapıda gerçekleşmesidir bana göre.

|
    |

• Kurmay Yarbay
    16136 Mesaj
    Türk Telekom 5G'deki deneyimini 5G Beyaz Kitap'a aktarmış.

Görünene göre 5 ISS' ler için çok büyük bir gelir kapısı olabilir ancak en büyük problememiz olan verinin maliyeti konusunu çözmemiz gerekir, bir de ciddi omurga yatırımları gerekli görünene göre. Trafik 1000 katuna çıkacaksa... Huawei, Nokia yaşadı

|
    |
    16136 Mesaj
    Turkcell mobil aboneleri bu bayram 22.5 milyon GB veri harcamış.

|
    |
    16136 Mesaj
    Gündemi kaçırmışız yav

BTK yeni başkanı Ömer Abdullah Karagöz olmuş. Allah muvakkafiyetler nasip eylesin İnşallah. Kendisi hkkında bir bilgim yok, önümüzdeki s0reci göreceğiz.

12732 Mesaj

Umarim son kullaniciya faydali işler olur

|
    |

Son verdim kalbimin gereksiz işine Yaşarım hayatı gelişine Aldırmam kaderin çekilişine Neden mi ? bilirsin aldırmaz o benim iç çekişime.
  • Kurmay Yarbay
    16136 Mesaj

İnşallah.

Bir de dikkatimi çekti, bu sektördeki insanlar hep eletrik&elektronik mezunu, elektronik haberleşme kaç senedir var acaba?

|
    |
    AMC kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    12732 Mesaj

Valla hic bilmiyorum hocam da baya vardir.

|
    |

Son verdim kalbimin gereksiz işine Yaşarım hayatı gelişine Aldırmam kaderin çekilişine Neden mi ? bilirsin aldırmaz o benim iç çekişime.
  • Teğmen
    244 Mesaj

Çek cumhuriyetin den youtube traceroute.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Meco2 -- 26 Ağustos 2018; 22:12:48 >
    |
    |
    Bahsedilenler: Ö1f1

Şuan fiber fazla değildir. en çok ADSL yurtdışındaki gibi sistemsel ayarlama yaparlar.
    Rusya bile 100MBps alt hız vermiyor bizim insanımız 1 MBps bile alamayanlar.
    Turk Telekom her yerde kazı çalışması yapmıyor ki yani kazı çalışmasına turk telekom kullanarak daha çok fiber elde etmiş oluruz.
    Bu şuan uygulanan sistem bir beş para vermez.
    ortak ayarlama ile artması sağlanacaktır.
    Yurtdışında, şuan altyapı yuksek olsa bile evdeki hat kötü olduktan sonra o adam gine düşük hızlar alacaktır.
    Devlet denemesi saglam olursa bu gibi sorunlar olmaz.
    şuan ülke için deki altyapı saglam olusun yurt dışına hat ayarlanır.
    Dunya sıralamasını 91 ülke olarak en son sıraya gelecektir, bir süre sonra birinci oluruz.
    sonra deriz 1 ci olduk fakat sondan birinci.

https://www.haberturk.com/en-hizli-internet-baglantisina-sahip-ulkeler-listesi-2018-hangi-ulkede-genisbant-daha-hizli-adsl-fiber-kablonet-ile-kim-kazandi-2053141-ekonomi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi half life 3 -- 26 Ağustos 2018; 22:19:38 >
    |
    |

• Kurmay Yarbay
    16136 Mesaj

Sabitteki ilk problem verinin maliyeti, Rusya bizden (kişibaşı olarak) daha zengin bir ülke değil ama veri maliyetli çok daha az. Verinin maliyeti azalmadan fiber homepass %100 olsa ne olur olmasa ne olur, ha fiber görünümlü ADSL'e razıysak o ayrı.

Şimdi ortak altyapıda da belirttiğim risklerin tehlike oluşturduğunu düşünüyorum.

|
    |
    16136 Mesaj

Yurtiçi trafiğin önemi. Bir kez daha, çok teşekkürler.

|
    |
    Meco2 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    743 Mesaj

bunları diyorsunuz. SEA-ME-WE 5 yeni hat çekilmesi mümkün olan şeyler,bular ayarlanır önemli olan ülkede içinde fiber çöplük haline getirmemektir. bir yerde, 5 tane fiber hat olsa abone her Isp internet abone mi ? olacak yani birisini alacak.
    Turk Telekom Vdsl alan yerde birisi Turknet kullanıyor VDSL port bizim port kiralama üçrret var yani, bir yakında kur fiyatları sabit olsun Port fiyatlarına zam gelecektir. Devlet ortak altyapı el atarsa olur.
    şuan ADSL görünümlü fiber mi kullanıyorlar yani zaten her paket XX MBps'ye kadar yavaşlama olacaktır fiber limitsiz kapasitesi bir şey değildir.
    sizinde söyleyin şöyle bir olması lazım diye. ve bunu böyle olursa iyi olurdu.
    https://www.turksat.com.tr/tr/haberler/telekomunikasyon-sektoru-ortak-altyapi-sirketi-kuracak
    https://www.teknolojioku.com/internet/fiberde-yeni-donem-icin-imzalar-atiliyor-5b0631878ca780715677b782
    Türkiye’nin altyapısının zavallılığını uzun zamandır (2010’dan bu yana) anlatıp duruyoruz [3]. Rakamlar veriyoruz. Altyapıda durum hakikaten kötü. 3-4 milyon km olması gereken fiber altyapı şebekesi sadece 270.000 km’de duruyor. Ama sabit internet’te (tabi ki ADSL) “filan MB’e kadar”, mobil internet’te “filan ülkeden bile hızlıyız” şeklinde sadece belli bölgelerde yapılan hızları gösteren reklam cümleleri arasında ve de mobil cihazların yükselişi ile altyapının sorununun ne olduğu halk tarafından tam olarak anlaşılamıyor.
    |
    |

Reklamlar
kolayoto.com
Sohbet
Canlı Tv izle
bankalar.org
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR5
0,469
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.