Şimdi Ara

TÜRK TELEKOM/TÜRKCELL/TÜRKSAT FİBER OPTİK ALTYAPI ÇALIŞMASI [ANA KONU] (39. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Emre7492 Daha Az
1 Kayıtlı Üye (1 Mobil) ve 7 Misafir - 7 Masaüstü1 Mobil1 Android
5 sn
51.346
Cevap
244
Favori
4.013.386
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
104 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 3738394041
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Dediğim borular çekileli 2 ayı geçmedi her kanaldan 1 kablo geçsin diyelim ilk sayfada ki kablonun 20gbit kapasitesi olduğu söylenmiş 3*20 60gbit'de gayet yeterli. ankara'da oturuyorum ama dediğim kazılar sanırım baz istasyonları için yapıldı baz istasyonuna çektiler fiberi ama kazının olduğu yerlerdeki evlere çekmediler sanırım.
  • Mustafa Dmrl kullanıcısına yanıt
    Eminmisiniz o boruların hepsinden fiber geçtiğine. Zira bazlara öyle çok büyük fiberler gerekmiyor 1*1 dahi yeter.
    60gbps yeterli olur mu hesaplamak lazım son kullanıcı için.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Man Of Earth kullanıcısına yanıt
    Zamanla belli olur da zaten bölgeye fiber getirmek için çekillmiştir. Mesele FTTC mi yokaa FTTB/H mi getirecekleri. Ama şöyliyeyim eğer bölgede yapılaşma düzensizse FTTB/H beklemeyin.

• Ö1f1 kullanıcısına yanıt
    Hepsinden geçmiyordur zaten fiber şunu demek istedim ilerde tek kablo yetmezse zaten diğer kanallar boş duruyor ordan takviyelerler anlamında demiştim zaten oturduğum mahallenin nufüsu 40 bin falan daha binalara çekilmedi ama hadi tüm binalara çekildi diyelim 1 kablo bile tahminimce yeticektir en kötü 2 kabloyla çok rahat hizmet verirler yani ortalama bi evin anlık kullanımı 8mbit'i bulmuyordur.
  • Mustafa Dmrl kullanıcısına yanıt
    Tama da şöyoe bir husus var her yerde aynısını yapıp fazla boru koydular mı ? Fiber toplayıcılarda ek kabloya yer var mı ? Daha sonra tabi kazı izni vs. süresince bölgede hizmet verilemeyecek ya da aksıyacak. Ama 40 bin nufuslu yere 40gbps gibime geliyor zaten fiber gelen 25'den asagı kullanmıyor.

• Ö1f1 kullanıcısına yanıt
    Valla hocam ben keçiören'de oturuyorum sadece bu bölge hakkında kazılardan gördüğüm kadarını biliyorum nerde superonline kazısı gördüysem hepsinde 3 kanallı turuncu boru koyuyorlar birde benim oturduğum mahalleye birbirinden bağımsız 2 fiber omurgasından farklı yerlerden kazı yaptılar birbirleri arasında kuş bakışı 800 metre olan baz istasyonlarına giren fiberler birbirinden farklı omurgalardan geliyor yani farklı mahallelerden geliyor.
  • Logic_Man kullanıcısına yanıt
    Bu GigaDSL denilen ürünler VDSL2+ için Korea Telecom ile laboratuvar çalışmaları yapılan sistem ve laboratuvar ortamında başarıya ulaştı. 200 metreye kadar 1 Gbps veri taşıyabiliyor. Sahada da bir iki yıl içerisinde pilot bölgelerde denemeleri yapılacak.

Açıkçası ben kartı kimin ürettiğini bilmiyorum ancak kartın hep çipsetinde hemde farklı yerlerinde Qualcomm diye belirtiliyor ve başka marka ismi yok. Yani kendisi üretmese bile bahsettiğiniz gibi modüllerin tamamını Qualcomm üretiyordur.

Şu anda sahada kullanılan kartların ise bunlarla alakalı değil. Sahada kullanılan VDSL kartların maximum kapasitesi 2-4 Gbps arası. Birde üzerinde 32-64 yada 96 port var. Yani bu hızı bu portlar arasında bölüştürüyor.
  • mcrew kullanıcısına yanıt
    Yani Türk Telekom'un kağıt üzerinde yaptığı işler başarılı ama iş pratiğe döküldüğünde iyi değil, belli bir teknolojiyi deneyip hayata geçirmek bu kadar zor bir iş değil mesela. 30a için bahsettim 2014'ün sonlarına doğru pilot bölgelerde uygulama başladı ama daha 2016 başına kadar standart Tip7'ler 30a'yı desteklemiyordu. Şimdi diğer kabinler içinde VDSL kart değişiklikleri yapılacak. Yani şirketin uygulama, yürütme mekanizması berbat.

Baz istasyonlarının %95'ine fiber getirdik demek Türkiye yüzölçümü şartlarında en az 1 milyon km fiberiniz olması lazım o yüzden satır araları önemli. Türk Telekom'da baz istasyonlarının %70'ine fiber getirdik diyor evet Türkiye'deki tüm ilçelerde bir baz istasyonu hesaba katıldığında evet getirdik. Oysa her ilçede rahat 2-3 tane var. Bütün bazları kattığımızda ise biz sadece %23'lük bir kesime getirmiş oluyoruz. Mobilde Türk Telekom'da Turkcell'de yolunu bulur, o konuda sorun yok. Ama Vodafone felaket zor durumda, band genişlikleri çok dar öyleki İstanbul'da bazı yerlerde temel telefon konuşma ihtiyacını dahil karşılayamadığı zamanlar var.

Türk Telekom'da FTTB yada FTTB/GPON getiriyor. Ama anket yapılıyor eğer abone 1 Gbps kullanacaksa onun evine direk fiber hat getirilir ve gerçek FTTH kullanmış olur. FTTB'de 20 daireli binanın maliyeti şu anda elimdeki projeye göre (15 daire) 318 Bin TL, 8 Bin'de kazı iznini eklediğimizde ortalama 326 Bin TL 15 dairenin maliyeti.

• quote:

Orijinalden alıntı: Ö1f1

Zamanla belli olur da zaten bölgeye fiber getirmek için çekillmiştir. Mesele FTTC mi yokaa FTTB/H mi getirecekleri. Ama şöyliyeyim eğer bölgede yapılaşma düzensizse FTTB/H beklemeyin.

hocam şöyle diyim keçiörenin ana caddelerinden birine 500 metre uzaklıktayım Superonline fiber var vodafone fiber var bir de Türktelekom fiber var benim 500 metre ötemde türk telekomun büyük santrali var bir kaç tane santralin birleşiminden oluşan üstünde fiber altyapısı yazıyor üst sokağımda yerde superonline fiber yazıyor muhtemelen vdsl denilen şey gelicek öyle direkt binaya kablo ile fiber gelmez lüks semt değil buralar

Bu fiberi superonline mı getircek Türktelekommu anlamadım o büyük santral de Türktelekom yazıyor kocaman ama yerde kapaklarda Superonline yazıyor ben Vodafone kullanıyorum fiber gelirse alamıyacakmıyım ? Superonline özel mi olacak yıllardır adsl de sürünüyoruz.

Zengin yer yanda site falan degilse Turkcell'in gelmw ihtimali düśük. Telekomun santral olarak bahsettiğiniz şey santral binası mı yoksa fiberNAS (aynı fiber kabinlerinin devasa hali gibidir) mı ?

• quote:

Zengin yer yanda site falan degilse Turkcell'in gelmw ihtimali düsük. Telekomun santral olarak bahsettiğiniz şey santral binası mı yoksa fiberNAS (aynı fiber kabinlerinin devasa hali gibidir) mı ?

Fiber kabinlerinin büyüğü hocam bizim burda zengin denilecek yer site felan yok hep 5 katlı binalar ama yerde her yer superonline fiber kapakları ile dolu.

Şunlardan var

TÜRK TELEKOM/TÜRKCELL/TÜRKSAT FİBER OPTİK ALTYAPI ÇALIŞMASI [ANA KONU]

Fiber kutusuda şuna benziyor ;

Şimdi bu fiber sadece Turkcell kullanıcılarına mı ait yoksa Türk telekom felanda bunu kullanıyor mu kazı yapanlar ekipler türk telekomculardı.

Koydukları kablolarda bunlara benziyor :

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Man Of Earth -- 23 Aralık 2016; 22:34:51 >

Resimdeki Türk Telekom'un fiberNAS'ı yani santral. Bunun olması bölgenize fiber geleceğini göstermez ama sizin durum da k9tü imiş fiber cennetinin kenarimda ADSL ile idare etmek. Benim şehrimde Turkcell fiber hizmeti vermiyor ama baz için çektilerdi kapakları var hatta Türk Telekom il müdürl7ğünün dahi önünde var önemli değil yani.

Eklemeyi ujuttum. Turkcell ile Türk Telekom aynı fiber hattı kullanmıyor ama kanal paylaşımı yapıyor ona denk gelmişsinizdir.

• quote:

Eklemeyi ujuttum. Turkcell ile Türk Telekom aynı fiber hattı kullanmıyor ama kanal paylaşımı yapıyor ona denk gelmişsinizdir.

Anladım hocam sağolun kazıdılar turuncu kabloları yerleştirdiler 3-4 aydır ara sıra gelip kazı yapıyorlar tam kapımın önünde geçende bizim mahalleyi geçtiler bakalım ne olacak Türk telekom fiberini vodafone felan kullanabiliyor demi hocam.
    Türk Telekom'un fiberini sadece Türk Telekom kullanıyor.

• quote:

Türk Telekom'un fiberini sadece Türk Telekom kullanıyor.

Hocam Türknet 100 mbps'e kadar veriyor ama altyapı olarak kendi fiberi yok Türk telekomun kullanıyor. Eğer kendi altyapıları gerekiyorsa yandık sittin sene fiber yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Man Of Earth -- 24 Aralık 2016; 0:38:42 >
    O sisteme VAE deniyor öyle TurkcellVDSL dahi kullanabilirsiniz.

• quote:

O sisteme VAE deniyor öyle TurkcellVDSL dahi kullanabilirsiniz.

Farklı firmanın altyapısını kullanıp ona göre ücret ödüyorlar demişti bayide ki arkadaş dediğiniz sistem bu heralde vallahi ben gerçek fiberi geçtim 25 mbps alsam yeter sabah 7 akşam 7 hız kotası olmayan paket kullanıyorum 100 mbps'e kadar alabildiğin en yüksek hızı veriyorlar benim de 8 mbps Ankara'nın merkezinde oturuyorum bir de 10 yıl oldu adsl de sürünüyorum

Bu arada üşenmeden cevap verdiğin için teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Man Of Earth -- 24 Aralık 2016; 0:48:32 >

Evet o oluyor.
    Estağfurullah asıl ben teşekkür ederim.

• mustifb M kullanıcısına yanıt
    GigaDSL 'i biraz araştırdım. Aslına bakarsanız internette sayfalardan birinde teknoloji hakkında birtakım analizlerde bulunulmuş. Analizde;

GigaDSL'in G.fast standart olmadan evvel 2013'ten beri geliştirildiği.
    Mevcut VDSL dağıtımlarda G.fast'teki TDD modülasyonun bazı iç uyumsuzluklara neden olduğu.
    Bundan dolayı özellikle Kore ve japonya'daki operatörlerin G.fast'e alternatif olacak bir FDD çözümü için baskı yaptığı.
    GigaDSL'in ITU tarafından onaylanmadığı.
    GigaDSL'in ITU tarafından standartlaştırılmasını destekleyen tek çip üreticisinin Qualcomm olduğu.

gibi bilgiler var.
    https://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=1&hl=tr&rurl=translate.google.com&sl=en&sp=nmt4&tl=tr&u=http://www.linleygroup.com/newsletters/newsletter_detail.php%3Fnum%3D5552%26year%3D2016%26tag%3D1&usg=ALkJrhh5Hs_ENZv4qya_uQ7roUJBb1tw5Q

Burdaki analize göre fazlaca lokal bir bölgede uygulanan bir teknoloji GigaDSL. Türk Telekom için bu bir risk değilmi. Yani coğrafi olarak Avrupaya daha yakınız. Genel anlamda G.fast teknolojileri takip ediliyor bu bölgede, hatta dünyanın geri kalanında. Japonya zaten oldu olası birçok teknolojide-standartta ayrışmayı seven bir ülkedir. Bunun dışında bu teknolojinin CPE kısmındada seçenek çok az olacak belliki. Yani sadece Qualcomm'un ürettiği modemleri kullanmak zorunda kalınacak. Ve ayrıca standart olarak kabul edilmemiş ITU tarafından. Bunlara rağmen sizin bahsettiğiniz mesafe-veri oranları hayli ilgi çekici. Lakin yinede bu riskler umarım TT tarafından dikkate alınıyordur.

Bu teknolojinin geriye uyumu varmı mesela vdsl2 35b profilide destekliyormu, bilginiz varmı? Ben araştırırken mevcut modemleriylede aboneler gigadsl sistemlerden hizmet alabilecek yazıyordu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Logic_Man -- 24 Aralık 2016; 11:0:45 >

• 
Sayfa: önceki 3738394041
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.