Şimdi Ara

TÜRK TELEKOM/TÜRKCELL/TÜRKSAT FİBER OPTİK ALTYAPI ÇALIŞMASI [ANA KONU] (356. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: hasanbahri Daha Az
1 Kayıtlı Üye ve 4 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
51.346
Cevap
244
Favori
4.013.444
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
104 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 354355356357358
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Merhaba
    Ortada iki farklı açık var . Birincisi Meltdown ikincisi Spectre.
    Çok detaylı araştıracak ve açığı detaylı test edecek vaktim olmadı. Yüzeysel olarak baktım testlerimde etkilenmiyordum(evdeki bilgisayar için geçerli veri merkezindeki sistemlerim kesin etkilencektir.).
    Şuanda çalışan işletim sistemlerininde altında işlemcinin de kendi mikro yönetim sistemi var. Firmware yazanlar beni anlayacaktır. Burada bir açık bulunuyor. Meltdown da işlemci kandıralarak bazı veriler işlemci ön belleğine çekiliyor. Bu veri sizin klavyedeki yazışlarınız olabilir ki buda parolaların gitmesi demek.
    Spectrede ise bellekteki verilere erişim söz konusu. Yani diyelim tarayıcıda ben bu yazıyı yazarken yazı geçici olarak bellekte bir konumda toplanıyor. İşte bu açık oradaki veriye erişim sağlıyor.
    Bu açıklar çok hafife alınabilecek şeyler değil ama facebook giren parasıyla oyun satın alan ve filmleri de parasıyla satın alan kişiler için problem değil. Yani illegal işler yoksa problem yok denebilir. Zaten illegal program indiren açık olmasa bile programa yönetici yetkisi vermesi kendi hatası bunun sorunu kullanıcıdır.
    Veri merkezinde ise bu hafife alınamayacak bir şey. Neden derseniz örneğin çok büyük ölçekli olmayan sitelerin çoğu sanal sunucu üzerinden çalışıyor. Bu maddi açıdan oldukça uygun bir yöntem. Normalde sanallaştırma içinde çalışan bilgisayarlar birbirlerinin verilerine erişemezler fakat bu açıkla erişiyorlar. Örneğin ben sitenin yönetim panelinde admin şifremi yazdığımda bunu diğer sanal sunucu sahibi okuyabilecek.

Bu iki açıkta günümüz için şuanlık tehdit oluşturmuyor çünkü daha nasıl kullanılacağı bilinmiyor ama yarın öbür gün birisi bunu kullanmak için kafa patlatır yazılımını yazarsa işte ozaman problem çok çok büyük olucaktır.

Şuanda açığın kapatılmasından dolayı performans sorunları firmaların derdi . Bir bilgisayarda 100 kişi varsa bunu 95 de indirebilirler 75 de . Performans sıkıntısına göre değişecektir. İntel piyasaya uygun fiyata Sunucu işlemcileri sunmazsa yakın zamanda ya zam yada performans sıkıntısı olabilir piyasada.

• xSwindLer X kullanıcısına yanıt
    hocam yer ankara nın neresi ?
  • ayhann06 A kullanıcısına yanıt
    Keçiören Yayla Mahallesi Seyitler Sokak hocam.Haritadan gösteriyorum kabinin olduğu noktayı.

TÜRK TELEKOM/TÜRKCELL/TÜRKSAT FİBER OPTİK ALTYAPI ÇALIŞMASI [ANA KONU]

Kırmızı dikdörtgenin olduğu yerde.
  • bizim mahalleye 2100 yılında gelir fiber fiberin F si bile yok sokaklarda sanırım başka bir gezegende yaşıyorum
    ufuktepedyim hocam bende 2017 yılında mayıs ayında başlandı projelere kasım gibiydi hala uğraşıyorlardı bayağı bir kapsamlı fiber çalışması oldu peki resim kotduğunuz kabin aktif oldu mu bilginiz var mı?
  • idris-tolar kullanıcısına yanıt
    Allah kahretsin şu Türk Telekom'u bir tane düzgün çalışan yemin ediyorum personelleri yok alayı acemi veya saçma işler yapıyorlar.

Bütün Türk Telekom'a bilgisiz insanları koymuşlar ülkeye hizmet verecekler yok oda değil bizim Ulaştırma bakanlığı ve Bilgi Teknoloji Kurumu'da işini düzgün yapmıyor ne denetleme var nede yaptırım herkesin eli cebinde bana dokunmayan yılan bin yaşasın havasında.
  • Tesadüfe bakarmisin.

Bugün vatan bilgisayarda pc bakiniyordum bir baktim yanima bölge müdürü geldi.

Meseleyi tekrar anlattim.

- Hizin çok dusukmus soylediler.

- Ne yapilacak dedim.

- Yatırım gerektigini ne zaman yapilacagina dair hic birsey soyleyemedi.

Yav arkadaş bölge müdürü de bir sey yapamiyorsa kim yapiyor bu yatirimi. Kim karar veriyor çözemedim gitti.

Bilen varsa lütfen beni bilgilendirin. Derdimizi anlatalim.

Tabi ki bazen bu cahilleri bilgilendirici yazilar yaziyorum. Müdürde bana sen daha iyi bilirsin gibi cevaplar verdi.

5 dk zor konustum. Yanimda duramadi hemen kacmak istedi.

Ben hakliyim bana cevap veremedi. Yaşadığım bu maduriyeti bu komik durumlari bir tv ye anlatsam bayagi ses getirir.

Göre ben sikayet ediyormusum.

Ben kisaca sorunu nazik bir dille ifade ediyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Benim evde netim yok ve sen benim odedigim paralarla o koltuklarda rahat oturabiliyorsan bende seni sikayet ederim.

Bu konuda vicdanim rahat benim.

Ben kimsenin ekmegiyle ugrasmak istemem ama bunu bana mecbur birakmayin.

• Neyin bölge müdürü? Vatan bilgisayarın mı yoksa telekomun mu?
  • Telekom bölge müdürü.

• idris-tolar kullanıcısına yanıt
    O müdürün de çok fazla yetkisi yok, onada genel merkez bir liste verecek o bölgeler için çalışacak belkide hiç yeni plan olmayacak orada. Müdür en fazla bu bölgenin ihtiyacı var diye rapor yazar.

Karar verici kişiler; CEO, İnsan Kaynakları Müdürü, yönetim kurulu üyeleri, finans, strateji iş geliştirme, satış ve müşteri hizmetleri müdürleri. Ancak bunlar bile çözüm ürettirmeyebiliyor çünkü bizzat ben kendim zamanında çok uğraştım çalışan olarak bölgeme fiber getirtene kadar atla karayı seçtim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mustifb

O müdürün de çok fazla yetkisi yok, onada genel merkez bir liste verecek o bölgeler için çalışacak belkide hiç yeni plan olmayacak orada. Müdür en fazla bu bölgenin ihtiyacı var diye rapor yazar.

Karar verici kişiler; CEO, İnsan Kaynakları Müdürü, yönetim kurulu üyeleri, finans, strateji iş geliştirme, satış ve müşteri hizmetleri müdürleri. Ancak bunlar bile çözüm ürettirmeyebiliyor çünkü bizzat ben kendim zamanında çok uğraştım çalışan olarak bölgeme fiber getirtene kadar atla karayı seçtim.

bu silsile içinde yatırım müdürlüğüde var diye biliyorum
  • ELYASA E kullanıcısına yanıt
    Ben en üst birimleri yazdım yoksa onlarca daha müdür çıkar.
  • ayhann06 A kullanıcısına yanıt
    Sanırım aktif değil, alt yapı sorguladığım zaman adsl görünüyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: xSwindLer

Merhabalar,
    3-4 aydır evde değildim dün gelince eve yaklaşık 180 metre uzaklıkta bu kabini gördüm Burada sadece adsl olduğu için hemen incelemeye koyuldum.

Ne zaman koyulduğu hakkında bir fikrim yok ve üzerinde 2011 yazıyor. Ama eminim bu kabin en fazla 4 aydır burada, üzerinde 2011 yazması kafamı karıştırdı .
    Bugün koyulduğu düşünürsek ne zamana aktif olur sizce ?

@mustifb Hocam evim şu kabine yaklaşık 180 metre uzaklıkta vdsl ile ne kadar hız alabilirim sizce ?

Hat çok iyi durumdaysa 100 Mbps dahi alınabilir. Ancak ortalama 50-60 Mbps.
  • Hocam ben kabine 40 metre uzaklıkta falanım hatta o kadar bile yok ankastreden modeme gelen kabloyu da geçen hafta CAT5 kablo ile değiştirdik. Şimdi fiber geldiğinde ben ne kadar hız alabilirim?

Şuan ADSL'de bile 16 veremiyorlar anlamadım. Kabloyu da değiştirdik 15'e sabitliyorlar. Bunun bir nedeni var mı yoksa öyle mi olması gerekiyor?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Emre.Sefer -- 8 Ocak 2018; 19:5:53 >
  • mustifb M kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim hocam, bu tip-1 kabin hakkında biraz araştırma yaptım ama dişe dokunur bir bilgi elde edemedim. Sokakları da biraz dolaştım ama bu veya buna benzer başka bir kabin göremedim. Lokasyon olarak kalabalık bir yer sadece tek kabin olması biraz ilginç geldi bana açıkçası . Bekleyip göreceğim
    Belki bölgede genel olaral FTTB/H vardır çeşitli sebeplerden dolayı FTTB/H çekmek istemedikleri binalar için de Tip1 koymuş da olabilirler.

• Akbank Oger'in 4.5 Milyar USD'lik ktedisini yakın takibe almış.

http://www.sozcu.com.tr/2018/ekonomi/akbank-turk-telekom-kredilerini-yakindan-izleyecek-2166161/

• 
Sayfa: önceki 354355356357358
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.