Şimdi Ara

TÜRK TELEKOM/TÜRKCELL/TÜRKSAT FİBER OPTİK ALTYAPI ÇALIŞMASI [ANA KONU] (353. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
51.334
Cevap
244
Favori
4.012.998
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
104 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
36. Sırada  bugün en iyi #1
Sayfa: önceki 351352353354355
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Türk Telekom ofisleri TTMM'ye döndürülecekmiş. Yani anladığım kadarıyla Turkcell'in senelerdir yaptığını yeni yapacaklar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • O ne demek? TTMM?
  • AnthemSY kullanıcısına yanıt
    http://aa.com.tr/tr/sirkethaberleri/bilisim/turk-telekom-un-yenilenen-ofisleri-ttmm-ler-faaliyete-basladi/642147

• AnthemSY kullanıcısına yanıt
    Haber linkini atacakyım da yanlış linki kopyalamışım.

http://www.yenihaberden.com/turk-telekomun-yenilenen-ofisleri-ttmmler-faaliyete-basladi-355892h.htm

Turkcell'deki TİM'in benzeri gibi anladığım kadarıyla.

• hocam yeni yıla girmemizle birlikte türk telekom da 2018 alt yapı yatırım çalışmalarına başlıyor mu aceba mağlum soğuk havalarda zor oluyordur yoksa baharı mı bekliyorlar ?
  • Ö1f1 kullanıcısına yanıt
    Bunlar tabiri caizse süs. Mesela China Telecom ile sadece 1 Gbps'lik peering yapmışlar Amsterdam'dan direk Çin'e geçiyor böylece Çin trafikleri biraz daha iyi oluyor lakin 1 Gbps olduğu için kullanabilen cennetlik. Üstelik China Telecom'un peering ücretleri yurtdışında en düşük ücrete sahip. 1 Gbps yapacağını hiç yapmasaydınız diyesi geliyor insanın. He.net ile de sadece 20 Gbps idi en azından şimdi 50 Gbps'e yükselttiler.
  • ayhann06 A kullanıcısına yanıt
    Zaten yeni yıl projeleri henüz BTK onayından gelmedi artık alıştık en erken Ocak sonunda gelir. Sonra ihale süreçleri başlıyor ki taşeronların kadroya alınma durumu vs. belki Nisan'a sarkar ama her yıl Mart ayında başlıyor.
  • sis651 kullanıcısına yanıt
    Turkcell'in network'ünün büyük bir kısmının IP'si görünmez yıllar önce bizim DC'den meraklı biri 1 Gbps ile Ankara POP noktasını işlevsiz bırakmıştı. Sonra 200 Mbps ile MSAN'ı çökertmişlerdi o yüzden çoğunun IP'leri gizli. Bizim TT'ninkiler de bazen yoğun saatlerde gizlenir. O taraflarda anlaşmalarına gerek yok TT bünyesinden hizmet veriyor bütün firmalar. O yüzden direk geçiyordur yoksa bölgesel değil IP bloklarına göre peering var.
  • mustifb M kullanıcısına yanıt
    Hocam peki bu Aktivasyon süresi istenirse azaltılabilir mi Allah bilir Mart ayında kabini diktikleri yerde aboneler ancak son çeyrekte kullanmaya başlıyorlardır.

Hocam 200Mbps ile bile çöküyorsa MSAN tam Allah'a emanet gidiyorlardır. Ah şöyle şimdiki 10Gbps router fiyatına 1Tbps'lik router üreten bir firma olsa köşeyi öyle bir döner ki dünya da network çağ atlar herhalde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ö1f1 -- 3 Ocak 2018; 17:20:6 >
  • 15 gündür hat yok. Ekipler eve geldiler ölçüm yaptilar sinyal yok.

-Ne olacak dedim peki.

-Hizmet veremiyoruz hatti kapaticaz.

2018 yeni yilda altyapi bitik durumda hat kapatiyorlar.

Ekipler gittikten sonra hat geldi nasil olduysa.

Hat zayiflama değeri 45 db olan mesafede 2mps hiza sabitlemisler.

Müşteri hizmetlerinden hat kapatma konusundan aradilar onay vermedim.

Sözleşmede maddeler belli hizmet verilmek zorunda.

• ULTILIX U kullanıcısına yanıt
    Zamanında bunlardan çok vardı ama hepsinin kapasiteleri çok düşüktü. O Turkyos hatları bile değiştirildi ITUR'da Telecom Italia'ya ait, İsrail-Mısır olan Med-Turk şu anda üzerinden Marmaray geçiyor. En son sadece 100 Mbps iletebiliyordu şimdi kendisinden haber alınamıyor. CEFOS'dan haberim yok hiç konuşulmadı, kullanımına da rastlamadım. KAFOS'da yenilenecek diye proje yaptılar ama öyle kaldı. En son Google'ın POP noktasına Marmara üzerinden Tekirdağ, Edirne şeklinde Bulgaristan'a 5. bir hat çekildi. Onu da ülkenin her tarafına dağıtıyorlar. Yani yurtdışı çıkışı olarak tamamen karasal hatları kullanıyoruz.

Deniz tarafında çok fazla hat yapıldı özellikle Ege'de Yunan adalarının çoğunu kapsayan İzmir ve İstanbul'a bağlanan var. Ama Yunanistan hiç yurtdışı çıkışı bulamamış gibi bizden çok kullanıyor. Bir iki tane daha var ama hangi şehirlere bağlılar bilmiyorum. Muğla/Bodrum, Antalya ve Adana'yı bağlayan hat, İstanbul'dan Samsun'a kadar uzanan bir tane var. O 1 Gbps'lik hatta sökülmüştür büyük ihtimalle.

• idris-tolar kullanıcısına yanıt
    Böyle işgüzarlık işin kolayına kaçmak olmaz yaa. Allah cezalarını versin. İstanbul'da da yapıyoruz müşteri kapatmasa da zaten hat tamamen ölünce otomatik kapanıyor. Ne yazık ki çözüm yok THH'ye gidebilirsiniz hattımın iptalini değil onarılmasını istiyorum diye birde milletvekillerine filan ulaşmaya çalışın.
    Yok artık 200 Mbps olan yoktur en düşük 1 Gbps kullanıyorlardır.
    Hocam acaba Yunanistan'da ilk önce Türkiye'ye bağlanıp sonra Avrupa'ya bağlandıkları oluyor mudur

Hocam ben normal kapasitesi sınırda da 200Mbps ek yüklenmeyle çöktü diye düşündüm.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ö1f1 -- 3 Ocak 2018; 18:7:33 >
    Çökme değilde kernel de problem vardır.
    200M çok eski sistemlerdir şimdi 10G den aşağıya sistem kurmazlar.
    Eski bir ptt çalışanı (TT daha yokken) yunan adalarına hatları türkiyeden çektiklerini söylemişti.
    Büyük ihtimal çoğu adanın hattı türkiye üzerinden geçiyordur.
    Bazen muğla-antalya-Kıbrıs a denk geliyorum :D
    Google da muğla-izmir-Google şeklinde ilerliyor.

30 ms olması işime yaradı google la da bağlantı sağladım.
    Planlarım arasında google sistemlerini kullanarak yurt dışına çıkmakda var.

Websocket üzerinden tunnel sistemi üzerinde denemeler yapmaklazım.

Websocket ile tunnel yaptıktan sonra client üzerinden bir nat44 mis gibi olur ama işte global load balancer sisteminin arkasında bunları yapmak uğraştırır gibi.

kıbrısa şimdi baktım eskiden 15 ms di muğla antalya kıbrıs gibi bir hat çizerdi muğla-izmir-istanbul-kıbrıs şeklinde gidiyor. Mednatilustan geçiyor veri herhalde.
  • Yunanistan'ın yurtdışı trafiğinin yarısı direk Türkiye'den geçiyor. Ki oradaki adalar vs. sürekli hükümetle metro ethernet için vs. görüşüyorlarmış. Hat Türkiye'den, TT ve Turkcell taşıdığı için tabii ki Avrupa'dan önce ilk olarak Türkiye'ye geliyorlar. Arkadaşlarla filan baya dalgası geçiyor, Gürcistan Frankfurt'a kadar hat çekti, Yunanistan internete Türkiye'den çıkıyor gibisinden.
  • ULTILIX U kullanıcısına yanıt
    TT'nin sistemini çözebildiğim zaman bişeyler olabilicem. İstanbul, Kıbrıs'a Adana ve Antalya üzerinden geçiyor. Tabii Antalya'ya gelene kadar ıkınıyoruz o ayrı. Ama sizde İstanbul'a uğrayıp öyle Kıbrıs'a geçiyorsunuz belki Türknet öyle yapıyordur. Adana'da bir arkadaşım var Lefkoşa pingi İstanbul'dan düşük. Google ile yurtdışına çıkarsanız sakın Sofya'yı kullanmayın çünkü Sofya POP yetersiz. Bunu kendileri de biliyor ama henüz değişiklik yapmadılar yaptıkları tek değişiklik Budapeşte yada Amsterdam'a göndermek. Onun içinde Google yerine TT yapsa ping daha düşük olur.

Yurtdışı çıkışlarında Google'a bakmayın. Sofya hattı şu anda ülkede en yaygın hat İstanbul, Ankara, Antalya, Adana, İzmir, Kayseri, Diyarbakır, Erzurum en son Trabzon ve Samsun'a kadar uzatıyorlardı. Çünkü devasa bir Google trafiği var eğer İstanbul'dan geçse tamam çöktü. Hali hazırda çöküyor zaten.

• 
Sayfa: önceki 351352353354355
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.