Şimdi Ara

TÜRK TELEKOM/TÜRKCELL/TÜRKSAT FİBER OPTİK ALTYAPI ÇALIŞMASI [ANA KONU] (2049. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: davidoff26 Daha Az
1 Kayıtlı Üye (1 Mobil) ve 5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü2 Mobil1 Android
5 sn
51.252
Cevap
243
Favori
4.009.968
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
104 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
52. Sırada  bugün en iyi #20
Sayfa: önceki 20472048204920502051
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • daha mı yatırım yapmasın 2020 yılına girmişiz arap dolandırdı gitti fiberlenme kaldı ...telekom bankalara geçti borç ödeneceğiz diye fiber kablo çekmemezlik yapamazlar bu ülkenin de teknolojiye ayak uydurması lazım bazı standartları yakalamamız lazım...

yine de bu ülke bu hızla fiberlenirse köşe bucak 20 yıl daha fiber kablo alt yapısı ile uğraşacağız emin olunuz ... her şeyde geç kaldığımız gibi bu işte de geç kaldık malesef anakra da vdsl alamıyorum mesela 2000 btk şikayetim var ama hiç önemi yok ....

• Tam benlik sorularTÜRK TELEKOM/TÜRKCELL/TÜRKSAT FİBER OPTİK ALTYAPI ÇALIŞMASI [ANA KONU] 

Esasında çok kere yazdım forumda, sizin için tekrar edeyim. Yatırımların artış sebebi bu konuyla biraz alakalı ancak doğrudan değil, dolaylı. Yatırımlar özellikle sabit taraftaki yatırımlar Paul Doany'nin Eylül 2016'da Telekom'a geri dönmesiyle ciddi artış göstermeye başladı, hemen rakamlarla destekleyeyim, 2017'de 28 bin km, 2018'de 26 bin km, 2019'da 24 bin km fiber döşendi. Doany'nin dönüşünün öncesine bakarsak, Rami Aslan döneminde 2016'da 15 bin km, 2015'de 18 bin km, 2014'te 12 bin km fiber döşenmiştir, artışı buradan da görebiliriz. Yine 2016 aralığında 223 bin km olan fiber uzunluğu Haziran 2020 itibariyle 314 bin km'ye ulaşmıştır 91 bin km fiber döşenmiş 3,5 senede ki kabaca %40 artış demek. Hadi fiber homepass verilerine de bakalım yani fiber erişim altyapısına erişimi olan hane amiyane tabirle fiber altyapısı olan (FTTC/B/H) hane sayısı. Aralık 2016'da 13.9 milyon'dan Haziran 2020'de 23.8 milyon'a ulaşmıştır. 9,9 milyon hane 3.5 sene içerisinde fiberlenmiş. Sene sene de verileri inceleyecek olursak;

2017 - 2,3 milyon

2018 - 2.5 milyon

2019 - 3.2 milyon

Fiber erişim altyapıları FTTC/FTTB/FTTH olarak üçe ayrılır yine bu dönemde FTTC homepass 10 milyon'dan 17,1 milyona yükselerek %71 artış göstermiş, FTTB/H homepass ise 3.9 milyon'dan 6.7 milyon'a yükselerek %71 artış göstermiştir. Ayrıca dikkatinizi çekmek isterim bu dönemde Turkcell'in fiber homepass artışı sadece 1 milyondur.

TÜRK TELEKOM/TÜRKCELL/TÜRKSAT FİBER OPTİK ALTYAPI ÇALIŞMASI [ANA KONU]

Peki bu konunun hissedar değişimiyle ne alakası var? Alakası şu, Oger Grubu Suudi Arabistan Hükümeti ile yaşadığı kriz neticesinde hakim hissedarı olduğu Oger Telecom'un iştiraki OTAŞ'ın 2013 yılında aldıkları kredileri ödeyememeleri üzerine başlayan kriz sürecinde, hissedar değişim sürecinin yönetilmesi ve şirketin mali operasyonel yapısının güçlendirilmesi adına Paul Doany Telekom'a geri çağırılıldı tabii bir fark ile bu kez Oger'i temsilen değil. Genel manada bakarsak da Doany sektör trendine karşın sabit altyapıya ayrı bir önem veriyordu, Doany sonrasında da Telekom'un duruma bakışı değişmedi. Doany'nin gelişi ile fiili olarak Oger'in Türk Telekom üzerindeki hikayesi bitti, Oger Telecom zaten haziran 2017'de faaliyetlerini durdurdu, fiilen Eylül 2016'da biten Oger dönemi de resmi olarak Aralık 2018'de son buldu.

Peki Paul Doany kim, önemi nedir, Türk Telekom'da neler yapmış ve neler yapmak istemişti, Rami Aslan kim, OTAŞ'ın Bankalarla Yaşadığı Borç Krizi Meselesi Nedir? Bunların hepsini çok kez yazdım, ancak konumuz şükür ki oldukça popüler, hafızayı tazelemek ve yeni gelenleri bu merak uyandırıcı konuda tekrar bilgilendirmek ihtiyacı doğmuşa benziyor. O halde bir yazı dizisine başlayalım, ne dersiniz :) Bu yazımıza bir isim verelim hatta.

#1 Türk Telekom'un Son 15 Yılı - Türk Telekom'da Fiber Altyapı Yatırımları Ne Zaman ve Nasıl Artmaya Başladı?

@XpressMusic34

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ö1f1 -- 3 Ekim 2020; 2:43:27 >

• Nokata kullanıcısına yanıt

Çözülmüş de olabilir çözülmemiş de sorunun büyüklüğü ve ekiplerin yoğunluğu ile alakalı bir durum bu. Örneğin ek kutusunda sorun olabilir, OFSD'de sorun olabilir, binaya gelen fiberde bir sorun olabilir, sahaya gelen fiberde bir sorun olabilir, tüm ihtimaller tamir süresini etkileyecektir.

• Ö1f1 kullanıcısına yanıt
    Elinize sağlık hocam. Böyle grafiklerle herkesin aklındaki soru işaretlerini silmiş oldunuz.
    Fakat tt bahsettiğiniz kadar masum değil. Pr çalışmaları altyapı çalışmalarından daha değerli.
    Sanırım ojer dönemi akıl olmamış firmaya. Millet toplu fişi çekip hattını kapatıyordu. GOP genel müdürlükte işlem halletmek mümkğn değildi neredeyse.
    Bunu bildirdiğimde ise -aşağılarda bahsetmiş olmam lazım, GOP'a gel(e)meyen fiber- lütfen sabredin gibi saçma sapan bahaneler sunuluyor.

Zaten umudu kestim bu saatten sonra Türk Telekom gelecek de sokağın yarısında tip7 kabin varken bizi gelip port bulunmayan VDSL2 ile köhne ADSL2 harici bir teknoloji ile kavuşturacak. Bizimki de hayal kısaca. Yakın gelecekte mümkün görünmüyor. Dilekçe de bıraktım zaten. Apartman içinde de imza toplatılmasına vesile oldum.

Sonuç yok. Tek çare apartmanın imzalı dilekçesini olduğu gibi AÇIKKAPI BTK CIMER üçlüsüne göndermem kaldı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi High Sierra -- 3 Ekim 2020; 8:47:18 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• Türk telekom ftth altyapısında türknet yada milenicom kullanan yada deneyimleyenler var mı?

• gulnare G kullanıcısına yanıt

Yapıp kabloyu gizleyin nereden anlayacaklar ki?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bağlanan fiber sonunda aktif edildi milleni, netspeed, turknet sorgulama ekranlarının hepsinde 100 mbps alabilirim gösteriyor. Santrale 0 metre + port da var. Ancak Türk telekomu aradığımda hala adsl diyor. Nasıl halledeceğim konusunda bilgisi olan var mıdır?

• 100 mps turk telekom kullaniyorum 92 mps net hiz aliyodum bugun 75 e indirmisler snr degerim 12.1 hat zayiflamam 9 acaba calisma falanmi var

• dr20mouse kullanıcısına yanıt
    Fttb sistemde eve kadar kontrol yapılıyorsa nasıl saklayacağım? Modem de veriyorlar galiba. Binadan Bir tanıdık bulmak lazım. Birde bu fiber dönüşümün çıkışı 100 mbit mi 1gbps mı? 4 tel kablo yeter mi?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ayhann06

daha mı yatırım yapmasın 2020 yılına girmişiz arap dolandırdı gitti fiberlenme kaldı ...telekom bankalara geçti borç ödeneceğiz diye fiber kablo çekmemezlik yapamazlar bu ülkenin de teknolojiye ayak uydurması lazım bazı standartları yakalamamız lazım...

yine de bu ülke bu hızla fiberlenirse köşe bucak 20 yıl daha fiber kablo alt yapısı ile uğraşacağız emin olunuz ... her şeyde geç kaldığımız gibi bu işte de geç kaldık malesef anakra da vdsl alamıyorum mesela 2000 btk şikayetim var ama hiç önemi yok ....

Benim btk da 7500 sikayet var

• quote:

Orijinalden alıntı: ayhann06

daha mı yatırım yapmasın 2020 yılına girmişiz arap dolandırdı gitti fiberlenme kaldı ...telekom bankalara geçti borç ödeneceğiz diye fiber kablo çekmemezlik yapamazlar bu ülkenin de teknolojiye ayak uydurması lazım bazı standartları yakalamamız lazım...

Benim btk da 7500 sikayet var

Hocam aynen tam sizlik sorular TÜRK TELEKOM/TÜRKCELL/TÜRKSAT FİBER OPTİK ALTYAPI ÇALIŞMASI [ANA KONU] 

Elinize sağlık hocam. TÜRK TELEKOM/TÜRKCELL/TÜRKSAT FİBER OPTİK ALTYAPI ÇALIŞMASI [ANA KONU] 

• sorumsuzadam kullanıcısına yanıt

Bildiğim kadarıyla yerin altındaki ek menholünden boruyla planlanan parselin dışına çekiliyor, küçük bir kutu konuluyor, oradan ise büyük oranda turuncu zırhlı kablolar şeklinde binaların dışından devam ediyor, bunların uzantıları bina içlerine çekiliyor, şu ana kadar siyah ve beyaz olmak üzere renkler mevcut ve gördüm, son aşamada ise bina içine GPON kurulumu ve eve kadar sonlandırmalar gerçekleştiriliyor. Eski kutu binanın hemen önünde olduğundan dolayı oradan boruyla bina köşesine fiber kablo, kutu, oradan ise bina içine kablo ve sistem kuruldu. Kabin 100-150 metre civarı ancak ana caddede olmak, köşe bina olmak vesaire de bir avantaj. Halihazırda bir kazı maliyeti vs. yoksa, menholler mevcutsa işiniz daha kolay.

• sarumana kullanıcısına yanıt
    Bulundugum ilcenin tamamini vdsl e donusturduler ama hicbir yere fiber dosemediler. En azindan ben farketmedim. Benim gibi kirsalda yasayanlar icin ftth hayal olsa gerek :)

• NitroNos kullanıcısına yanıt

Hocam bina içi fiber kablo ve kutu geldi bundan sonraki tamamlanma süreci tahmini ne kadar sürer sizce ?

• sorumsuzadam kullanıcısına yanıt
    Hiç öyle olmuyor kırsal felan isteyince yapıyorlar bende öyle düşünüyordum özellikle türk telekomdaki projeyi çizen kişinin insiyatifina bağlı genelde vdsl olan yere ftth getirmiyorlar o bir gerçek ama artık getirebilirler yatırımları artırdılar eski türk telekom yok artık siz yinede şansınızı deneyin yazın dilekçeyi dairelerden imza toplayın verin müdürlüğe.

• furkann406 F kullanıcısına yanıt

telekom bildiğimiz telekom yatırım bütçesi belli yeterli gelmiyor koca ülkeye sadece yeni yapılan binalara dahi zor yetişiyorlar... rezil durumdalar ama devlette topu atmış telekoma hiç maddi destek sunmuyor... mansur yavaş bile sahaya indi sincan da 2 köye uydu internet hizmeti sunmuş mesela ... ama suriyeli ye 40 milyar doalr var bize yok deyince de biz suçlu oluyoruz vergimizle reziliz...

• gulnare G kullanıcısına yanıt

Hocam zaten tanıdığınız yoksa olmaz ki? Boş bir dükkana filan almanız lazım evlere almanız imkansız bir eve 2 farklı bağlantı çekmezler. Ben bile bu yıl iki bağlantı kullandım kısa süre garajı göstererek aldım ikinci altyapıyı yoksa eve 2 farklı bağlantı yapmıyorlar yani geçiş yapacağınız operatör evin altypısı dolu diyor yenisini kurmuyor.

adresime 4-5 ay önce vdsl2 geldi tip7 kutu ile ve şu an 50mbps internet kullanıyorum ama şu anki talebim 100 mbps kullanmak fiber altyapısı ile. evimin hemen üst sokağında bulunan 2 sitede ve bir alt sokakta bulunan bir apartmanda TT fiber var. evimin hemen önünde de üzerinde telefon yazan bir lögar kapağı bulunmakta. bahsettiğim gibi genel müdürlük nedense dilekçe almıyor. Twitter'dan falan yazsam sonuç alır mıyım sizce? bulunduğum bölgede fiber omurgası var sadece az bir kazı ile eve çekilmesi lazım.

• ayhann06 A kullanıcısına yanıt
    Anladim. Teşekkür ederim. Sansimizi deneyelim.

• 
Sayfa: önceki 20472048204920502051
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.