Şimdi Ara

TÜRK TELEKOM FİBEROPTİK ALTYAPI ÇALIŞMASI [ANA KONU]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: loonatic , amanra11 Daha Az
2 Kayıtlı Üye ve 3 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
42.660
Cevap
181
Favori
2.223.169
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 1 sa.
  • Cevaplayan Üyeler 1430
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 3701
  • Ortalama Mesaj Aralığı 53 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 5
  • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 3413
  • Favoriye Eklediklerim 190
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • Ö1f1 (7916 mesaj) smart0201 (3852 mesaj) NitroNos (3701 mesaj) mustifb (2858 mesaj) dr20mouse (1420 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (22901 mesaj) Mobil (13575 mesaj) Tablet (352 mesaj) Mini (4914 mesaj) Uygulama (1874 mesaj)
  • @
74 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
54. Sırada  bugün en iyi #3
Tüm Forumlar >> Haberleşme ve Dijital Platformlar >> İnternet Servis Sağlayıcılar >> Türk Telekom >> TÜRK TELEKOM FİBEROPTİK ALTYAPI ÇALIŞMASI [ANA KONU]
Giriş
    9465 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

Tabiki de yeter günümüz de 8K bile 100 mbps çok rahat yetebilir tabi hane halkına bağlı da bir durum aslında bu.

Önemli olan şu anda ping ve upload hızları şu anda normal bir kullanıcının 1 gbite ihtiyacının olması gereksiz ama benim öyle bir imkanım olsa alırdım.

|
    |
    yukleniyor kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yarbay
    2353 Mesaj

Superbox 20 mbit kullanıyordum o bile yetiyordu ama superbox sonradan bozdu 1 mbitlere düşmeye başladı sonra iptal ettirdim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    Mustafa Dmrl kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Teğmen
    228 Mesaj

Arkadaşlar merhaba bir zamanlar SAYE sistemi gelecek deniyordu. Fiyat teklifi açıklaması için 3 ay süre verilen Türk telekom'un Eylül'de süresi bitmişti. Noldu o işe ya, BTK suskun ve hiçbir yerde ne haberi var, ne bi açıklama var, vazgeçmesinler bunlar yoksa?

• Yarbay
    9465 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

Bende beklemedeyim Yıl başına doğru yada başında açıklanır diye ümit ediyorum.

İSS'lere ek 1 ay süre vermişlerdi ortak anlaşmaları felan biraz zaman alacaktır diye düşünüyorum bakalım takipteyim.

|
    |
    Blatzcowitz kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yarbay
    2353 Mesaj

adam hs yedi 9 sene çabaladı ne yaptı etti şovuna geri döndü

telekom elindeki imkanlarla bir çaba göstermiyor :)

|
    |
    NitroNos kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yarbay
    9465 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

İstese şu fiber ile rahat 1 gbit verir ama işine gelmiyor.

|
    |
    yukleniyor kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Kurmay Yarbay
    5461 Mesaj

Onlar zaten öyle dilekçeyle filan gelmiyor. Abone garantisi bile verseniz gelmezler. Onların yatırım şekli demografik yapıdan, gelir durumlarına, siteyi yapan müteaahhite göre bile seçim yapıyorlar. Turkcell bunların dışında son dönemde neredeyse hiç yeni yatırımlarını görmedim baz istasyonlarının bazılarına fiber çekip onunda çoğunu radyolinkler ile besliyorlar. Sonra 5G için 1 milyon km fiber lazım diyor. Sen zaten kendi baz istasyonlarının %50'sine fiber getirsen 100 bin km fiber yapmış olursun.

|
    |
  • Teğmen
    114 Mesaj

1 ay önce türk telekom binama fiber kablo çekti ve kutuyu taktı.

https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/93/8e/aa/938eaa9a6d0071e2ace9eb1d12813f2e.jpeg&t=0&width=480&text=1
    https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/0d/b1/31/0db13131d6c9da255db8f11339a6c53e.jpeg&t=0&width=480&text=1

(Türk Telekom)

Kutu bu şekilde bu binanın girişinde bulunuyor. Kablolar garip geldi bildiğimiz sarı kablolar değil çünkü.

Dün de türknet fiber kablo çekti. Bu kablo da türktelekomun kablosu gibi, 4 zırhlı kablo. Bu kablolarla en fazla ne kadar hız alabilirm? Türknetin 1000 mbps lık paketlerini kullanabilmem mümkün mü? Ve bu tip FTTH mı oluyor FTTB?

https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/80/d0/78/80d0785cd823300d7a9e915d3e1b9818.jpeg&t=0&width=480&text=1

(Türknet kablosu)

• Kurmay Yarbay
    5461 Mesaj

Ondan sonra POP noktasına erişim bile 10 ms'den başlar. Yoğun saatlerde Türknet seviyesinde hız verir. TT'nin son dönemde yaptığı "verimlilik odaklı FTTH" teknolojisi yeni birşey değil. Daha önce bunu Turkcell zaten yapıyordu, eğer sistem çok verimli olsa devam ederlerdi. Kaldı ki dünyada herkes bu şekilde fiber yapardı. TT'nin tek şansı ülkede yüksek hızlara olan talep çok az. Hala FTTH dahilinde 100 Mbps kullanan abone sayıları fiber aboneleri içerisinde %5'i yani kabaca 500 bin'i aşamadı. Bu yüzden 1 Gbps'de verseler kaç kişi bu hızı alacak ki ciddi bir sorun yaşansın.

TT'de vizyon hiç gelişmedi. Dijital Depo fiye bir servis yapmışlar 100 fotoğraf yükleseniz 50'sini geri alabileceğiniz kesin değil. 2011 yılında geliştirdikleri Netdisk'te böyleydi. Rakip operatörler sokağa çıkma yasağında bile mobil abone kazanırken TT kaybetti. Çünkü adamlar henüz kapıya kadar hat getirmiyor. 2020 yılında hala Afrika seviyesinde upload hızı veriliyor. Bir altyapı sağlayıcı firma nasıl Afganistan'ın da altına düştük diye düşünmesi gerekir. En kötü internet olarak bölgede tek rakibimiz Suriye kaldı. Onlarda yabancı şirketlere ihale vererek altyapı yapıyor.

|
    |

• Yarbay
    3820 Mesaj
    Türkiye'de 100Mbps daha uzun süre götürür. Sonrasında 400Mbps ve 1Gbps ile ömrümüzü tamamlarız belki. Dünyada da çok farklı değil. 100Mbps yetiyor. Bizdeki sıkıntı daha çok upload hızlarının çok düşük olması.

10Gbps kullanan adamın da ayrı sıkıntıları var. Bu olay tıpkı IPv6'da olduğu gibi. Senin IPv6 adresin olsa bile karşı tarafın desteği olmadıkça bir hiç. Bunda da senin 10Gbps hızın olsa bile karşı tarafın desteği olmadıkça pek işe yaramıyor.

Az önce takip ettiğim kanallardan birinde kaliteli ve bilgilendirici bir video seyrettim. Daha önce de farklı bir videosunu paylaşmıştım. Seyretmek isteyenlere bunu da aşağıya bıraktım.

• Yarbay
    3820 Mesaj

@mustifb

Alıntı

metni:
    Ondan sonra POP noktasına erişim bile 10 ms'den başlar.

Bundan 4 yıl öncesinde İstanbul'daki çoğu sunucudan 0ms alıyordum. Türk Telekom altyapı işini biraz arttırınca o 0ms yalan oldu. 0ms yazıyorum ama küsüratlı tabi ama speedtest'te falan küsüratlı göstermediği için 0ms çıkıyordu. Şimdi 1ms çıkıyor. Ah ah eski günler. :)

|
    |
    mustifb kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Kurmay Yarbay
    5461 Mesaj

Siz yine şanslısınız metro ethernet ile yarışıyorsunuz. Plastik 20 liralık ONT ile yapılmış en az 50 daireye pasif çoklama ile bölünmüş fiber ile deneyin. 5 ms ile çıkış yapıyor internete, bende xDSL ile 5 ms ile başlıyorum ee ne için FTTH yapıldı bu adama? 10 yıl içinde mevcut FTTC sistemleri de bu şekilde FTTH'ye geçireceklermiş, dedim sağolun ben o şekilde FTTH alacağıma bu şekilde VDSL 50 Mbps devam ederim. Nasılsa o FTTH ile de 1 Gbps veremeyeceksiniz bende VDSL ile 1 Gbps alamayacağım.

|
    |
    The Hollow kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yarbay
    3820 Mesaj

Türkiye'deki bireysel kullanıcılara hazırlanan FTTH hikaye zaten hocam. Özellikle bu birkaç yıldır hazırlanan FTTH sistemler. Siz daha iyi bilirsiniz ama birkaç yıla performansı bile düşüyor olabilir. Bir de benim bildiğim bakır'da ping daha düşük oluyor ama mesafe uzadıkça paket kayıpları başlıyor. FTTC o sebepten sıkıntı. Ama ISP'ten yine fiber kabloyla geldiği için dolaptan dairelere bakır kabloyla gitmesi de mi sıkıntı yaşatıyor, onu bilemiyorum.

Adamlar ABD'de ne sistemler hazırlıyorlar, seyrederken hayran kalıyorum. Çalışanların anlatım biçimleri bile hayran bırakıyor.  

|
    |

• Binbaşı
    1898 Mesaj

Pasif çoklayıcı kapasitesi nedir? Teknik döküman varmı? Bunun yerine FTTB /ETHERNET daha mı kullanışlı olur?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
  • Kurmay Yarbay
    5461 Mesaj

Zaten normal bakırda yani Ethernet ile kullansanız herhangi bir gecikme yok. Ama xDSL teknolojisinde Ethernet to xDSL ya da xDSL to Ethernet çevrimlerinde ping oluyor. Nokia bu konuda belli iyileştirmeler yaptı ve pingi 2 ms'e kadar düşürdü. Tabii abone tarafında da belli çipsetli modemler kullanılınca geçerli. Huawei de bu konuda bişeyler yaptı onunda yeni nesil DSLAM'larında xDSL pingleri düşük. Tek sorun bizde son kullanıcı tarafında çok yeni cihazlar yok. Tam aksine eskiye gidiş var geçen forumda atmışlardı TT gidip 2008'de üretien Alcatel DSLAM'ı kurmuş. Yakında NEC'in ilk VDSL2 destekleyen kabinlerini koyacaklar diye korkuyorum.  

|
    |
  • Yarbay
    3820 Mesaj
    Diğer ISS'lerin bölümleri sorun yaşayan abonelerle dolu. Bu tarafta sorun yaşayan var mı? Benim ping hep 1ms çıkardı, 2 katına yükselmiş. Ben bile etkileniyorsam durum ciddi demektir.

|
    |
  • Kurmay Yarbay
    5461 Mesaj

Herhangi bir teknik yok silindir şeklindeki ek noktalarıyla kabloyu çokluyorsunuz. Örneğin In bölümüne yani santralden gelen fiber bölümüne tek çekirdek fiber koyarsınız out bölümüne 48 hatta 96 core fiber bile koyabilirsiniz. Bu durumda elinizde 96 core görünümlü single mode fiber olur. Tabii binaların önünde de bir ek noktası daha olur In bölümüne bu kez binadaki daire sayısı kadar lif getirmeniz gerek ki ana Single Mode fiberi sanal bölümlere ayırdığınızda fiziksel olarak portlara birden çok fiber girsin ki abonelere hız atamayı yapın.

Eskiden yapılan sistemde de pasif çoklama kullanılıyordu ama binalara kurduğunuz GPON sistemde SFP'ler her bir fiziksel lifin santraldeki Acces Switch'de 1GE, 2.5GE, 5GE, 10GE şeklinde karşılıkları vardı. Yeni sistemde sadece tek bir lifin karşılığı var bu lifte sanal olarak bölünüp her aboneye farklı hız tanımlaması yapabilmek için. Bu tek lifin kaçlık bir porta takıldığını bilmiyorum büyük ihtimalle 10 Gbps'lik bir porta takılıyordur. Single mode fiberi 1000 sanal bölüme ayırabilirsiniz. Yani 10 Gbps'e 1000 kişi bağlayabilirsiniz.

Temel problem hiçbir abonenin adanmış bir hızı olmuyor. Yani 1000 kişinin tamamına aynı anda 10 Mbps düşüyor. Bunların tamamı 10 Mbps'in üzerinde kullanım yaparsa ping ve hız düşüklüğü sorunu yaşanır.

Eski sistemde peki herkesin adanmış hızı var mı derseniz aslında o da yok. Örneğin Türk Telekom'un yurtdışı çıkış kapasitesi 15 Terabit'e kadar gerilemiş. TT'nin 49 Milyon abonesi var. 49 milyon aboneye kişi başı 300 Kbps gibi bir hız düşüyor.

|
    |
    gulnare kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Kurmay Yarbay
    5461 Mesaj

ABD'de de bu teknolojiyi herkese vermiyorlar zaten ama Avrupa'da, ABD'de sürekli yeni çalışmalar var. Yani Google kapasitemiz 800 Terabit (2017'de bu kadardı) hadi yatalım arkadaşlar tek rakibimiz Çin deyip yatmıyor. Aynı şekilde Comcast DOCSIS 3.1'in kapasitesi 10 Gbps hadi bizden bu kadar herkese 10 Gbps vermeye çalışalım yeter diye beklemiyor. Hala ADSL üzerinde çalışan mühendisler bile var. Bizde ise ne fiber ne VDSL aradan 11 yıl geçti hala herkese 100 Mbps veremediğimiz için 100 Mbps verelim yeter mantığında çalışıyorlar. Upload hızları da 11 yıldır aynı. Pinglerde ise her geçen gün geriye gidiş var. 6-7 yıl önce Muğla'dan, Antalya'dan Amsterdam'a 45 ms'de ulaşılıyordu. Şu anda İstanbul'da metro ethernet kullanan adama verilen garanti 47 ms. Artık koca Atlantik okyanusu 40-45 ms'de aşılıyor. Herkesin yurtdışı çıkışı artarken bir tek TT'de azalıyor. Büyük ihtimalle bu yılın sonunda Turkcell yurtdışı çıkışında TT'yi geçmiş olacak.

|
    |

• Yüzbaşı
    318 Mesaj

İl/ilçe neresi hocam?

|
    |
    TevfkGul kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Teğmen
    114 Mesaj

İstanbul, Avcılar. Sanırım biraz şanslıyım 1 ay içerisinde ikinci fiber kurulumu. Ancak böyle giderse her firma farklı fiber kurarsa işimiz yanık.

Türktelekom geldi diye üzülürken türknetin gelmesi çok iyi oldu. Sitesinde de böyle gözüküyor sanırım 1000mbps a kadar destekliycek.

https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/b6/56/ba/b656ba7326960d5bb64d8bd7bdb9a987.png&t=0&width=480&text=1
    |
    |
    sarumana kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
Reklamlar
Pubg mobile uc
Radyo Dinle
Masal Oku
backlink paketleri
kripto para haberleri
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR3
2,219
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.