Şimdi Ara

TÜRK TELEKOM/TÜRKCELL/TÜRKSAT FİBER OPTİK ALTYAPI ÇALIŞMASI [ANA KONU] (1958. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Can Manay , Can Manay Daha Az
2 Kayıtlı Üye (1 Mobil) ve 6 Misafir (1 Mobil) - 6 Masaüstü2 Mobil
5 sn
51.347
Cevap
244
Favori
4.013.587
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
104 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 19561957195819591960
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • VDSL ile fiber birbirine rakip ya da eş seviye kavramlar değiller. Fiber bir erişim türünü belirtir iken VDSL bir modülasyondur. Haliyle sizin erişiminiz fiber modülasyonunuz ise VDSL olduğu için siz de teknik olarak fiber kullanıyorsunuz.

Peki diğer türlere bakalım. Fiber erişimin Telekom'da 3 türü var (FTTD ve FTTW çözümleri saymıyorum)
    FTTC = Fiber erişim, VDSL modülasyon
    FTTB/DSL = Fiber erişim, VDSL modülasyon
    FTTB/Eth = Fiber erişim, E-WAN (esasında tam manasıyla modülasyon demek doğru olmaz ancak izah kolaylığı açısından böyle kabul etmekte bir beis yoktur)
    FTTH= Fiber erişim, E-WAN

Şimdi bence soruna odaklanalım. Şuan ne kafar hız kullanıyorsunuz, daha yüksek bir hıza mı geçmek istiyorsunuz?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • MRhero kullanıcısına yanıt
    Bağlantı yapılınca bir speedtest bekleriz :)
    Şuan hat değerleriniz nasıl VDSL'de?

• nzavus kullanıcısına yanıt
    Allah, Allah, ben değerlere bir tekrar bakıp yazayım, öyle ise bir terslik var demektir.

• imate kullanıcısına yanıt
    Belki ancak SFP'nin OLT tarafı ile uyumlu olması gerekiyor sanırım.

• e5Makascısı kullanıcısına yanıt
    Rica ederim.

• Sağolun hocam, bakacağım.

• Ö1f1 kullanıcısına yanıt
    Çok teşekkür ederim. Speedtest üzerinden indirme testi yaptığımda ping değerim 5 ve 40-45 mbit arası indirme hızı alıyorum. Sözleşmem bitmek üzere. Geçmişken hem fibere hem de 100 mbit'e geçeyim diyordum. Ama öyle söyleyince kafam karıştı.
  • DİJİTAL GÜNDEM BİLİŞİM ve TELEKOM SEKTÖRÜ TEMSİLCİLERİNİ BİR ARAYA GETİRİYOR || 11 HAZİRAN - Türk Telekom CEO Ümit Önal, Turkcell CEO Murat Erkan, Vodafone CEO Colman Deegan, Turksat CEO Cenk Şen, UAB Bak. Yrd. TT Chariman Ö.Fatih Sayan BİR ARAYA GELİYOR

Konuya gitmek için tıklayınız:https://forum.donanimhaber.com/dijital-gundem-etkinlikleri-turk-telekom-turkcell-vodafone-turksat-ceo-lari-bulusuyor-soru-sorun--143676775#143842271

Arkadaşlar önemli bir etkinlik merak ettiklerimizi ve taleplerimiz hatta sorunlarmızı iletebilmemişz için güzel bir fırsat. Bu etkinlii duyurabilirsek güzel olacak, ne kadar katılım o kadar afaktif sonuçlar demek. Herkse değerli katkıları ve soruları için şimdiden teşekkür ederim.

==========================================
    DİJİTAL GÜNDEM HAFTA 5 - Telekom || 11 Haziran
    TÜRK TELEKOM/TÜRKCELL/TÜRKSAT FİBER OPTİK ALTYAPI ÇALIŞMASI [ANA KONU]

=====================================================
    CEO'lara SORU SORABİLİRSİNİZ || KÜTFEN OKUYUN

Etkinlik haftası süresince Türk Telekom, Vodafone, Turkcell, Turksat CEO'larına ve Ulaştırma Bakan Yardımcısı Fatih Sayan'a sorularınızıi merak ettiklerinizi ve taleplerinizi iletebilirsiniz. Sorularınızı, merak ettiklerinizi ve taleplerinizi ben @Ö1f1 ve @XpressMusic34'e PM yolulya gönderebilirsiniz bizler de soruları muhataplarına gönderilmesi için ileteceğiz.

=====================================================

Katılımcılar
    -Musa Savaş (Bilişim Medyası Derneği (BMD) Derneği Başkanı, Moderatör)
    -Fatih Sayan (Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı, Türk Telekom Chairman)
    -Ümit Önal (Türk Telekom CEO, TT CMO)
    -Murat Erkan (Turkcell CEO)
    -Colman Deegan (Vodafone CEO)
    -Cenk Şen (Turksat CEO)

Canlı Yayın

==========================================

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ö1f1 -- 3 Haziran 2020; 20:13:45 >

Hat değerlerim aşağıda. 7 yıl önce mahalledeki ilk VDSL abonelerindendim o zaman 130mbit attainable rate vardı. Yıllar içinde buraya kadar düştü.

• quote:

Orijinalden alıntı: Ö1f1

Belki ancak SFP'nin OLT tarafı ile uyumlu olması gerekiyor sanırım.
    Huawei aliexpress üzerindekini sipariş versek çalışma ihtimali var mı merak ediyorum. tecrübe eden birileri vardır
  • imate kullanıcısına yanıt
    O konuda fazla bilgim yok hocam, yanlış yönlendirmek istemem.
  • MRhero kullanıcısına yanıt
    Yeni nesil modülasyuonlara olan gereksinimi tazeleyen bir durum. Hatta ben size bombayı atayım
    Bu hat 4 küsür gün bağlı kaldı elektrikler kesilmeseydi daha da bağlı kalacaktı.

• Hat değerlerinizi atabilir misiniz hocam?
  • Aslında Vdsl de erişim şeklini ifade eder.
    Vdsl modülasyonun değil komple telefon hattı için döşenmiş çift bakırda verinin aktarımını anlatır.
    Bizim ülkedeki indire gandicilik ise şurada başlıyor.
    Benim sokak veya komşu sokaklarımda yüksek hız sunacak dolap olmasa bile bana gelen hat 800-900 metreye kadar vdsle izin veriyorsa, operatör açmışsa bu imkanı bizim Telekom hemen buna fiber ismi getiriyor.
    Halbuki benim uzaklığım 38mbps max izin veriyor. Fiber deyince kulağa en az 50mbps olmalıymış gibi geliyor. Ha ben yine razıyım eğer ping düşük olacaksa 24mbps gerçek fiber gelsin sokağıma. Ama bu akıllılar yüzlerce metreden bana bakır gelen hattı istatistik olarak emin olmasam da pazarlarken fiber diye pazarlıyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Der Meister.

İstanbul'daki 2 popüler sunucuya test. Fena değil gibi.

/
    hocam bu nasıl internet ya, bi cat6 atasım geldi sizin router'a

Hocam bu yolun altından geçen kablo kanalını bulmak için makine felan yokmu adamlar 2 gündür kablo kanalını arıyolar 2 gündür sustayı sokuyolar çıktığı yeri bulamıyolar adamların zaten umrunda değil sizin evde normal internet yokmu fibere gerek yok napıcaksın felan diyo salak salak tipler bunlar fazla mesai iş almak içinmi yapıyolar dün geldiler kazdılar bulumadılar kazdıkları yeri kapatıp gitmişler bugün tekrar kazıyolar
    Edit: sonunda bulmuşlar şimdi kablo çekilmesini beklerim heralde 2 ay

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erisemre -- 4 Haziran 2020; 14:58:9 >
  • apartmana böyle bir kutu koydular dairelere kablo çekildi ama sorgulayınca alt yapı yok diyorlar
    acaba saha dolabı mı yoktur,günler mi aylar mı sürer dersiniz.

• Merhaba,

Taşınacağımız daireye Türk Telekom internet sitesi üzerinden sorgulama yaptığımda Fibernet kullanıma açık olarak gözüküyor. Bina Gayrettepe Türk Telekom Genel Müdürlüğüne çok yakın bir yerde.

Ancak birkaç daire sakinine sorduğumuzda VDSL2 kullandıklarını söylediler.

Bu durumda bina girişine kadar fiber, sonrasında VDSL2 modülasyonuyla bakır kablo çekiliyor diyebilir miyiz? Anladığım kadarıyla bu FFTB/DSL olarak geçiyor. Çünkü sanırım Türk Telekom FTTC'yi Hipernet olarak pazarlıyor.

Peki bu durumda masrafını karşılayarak, odaya kadar fiber optik kablo çekilmesi ihtimali var mıdır? Yani kaderimiz tamamen bina içine konan cihaz ve o cihazın çıkış tipine mi bağlıdır? Açıkçası fiber optiğin eve girmesi şart değil ancak en azından CAT6 çekilebilmesini isterdim.

Bu konuda direkt teknik bilgi alabileceğimiz neresidir? Türk Telekom'a gitsem açıkçası tam bir muhattap bulabilir miyim bilmiyorum. Müşteri hizmetleri zaten VDSL'e direkt fiber diye yaklaşıyor (nitekim doğru ancak tam anlamıyla değil).

Alacağım zaten 50 veya 100 Mbps'lik bir paket lakin gecikmenin gerçekten düşük olmasını istiyorum. Kullandığım ekipman kurumsal segmentte bir router ve switch, 10 Gbps direkt fiber optik işleme imkanı var. Hal böyleyken VDSL2 kullanmak istemiyorum.

Mevcutta Türk.Net'ten VDSL2 kullanıyorum ve çok memnunum, ping haricinde. Eğer zaten yine VDSL2 modülasyonu geliyor ise ve ping iyi olmayacaksa, Türk.Net tercih ederim hiç düşünmeden.

Süperonline hiçbir operatörün yapmadığı kadar internet bağlantısına müdahale ediyor ve yer yer reklam vs. inject ediyor. Bu yüzden onları da istemiyorum.

Türk Telekom'a kaldık :)

• konuyla alakasız galiba ama

Lütfen YARDIM:(
    Ben karabükteki adresimde turknet kullanıcıyım aktif olarak. ancak haftanın belli gunleri de zonguldaktaki adresimde kalıyorum ve bu yüzden de adsl bağlatmak istemiştim.(halihazırda ttnet yazlık 2ay net kullanıyordum zongldakytaki adresimde,temmuzda aktif olacak şekilde, ancak bunu tüm yıla yayıp daha uyugun fiyatlı internet bulmaya çalıştım bir haftadır ve net galaksi diye bir iss bulup geçiş için evrak gönderdim. bir haftadır netgalaksi bana internet veremedi ve tek taraflı fesh etti. ancak tplink modemmden ttnet kullanıcı adı ve şifremi modemime girdiğimde 1mbps nin altında hızla internet alabiliyorum) karabükte kullandığım modem daha iyi olduğundan zngldaktaki adresime getirip bir deneyeyim dedim ve ilginç bir şekilde şuan yaklaşık 14-15mbps hzında modem arayuzu de turknet ayarlı bi şekilde internet alıyorum.
    bu ne arkadaşlar böle yaaa???
  • 
Sayfa: önceki 19561957195819591960
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.