Şimdi Ara

TÜRK TELEKOM/TÜRKCELL/TÜRKSAT FİBER OPTİK ALTYAPI ÇALIŞMASI [ANA KONU] (1952. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir - 6 Masaüstü
5 sn
51.346
Cevap
244
Favori
4.013.364
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
104 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 19501951195219531954
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yahu daha 2 gün önce bölgeniz vdsl bağlatmaya uygun dediler, konuyu il müdürlüğüne yazdık haber bekliyoruz dediler, bugün de bodrum telekom müdürlüğünden gelen yanıt; santrale uzak olduğu için vdsl hat bağlanamazmış. Planlanan tarihi de net belli etmemişler. Yahu diyorum sokağın başında ve ortasında 5 mt dibimde var, isterseniz bodrum telekom müdürlüğüyle görüşün diyorlar. Cidden dağda garip bir yerlerde bile fiber kutuları varken, bodrumda 5 mtre ötemdeki hizmeti adsl den vdsl’e taşıyamıyorım, son çare cimere yazacağım. Pes artık.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • smart0201 kullanıcısına yanıt
    Çok teşekkür ederim hocam istediğim zaman donması iyi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • semihsahin45 S kullanıcısına yanıt
    Superonline'nın 100mbitlik hatta 150mbit sunması bir özellik değil, muhtemelen cihazı ayarlayan elemanın hatası, fiberoptik kablo olduğu için fazladan hız almazsın, alamazsın.Düzgün ayar yapılsa bir bit bile sınırı aşamazsın.Mevcut kullandığın hizmet yerine ftth gelse , servis kalitesi anlamında hiç bir fark yaşamayacaksın.Bireysel müşteriler için btk tarafından isplere tanımlanmış kriterler belli ortalama %70 tutturmak zorundalar fiyatlandırmada ona göre oluyor, bir bit bile eksik olmayacak ise kurumsal hizmet almak zorundasın.Yani hizmette sınır yok sen yeterki paradan bahset.

94mbit olayına gelince bağlı oldğun port ya fast ethernet olarak ayarlanmış ya gbit değil haliyle teknik sınırlamaya takılıyorsun.Örnek veriyorum telekom tam 16mbit adsl verse sen istesende 13-14mbit geçemezsin hız testinde, dsl-ethernet paket dönüşüm kaybı en az %15, vdsl de %8.Eğer senin bağlı olduğun portun modülasyonunu gbit ayarlayıp hızı 100mbitte sınırlamaya kalkışsalar, apartman girişideki network cihazına ekstradan yük binecek , bütün apartman sakinlerine bu uygulansa hepinizin toplam verimliliği düşer.Dsl sitemlerin en büyük özelliği zaten bu istesende hız sınırlaması yok çünkü , bağlantı ilk başta ona göre kuruluyor.

Senin kullandığın cihazın kapasitesi de yetmiyor olabilir, kullandığın routerda gbit port olması tam bir pcdeki performansı vereceği anlamına gelmiyor, keza routerlarda usb2.0,usb3.0 portu var bilgisayardakinin yanına bile yaklaşamıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi müntekim -- 27 Mayıs 2020; 14:59:15 >

• dr20mouse kullanıcısına yanıt
    Öyle diye biliyorum ben de hocam. Dondurduğunuz müddetle taahhütünüz uzar hocam.
  • thelordof kullanıcısına yanıt
    Mevcut tarifeniz içerisindeki diğer paketlere geçişte uzamaz ancak farklı tarifelere geçişte uzayabilir tarifesine göre.
  • Yeşim ceylann Y kullanıcısına yanıt
    Kurulum tamamlandı ise il müdürlüğüne giderek başvuruda bulunabilirsiniz.
  • Yasal süre 7 iş günü ancak genelde o kadar uzun sürmez.
  • müntekim M kullanıcısına yanıt
    +1 elinize sağlık hocam.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ö1f1

Yasal süre 7 iş günü ancak genelde o kadar uzun sürmez.
    İşler karıştı hocam. Ben taşınacaktım sadece ama aileyle beraber taşınmaya karar verdik. Gideceğimiz evde de FİBERNET olacak büyük ihtimalle. Şu anki evde ADSL kullanıyoruz. Fibere geçmek için ne yapmam gerekiyor? Geçişim mümkün değil mi? Bu geçiş tahminen ne kadar sürer ve modem kampanyasından yararlanabilir miyim?
  • Tabii ki mümkün önce nakil sonra paket değişikliği yapacaksınız. Hatta nakil için ilçe/il/bölge müdürlüklerine giderseniz belki iki işlemi de aynı anda yaptırabilirsiniz.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ö1f1

Tabii ki mümkün önce nakil sonra paket değişikliği yapacaksınız. Hatta nakil için ilçe/il/bölge müdürlüklerine giderseniz belki iki işlemi de aynı anda yaptırabilirsiniz.
    Sağol hocam cevapların için.
  • Beyler bilen varsa cevaplarsa sevinirim. Bugun apartmanın önüne bu kutudan çekmişler yandaki siyah boru filan döşemisler yol boyu çekmişler baya. henuz kablos vs yok boşta duruyor. 8 aydir net yoktu inşallah fiberdir? Yoksa vdsl adsl icinmi bu kabin? Bide ek olark thminen bundan sonraki süreç çok uzunolurmu baglanti icin
    TÜRK TELEKOM/TÜRKCELL/TÜRKSAT FİBER OPTİK ALTYAPI ÇALIŞMASI [ANA KONU]
    TÜRK TELEKOM/TÜRKCELL/TÜRKSAT FİBER OPTİK ALTYAPI ÇALIŞMASI [ANA KONU]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi byhotrob -- 28 Mayıs 2020; 0:14:36 >

• Rica ederim.

• Ö1f1 kullanıcısına yanıt
    Tamam tşk ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: müntekim

Superonline'nın 100mbitlik hatta 150mbit sunması bir özellik değil, muhtemelen cihazı ayarlayan elemanın hatası, fiberoptik kablo olduğu için fazladan hız almazsın, alamazsın.Düzgün ayar yapılsa bir bit bile sınırı aşamazsın.Mevcut kullandığın hizmet yerine ftth gelse , servis kalitesi anlamında hiç bir fark yaşamayacaksın.Bireysel müşteriler için btk tarafından isplere tanımlanmış kriterler belli ortalama %70 tutturmak zorundalar fiyatlandırmada ona göre oluyor, bir bit bile eksik olmayacak ise kurumsal hizmet almak zorundasın.Yani hizmette sınır yok sen yeterki paradan bahset.

94mbit olayına gelince bağlı oldğun port ya fast ethernet olarak ayarlanmış ya gbit değil haliyle teknik sınırlamaya takılıyorsun.Örnek veriyorum telekom tam 16mbit adsl verse sen istesende 13-14mbit geçemezsin hız testinde, dsl-ethernet paket dönüşüm kaybı en az %15, vdsl de %8.Eğer senin bağlı olduğun portun modülasyonunu gbit ayarlayıp hızı 100mbitte sınırlamaya kalkışsalar, apartman girişideki network cihazına ekstradan yük binecek , bütün apartman sakinlerine bu uygulansa hepinizin toplam verimliliği düşer.Dsl sitemlerin en büyük özelliği zaten bu istesende hız sınırlaması yok çünkü , bağlantı ilk başta ona göre kuruluyor.

Senin kullandığın cihazın kapasitesi de yetmiyor olabilir, kullandığın routerda gbit port olması tam bir pcdeki performansı vereceği anlamına gelmiyor, keza routerlarda usb2.0,usb3.0 portu var bilgisayardakinin yanına bile yaklaşamıyor.
    Benim binam 3 yıllık bir bina bina santral odasındaki gpon gigabit portlu. Ayrıca ben Türk Telekomun verdiği routerı kullanmıyorum. Benim kendi Routerım Asus AC68U kaliteli bir router. Onu kullanıyorum Türk Telekomun vediği router kutusunda duruyor hiç açmadım bile.
    Gpon daki portlar 100 Mbps olarak sınırlandığı için gpon doğası gereği 100 Mbps tam vermiyor. Ama Türk Telekom yarın bir gün 100 Mbps hızın üstünde bir hız vermeye başlar ve oturduğum apartmandan biri 100 Mbps üstü bir hız almak isterse Türk telekom Gpon u Gigabit olarak ayarlamak zorunda işde o zaman Ben 100 Mbps hız gelmeye başlar. bu 100 den aşağı düşmez sanırım 105 civarı gezinir. Ama eve kadar fiberde durum şöyle Yine fiberin doğası gereği gigabitlik hızlar olduğundan hız sınırlaması gpondan daha yüksek. O yüzden eve kadar fiberde hız farkı doğuyor. Zira burda arkadaşlar hızlarını paylaşmışlar. 2 faklı 100 Mbps hızında türk telekom müşterisi biri eve kadar fiber ve hız testinin sürekli 105 - 110 arasında gezdiğini söylerken benim gibi fttb/ertnet fiber olanlar ise hızları 94 de takılı kalmış gibi. Senin de dediğin gibi aslında olay kabloda değil. olay tamamen bağlantıda kullanılan cihazdan biri gponla interneti dağıtırken diğeri fber sonlandırıcıdan eve kadar fiber çekilerek evde ont cihazı ve router ile internet aldığı için eve kadar fiberde hız biraz daha hızlı. Aslında şimdi sen bana kızıp ya neyine yetmiyor 94 Mbps hız bunu alamayanlarda var diyebilirsin. Haklısın da aslında benim burda Türk Telekoma böyle bir talepde bulunup da Yani fttb/ernertent den eve kadar fibere ceviren oldumu bunu marek ediyorum. Ben Türk Telekoma gıcıklık olsun diye bir başvuru yaptım. Tabi kide bence kesinlikle böyle bir değişiklik yapmayacaklarını biliyorum. Benim amacım temelde hız değil ama Türk Telekomun genelde kullanıcıların çoğunu deneyimsiz basit kullanıcı olarak gördüğü için hizmet kalitesini en alt seviyede tutuyor. Fiberde bile hile yaparak gponla veriyor. Eve kadar fiber çekse ne olur. Gerçi şuanda bağladıkları fiberlerinin neredeyse hepsini eve kadar fiber çekiyormuş. Chip dergisinin internet sitesinde bir makale okumuştum. Sanırım geçen aydı. Fiber optik kablonun maliyeti. Cat kablolardan daha aşağıya inmiş. O yüzden şuanda tamamen fiber optik kablo çekmek servis sağlayıcılarının işine geliyor. Ayrıca üzüldüğüm nokta bugün asya ve avrupa ülkelerinde artık 100 Mbps hızlar standart hale gelmiş. Youtubeden bakıyorum adamların testlerinin neredeyse hepsi 100 Mbps ile 1000 Mbps arası. Biz daha 3 Mbpslerden bahsediyoruz. Bizde 16 Mbps tam alıpta kendini şanslı hisseden var. Bu durumun bence düzeltilmesi lazım bende onun için böyle şeylerinin peşine düşüyorum ki belki Türk Telekom derki ya ne kadar talep var herkes hızlarını tam almak istiyor der belki alt yapı çalışmalarını daha hızlı ve daha gelişmiş yapar. Buda bu garibin bir çözüm yöntemi.

• byhotrob B kullanıcısına yanıt
    FTTC sistem için değil o belli. Ancak daha önce böyle bir kabin de görmüş değilim.

• thelordof kullanıcısına yanıt
    Rica ederim.

• Ö1f1 kullanıcısına yanıt
    Hocam internet icin degil mi bu hayallerim yıkıldı şuan adsl olsa bile raziydim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi byhotrob -- 28 Mayıs 2020; 2:6:16 >
  • byhotrob B kullanıcısına yanıt
    Hocam moralinizi bozmak gibi olmasın ama elektrik panosuna benziyor zaten fiberde ölüm tehlikesi yaratacak birşeyde yok.

• @dr20mouse Yolu kazarken tabela koymuslar tuk telekom alt yapi çalışması vs. Diye onu soylediklerinde internet geldi sandım bir başka bahara

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi byhotrob -- 28 Mayıs 2020; 4:17:48 >
  • 
Sayfa: önceki 19501951195219531954
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.