Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

Türk Telekom Fiberoptik Altyapı Çalışması [ANA KONU]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı, 1 Masaüstü Kullanıcı
30.054
Cevap
117
Favori
840.035
Tıklama
Tüm Forumlar >> Haberleşme >> İnternet Servis Sağlayıcılar >> Türk Telekom >> Türk Telekom Fiberoptik Altyapı Çalışması [ANA KONU]
Giriş
    4982 Mesaj

Kablo mesafesiyle gerçek hayat mesafesi bir çıkmaz. Çünkü sistem kablonun ne durumda olduğunu, yıpranmasını vs. hepsini hesaplayarak bu kadar mesafe var diyor. Ben 1 km kablo mesafesiyle 4 km uzaklıktaymış gibi hız kullandım.
    |
    |
    smart0201 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    |
    |

Afyon da CGN ne durum da hocam

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    mustifb kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Ben işten ayrılana kadar yoktu, ama Kütahya'ya da internet çıkışı için SSR kuracaklardı o zaman Afyon'a CGN gelebilir. Zaten bu hızla gidersek 2 yıl içinde CGN'siz bir yer kalacağını düşünmüyorum.
    |
    |

Vay be çok şaşırdım hocam.6 yıldır Sivas'ta fiber abonesiyim 1 gün bile CGN almadım.Efsane bir hizmet var Sivas fiber hatlarında diyebilirim.Gayrettepe yurtdışı çıkışına 13-14 ms gecikme alıyordum.

Yalnız şu an TT CGN sini merak ettim.Turk Telekom CGN sinde de aşağıdaki gibi hopun birisinde çok yüksek ping alınır mı?Bir de bu hoptaki yüksek pingin anlamı nedir hiç kafama yatmıyor.

Örnek Millenicom CGN li iken yurt içi tracert.(Turktelekom CGNsiz 11-12 ms civarı idi pingim)

Bu arada ping artışının etkileri haricinde CS GO açısından herhangi bir dezavantaj fark edemedim.Ping artışı zaten oyun tarafında kompanse ediliyor sadece sonucu biraz geç öğreniyorsun.Fakat oyun esnasında %1 kayıp veya yol değişikliği nedeniyle 3-4 sn donmalar daha sık denk geliyor Turk Telekom'a göre.1 ay sonra sabit ip alıp deneyeceğim Millenicom'u.

Yalnız 24 ay taahhüt verip TT CGN ye koyarsa orada isyan çıkabilir.:)
    |
    |
    mustifb kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

GIGABYTE AORUS Z370 GAMING 7 / i7 8700K@5.0GHZ & NOCTUA NH D-15 / Gskill TRIDENT-Z 2x8 GB CL17 3600 MHZ DDR4 / Samsung 960 EVO 500GB / ZOTAC GTX 1080 TI AMP! / HAF 912 / COOLERMASTER GX80 PLUS 750W / Corsair K95 RGB PLATINUM MX SPEED / Zowie EC2-A & SteelSeries QCK Heavy / Creative OMNI & Hyperx Cloud II / PIONEER BDR-209EBK

Zowie BenQ XL2540 @ 240 Hz

**Sammy FARHA & Tony G. the table dominators!!! "Do you feel my pawa?!"

• Yarbay
    7464 Mesaj

İnşallah dediğiniz olur.

Adınıza sevindim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |

Hocam bizim cikis direk ankara ulus oradan yurtdisina cikiyor

hocam turk telekom sizin gibi calisan bulmasi zor hocam demistiniz sizin oraya T21 ile T23 uygun veya 2 tane T11 demistiniz sizin dedinize nasil geldiler bakir kablolar yeni kullanmadilar Kanallarda su yok 2003 son aylarinda yenilediler 2002 de deprem oldu altyapı baya saglam hasar almişti

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    Bahsedilenler: mustifb

O hoptaki ping yükselmesinin anlamını tam olarak bilmiyorum. Söz konusu cihazdaki memory ya da yanıt süresindeki gecikmeden kaynaklandığı, etkisi olmayacağı söyleniyor ancak kesin olarak networkçüler bilir. TT CGN'si ile normal dinamik IP'li internet arasında şahsen bir fark göremedim. Yani CGN ile de Frankfurt'a 40-45 ms alıyorum, CGN'sizde aynı değerleri alıyorum. İstanbul/Ümraniye'de VDSL 50 Mbps kullanıyorum.

TT'de de genelde "ebgp-acibadem-k", "ebgp-gayrettepe-k" ismine sahip hopta ping yükselmeleri oluyor ama bunun CGN ile alakası yok. Her ikisinde de o hoptaki ping yükselmelerine rastlıyorum.

Şunu söyleyeyim artık TT'den ayrıldım ama 2 yıl içerisinde CGN'siz erişim kalmayacağı söyleniyordu. Bunun birinci sebebi daha fazla alan artık public IP'ye ihtiyaç duyuyor, ikinci sebebi de artık daha fazla noktadan internete çıkılıyor. Mesela çok 3 ay öncesine kadar Kırklareli ve Edirne şehirleri Layer2 ile Tekirdağ ya da Gayrettepe'den internete çıkıyordu. Ama Edirne ve Kırklareli'ne de internete çıkış için SSR kuruldu. IP sayısı artmadığına göre bu noktalara da mevcut IP'lerden dağıtılıyor. Bu yıl içerisinde Isparta, Amasya, Kastamonu, Kütahya şehirlerine de kurulacaktı.
    |
    |
    ecay kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Kurmay Yarbay
    4982 Mesaj

Ulus yerine İstanbul'dan da çıkabilir aslında. Önemli olan kalkıp Denizli ya da Antalya'dan çıkarmasınlar. Onların böyle saçmalıkları oluyor.

İşi bilen herhangi bir kişi zaten öyle yapardı. Ama bazen çok bilmişler çıkıp kendi dediğini yapıyor sonra hata yapıp tavsiyeye geri dönüyorlar.
    |
    |

Hocam planlamaya girdim XXXXX bey bizim fiber projesi onaylanmiş arkana bak sizin dolap orada dediler baktim ZTE KAR Tip-A 11 2013 yaziyordu vay be bir dolap daha gelecekmiş onu bekliyorlar

Fiber ek nokasina 300 metre fiber cekilmiş ben görmedim antalya gitdim

belediye izin vermis

elektrik basvurusu yapildi

taseron firma da onlar yapacakmiş

fiber geldikten sonra bakir kablo ve eski dolaplari sokulecekmiş bakir kablo satiliyor dolaplar hurdalik atiyormuş.

|
    |
    Bahsedilenler: ayhann06 , NitroNos , Ö1f1 , mustifb

Hocam antalya dan cikmasi icin sabit alirsam o zamanlar antalya murat pasa da cikiyor sabit almiyorum 81 ile 95 ip aliyor modem

78 li almiyor eskisi gibi

|
    |
    Bahsedilenler: mustifb

Daha önceden yanlış hatırlamıyorsam mustifb bahsetmişti. DSLAM üzerinde uzun süre kullanılmayan portta sistem tarafından hız düşümü yapılıyor diye. Ben de tersi bir durum ile karşılaştım. Saha dolabına 50mt mesafede iki tane VDSL hatta 100Mbit e kadar tarife kullanılmakta. Bu hatların bağlantı hızları ilk başlarda 83-84Mbit civarındaydı. Hatlardan bir tanesinde 1 hafta boyunca sürekli olarak Türkiye lokasyonlu bir sunucu üzerinde durmaksızın dosya indirildi. Hatta o ayın download değeri 5TB ı geçmişti. Download yapılan hattın bağlantı hızı 99.8Mbit e kadar çıkmıştı, şimdilerde 96Mbit e sabitlendi ve hat yoğun kullanılmasa bile 1 aydır bu değerde devam etmekte.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi qbilay -- 14 Ekim 2019; 22:38:36 >
    |
    |
    Bahsedilenler: Ö1f1 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör mustifb

• Binbaşı
    1179 Mesaj

Sabit IP ile sonuçları merak ediyorum hocam. Bir de güvenli profilleri aktif edip arasında geçiş yaparak da deneyebilirsiniz. Değişim görenler mevcut.

Ben de Millenicom kullanıcısı idim ancak sizinki gibi değildi. Konya'da CGN vermiyorlarmış. 3 üyeliğim var üçü de normal IP ama TT omurgasından çıkışlı. Bu yüzden fiber olmasına rağmen İstanbul'a ping sürem 21ms civarı idi. Şu an Oris Telekom kullanıyorum SOL omurgasında. CGN olmasına rağmen İstanbul pinglerim 11ms seviyesinde.
    Umarım sabit IP aldığınızda düzelir.
    |
    |
    ecay kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Sabit IP'nin ping üzerinde hiçbir etkisi yok. Hatta yönlendirmesi kötü bir IP bloğundan verilirse dinamik IP'yi ve hatta ve hatta CGN IP'sini bile mumla ararsınız. SoL'de ayda 5-6 defa statik IP alıyorum ve dinamik IP'den daha kötü performans nedeniyle iptal ediyorum. Yaklaşık 30-40 civarında statik IP denedim. Hala şu anda kullandığım dinamik IP bloğundaki performansı alamıyorum. Statik IP'lerin tek avantajı RPKI sertifikalı olmaları nedeniyle internet ağında filtre ve bloklara takılma sorununun olmaması. Ancak en son aldığım statik IP'de RPKI de yoktu ki dinamik IP'ler de dahil Ağustos 2019 itibarıyla tüm ISS'lerin bunu uygulamaları zorunlu olmasına rağmen. Dünyadaki 5 Internet Otoritesi de bunu zorunlu kılıyor internette güvenliği artırmak amacıyla. Şu anda SoL'de dinamik IP'ler hariç buna uyulmuş görünüyor.
    |
    |
    HHsungur kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

SOL için geçerli bu hocam. Oris-Milleni gibi sağlayıcılar hangi bloğa gelirseniz gelin aynı rotadan çıkartıyor sizi. Ve CGN düzgün konfigüre edilmemiş olabiliyor. Bu da pingleri arttırıyor. En basit örnek ile Oris Telekom'da statik-CGN arasında ping farkı yok. Ancak hız farkı çok yüksek. Statik IP aldığımda 90Mbps üzeri hızları görüyorken CGN'de yurt dışında 50Mbps'leri zor görüyorum. Özellikle tekil bağlantıda 3-4Mbps arası alıyorum.
    |
    |
    zulu123 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
google reklamları
üniversite
SEO
Masal
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,203
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.