Şimdi Ara

TÜRK TELEKOM/TÜRKCELL/TÜRKSAT FİBER OPTİK ALTYAPI ÇALIŞMASI [ANA KONU] (1392. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Emre7492 , mafaky Daha Az
2 Kayıtlı Üye (1 Mobil) ve 12 Misafir - 13 Masaüstü1 Mobil1 Android
5 sn
51.346
Cevap
244
Favori
4.013.388
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
104 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 13901391139213931394
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    5G ile 3G, 4G birleşimi olarak mı, yoksa sadece kullanılan frekansların birleşimi mi?

Halihazırdaki 5G hizmetleri 4.5G ile birlikte yürütülen hizmetler. Hani indirmede 5G + 4G de kullanabilen cihaz var, bazısı da indirmeyi 5G üstünden göndermeyi 4G üstünden yapıyor. Sadece 5G çalışan şebekeler şimdi var mı bilmiyorum ama seneye başlayacakmış sanırım operatörler.

Frekans olarak 3G ve 4G frekanslarını kullanım için ise bu bantlarda 5G'ye ayrılmış frekans olması gerekli. Mesela L1800'den 20 MHz bant 4G'ye ayrılmış olacak, 10 MHz de 5G'ye. Tabi birleştirme kabiliyetlerini bilmiyorum 5G cihazların. Ama Samsung'un 5G + 4G bir testi vardı Kore'de. 4G'den 1.2 GHz 5G'den de yaklaşık olarak o kadar bir kapasite ile 2.5 Gbps hız veriyordu.
  • sis651 kullanıcısına yanıt
    Yani hocam 5G sinyalini alıp hemde 4g sinyalini alıp birleştirip 200+200 mbps görmek mümkün mü eğer bu şekilde mümkünse gayet güzel olur hocam.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ö1f1 kullanıcısına yanıt
    Yakın olsaydınız salardık bir cat6 daha cihaza
    Onlara fiber konusunu dedim onlarda turk telekom da mi calismak istiyorsun diyorlar

Hocam hepsini yerini biliyorum bolge fazla buyuk degil

Bir turkcell band 3 olarak iyidi
    Avea vodafone band 20 kullaniyor

• https://www.ntv.com.tr/teknoloji/bir-film-7-saniyede-indi-5g-hiz-denemesindeturkcellden-2-bin-283-gbp-saniye-il%2c5XK-VTNyxUO5sJhLu8DtBw

Turkcell ortak altyapı talebinde bulunmuş. Bir ara İSTTELKOM muhabbeti vardı gene gündeme gelir mi acaba?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Methoxyphenyl -- 6 Ağustos 2019; 14:24:23 >
  • Bugğn ilk defa tracert yaparken 2.hop da ve speedteste 1 ms gördüm.

• Methoxyphenyl kullanıcısına yanıt
    Samsung S10 5G ile de denendi laboratuvar ortamunda, 4Gbps sonuç alındı 4.4Ghz/595Mhz bandı ile.

5G baz istasyonları için de 10.2xx.xxx.xxx ip aralığı kullanılacak şu an için.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LGR9 -- 6 Ağustos 2019; 14:47:32 >
  • LGR9 kullanıcısına yanıt
    Hocam çok iyi bir değer ama tabi teoriktir uygulamada o hızları veremezler sanırsam.

Çok şaşırılacak bir durum değil malesef bulgaristandaki sunucumdan hep test yaparken 0 ms alıyorum aslında türkiye'nin ayıbı bu yurt içinde bile saçma ms değerleri alıyoruz.Bulgaristan'dan bütün sunuculara test yaptığımda 0-1 ms arası değişiyordu yazık.

11 ms güzel bir değer

1 Nisan'da dünyada ilk kez, 4.5G için kullanılan frekanslar üzerinden İstanbul, Ankara ve İzmir'de örnek canlı sahalarda 5G sinyali verildi.

Frekans bedelleri makul fiyata düşecek ve 5G hızla geçeceğiz gibi duruyor türkcell baya hamle yapıyor açıkçası.

https://m.sabah.com.tr/ekonomi/2019/08/06/turkcellden-5gde-dunya-rekoru/amp

• Turkcell, İstanbul'da gerçekleştirdiği 5G testinde Oppo Reno 5G telefon ile dünya hız rekoru kırmayı başardı. Turkcell 2 Gbps'i aşkın hız elde etti. Turkcell'in 5G hızı ne kadar?

Turkcell, Türkiye’de ilk kez 5G destekli bir telefona 5G test sinyali verdi. İstanbul’daki Turkcell Tepebaşı Plaza’da 3.5GHz frekans spektrumunda 100MHz’lik band genişliğinde 2,283 Gbps hıza ulaştı. Turkcell, bu hızın dünya rekoru olduğunu ifade ediyor.
    Ericsson ile yapılan ortak çalışma sayesinde 3.5 GHz bandı üzerinden gerçek 5G sinyali verilerek 3GPP standartlarıyla uyumlu 5G destekli OPPO Reno 5G telefonu ile hız testi gerçekleştirdi. Test sırasında Turkcell’in 5G uyumlu SIM kartı kullanıldı.

Turkcell’in şebekesi üzerinden Oppo Reno 5G ile yapılan testlerde 2 Gbps hız aşıldı. Turkcell’in 5G’si ile 250 MB/s hızında indirme yapılabilecek. Bu da demek oluyor ki 50 GB boyutundaki bir oyunu 3 buçuk dakikada saniyede indirebileceğiz. Elbette bu testlerin gerçekleştirildiği esnada, şebekeye bağlı başka telefon bulunmuyor. Gerçek kullanımda şebekede çok sayıda telefon olacağı için, elde edeceğimiz hız daha düşük olacak.
    Turkcell Şebeke Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gediz Sezgin, rekor kırıldığına vurgu yaparak "5G test şebekesi üzerinden yaptığımız testlerde 2,283 Gbps hıza ulaştık. Bu hızlar 5G teknolojisi üzerinde dünyanın en yüksek hızları. Henüz hiçbir operatör bu hızlara ticari şebekeleri üzerinden ulaşabilmiş değil." dedi.

Kaynak dh

https://www.google.com/url?sa=i&source=web&cd=&ved=2ahUKEwi6hsb_ou7jAhWty4UKHcKNC88QzPwBegQIARAB&url=https%3A%2F%2Fwww.donanimhaber.com%2FTurkcell-5G-de-dunya-hiz-rekorunu-kirdi--113115&psig=AOvVaw1VvRem_RVePeF1ncfeovgf&ust=1565181876963793

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi smart0201 -- 6 Ağustos 2019; 15:52:51 >

• NitroNos kullanıcısına yanıt
    Ben 2-3 ms aralığında alıyordum, oyun içi de 2-3 ms azalmış bugün sevindim açıkcası.
    ya pratikte de verilebilir ama kapsam alanı o kadar düşük ki.. hele mmWave muhabbeti nasıl çözülecek hiçbir fikrim yok.
    11ms nesi güzel be, 3-5ms olması lazım onun.
    Güya uzaktan ameliyat yapacağız diyorlar 5g üzerinde. Yapamazlar 11ms ile ameliyatı.

< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
  • crawlers kullanıcısına yanıt
    Sözlerinizi hiç beğenmedim.

• LGR9 kullanıcısına yanıt
    Zaten hocam pratikte bana 100/200 mbps aşağı düşmesin bu hızları versin yeter 4G ile 17-20 ms alıyorum bunu 1/10 ms arasına düşürmeleri daha çok memnun eder.

• Ö1f1 kullanıcısına yanıt
    Ee tabii ki her gün ne dedikodular çıkıyor. Her dedikodu gerçek olsa zaten o dedikodu değil ispiyon ya da ajanlık olur.

Paul Doany bize ilginç gelse de yurtdışındaki şirketlerde diğer CEO'larda olması gereken özellikleri taşıyor yani yurtdışında bir artısı yok. Şahsen Telecom Italia Sparkle CEO'sunu da beğeniyorum. Adamlar zarar etmesine rağmen atılımlarından vazgeçmedi, diğer şirketler gibi Ortadoğu pazarına tepeden bakmıyor. Belki Avea'nın ortakları arasında olsaydı Avea daha iyi bir yerde olabilirdi. Girişimciliği ise diğer global şirketlerde destekliyor çünkü hiç beklenmeyen bir ürün aniden patlama yapabilir. Her şirket yönetiminde olmazsa olmaz şeyler zaten sabır, profesyonellik ve liyakattır. Mesela global kredi derecelendirme şirketleri her zarar eden şirket için iflas uyarısı yapıyor mu? Hayır. Ama Türkiye için yapıyorlar çünkü adamlar bizde bu özelliklerin olmadığını biliyorlar.

Bu yüzden 5 yıllık bir plan ve strateji oluşturmak önemliydi. Lakin işte sabırsızlık ya da başka sebeplerle o strateji de ne olacak belli değil. Şahsen o stratejinin artık işleyebileceğini zannetmiyorum.

Yok işin sonunda yine oraya gidilecek ama tabii ki öyle hemen olmayacak. Bizi bilirsiniz ilk önce ne kadar para geliyor diye bakılıp öyle yatırım yapılır.
  • smart0201 kullanıcısına yanıt
    Şahsen görmedim ama görenler var Gebze'de görmüşler mesela. Yeni saha dolaplarının içinde de görülmüş.
  • 
Sayfa: önceki 13901391139213931394
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.