Şimdi Ara

TÜRK TELEKOM FİBEROPTİK ALTYAPI ÇALIŞMASI [ANA KONU]

Koronavirüs Özel
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir - 5 Masaüstü
38.452
Cevap
168
Favori
1.823.966
Tıklama
Tüm Forumlar >> Haberleşme >> İnternet Servis Sağlayıcılar >> Türk Telekom >> TÜRK TELEKOM FİBEROPTİK ALTYAPI ÇALIŞMASI [ANA KONU]
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
 • Kurmay Yarbay
  5329 Mesaj

  Daha yükseği bile olduğunu söyleyebilirim ancak onaylanır mı bilmiyorum. Malum biz tekel konumda olduğumuz için istediğimiz gibi tarife koyamıyoruz.
  |
  |
  bernard12 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  880 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: mustifb  Doğru tonlarca bakır çıkarıyoruz ancak ne kadarı satılabilecek durumda? Genelde fiber kablo maliyetiyle bakırın satışı birbirine denk düşüyor. Bakırdan kalan kar şu ana kadar %10 civarını geçmedi. Ama fiber dönüşümün maliyetini bölgedeki abonelerden ilk ayda çıkarıyoruz yani fiber dönüşüm aslında yatırımdan ziyade kazan-kazan durumu. Çünkü fiber çektiğimiz mahalleye bir daha en az 20 yıl yatırım yapılmasına gerek kalmıyor, santrali kapatıyoruz hatta santrali satıyoruz.  o kadarını bilemiyorum tabi ama fiberin maliyetini hatta fazlasını çıkan bakırın kaşıladıgı söyledi teferruatlı bilgim yok tabi .
  |
  |
  _____________________________
 • Teğmen
  110 Mesaj

  Ah şu serbest piyasaya tam geçilebilse ülkemizde her şey güzel olacakta kendi kendimizi sınırlıyoruz. Çıldırmamak elde değil cidden.Cevapladığın için teşekkürler.2017 yılını bekleyeceğim öyle karar vereceğim.
  |
  |
  mustifb kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
  Acaba böyle bir şey olabilir mi?
 • Teğmen
  198 Mesaj
  2017 yılı ocak tarifeleri tahminim  kotalar x2 yada x3

  akn sonrası hız 5 yada 8 mbit (adsl -fiber ayrımı olma ihtimali)

  fiyat aynı  %99 bu şekilde çıkacak anladım kadarıyla
  _____________________________
 • Teğmen
  198 Mesaj
  tek sorun mevcut düşük tarifeleri kullananların tarifesi yürülğkte kalıpta yüksek kotalı tarifeleri yeni paket olarak sunmaları ki buda taahüt verenleri sukutu hayale uğratır.
  _____________________________
 • Teğmen
  110 Mesaj

  Daha yüksek pakete geçiş izni veriliyor.Ondan sıkıntı çıkmaz.
  |
  |
  talip68 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
  Acaba böyle bir şey olabilir mi?
 • Yüzbaşı
  671 Mesaj
  biz de istesek bizim caddeye nasıl ısrarcı olabiliriz acaba, gelsinler bize de fiber döşesinler...
  |
  |
  _____________________________
 • Kurmay Yarbay
  15941 Mesaj

  İnşallah gerçekleşir ama kaygılar endişe verici. Bir de hocam anladığım kadarıyla sizin OAŞ hakkında bilhiniz mevcut. Bir şey sormak istiyorum.

  Şimdi şirketlerin kullqndığı sistemler tam anlamıyla aynı değil bu durumda altyapıyı nasıl işler hale getirecekler ? Özellikle Turksat tarafında ?  Bir de Turkcell'in birçok binaya tek bir hat üzerinden hizmet verme durumu var ve ileride abone sayısının artık veri talebinin artması durumunda erişim hatlarının yetersiz kalabilme durumu var. Tek bir hat üzerinden hizmet vermek daha az kablo ile daha fazla yere hizmet verioebilmesine yarıyor ama ileride erişim hatlarındaki herhangi bir yetersizlikte ciddi bir yatırım ihtiyacı doğurabilir. Peki OAŞ'ın ortak döşeyeceği fiberde nasıl bir yol izleyecekler her bina/kbin'e ayrı hat mı hidecek yoksa tek hat mı ?  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  Logic_Man kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
  B.D. 31.07

  Kısa bir not: Bazen çok fazla bildirim geldiği için aradan kaçırdığım cevaplar,alıntılar,PM'ler olabiliyor. Benzer durumlarda PM ile hatırlatırsanız müteşekkir olurum
 • Yarbay
  7896 Mesaj

  bir şey soracağım size  Alman Trafik Değişim Noktası DE-CIX Türkiye'ye ofis açmış  bu adamlar ne iş yapıyor biliyor musunuz?  Türk Telekom bu adamlarla iş birliği yapacak mı  |
  |
  mustifb kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Yarbay
  2875 Mesaj

  hocam bende vermiyor en fazla 50 GB kotalı paket var diyorlar 75 gb tahhüt bozulurmuş öyle diyorlar
  |
  |
  bernard12 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Yarbay
  2875 Mesaj
  |
  |
  mcrew kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Yarbay
  8789 Mesaj

  Btk rekabet ortamı yaratmak için Türknet veya Vodafone net ezipte Ttnet'e yüksek kotalı internete izin vermeyecektir hayal dünyasına düşmeyin.

  Eğer TTnet'e onay verirse Türknet ve Vodafone'e daha yüksek AKK bazında onay vermeye mecbur kalacaktır.

  Fiyat yükselir mi tartışılır fakat yeni özelliklerin bir an önce gelmesi lazım.

  Gece kuşu , Nitro ve Akk hızının artması , sabit telefon ücretinin yoktan yere yalın üzerinden ekstra ücreti iptal etmesi gerekir.

  Bundan dolayı BTK'nın 2017 yılında çıkaracağı maddeler kullanıcılar için ciddi bir durum söz konusu olacaktır.  Eskiden 240k videolar vardı fakat internet hızımız 1 mb idi.

  Şimdi 4k var internet hızımız 16 mb'e kadar yane net belli değilsin.

  Tüketici olarak şunu yapamıyoruz 16 mb internet 60 lira bana 4 mb geliyorda 15 TL öderim diye bir durum olmuyor bundan dolayı artık internetlerin gerçek anlamda ya fiber çekilmeli yeni binalara 2 yıldır mücadele verdim artık tükendim Türk Telekom'dan yada Vdsl olarak 35b profiline geçilmelidir.

  İnternet konusundan dünya sıralamasına gireriz kullanıcı olarak fakat internet altyapımız berbat durumdadır.  < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  talip68 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Yarbay
  7896 Mesaj

  şu an pazar hakimi TTNET, dediğiniz gibi Türk Telekom öyle yüksek kotalı düşük fiyatlı tarife veremez

  rekabet kurulu ve btk TTNET'e uygun tarife yaptırmıyor, bir taraftan da TTNET benden başkasını kullanamazsın diyor. Ben TTNET kullanmak zorunda mıyım. 20 gündür Turk.net aboneliğimi yapmıyor. Neden diye sorduğumda ana şebekeden cevap bekliyoruz. Kısacası Türk Telekom alt yapıyı ben yapıyorum fiberi ben döşüyorum Turk net üzerine konuyor diye bekletiyor port yok diyor bir de üstüne sen misin beni dava eden diye vodafone superonline ve turknet in yeni abonelik yaptırtmıyor. Arızalarını gidermiyor. Olan da vatandaşa oluyor.

  devlet de bir şey demiyor. Sonuçta yüzde bilmem kaç hissesi var devletin. 10 sene sonra komple devlete geçecek bu alt yapı. Devlette cebine girecek paraya bakıyor Türk Telekom gibi. Bu şirket ne kadar tekel olursa ne kadar az rakip olursa 10 sene sonra o kadar değerli olur ona göre iyi paraya özelleştiririm tekrardan diyor. Devlet bir yandan Türk Telekom öbür yandan cebine ne kadar para girecek ona bakınca en düşük maliyetle en yüksek kârı nasıl ederim durumu oluşuyor. Türk telekom özelleştikten sonra 12 milyar dolardan fazla kar etmişse ve uzmanlar uzak doğu ülkelerindeki internet kalitesine ulaşmamız için şu an hali hazırda fiber alt yapımızın 16 kat daha artması gerektiğini söylüyorsa bir de hali hazırdaki bakır kablonun fiber kablo ile değişmesinin bir maliyeti yoksa iki kuruşluk dslam cihazı satın almak Türk Telekom'a koymaz. Ama neden alsın sonuçta bir şey diyen yok. Sen millete neden 3 mbps hız veriyorsun diyen yok. Bunun suçlusu devlettir. Türk Telekom kâr amacı güden bir şirket. Sen denetlemezsen, yatırım yaptırtmaya yönlendirmezsen, olacağı bu. Kim takar vatandaşı. Türk Telekom kimse bir şey demedikten sonra ben vatandaşı düşünüyorum 12 milyar dolar kazanacağım 6 milyar dolar kazanayım da vatandaş high speed internet kullansın demez.

  Bugün bu şirket 12 milyar dolar para kazanmışsa yarısını da oger telekom cebine atmışsa, üstüne 4,7 milyar dolar bizim bankaları bir güzel dolandırmışsa, üstüne şehrin göbeğindeki yeni eve internet alt yapısını Türk Telekom iki senede getiremiyorsa, yoğun yerlerde port yok deyip aylarca kullanıcıları bekletiyorsa, millete hattın desteklemiyor deyip 8 mbps bile hız veremiyorsa, 50 gb download ettin diye hızını 3 mbps ye düşürüyorsa, yalın adsl erişim ücreti diye milletten 15 lira alıyorsa, bağlantı ücretini 26 liradan 192 liraya çıkarıyorsa ve başka bir internet servis sağlayıcısı kullandırmana izin vermiyorsa, buna da bir Allah'ın kulu bir şey diyemiyorsa ülke olarak anca portakal ihraç edebiliriz. Bir marka yaratamayız zor yani. Sonra gelir yurt dışındaki internet fiyatlarına bakarız öyle

  bir tane paylaşayım ben de
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mcrew -- 22 Kasım 2016; 1:58:24 >
  |
  |
  NitroNos kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Yarbay
  3583 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: mustifb  Vodafone fiber yatırımı yapıyorda neden Türk Telekom'un en fazla hat kiralayan müşterisi? Türk Telekom'dan en fazla hat kiralayan sağlayıcı önceden Türknet'ti şimdi Vodafone oldu. Yani Vodafone yatırım yapıyor, İstanbul'da 2 bölgede mesela rakibimiz ancak o kadar az miktarda ki hiç yapmıyor diyebiliriz.  Peki sizce Türk Telekom özelleştikten sonra OGER firması bu ülkeye layık yatırımı yaptımı, yoksa kazandığını bu ülkeye yatırıma dönüştürmek yerine tamamını alıp gittimi demek geliyor içimden.

  Öncelikle Vodafone'un veya herhangi bir firmanın savunucusu asla olmadım. Yeri geldiğinde TT'da olmak üzere ayrım yapmadan bütün piyasa aktörlerine eleştirimi hep yaptım, yaparım. Vodafone fiber yatırımı yapıyordan kastım gözle görülmese bile şehirlerarası ihtiyaç olan güzergahlarda fiber çalışmaları yaptığını söylemektir. Vodafone'u ayrıca Türknet ile karşılaştırmak çok mantıklı gelmedi, aralarında kapasite olarak dağlar kadar fark var. Vodafone'u TT ilede kıyas etmedim. Türk Telekom'u kıyas edeceksek British Telecom, Deutsche Telekom, Telecom İtalia, Kpn, Telstra vs. kıyas etmemiz gerekirki malesef TT artık bu klasmanın tamamen dışında kaldı. Dünyada bu bahsettiğim operatörler vdsl2, g.fast konuşma faslını geçtiler artık XG.FAST testlerini yapıyorlar. Daha henüz ben TT'da bu işlerin zerresini görmedim. Siz daha önceki mesajınızda söylediğiniz serverlar çok eski, vectoring yok ilerde düşünülüyor demiştiniz. Yanlış anlamayın eleştiriler birazda milli duygularla oluyor şahsi değil. Bir ülkenin en büyük telekom operatörü devletin bütün imkanları emrine amadeyken ve bu yüksek kar oranlarıyla bile hala bu teknolojileri ülkeye getirememişse bunun açıklaması en hafif tabiriyle net başarısızlıktır ve ülkenin geleceğini düşünmemektir.

  Yeni CEO'da bu başarısızlığın sonucu olarak göreve geldi. Yeni CEO'yu herkesde biliyorki net şekilde hükümet bu kişi telekomun başına geçsin diyerek göreve getirdiler. Yani bir özel şirket bu hale düşmüşse bu işin tartışacak tarafı kalmamış.  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  _____________________________
  "İnsan elinden alınanı geri almaya çalıştıkça, elinde kalmış olanları da kaybediyor." - No Country for Old Men
 • Yarbay
  3583 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: Ö1f1  İnşallah gerçekleşir ama kaygılar endişe verici. Bir de hocam anladığım kadarıyla sizin OAŞ hakkında bilhiniz mevcut. Bir şey sormak istiyorum.

  Şimdi şirketlerin kullqndığı sistemler tam anlamıyla aynı değil bu durumda altyapıyı nasıl işler hale getirecekler ? Özellikle Turksat tarafında ?  Bir de Turkcell'in birçok binaya tek bir hat üzerinden hizmet verme durumu var ve ileride abone sayısının artık veri talebinin artması durumunda erişim hatlarının yetersiz kalabilme durumu var. Tek bir hat üzerinden hizmet vermek daha az kablo ile daha fazla yere hizmet verioebilmesine yarıyor ama ileride erişim hatlarındaki herhangi bir yetersizlikte ciddi bir yatırım ihtiyacı doğurabilir. Peki OAŞ'ın ortak döşeyeceği fiberde nasıl bir yol izleyecekler her bina/kbin'e ayrı hat mı hidecek yoksa tek hat mı ?  Türksat'ın kablo altyapısını alternatif işletmecilerde kullanmak istiyorlar. Aynı dsl'de olduğu gibi. Tabi OAŞ'de hiçbirşey tamamen netleşmedi. Yapılmak istenenler var ama kesinleşmiş bir karar henüz yok. Konu hakkında linkteki haberi okumanızı tavsiye ederim, şuanki süreç hakkında yeterli bilgi veriyor:http://www.milliyet.com.tr/fiberde-ortak-altyapi-uc-aya-kadar-ekonomi-2324377/

  Öncelikle hat dediğiniz fiber optik kablolarda şunu iyi bilmek gerekiyor. Fiber optikte şu an teknolojik olarak bir sınır öngürülemiyor. Yani fiber optik kabloların kominikasyon kapasitesi çok büyük ve halen bu kapasite yeni teknolojilerle artırılıyor.

  O bahsettiğiniz tek bir kabloyla değil bir binaya bir şehrin tamamına internet verebilirsiniz. Bu nasıl oluyor derseniz ihtiyaca göre fiber kabloları bağladığınız network ekipmanları değiştiriliyor. Tabi kapasite artırmak demek daha büyük yatırım demektir. Bir binaya kurulacak ekipman farklıdır, bir şehir networküne kurulacak farklı. O yüzden tek bir kablo gitmesi ilerde hiçbir sorun oluşturmaz. Kaldıki bu kabloların içinde çok sayıda kanal vardır ve çok sayıda fiber lif bulunur bu kablolarda. Yani sizin anlayacağınız çok sayıda fiber hattın birleştirilmiş halidir o kablolar. Fiber optiklerin kapasitesi hakkında fikir oluşması açısından DWDM teknolojisini araştırmanızı tavsiye ederim.

  OAŞ'de amaç zaten aynı lokasyonda mükerrer yatırım yapılmaması. Aynı yere tekrar yatırım yapmayalım tek kablo gitsin diye şirketi kuruyorlar. Bir binaya veya kabine tek kablo gidecek yeni yatırımlarda.Tabi ilerde şu gündeme gelebilir. Fiber kablo yapısı hakkında bahsettiğim, kablonun içindeki fiber liflerin bir kısmını ana yüklenici firmalar ayrı ayrı dark fiberimiz olsunda diyebilirler. Bunu zaman gösterecek.  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  _____________________________
  "İnsan elinden alınanı geri almaya çalıştıkça, elinde kalmış olanları da kaybediyor." - No Country for Old Men
 • Yarbay
  2531 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: Logic_Man

  quote:

  Orijinalden alıntı: mustifb  Vodafone fiber yatırımı yapıyorda neden Türk Telekom'un en fazla hat kiralayan müşterisi? Türk Telekom'dan en fazla hat kiralayan sağlayıcı önceden Türknet'ti şimdi Vodafone oldu. Yani Vodafone yatırım yapıyor, İstanbul'da 2 bölgede mesela rakibimiz ancak o kadar az miktarda ki hiç yapmıyor diyebiliriz.  Peki sizce Türk Telekom özelleştikten sonra OGER firması bu ülkeye layık yatırımı yaptımı, yoksa kazandığını bu ülkeye yatırıma dönüştürmek yerine tamamını alıp gittimi demek geliyor içimden.

  Öncelikle Vodafone'un veya herhangi bir firmanın savunucusu asla olmadım. Yeri geldiğinde TT'da olmak üzere ayrım yapmadan bütün piyasa aktörlerine eleştirimi hep yaptım, yaparım. Vodafone fiber yatırımı yapıyordan kastım gözle görülmese bile şehirlerarası ihtiyaç olan güzergahlarda fiber çalışmaları yaptığını söylemektir. Vodafone'u ayrıca Türknet ile karşılaştırmak çok mantıklı gelmedi, aralarında kapasite olarak dağlar kadar fark var. Vodafone'u TT ilede kıyas etmedim. Türk Telekom'u kıyas edeceksek British Telecom, Deutsche Telekom, Telecom İtalia, Kpn, Telstra vs. kıyas etmemiz gerekirki malesef TT artık bu klasmanın tamamen dışında kaldı. Dünyada bu bahsettiğim operatörler vdsl2, g.fast konuşma faslını geçtiler artık XG.FAST testlerini yapıyorlar. Daha henüz ben TT'da bu işlerin zerresini görmedim. Siz daha önceki mesajınızda söylediğiniz serverlar çok eski, vectoring yok ilerde düşünülüyor demiştiniz. Yanlış anlamayın eleştiriler birazda milli duygularla oluyor şahsi değil. Bir ülkenin en büyük telekom operatörü devletin bütün imkanları emrine amadeyken ve bu yüksek kar oranlarıyla bile hala bu teknolojileri ülkeye getirememişse bunun açıklaması en hafif tabiriyle net başarısızlıktır ve ülkenin geleceğini düşünmemektir.

  Yeni CEO'da bu başarısızlığın sonucu olarak göreve geldi. Yeni CEO'yu herkesde biliyorki net şekilde hükümet bu kişi telekomun başına geçsin diyerek göreve getirdiler. Yani bir özel şirket bu hale düşmüşse bu işin tartışacak tarafı kalmamış.

  Beyler bir olayı hep es geçiyoruz tartışırken. Gelinen noktada artık "hem para kazanayım, hem yatırım yapayım" mantığını çoktan geçtik.

  Eğitim reformu, sanayi reformu gibi bilişim reformuna ihtiyacımız var.  AKP 2005 de seçim vaadlerini, iktidara geldikten yerine getirmek adına finans yaratması gerekiyordu. Eline ne geldiyse alelacele özelleştirdi. Fakat bilişim sektörü çok geride kaldığı için özelleştirmeden en kötü şekilde nasibini aldı.  Bundan 2 yıl önce bir lafım vardı. Kürt kökenli biri değilim, suçluyu da savunma gibi bir niyetim yok ama Ulaştırma ve Haberleşme bakanı selahattin demirtaş olsaydı şuan en bucak köylere kadar kazı çalışmaları yapılmış herkes evinde fiber internetini kullanıyor olurdu.  İdeolojik açıdan interneti günah haram sayan bir zihniyet ile alt yapı ilerlemesi beklemek hayalcilik olur. Adamlar herhangi bir risk gördüklerinde ineterneti yavaşlatıyorlar.  Ülkede demokrasi rejimi var. Hükumet seçimle geldi nihayetinde. Halkımız bilişim,haberleşme sektörünün böyle olmasını istiyorsa yapacak hiçbir aksiyon yok.  Ben evimde 50mbit indirme 5mbit yükleme 150gb kota üstüne IPTV üstüne 400dk HY telefona 69TL ödüyorum, adam 2mbit günde 20defa kopan internete mahkum edilip ve ayda bende daha fazla para ödeyip, ağzını açmıyorsa biz burda sayfalarca tartışsak boş. Bu çıkmazdaki adama koyun dediğin zaman kızar sinirlenir sana hakaret eder fakat kendi durumuna isyan etmez...
  |
  |
  _____________________________
  Zannetme ki ecdadın asırlarca uyudu, nereden bulacaktın o zaman eldeki yurdu!
 • Kurmay Yarbay
  5329 Mesaj

  Beni Türk Telekom'u savunuyor gibi göstermişsiniz oysa hiçbir şekilde böyle bir amacım yok. Oger bu ülkede yeterli yatırım yaptı mı? Asla hayır. Zaten Araplar'a vererek yatırım beklemek biraz hayal oluyor. Ne yazık ki dediğiniz gibi teknolojilere geç geçiyoruz ancak ülkemizde bunları düşünebilecek kadar VDSL altyapısı gelişmedi. Yeterli bütçe ayırılmadığı için şirket aynı anda Ar-Ge yatırımları minimum düzeyde. Zaten en son başarımız o eski külustur dolaplara ADSL kartlar takarak hizmet vermek oldu.  Türk Telekom tekel bir firma, dünyada tekelin olduğu diğer ülkelere de bakarsanız internet fazla gelişmemiştir. Çünkü tekel firma bilir ki herkes eninde sonunda bana muhtaçtır. Şimdi şu açıdan düşünün özelleştirmeyi filan katmayın Türk Telekom'un fiber miktarı 220 bin km, ikinci sırayı 35 bin km ile Turkcell alıyor. Birde devlet emrimize amade demişsiniz ancak nerede amade? Belediyelerde kaç tane izin istek belgemiz bekliyor biliyor musunuz? Sonunda şirkette bunun için birim oluşturuldu, izinler o kadar geç çıkıyor ki CEO artık bir mahalle yerine bir ilçede izin çıkınca tamamen o ilçenin altyapısını yapalım diyor. Yani devlet emrimize amade değil sadece devlet kurumu olduğumuzdan dolayı bir avantajımız var ama devlet dur sen fiber yapıyorsun, izinlerle bürokrasi ile uğraşma demiyor. Fiber planı yapıyoruz, rakiplerimizi göz önüne alarak çalışmalar yürütüyoruz. Şu anda Turkcell 8 ilçede rakibimiz, Vodafone ise sadece 2 bölgede ilçe demiyorum yanlış anlamayın 2 bölge/sahada rakibimiz. Hala burada Vodafone yatırım yapıyor diyebilir miyiz? Bence Vodafone evet bir miktar yatırım yapıyor ama bunlar aşırı yetersiz. Bunun örneklerini yazılım, sistem sorunlarının yanı sıra dün akşamki şebeke çökmesinden de anlayabilirsiniz.  Ve teknoloji konusunda yukarda kısaca bahsettim, sonuna kadar haklısınız. Elimizdeki serverleri kullanan Ortadoğu ülkesi bile çok azdır. Yeni serverler ile birlikte dediğiniz G Vectoring, G Fast gibi teknolojiler denenecek. Şirket herkes ADSL kullanırken ve 24 Mbps'i kullanan adam şükrederken neden bu teknolojilerler uğraşalım diye düşündüğü için hep geri kaldık, zaten ülkemiz teknoloji konusunda hep birkaç adım geriden takip ediyor.  Ve herhangi bir şirketi savunma amacı gütmeden Türk Telekom'un kötü olmasının sebebi tekel olması, Arapların yönetmesi ve rakibi olmaması diyebiliriz.
  |
  |
  Logic_Man kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Yarbay
  7896 Mesaj

  neden sizce peki yatırım yapmıyor.  Türk Telekom'un istanbul'un neredeyse heryerinde kanalları var  fiber yatırım dediğiniz Türk Telekom'a göre yer altından geçen bakır kabloyu fiber kabloyla değiştirmek  ama Vodafone'a göre asfaltı sıfırdan kazıp boruları döşeyip tekrardan o asfaltı eski haline getirdikten sonra borulardan fiber kablo geçirmek. Sizce hangisi daha zor  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Türk Telekom'a burada alt yapı istemiyorum ne yaparsan yap diyor mu?  Ama vodafone a turkcell superonline a ya da diğer iss lere diyor.  quote:

  istanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), internet ve telefon hizmetleri sunan şirketlerin fiber altyapı için geçiş hakkı izinlerini metro, metrobüs ve füniküler güzergahları kapsamında 31.12.2016 tarihi itibariyle feshettiğini ve 2017 yılı için bu izinlerin yenilenmeyeceğini açıkladı. Çok sayıda şirket tarafından çekilen kablo ve ekipmanların toplanması ve boş olarak teslimini isteyen İBB, ekipmanların toplanmasının mümkün olmaması halinde ise önemli yatırımlarla yapılan altyapı unsurlarının belediyeye devredilmesini talep etti.
  |
  |
  mustifb kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Kurmay Yarbay
  5329 Mesaj

  Türk Telekom'un Avrupa'da zaten belirli bir fiber altyapısı var ve Avrupa'da birçok şirketle peering anlaşmalarımız var. Sorunumuz içerik sağlayıcılarının istedikleri trafik ücretlendirmeleri yoksa yurtdışı için herhangi bir sorunumuz yok. Şu anda testleri devam eden yurtdışı çıkışımız var Aralık ayına aktif olacak. Planlanan yurtdışı çıkışları mevcut ancak içerik sağlayıcıların dolar düzeyindeki yüksek ücretlendirmeleri önemli bir sorunumuz. Ama bu ücretler Türk Telekom gibi yüksek kar ve gelir düzeyine sahip şirketleri etkilememesi gerekiyor ama maximum karı düşündükleri için ne yazık ki etkiliyor.
  |
  |
  mcrew kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Kurmay Yarbay
  5329 Mesaj

  O Türk Telekom kanallarının içini görseniz bu cümleyi kurmazdınız. Çünkü çoğu Türk Telekom dışında belediyeler, elektrik idareleri tarafından kullanılmış içleri su dolu. Bir Türk Telekom rögarının içinde sizce İSKİ künkünün ne işi vardır? Ve bu künkün olduğu yerde hala sağlam borumuz kalmış mıdır? Dediğiniz gibi olsa zaten Beykoz'da yapılan fiber dönüşüm 30 Eylül'de biterdi. Ancak durum hiçde öyle değil hala kazılar devam ediyor, İstanbul'daysanız gidip bakabilirsinizde sahil yolundan doğru yürüdüğünüzde Türk Telekom taşeron kazı ekibini göreceksiniz. Kadıköy/Göztepe, Ümraniye/23 Nisan, Alemdağ bölgeleride kazılarımızın devam etmeye çalıştığı ilçelerden.  Ve Türk Telekom kanalları artık herkese açıldı. Örneğin Üsküdar'da herhangi bir rögarı kaldırırsanız hem Turkcell hemde Türk Telekom kablolarının geçtiğini görebilirsiniz. Kanal anlaşması sayesinde minimum asfalt kazılarıyla fiber döşeme imkanı geldi ancak sağlam kalan kanal ne kadar?  Ve belediye izin sorunu sadece Türk Telekom sorunu değil, 2014 yılında Türk Telekom, Turkcell ve Turksat aynı izin sorunlarından dolayı ortak bir şikayette bulundu.
  |
  |
  mcrew kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Bey Azura
Mobilya Takımları
emek server
kolayoto.com
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,703
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.