Şimdi Ara

TÜRK TELEKOM/TÜRKCELL/TÜRKSAT FİBER OPTİK ALTYAPI ÇALIŞMASI [ANA KONU] (1261. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: orhuntus81 , Can Manay Daha Az
2 Kayıtlı Üye (2 Mobil) ve 13 Misafir (4 Mobil) - 9 Masaüstü6 Mobil1 iOS1 Android
5 sn
51.254
Cevap
243
Favori
4.010.028
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
104 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
77. Sırada  bugün en iyi #20
Sayfa: önceki 12591260126112621263
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Sebep, sebep olabilecekler;

-Santralde 2 MSAN olabilir bir IP'yi daha yoğun bir MSAN'dan almış olabilirsiniz.
    -MSAN'ların farklı bir rotası olabilir, örneğin biri denizden geçen Acıbadem-Samsun hattını kullanır, diğeri karasal Acıbadem-Samsun hattını ya da Samsun-Ankara hattı kullanılabilir.
    -Valve trafiği Bükreş üzerinden NTT ile Frankfurt sonra Viyana'ya geri dönüyor. TT Bükreş trafiklerini Gayrettepe ve Ulus'tan yönlendiriyor.
    -NTT'nin Frankfurt-Bükreş hattı dolu olduğunda trafiği Viyana'ya Amsterdam üzerinden ya da Londra üzerinden döndürebiliyor.

Daha ince detaylara dalsak onlarca daha sebep çıkar.
  • Sistem öyle çabuk işlemiyor ne yazık ki. Ben çalışan olduğum halde kendi dolabımı çabuk aktif edemedim.

Öncelikle taşeron firmaya verilen bir süre vardır. Bu süre yılın ilk yarısındaki projeler için Haziran ya da Temmuz olabilir. Taşeron firma projeyi tamamladığını belirttikten sonra Türk Telekom elektrik firmasına haber verir elektrik firması da yeni abonelik olarak değerlendirir ve 15 iş günü içerisinde elektriği tesis eder. Elektrik tesis edildikten sonra dolap çalıştırılır ve bir test aşamasına girer. En son BTK'dan bilirkişi heyeti gelir projeye uyumluluk raporu verir ve aboneler aktarılır.

Bir sahada ADSL kablolar ısıdan alev almıştı ve taşeron firma işi 20 günde bitirmişti ama bürokrasi ayağı 3 ay sürmüştü. Genel olarak fiber projeleri 6-9 ay içerisinde tamamlanır. Daha erken bitenlerde vardır ama binde birdir.
  • Bugün bina girişine MDU kabini yerleştirildi, yarında switch bağlantısı yapılacakmış. Haftasonuna kadar bir aksilik çıkmazsa hizmete açılabilirmiş. De bizim bina girişine biraz büyük geldi kabin, direk girişte.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Methoxyphenyl -- 17 Haziran 2019; 21:30:38 >
  • Dilekçeyi çok kişi imzalarsa belki önceliğe girebilirsiniz yani belki Ağustos sonu değilde başında olur.
  • Methoxyphenyl kullanıcısına yanıt
    Bu saatten sonraki aksilik için füze filan atılması gerekir. Hayırlı olsun keşke yere bir yere koydursaydınız giriş küçükse karanlıkta çarpılabilir. Bizim binadaki Turkcell kabini yüzünden karanlıkta eve kask ile girmeyi düşünüyoruz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mustifb

R/L olmasa şu anda Vodafone diye bir ISS olmazdı. Adamlar bazı şehirleri R/L ile besliyorlar. Dediğiniz gibi R/L'siz 5G olmaz.

Ama R/L'nin sorunu stabil bir ping sağlayamaması. Şu anda TT'de bazı bölgelerde kullanıyor, Erenköy-Acıbadem arasında var. Yağmur, kar dışında hız stabil ama sebepsiz ping 5 ms ile 20 ms arası oynuyor. 3 ayrı güzergahtan yedekli fiber kablolar 0.03 - 0.12 ms arasında stabil ping sağlıyor. Tüm fiberlerin koptuğu bir senaryoda iletişimsiz bırakmaz ama sürekli anlık işlem yapan herhangi bir banka bunu tercih etmez. Bakalım 5G'de nasıl olacak.
    bankalar yedek olarak R/L tutuyor,R/L siz veri merkezi bu ülkede olamaz.TT'nin eskiden gelen çok ciddi bir uzak mesafe R/L ağı var,bunu fazla kimse bilmez.yedek olarak çalışıyorlar.bazı kamu kurumlarıda kullanıyor.

• TT'nin o R/L ağını biliyorum ama kapasiteler çok çok düşük. Yani Tekirdağ-Gayrettepe arası var mesela ama kapasite 50 Mbps. O teçhizatlar uzun süre yenilenmedi üstelik hala çalışıyor mu bilmiyorum. Bugüne kadar birçok bankaya kurulum yaptım ama hep fiberdi hiç Radyolink kurmadım. Zaten bankalar genelde iki hatta 3 firmadan da hizmet alıyor ve çoğu şubelerin dahil yedekli altyapısı var.

Veri merkezlerinin tabii ki R/L ile de yedekleri var ama fiber olarak onlarda gayet çok noktadan yedekli. TT'de fiber miktarının bu kadar fazla olmasının sebebi de bu omurgalardır aslında. Gayrettepe, Acıbadem, Ulus mesela en az 5-6 noktadan fiber erişime sahip. Operatör bağımsız veri merkezlerinin tabii ki R/L yedekleri çok fazla.
  • mustifb M kullanıcısına yanıt
    Aksilik çıkarsa cihazı vermem, evi soyuyorlar diye bağırırm. Giriş normal apartman girişi hemen elektrik dolabının üzerine koydular. Hiza olarak kafayı indirmeye gerek olmuyor merdivenden çıkarken. Biraz daha üste koyabilirlerdi aslında 1 saat sonra geldiklerini fark ettim, kapıyı komşu açmış. Bende sanıyorum ki bu matkap sesleri yan binadan geliyor. Merdivende olmadığında adamlarda biraz aşağı koymuşlar. Yarın sorarım yetkililere kabini biraz daha üste koyamaz mıyız diye.
  • quote:

TT'nin o R/L ağını biliyorum ama kapasiteler çok çok düşük. Yani Tekirdağ-Gayrettepe arası var mesela ama kapasite 50 Mbps. O teçhizatlar uzun süre yenilenmedi üstelik hala çalışıyor mu bilmiyorum. Bugüne kadar birçok bankaya kurulum yaptım ama hep fiberdi hiç Radyolink kurmadım. Zaten bankalar genelde iki hatta 3 firmadan da hizmet alıyor ve çoğu şubelerin dahil yedekli altyapısı var.

Veri merkezlerinin tabii ki R/L ile de yedekleri var ama fiber olarak onlarda gayet çok noktadan yedekli. TT'de fiber miktarının bu kadar fazla olmasının sebebi de bu omurgalardır aslında. Gayrettepe, Acıbadem, Ulus mesela en az 5-6 noktadan fiber erişime sahip. Operatör bağımsız veri merkezlerinin tabii ki R/L yedekleri çok fazla.
    R/L cihazları eski ama hala çalışıyor,düşük hız ihtiyacı olan kamu kurumları kullanıyor.bazı sistemlerde 64-128 kbps yetiyor.eskiden beri varolan sistemler bunlar.

• quote:

TT'nin o R/L ağını biliyorum ama kapasiteler çok çok düşük. Yani Tekirdağ-Gayrettepe arası var mesela ama kapasite 50 Mbps. O teçhizatlar uzun süre yenilenmedi üstelik hala çalışıyor mu bilmiyorum. Bugüne kadar birçok bankaya kurulum yaptım ama hep fiberdi hiç Radyolink kurmadım. Zaten bankalar genelde iki hatta 3 firmadan da hizmet alıyor ve çoğu şubelerin dahil yedekli altyapısı var.

R/L cihazları eski ama hala çalışıyor,düşük hız ihtiyacı olan kamu kurumları kullanıyor.bazı sistemlerde 64-128 kbps yetiyor.eskiden beri varolan sistemler bunlar.

• quote:

Sistem öyle çabuk işlemiyor ne yazık ki. Ben çalışan olduğum halde kendi dolabımı çabuk aktif edemedim.

Öncelikle taşeron firmaya verilen bir süre vardır. Bu süre yılın ilk yarısındaki projeler için Haziran ya da Temmuz olabilir. Taşeron firma projeyi tamamladığını belirttikten sonra Türk Telekom elektrik firmasına haber verir elektrik firması da yeni abonelik olarak değerlendirir ve 15 iş günü içerisinde elektriği tesis eder. Elektrik tesis edildikten sonra dolap çalıştırılır ve bir test aşamasına girer. En son BTK'dan bilirkişi heyeti gelir projeye uyumluluk raporu verir ve aboneler aktarılır.

Bir sahada ADSL kablolar ısıdan alev almıştı ve taşeron firma işi 20 günde bitirmişti ama bürokrasi ayağı 3 ay sürmüştü. Genel olarak fiber projeleri 6-9 ay içerisinde tamamlanır. Daha erken bitenlerde vardır ama binde birdir.
    Benim burada eski saha dolabının oradan kabloları çaldılar türk telekom aynı kablodan üretim yok diyerek elindeki ile birşeyler yaptı ama yeterli değil dediler tip7 ye geçiş yapıcaklar kablolar çekildi uzun zaman önce sonra tekrardan 1 tane fiber kablo daha uzattılar yoldan kaldı öyle haziran ile beraber 4 ay olcak dolap daha gelmedi benim iş 2020 den önce düzelmez. Ne güzel işte çalmışlar kabloyu kes sinyali yeni dolaba başla hemen şimdiye çoğu işlem bitmişti

Hocam Türkiye'den şu anda Vienna'ya en az ne kadar sürede varabiliyoruz?
  • Benim fiber işi yine yalan oldu. Eğer FTTC kabin koyma bu sene son olacaksa artık sittin sene daha yüksek hız kabloda göremem. FTTC'yi yapmaya üşenen eve kadar fiberi hayatta getirmez. Bundan sonra artık belediyeleri ve ulaştırma bakanlığını sıkıştırırım. Bu iş onların ayıbıdır. Metro getirmesini akıl edip internet getirmesini düşünemeyenler sorumludur. Metro getirecek kadar geliştiysek altyapı konusunda da eksiğimiz olmamalıydı.

Belki son yazım olabilir altyapı konusunda bu mesaj. Önümde 2 hafta sonra yazlık eve çekeceğim internet süreci var o zaman tekrar yazarım bir. Orada ne güzel kapının önünde tip 7 dolap var. Oranın mahallesindeki nüfus sayısı burada 5-6 sokakta vardır ama oraya tip 7 koyup buraya bir tip 7 koyamadılar.

Birde ZyXEL VMG3312-B10B şuanda aktif olarak kullanan varsa 35 mbps hızın 35'inide kablosuz olarak bu modem verebiliyor mu? Eğer bu hızı verebiliyorsa yanımda boşuna bir router daha götürmek istemiyorum da.

Yazlık eve takacağım Nexans Cat-6 kablosunu bile ayarladım kısmet olursa 2 hafta sonra geçiyorum yazlığa.

TÜRK TELEKOM/TÜRKCELL/TÜRKSAT FİBER OPTİK ALTYAPI ÇALIŞMASI [ANA KONU]

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Hocam bu Superbox'da taahhüt olayı falan var mı? Mesela ben yazın, 3 ay yazlıkta oluyorum. Bu süre zarfında 3 ay değil de, 1 ay veya 2 ay kullanmak istiyorum. Yani aralıklarla abone ol, çık gibi seçeneğim var mı? Yoksa, bizim için çok ütopik birşey mi düşünüyorum? Kısacası verdikleri cihazı geri isterler mi? Cihazı parayla satıyorlarsa alırım o sorun değil.
  • Paket Taahhüt Süresi sona erdikten sonra, aksi Turkcell’e bildirilmediği veya farklı bir Superbox 4.5G İnternet paketi seçilmediği sürece, taahhüt süresinin sonuncu ayında kullanılan Superbox 4.5G internet paketinin ilgili taahhütsüz paketleri tanımlanır.

Kampanya dâhilinde sunulan taahhütsüz paketler: 10 Mbps 199TL/ay, 20 Mbps 249TL/ay, 50 GB 199 TL/ay, 100 GB 259 TL /ay, 200 GB 309 TL/ ay, 4.5G 319TL/ay KDV/ÖİV dâhil fiyatlardır. Bu paketler satışa kapalıdır, kontratı biten aboneler faydalanabilir.
  • Tesekkurler. Tuketici yararina sadece ne kadar buyuklukte bir kazik yiyecegini secmesi icin paketler sunmuslar. Ben hicbirini almayayim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Görkem3535 G kullanıcısına yanıt
    Mesafeyi değil ama cihazınızın bağlandığı frekansları öğrenebilirsiniz. *3001#12345#*

Zaten hıza genel olarak etki eden bağlanılan frekans, band genişliği ve sinyal gücü.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 10Gbps tabii ki bir çok istasyona yetecektir, zaten daha üstü kapasitede olan istasyonlara illaki fiber çekerler artık bir zahmet.

R/L haliyle ölmez ama fiberin önemi elbette artacak. Ha tabii fiber de bir yere kadar yaygın. R/L'siz de fibersiz de bir 5G olmaz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Ö1f1

Mesafeyi değil ama cihazınızın bağlandığı frekansları öğrenebilirsiniz. *3001#12345#*

Zaten hıza genel olarak etki eden bağlanılan frekans, band genişliği ve sinyal gücü.
    Hocam kodu kullanarak girdim oradan sonra hangi bölüme girip neye dikkat etmeliyim?

Hocam SpaceX de öyle mi bilmiyorum ama (yönetim kurulunda da Elon Musk yok) konudışı olarak ben bu girişimcilerin, sermaye elde etmek için şirkette azınlık konumuna düşmelerini ve temsil güçlerini kaybetmelerini anlayamıyorum, tamam belki şirket aldı yürüdü sermaye desteği ile ama şirket elinden çıktı, öyleyse neden kurdun ki bu şirketi. Bana çok manasız geliyor.

Ankara-Sofya arası 8ms, bu bir rüya olmalı

• 
Sayfa: önceki 12591260126112621263
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.