Şimdi Ara

TÜRK TELEKOM/TÜRKCELL/TÜRKSAT FİBER OPTİK ALTYAPI ÇALIŞMASI [ANA KONU] (1257. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
51.346
Cevap
244
Favori
4.013.401
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
104 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12551256125712581259
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    indirme çok düşükmüş bir tanıdığım da 4.5g paketini kullanıyor 200 mbpsyi çok rahat görüyor
  • TiqReGo kullanıcısına yanıt
    Hocam bizim burada sabahtan beri dolu karışık yağmur yağıyor 3-4 kere elektrik kesildi bazı trafolar ve teller patladı darıca bölgesinde bazı baz istasyonları internete girmiyor.Bazı saha dolaplarında dsl erişim sağlayamıyor bir çok bölge sular altında kaldı.Allah rağmet eylesin 1 kişi vefat etti sular altında kaldı bim çalışanı o durumda internet erişimi bu hocam.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • mustifb M kullanıcısına yanıt
    Hocam babamın komple arşivini yükledim bir sürü çok mutluyum adsl den sonra ilaç geldi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Görkem3535

Sol sokaklara dolap koyuyormuydu bilgim yoktu bu konuda

Alıntıları Göster
    FTTH sistemi kurdukları tüm bölgelerde saha dolapları mevcut. Bizim sokakta TT saha dolabıyla yan yana duruyor :). Tabi pasif sistem olduğu için sadece racklar var içinde. Elektrik beslemesi yok. Bir nevi binadaki kutunun mahalle için olanı gibi düşünün. Her binanın fiberi bu dolaba kadar geliyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: zulu123

FTTH sistemi kurdukları tüm bölgelerde saha dolapları mevcut. Bizim sokakta TT saha dolabıyla yan yana duruyor :). Tabi pasif sistem olduğu için sadece racklar var içinde. Elektrik beslemesi yok. Bir nevi binadaki kutunun mahalle için olanı gibi düşünün. Her binanın fiberi bu dolaba kadar geliyor.

Alıntıları Göster
    Anladım hocam sağolun :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: mustifb

Birde 400GE işi çıktı fiyatlar 150 - 200 Bin $ civarında. Ayrıca TT'nin Argela şirketi 10GE altı 20-40-100 km SFP'leri üretebiliyor onlara para vermiyorlar. 40-100-400GE SFP'lere para veriyorlar.
    çok komik hızlar, wavelength FDM ile çok rahat 1 Tbps mümkün. olması gerekende budur ama tabi bu yatırımlara girmez bunlar. az maliyet çok kar hesabı.
  • sivaslı-58 kullanıcısına yanıt
    Akü var da, ne durumda oldukları meçhul. Eğer değiştirilmediyse bir çoğunun ömrü bitmiştir muhtemelen. Gerçi şuan için yedek enerji desteği çok önemli değil fiber kabinler için. Ancak kabin aktif olarak bir baz kabinetine kapasite sağlıyorsa ya da ileride dolaplara mikro mobil istasyon kuracak olırlarsa o zaman önemli olur.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • NitroNos kullanıcısına yanıt
    Hocam 5G'de zaten baştan ADSL'e mahkum olanları kapabilir mobil çözümler ancak FTTx tarafında karşı hamleler kesinlikle görülecektir diye düşünüyorum. Özellikle yüksek hız talebinin yüksek olduğu yoğun sahalarda sabitin eli daha kuvvetli olacaktır. Ha mobille de sağlanır ancak maliyet farkı uçurum olacaktır.

• dr20mouse kullanıcısına yanıt
    Tamamen bölgedeki yayın frekanslarıyla alakalı. İşte bu durum mobili hem avantajlı hem de dezavantajlı yapıyor.

Avamtajlı kısım şu, şuan Türk Telekom'un fiber homepass oranı %80'lerde ancak Turkcell Superbox'un kapasama alanı (nüfusa dayalı olarak) muhtemelen %90'ın üzerindedir. Peki Turkcell daha fazla mı yaptırım yaptı da neredeyse her yeri kapsadı? Hayır bu durum tamamen mobilin yapısından kaynaklı, mobilde fiziksel bir temasa ihtiyacımız olmadığı için bir istasyon ile çok fazla kapsamaya sahip olunuyor, ancak sabitte fiziksel bir temas gerekli, bu da çok sayıda istasyon, çok az da kapsama demek.

Dezavantajlarına gelirsek. Mobil az sayıda istasyon ile çok kapsamaya ulaşabiliyor ancak hiç bir şey bedelsiz değil. Mobilde fiziksel temas gerekmiyor yani verinin gönderilebileceği tek bir fiziksel ortam var o da hava. Haliyle bu fiziksel ortamı herkes ile paylaşmak zorundayız, bu da daha düşük hız (kapasite) daha yüksek maliyet demek. Sabitte ise fiziksel temas şartının karşılığı var. Her abonenin kendine has bir fiziksel ortamı var, kablo. Bu da yüksek hız (kapasite) düşük maliyet demek.

Peki ben erişim sistemlerinin geleceği hakkında ne düşünüyorum. Ben 5G sabiti döver, ya da sabit 5G'yi yutar gibi bir fikre sahip değilim. Ben bu teknolojileri tamamen tamamlayıcı olarak görüyorum. FTTx diyoruz, bana kalırsa ileride tüm sistemler FTTx çatısı altında birleşecek. Örneğin x sahada FTTH, y sahada FTTC z sahada 5G/LTE-A p sahada da WIFI kullanılacak. Tamamen bölgenin ihtiyaçlarına, yapısına ve maliyete odaklı olarak yapılacak. Neticede insanlar varolduğundan beri değişim ve gelişim asla durmamış, devam etmiş.Elbette ki erişim altyapıları da bundan nasibini alacak, geçmişte de olduğu gibi.

Dolayısıyla ISS'lerin hangisi bu FTTx sistemlerden hangisini kullanırsa kullansan, daha iyi erişimi düşük maliyetle kim verebiliyor kısmı rekabet unsuru olacak bana FTTx türleri biribine rakip olamayacaklar bana göre. Bu tarafta da ISS'lerin birbirlerine göre avantaj ve dezavantajları var.

Turkcell, elindeki en güçlü koz marka algısı, paha biçilemez bir güç.

Türk Telekom, elindeki en güçlü koz yaygın fiber erişim altyapısı. FTTx sistemleri besleyecek altyapı elinde, mayıs mevzuatı gelecekteki erişim altyapılarına ışık tutuyor, mevzuat önümüzdeki dönemde daha fazla karşımıza çıkacaktır.

Vodafone ise maalesef en dezavantajlı konumda. Ancak bu dediklerim iki günde gerçekleşecek şeyler değil. Uzun bir süre içerisinde göreceğiz, Vodafone'un kendisini geliştirmek için zamanı var. Belki diğer iki ISS kadar hızlı dahil olamayacak yarışa ama hiç katılmamaktan yeğdir.

İşin neticesinde sektörde bir tarafı yok edecek bir gelecek gözükmüyor. Çünkü sistemleri gün geçtikçe değişime daha uygun bir yapıya kavuşuyorlar. Mesela eskiden bu daha zordu. Düşünsenize 2000'lerin başında Türk Telekom'un elinde sabit ses iletişimi üzerine kurulmuş koca bir altyapı vardı. Karşı tarafta ise mobil ses 94'te kapılarını açmıştı bile.

LTE-A bazların maks kapasitesi 1.2Gbps hocam onlar da sayılı istasyonda. Ama mobilde düşük kota bu sebeple kısa süreli kullanımlar olduğu için sistemler şuanki hızlarla altından kalkıyorlar.

Rekabet her şeyi yaptırır hocam ama bu kadar keskin bir cevabı rüyamda dahi göremem

Ancak şuna bir karşılık görmek isterim. Turkcell bana öyle ya da böyle bir şekilde eğer bölgemde uygun frekanslar ve yeterli kapasiteyle beraber düşük kullanım da varsa 280 liraya 100Mbps üstü 200-300Mbps gibi hatta yeri gelir 400Mbps gibi hızlar verebiliyor. Tamam o zaman niye sabitte, yanımdan core başına 50Gbps verilebilen bir kablo geçerken, en kötüsü 1Gbps kapasiteli bir kabin binama takılıyken neden en fazla 100/4 alabiliyorum. Tamam yap tarifeyi parasıyla ben de 100Mbps üstü hızlar alayım. Niye altyapındaki kapasiteyi boş boş tutuyorsun, neticede beğenmeyen daha düşük hızlı tarifeyi kullanmaya devam eder.

• epsilonxyz E kullanıcısına yanıt
    Kaç gün geçti hocam? Eğer 14 gün dolmadıysa cayma hakkınızı kullanıp Netpseed, Milleni gibi bir ISS'den 100Mbps alabilirsiniz Türk Telekom altyapısı ile.

Şuradan da altyağınızın kapasitesini sorgulayabilirsiniz.www.milleni.com.tr/fiber-nerede

• dr20mouse kullanıcısına yanıt
    Yok hocam olmazdı, aslında bir Turkcell tekeli olurdu da sadece mobil olarak olmazdı.

LTE-A'de fiber öyle önceden dedikleri gibi önemli değil. Neden çünkü istasyon kapasiteleri düşük, maks 1.2Gbps. Bu sebeple öyle tüm bazlara fiber çekmeye de hiç gerek yok. R/L de işi rahat götürüyor. Ha fiberin ne artısı var, daha düşük gecikme ve hava şartlarından etkilenmeme. O yüzden Turkcell'in tüm bazlarına fiber de çekse kapasiteyi arttıramaz.

Ancak 5G'de fiber daha çok önem kazanacak, düşük kapasiteli istasyonlar neyse de yüksek kapasiteli istasyonlar için fiber şart gibi bir şey olacak çünkü bu sefer kapasite 10Gbps, 20Gbps gibi seviyelere çıkabilecek.

Zaten muhtemelen;
    -fiberle beslenen yüksek kapasiteli makro istasyonlar, bu makro istasyonla beslenen mikro istasyonlar
    -Fibere yakın bulunan ya da doğrudan fiber kabinin içerisine kurulacak fiberle beslenen mikro istasyonlar.

Bu şekilde gelişecektir topoloji.

• mythogenic kullanıcısına yanıt
    Rica ederim.

• YKaan53 kullanıcısına yanıt
    Bölgenize FTTH sistem gelecek, binalara fiber çekilecek, bina içerisinde de OBK bina içi fiberler dairelere kadar çekilecek.

• Turksat konusunda keşke daha fazla bilgi edinebilsek. Sorunları tam olarak nedir bilemiyorum. Yatırım planlarının çok gerisindeler. Hesapta 2023'e kadar 81 ile geleceklerdi. Ama neden kaynaklanıyor bilmiyorum.

Bütçeleri ne kadar belli değil. Yatırım bedelini çaıklıyorlar ama yıl sonunda lakin uydu tarafına ne kadar para ayırıyorlar bunların hepsi meçhul.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ö1f1 -- 16 Haziran 2019; 1:46:43 >
  • Görkem3535 G kullanıcısına yanıt
    OFSD'ye benziyor.

• Görkem3535 G kullanıcısına yanıt
    Turkcell de sokaklara kendi OFSD kabinlerini koyuyor.

• Ö1f1 kullanıcısına yanıt
    5g istasyonların büyük çoğunluğuna fiber gidecektir, sonuçta hem mobil hem sabit altyapı için kullanılacak 1 taşla 2 kuş fiberden kaçacaklarını sanmıyorum.
  • Ö1f1 kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler ama benim yinede umudum yok çünkü 3 yıldır yapicaz diyorlar

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 12551256125712581259
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.