Şimdi Ara

TÜRK TELEKOM FİBERNET/HİPERNET - ANA KONU (147. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
13.114
Cevap
124
Favori
727.607
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 145146147148149
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • @aRiSe* Kardeşim. TTnet bu! Biz de zamanında az çekmedik bu ttnet/türk telekom'dan ! Madem fiber vereceksin doğru dürüst yapsınlar işlerini. Dünyada upload - download oranı 1/10 olan bağlantıya gerçek fiber denmediğini herkes biliyor. Ha bu arada dünyada fiber bağlantı için telefon hattını zorunlu kılan ( yalın internet dahi ) işletme türk telekomdur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Arefim

quote:

Orijinalden alıntı: GoldPunch

TTNET'in uyguladığı dört çeşit fiber bağlantı türü var. Bunlar;

1- FTTH - Eğer Ericsson marka ONT ve Tilgın router vermişler ise ve dairenize kadar fiber kablo geliyor ise. (Resim 1)
    2- FTTB/GPON - Sadece Tilgın marka siyah router vermişler ise ve dairenize cat6 kablo çekilmiş ise. (Resim 2)
    3- FTTB/T11 - TTNET farklı bir modem tahsis ettiyse (Huawai veya ZYXEL) ve telefon kablosu ile hizmet alıyorsanız (Resim 3)
    4- DSLAM/FTTC - Binanızda hiç bir çalışma olmamışsa ve DSLAM/FTTC kabininden hizmet alıyorsanız. Modem kullanılır. (Resim 4)
    Açıklamalar: FTTB - Fiber to the building (binaya kadar fiber) FTTH - Fiber to the home (eve kadar fiber) - FTTC - Fiber to the cabin (kabine kadar fiber)

Resim 1:
    TÜRK TELEKOM FİBERNET/HİPERNET - ANA KONU

Resim 2:

Resim 3:

Resim 4:

Not: Fotoğraflar alıntıdır, fotoğrafları çeken arkadaşlara teşekkür ediyoruz.

Bu bağlantı türlerinde ayrıntıya inmek gerekirse;

FTTH: Dairenize kadar fiber kablo kılı ulaştırılır. Ericsson marka bir ONT cihazı dairenizde görünmeyen yere konumlandırılır ve fiber kablo bu cihaza bağlanır. Bu cihazdan da cat6 kablo çekilip tilgın routera bağlanır. Bu sayede router üzerinden internete bağlanırsınız. Telefon ise PSTN protokolüne taşınır. Router üzerinden RJ11 kablo çekerek telefona bağlanır. En modern ve teorik olarak en yüksek hızlara çıkabileceğiniz bağlantı türüdür. Genelde müstakil evlerden oluşan sitelerde uygulanır. Ek bilgi: Superonline ise bu bağlantı türünü 1000 Mbps paketine abone olanlara mutlaka uygulamak zorundadır.

FTTB / GPON: Binanızın altına MDU veya KTA denen cihaz konumlandırılır. Bu cihazların 24 veya 16 portluk modelleri vardır. Binadaki daire sayısına göre model seçilir. Fiber kılı bu cihaza bağlanır. MDU veya KTA'dan tüm dairelere cat6 kablo çekilir. Bu cat6 kablo ise verdikleri tilgın routera bağlanır. Tıpkı FTTH gibi telefon da PSTN protokolüne taşınır. Routerdan telefona kablo çekilir ve ses hizmeti bu şekilde alınır. Eğer MDU cihazı konumlandırılmışsa nadir olarak MDU üzerinden de ses hizmeti alınabilir. FTTH'nin aksine bir bina, bir fiber kılının bant genişliğini paylaşmak durumunda kalır. Sıklıkla sitelerde uygulanır. Ek bilgi: Superonline'ın da sitelerde en sık uyguladığı yöntemdir.

FTTB/T11: Binanızın altına T11 kutusu konumlandırılır. Bu kutu GPON'a göre çok daha büyüktür. Fiber kablo buraya kadar gelir. Genellikle cat6 kablo çekilmez ve binadaki halihazırda var olan telefon hatlarına bağlanır. Hat sinyaliniz VDSL olarak değiştirilir. Eğer NETLİMİTSİZ abonesi iseniz, paketiniz otomatikman FİBERNET LİMİTSİZ 20Mbps'ye geçer. Böylece dairenizde hiç bir değişiklik yapmadan fiber internetle tanışmış olursunuz. FTTH'nin aksine tüm bina bir fiber kılının bant genişliğini paylaşmak durumunda kalır. TTNET, bu yöntemi uyguladığı binalardaki müşterilerine farklı bir modem tahsis eder. Sıklıkla alt yapısı müsait apartmanlara uygulanır.

DSLAM/FTTC: Fiber kablo mahallenizdeki saha dolabına kadar gider. Saha dolabından çıkan bakır kablolar ile binanızın telefon hatlarına kadar gider. Diğer fiber çözümlerin aksine saha dolabı ile apartmanınızın arası ne kadar açık olursa o kadar data kaybı yaşanır. Binanızda hiç bir çalışma olmaz. Size yeni bir modem verilir. Altyapısı müsait saha dolaplarına uygulanır. Saha dolabına bağlı olan şanslı TTNET NETLİMİTSİZ aboneleri ise otomatikman FİBERNET 20Mbps Limitsiz paketine geçer. Saha dolabı mesafenize bağlı olarak 100 Mbps hız randımanlı alınamayabilir.

FTTB ve FTTC ikisi de DSLAM oluyor.

Arkadaşlar bizim mahallede de resim 4 ten var,evler müstakil tarzda apartman değil,zamanında telefon hatlarında sorun olduğunda gelen telekom yetkilisi "buraya cat 6 kablo çekilmesi lazım" demişti,şu an bakır telle bağlanıyorum,yarında eve telekomdan geleceklermiş telefon+net 59 tl kampanyasını anlatmak için,onlara desem yaparlar mı?

Bu arada mahalledeki saha dolabına yakınım sitenin önünde hemen ama dediğim gibi telefon kutusu bakır tellerden oluşuyor,Antalya-Gürsu dayım fibere geçmek için kime başvurmam gerekiyor?Teşekkürler....

• TÜRK TELEKOM FİBERNET/HİPERNET - ANA KONU

8Mb limitsiz>>>>dönüşüm fibernetlimitsiz paketteyim
    geçen ayki a.k.l. düşmesinden sonraki hız max bu durumda

modem (ZyXEL P660-HNU-F1) arayüzünde değerlerimse ;

noise margin upstream: 13 db
    output power downstream: 14 db
    attenuation upstream: 0 db
    tone 0- 31: 00 00 00 05 79 9a bb bc cc cc cd dc dc cc bb a9
    tone 32- 63: 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00
    tone 64- 95: 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00
    tone 96-127: 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00
    tone 128-159: 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00
    tone 160-191: 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00
    tone 192-223: 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00
    tone 224-255: 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00
    tone 256-287: 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00
    tone 288-319: 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00
    tone 320-351: 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00
    tone 352-383: 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00
    tone 384-415: 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00
    tone 416-447: 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00
    tone 448-479: 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00
    tone 480-511: 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00
    noise margin downstream: 10 db
    output power upstream: 12 db
    attenuation downstream: 0 db
    tone 0- 31: 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00
    tone 32- 63: 0c cc dc dd ed cd dd dd cd dd ec ee de ed ee dd
    tone 64- 95: dd ee de dd ee ee dd ed ee dd ed ee ee ed ed dd
    tone 96-127: ed ed dd dd ed dd ed de ee ed ee ee ed ed dd dd
    tone 128-159: dd ed ed dc dd cd dd dd dc cc dd dd dc cc cd cc
    tone 160-191: dd cc dc dc dd cd de dd dc dd cc dd cc cc cc ed
    tone 192-223: dd dc cc cd cc cd cc cc dd dc dc ce cd cd dc cc
    tone 224-255: cc cc cc cc cd cd dd dd dc dc dd dc cc cc dd cd
    tone 256-287: cc cc cb bb cc bb bb bc bb bb cb bb bb bc bc bb
    tone 288-319: bb bb ab bb bb bb cc bb bb bb bb bc bc cc cb cc
    tone 320-351: cc cc cc cc cc cc cc cc cc cc cc cc dc cc cc cd
    tone 352-383: cd dc dc cc cc dc cc dd cc cc dd cc cc dd dd dd
    tone 384-415: dd cd cc cc cd cc cc bb 0c cc cb bc cc cc dc cc
    tone 416-447: dc cc ab ba bb cc bb bb cc cc cb cc cc bc cb bc
    tone 448-479: bb bb bc cb bb bb bb cb bb bc bb bb bb bb cb bc
    tone 480-511: bb bb cb bb bb bb bb bb bb cb ca ba aa aa a9 86

bu şekilde hat değerlerinde düzeltme istemeli miyim? bence biraz zayıflık var ama ...
    modemden kaynaklanabilir mi acepdaha önceki modemim U.S. Robitics 9107'ydi...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi baybarut -- 22 Şubat 2013; 19:34:21 >

• Sonunda beklenen oldu tt görevlileri bizim buradaki hatlarıda fibere bağlıyorlar az önce bizzat gördüm internetiniz hızlanacak diyo hehehehe çakma fiber gelecek bizim burayada ana hat fiber olacak saha dolapları aynı kalacak şimdilik zamanla saha dolaplarıda yenilenecekmiş yer z.burnu/mithatpaşa

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi teknokırık -- 21 Şubat 2013; 10:47:27 >
  • Süper bilgiler vermişsiniz GoldPunch hocam. Teşekkür ettim.
  • Süper bilgiler vermişsiniz GoldPunch hocam. Teşekkür ettim.
  • Bilgiler içn teşekkurlee..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Selam arkadaşlar.

Bir sorunum var size danışmak istedim. TTnet modemime yazılım atmış ve hiç bir ayar yapamıyorum, bütün menüler kapatılmış sadece 2-3 yer açık o kadar. Modemim: Tılgın HG1311, yazılım sürmü: CSx000-01_09_07_18. Bu sorunu nasıl çözebilirim?

TTneti arayıp sordum, ilk aradığımda çıkan müşteri hizmetlisi hemen başka yazılım yüklüyorum dedi ama hiç bir değişiklik olmadı, aynı yazılımı yüklemiş sürüm no falan aynı. İkinci aradığımda çıkan görevli ise ayrı ayrı yükleme yapamadıklarını sadece sorun olduğunda sizin kullanıcı adınızı ve şifrenizi yazma yetkimiz var dedi. Burada bir çelişki var biri hemen yeni yazılım yüklüyorum diyor, diğeri yapamıyoruz diyor. Şimdi buna bir çözüm var mıdır? Kendimiz yazılım atamayız mı ya da "admin"den başka oturum açma ismi var mıdır "root" gibi ayar yapabileceğimiz? Tekrar arayıp şansımımı deneyim yoksa tweet mı atsam? En son çare olarak başka bir modem alsam kullanabilir miyim?

• quote:

Orijinalden alıntı: BatikaN

Selam arkadaşlar.

Bir sorunum var size danışmak istedim. TTnet modemime yazılım atmış ve hiç bir ayar yapamıyorum, bütün menüler kapatılmış sadece 2-3 yer açık o kadar. Modemim: Tılgın HG1311, yazılım sürmü: CSx000-01_09_07_18. Bu sorunu nasıl çözebilirim?

TTneti arayıp sordum, ilk aradığımda çıkan müşteri hizmetlisi hemen başka yazılım yüklüyorum dedi ama hiç bir değişiklik olmadı, aynı yazılımı yüklemiş sürüm no falan aynı. İkinci aradığımda çıkan görevli ise ayrı ayrı yükleme yapamadıklarını sadece sorun olduğunda sizin kullanıcı adınızı ve şifrenizi yazma yetkimiz var dedi. Burada bir çelişki var biri hemen yeni yazılım yüklüyorum diyor, diğeri yapamıyoruz diyor. Şimdi buna bir çözüm var mıdır? Kendimiz yazılım atamayız mı ya da "admin"den başka oturum açma ismi var mıdır "root" gibi ayar yapabileceğimiz? Tekrar arayıp şansımımı deneyim yoksa tweet mı atsam? En son çare olarak başka bir modem alsam kullanabilir miyim?

Aramızı hoşgeldin hocam.. Ne yazık ki sadece telekom amcanın izin verdiği sekmeleri kullanabilirsin ve sadece dandik tılgın'ı kullanabilirsin.. Çünkü telekom amca sana verdiği router'ı hem mac hem de seri nosuna göre sisteme dahil ediyor.. Dolayısıyla senin, superonline'daki gibi farklı bir router kullanabilme hakkını elinden söke söke alıyor.. Konuyla ilgili daha önceden BTK'ya şikayette bulunduğumda ise son derece dahiyane bir fikirle bana geri döndüler ve tılgın'ı bridge moda alalım dediler..

İstersen modeme reset atabilirsin ve tüm sekmelerine kavuşabilirsin.. Ama ne zaman ki telekom amcanın networküne dahil olursan işte o zaman senin resetin gider ve yerine telekom amcanın yazılımı gelir..

Bu konuya tüm forum olarak bir başkaldırsak nasıl olur acaba

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi scripter35 -- 25 Şubat 2013; 10:40:18 >

• Ben Ataşehir'de oturuyorum, 20 mbit netlimitsiz fibere geçebilir miyim diye sordum müşteri hizmetlerine, bölgenizde fiber altyapı var dediler ama TTNET toplu halde geçiş yaptıracakmış. Bizi arayacaklarmış falan. 16 mbitleri de arayacaklar mı diye sordum, evet dedi. Bakalım ne zaman arayacaklar. Önce nedense 8 mbit olanları geçiriyorlar herhalde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BJK -- 24 Şubat 2013; 23:12:16 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: tataroktay

quote:

Selam arkadaşlar.

Aramızı hoşgeldin hocam.. Ne yazık ki sadece telekom amcanın izin verdiği sekmeleri kullanabilirsin ve sadece dandik tılgın'ı kullanabilirsin.. Çünkü telekom amca sana verdiği router'ı hem mac hem de seri nosuna göre sisteme dahil ediyor.. Dolayısıyla senin, superonline'daki farklı bir router kullanabilme hakkını elinden söke söke alıyor.. Konuyla ilgili daha önceden BTK'ya şikayette bulunduğumda ise son derece dahiyane bir fikirle bana geri döndüler ve tılgın'ı bridge moda alalım dediler..

İstersen modeme reset atabilirsin ve tüm sekmelerine kavuşabilirsin.. Ama ne zaman ki telekom amcanın networküne dahil olursan işte o zaman senin resetin gider ve yerine telekom amcanın yazılımı gelir..

MAC klonlama işe yaramıyor değil mi?
    Reset attıktan sonra kurulumu yaparım ama kurulum yaparken ilk başta VCM kodu gibi bir şey istiyor ve bunu bilmiyorum hatta kullanıcı adım ve şifremi bile bilmiyorum.

Bence de bir başkaldırmak şart gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BatikaN -- 25 Şubat 2013; 6:59:02 >

• Bugün itibariyle Fibernet Limitsiz 20mbit'e geçmiş bulunuyorum.
    FTTB/T11

• quote:

quote:

quote:

Selam arkadaşlar.

Aramızı hoşgeldin hocam.. Ne yazık ki sadece telekom amcanın izin verdiği sekmeleri kullanabilirsin ve sadece dandik tılgın'ı kullanabilirsin.. Çünkü telekom amca sana verdiği router'ı hem mac hem de seri nosuna göre sisteme dahil ediyor.. Dolayısıyla senin, superonline'daki farklı bir router kullanabilme hakkını elinden söke söke alıyor.. Konuyla ilgili daha önceden BTK'ya şikayette bulunduğumda ise son derece dahiyane bir fikirle bana geri döndüler ve tılgın'ı bridge moda alalım dediler..

MAC klonlama işe yaramıyor değil mi?
    Reset attıktan sonra kurulumu yaparım ama kurulum yaparken ilk başta VCM kodu gibi bir şey istiyor ve bunu bilmiyorum hatta kullanıcı adım ve şifremi bile bilmiyorum.

Bence de bir başkaldırmak şart gibi.

Ne yazık ki hiçbir şey işe yaramıyor.. Kullanıcı adı ve şifreni bilsen bile nafile.. İstersen deneyebilirsin.. Tılgın'ı networkten ayır ve reset çak.. Sonra sadece bilgisayarına bağlayıp web arayüzüne bak.. Tüm sekmelerin emrine amade olduğunu göreceksin.. İstediğin gibi kullan, konfigürasyonu değiştir.. Ardından hazreti tt nin networküne dahil et tılgın'ının ve ön yüzündeki ışıkları izle.. Tıpkı reset atılmışta yeni yazılım yüklenmiş gibi bir süre bekleyeceksin.. Ve tt amca tılgın'ına "Aramıza hoşgeldin tlıgın kardeş.. Ama madem benim networkümdesin, eşşek gibi benim kurallarıma uymak zorundasın" diyecek..

Bu arada kullanıcı adı ve şifreni malum numaradan öğrenebilirsin..

Malum numara : 444 0 375 :)

Superonline'ın bile çakma fiber internet sayıldığı yerde Ttnetten bahsetmemek bile gerekir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pomakk -- 25 Şubat 2013; 10:00:43 >
  • Merhaba arkadaşlar bir sorum olacak bende TTNET FiberNET kullanıcısıyım. Sorum; TILGIN ROUTER ile ilgili.

Ben ASUS marka modem-router almak istiyordum ancak TILGIN modem-router haricinde başka modem kullanamazsınız diye bişeyler söylediler. Var mı bunun bir çıkış yolu? ASUS istememim sebebi kablosuz olarak çekim gücü çok yüksek ve şuan PC - SmartTV - Akıllı Telefonlar bu modemden yararlanıyor, ileride Tablet almayı düşünüyorum. TILGIN tek antenle çekim gücü yetersiz kalıyor.

ASUS :http://www.vatanbilgisayar.com/asus-dsl-n12e-dsl-n12e-300mbps-kablosuz-n-adsl2+-4-port-modem/productdetails.aspx?I_ID=61616

• quote:

Orijinalden alıntı: KorayBartowski

Merhaba arkadaşlar bir sorum olacak bende TTNET FiberNET kullanıcısıyım. Sorum; TILGIN ROUTER ile ilgili.

Ben ASUS marka modem-router almak istiyordum ancak TILGIN modem-router haricinde başka modem kullanamazsınız diye bişeyler söylediler. Var mı bunun bir çıkış yolu? ASUS istememim sebebi kablosuz olarak çekim gücü çok yüksek ve şuan PC - SmartTV - Akıllı Telefonlar bu modemden yararlanıyor, ileride Tablet almayı düşünüyorum. TILGIN tek antenle çekim gücü yetersiz kalıyor.

ASUS :http://www.vatanbilgisayar.com/asus-dsl-n12e-dsl-n12e-300mbps-kablosuz-n-adsl2+-4-port-modem/productdetails.aspx?I_ID=61616

Selamlar hocam.. Konunun 50. sayfasında yer alan iki adet mesajımda ve daha önceden yazdığım/yazdığımız mesajlarda sorunla ilgili cevabı bulabilirsin.. Ne yazık ki şu anda tılgın'a mahkumuz.. Alacağın başka bir cihazı, ancak tılgın'ı bridge moda alırsan (daha doğrusu aldırırsan) kullanabilirsin..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi scripter35 -- 25 Şubat 2013; 10:39:25 >

• quote:

Selamlar hocam.. Konunun 50. sayfasında yer alan iki adet mesajımda ve daha önceden yazdığım/yazdığımız mesajlarda sorunla ilgili cevabı bulabilirsin.. Ne yazık ki şu anda tılgın'a mahkumuz.. Alacağın başka bir cihazı, ancak tılgın'ı bridge moda alırsan (daha doğrusu aldırırsan) kullanabilirsin..

Teşekkürler cevabınız için o mesajları okumama rağmen konuyu tam anlayamamıştım. Cevabınız sayesinde simdi anladım, bu konuda yeniyim zaten. Bridge moda aldırmak zor mu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: KorayBartowski
    Teşekkürler cevabınız için o mesajları okumama rağmen konuyu tam anlayamamıştım. Cevabınız sayesinde simdi anladım, bu konuda yeniyim zaten. Bridge moda aldırmak zor mu?

444 0 375 ten bir şansını dene derim.. Ben bu tılgın saçmalığıyla ilgili BTK ya şikayette bulununca, kendileri bridge modu teklif ettiler.. O yüzden, bridge moda aldırma prosedürü nasıldır bilmiyorum.. Öyle bir prosedür var mı onu bile bilmiyorum :)

Burdaki olay şu aslında, birisi evinize bir cihaz koyuyor ve diyor ki "Arkadaşım biz bunu sana verdik ama bunu sen kullanamazsın"..

Bridge moda aldırsan bile yine o tılgını kullanmak zorundasın ve yönetimini tt hazretlerine teslim etmek zorundasın..

Bu işe kökten bir çözüm bulmak lazımmmmm

Arkadaşlar İstanbul Sarıyer FSM mahallesinde oturuyorum ve ücra bir yerde gibi İnternet geliyor. Yan sokağımızda fiber İnternet var, aynı santralden bağlıyız ben bu hızda bile kopma yaşıyorum ne yapmam gerekir. Biz santrale çok uzakmışız yan sokak yakın. Bana 1 mbit İnternet kullanmak zorundasın diyor ama 8mbit'e kadar parası alıyorlar. Artık sabrım taştı lütfen bir yol gösterin uygulamaya sokayım şu işi. Şimdiden Çok Tesekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozkantosun -- 25 Şubat 2013; 12:57:51 >

• arkadaslar yeni tasindigim binada fiber varmis..

mevcut tarifem yalin 8mbt sinirsiz 63 tl civari ucreti var fiberde de 20mbt sinirsiz 63 tl
    bildigim kadariyla direk basvurup gecebiliyorum..
    ancak son tarifem uzerinden 6ay %50 indirim aldim kapatma istedigime karsi..
    fibere gecmek istesem bu indirimden yararlanabilirmiyim?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 145146147148149
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.