Şimdi Ara

TÜRK TELEKOM FİBERNET/HİPERNET - ANA KONU (145. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
13.108
Cevap
124
Favori
727.391
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 143144145146147
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: x15

Bu Fiber internet tamamen yalan dolan aldatmaca ve kandırmaca..Hız 3-5 mb arasında gidip geliyor.Anlık 8 i görüyor genelde... Arada bir de 18-20 filan oluyor..Bu yüzden adını fiber koymuşlar yersen..!

O kadar kablo döşe eve kadar cat6 çek yatırım yap..Sonuç koca bir sıfır!

TÜRK TELEKOM FİBERNET/HİPERNET - ANA KONU

Bu daha çok G.Shdsl gibi olmuş.. Senkron

Bu arada o nasıl bir pingtir öyle yaa.. Hiç atmasaymış daha iyimiş..

Bir sorun olduğu aşikar.. Umarım en az sinir yıpranmasıyla sorununuz çözülür..

• quote:

Orijinalden alıntı: badbora

selam arkadaşlar,

mevcut olarak ADSL kullanıyorum, yeni öğrendiğim kadarı ile sitede altyapı değişmiş ve fiberoptik bağlantıya uygun hale gelmiş.

düşündüğüm kampanya şudur:http://www.ttnet.com.tr/bireysel/kampanyalar/Sayfalar/24-Ay-Avantaj-Kampanyasi.aspx

sormak istediğim bir iki soru var
    1. verilen modemde wireless özelliği var mıdır?
    2. kullanılacak olan bağlantı ADSL2 midir?
    3. mevcut kullandığım modemi kullanamaz mıyım? (Air 5443 300 Mbps Kablosuz ADSL2+ Router)
    4. kurulum yapılır iken evde herhangi birinin olması gerekmekte midir?

teşekkürler,

evet kablosuz var
    bağlantı vdsl2 sanırım.tabi kurulan alt yapıya göre değişiyor.t11 kaibnleren vdsl2 gpon ve aktif ethernetetn ise ethernet bilgisi geliyor diye biliyorum,dsl değil.
    paketiniz adsl kalrısa kullanırsınız ama fiberpaketlerde adsl kullanılmıyor.çakma işte anlayın :) ancak mevcut tarfifede kalrısanız hız 20 mbit oluyo sanırım.değişen bieşy yok. aslında.ahım şahım bişey yok.
    kurulum full otomatik olaiblir en azından mode takılı olur siz ttneti arasanız ulaşırlar uzakdan.diğer tarafdan alt yapı sırasında illaki eve giriliyor kablo vb için.sadece modemi takmak kalıyor

• quote:

Orijinalden alıntı: tataroktay

Bu daha çok G.Shdsl gibi olmuş.. Senkron

Bu arada o nasıl bir pingtir öyle yaa.. Hiç atmasaymış daha iyimiş..

Bir sorun olduğu aşikar.. Umarım en az sinir yıpranmasıyla sorununuz çözülür..

Sorun ttnet in kendisi..Ben 0,10 da gördüm Fiberyalanla..
  • Hattımızı Vdsl'e geçirmezsek modem verilmiyormuş
    çok ta fifi yani vereceği modemde kendisi gibi birşeydir zaten
    adsl2+ ile sözde çakma oğlu çakma fiber 20mb ++ 50gb akl dolmadan 3mb'i çakış

• quote:

Orijinalden alıntı: adsizjpg

arkadaşlar benimde evimin 50'şer metre aralıklarla 3 tane tip-7 saha dolabı var. ben hala adsl kullanıyorum okuduklarımdan fibere geçirilmem gerektiğini anladım ama yanlış mı anladım acaba? yoksa modem kaynaklı mı böyle şeyler? (modemim huawei echolife HG521)

hat değerlerimde aşağıdaki gibidir.

Yukarı yönde hat hızı (kbit/s) 796
    Aşağı yönde hat hızı (kbit/s) 7999
    Yukarı yönde gürültü güvenliği katsayısı (dB) 17.2
    Aşağı yönde gürültü güvenliği katsayısı (dB) 27.3
    Yukarı yönde aralık derinliği 8
    Aşağı yönde aralık derinliği 448
    Hat standardı ADSL_2plus
    Yukarı yönde hat zayıflaması (dB) 0
    Aşağı yönde hat zayıflaması (dB) 4
    Yukarı yönde çıkış gücü (dBmV) 5.3
    Aşağı yönde çıkış gücü (dBmV) 6.1
    Kanal türü Interleaved
    Yukarı yönde CRC 24
    Aşağı yönde CRC 1
    Yukarı yönde FEC 1914
    Aşağı yönde FEC 8270

t7 lerle vdsl alırsınız en fazla.hız aynı olur ama adı fiber olmadığı için içiniz burulur.adına shakira dersiniz sizde .burdaki fiber oalyı tamamen budur.50 gb kota oldukdan sonra farke tmeyecek korkmayıbn.

• quote:

Orijinalden alıntı: montevo

quote:

Orijinalden alıntı: adsizjpg

arkadaşlar benimde evimin 50'şer metre aralıklarla 3 tane tip-7 saha dolabı var. ben hala adsl kullanıyorum okuduklarımdan fibere geçirilmem gerektiğini anladım ama yanlış mı anladım acaba? yoksa modem kaynaklı mı böyle şeyler? (modemim huawei echolife HG521)

hat değerlerimde aşağıdaki gibidir.

Yukarı yönde hat hızı (kbit/s) 796
    Aşağı yönde hat hızı (kbit/s) 7999
    Yukarı yönde gürültü güvenliği katsayısı (dB) 17.2
    Aşağı yönde gürültü güvenliği katsayısı (dB) 27.3
    Yukarı yönde aralık derinliği 8
    Aşağı yönde aralık derinliği 448
    Hat standardı ADSL_2plus
    Yukarı yönde hat zayıflaması (dB) 0
    Aşağı yönde hat zayıflaması (dB) 4
    Yukarı yönde çıkış gücü (dBmV) 5.3
    Aşağı yönde çıkış gücü (dBmV) 6.1
    Kanal türü Interleaved
    Yukarı yönde CRC 24
    Aşağı yönde CRC 1
    Yukarı yönde FEC 1914
    Aşağı yönde FEC 8270

t7 lerle vdsl alırsınız en fazla.hız aynı olur ama adı fiber olmadığı için içiniz burulur.adına shakira dersiniz sizde .burdaki fiber oalyı tamamen budur.50 gb kota oldukdan sonra farke tmeyecek korkmayıbn.

ama ben hala adsl kullandıktan sonra :( vdsl!e de razıyız biz.

• quote:

Orijinalden alıntı: snowZi*

quote:

Orijinalden alıntı: wertywertyy

quote:

arkadaşlar bende fiberli oldum artık tilgin marka bi modem verdiler sizce nasıl iyimi ama daha aboneliğim açılmadı

semt neresi hocam sizin, bizim buralara belli yerlere veriyorlar galiba bugün z.burnu merkezefendi de tt çalışanlarını gördüm resmen kamp kurmuşlar logarın başına fiber kablo bağlantılarıyla uğraşıyolardı darısı bizim başımıza.

sakarya/hendek 20 mbit aldım ve 20 mbit tam çekiyorum darısı başına

.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Srcn81 -- 8 Aralık 2013; 22:08:09 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Vegabond81

quote:

quote:

quote:

arkadaşlar bende fiberli oldum artık tilgin marka bi modem verdiler sizce nasıl iyimi ama daha aboneliğim açılmadı

semt neresi hocam sizin, bizim buralara belli yerlere veriyorlar galiba bugün z.burnu merkezefendi de tt çalışanlarını gördüm resmen kamp kurmuşlar logarın başına fiber kablo bağlantılarıyla uğraşıyolardı darısı bizim başımıza.

Usta bende Düzcedeyim . Sen bu hızı nasıl alabildin hendekte fiber yok bildiğim kadarıyla Güvüşovayı bilirsin.??

dostum ben maya sitesinde oturuyorum ve hendek'te fiber az yerde var galiba+ben buraya yeni taşındım gümüşovayı bilmiyorum

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Usta bende Düzcedeyim . Sen bu hızı nasıl alabildin hendekte fiber yok bildiğim kadarıyla Güvüşovayı bilirsin.??

dostum ben maya sitesinde oturuyorum ve hendek'te fiber az yerde var galiba+ben buraya yeni taşındım gümüşovayı bilmiyorum

.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Srcn81 -- 8 Aralık 2013; 22:10:11 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Anladım usta Ben şuan 8 mbps kullanıyorumda acaba geçsem bu hızı verebilirlermi diye sordum. Hendek Sakaya ya - Gümüşova Düzce ye bağlı Hendek Gümüşova arası 18 km. duyarsın zaten..

hiç bilemiyorum ki dostum. sağol bilgi içinde

• Merhabalar, forumda yeniyim, öncelikle kusurum olursa affola.

Yeni taşındığım eve bu hafta sonunda Telekom'dan bağlantı için gelmişler ve Ericsson marka ONT ve Tilgın router bağlantısı yapmışlar. Maalesef ben evde bulunmadığım için bağlantıyı nasıl yaptıklarını göremedim. Evdeki kablolama altyapısını da bilmediğim için siz forum üyelerinin bilgisini ve yardımlarını rica ediyorum.

Evdeki elektrik ve telefon kablolama altyapısı kuytu bir noktada yer alan bir kutu içinden dağılıyor. Bu kablolama altyapısında her odaya dağılan ethernet kabloları bulunuyor. Her bir kablonun üzerinde salon, yatak odası vs. hangi odaya ait olduklarını gösterir etiketler yazılmış. Sanırım bu kablolama inşaatı yapan firma tarafından döşenmiş. Evde ilk otruran ben olduğum için anlamaya çalışıyorum.

Gördüğüm kadarıyla Telefon hattı adının Ericcson ONT olduğunu öğrendiğim beyaz bir kutuya bağlanmış ve ONT üzerinden çıkan bir ethernet kablosu ile Tılgın Modeme bağlantı yapılmış. Tılgın Modem'in arkasında yer alan 4 porta da 4 odaya ayrı ayrı dağılan data kabloları bağlanmış. Odalarda da duvarda telefon prizleri bulunuyor ama bu prizler telefon jack'larına uygun, ethernet kablosu bağlanamaz. Şimdi merak ettiğim, modeme bağlanan bu data kabloları nereye gitti ve ne işe yararlar zira ONT ve Modemi evdeki sigorta panelinin üzerine monte etmişler ancak sigorta panelinin konumu nedeniyle kablosuz sinyali odalara yeterince kuvvetli gelmiyor.

Sorularımı kısaca özetlemek gerekirse
    1. Modeme bağlanan ve odalara dağılan kabloların fonksiyonu nedir?
    2. Sinyal gücünü maximum seviyeye taşımak ve fiber internetten %100 faydalanabilmek için ne yapabilirim? 3. Modemin wifi özelliğini kapatıp (Tılgın'da mümkün mü bilmiyorum) odalara dağıtılan kablolardan tüm network chazlarımı digiturk kutusu, printer, nasıl yönetebilirim?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

• Merhaba Etika,
    Tahmin ediyorum sizin Ericcson ONT cihazınız ve Tilgin router ınız vestiyerinizin içinde sigorta kutunuzun kapağına yapıştırılmış. Haliyle dolabın içinde olduğundan çok iyi sinyal alamamanız normal.
    Sorularınıza cevap olarak ise;

1- Modeme bağlanan ve odalara giden kabloların mutlaka odalarda ethernet çıkışı bulunuyor olması lazım. Çünkü bunlar o odalarda kablolu erişimi sağlamak için. Sizden tavsiyem olup olmadıklarından emin olmanız çünkü telefon soketlerinin yanında olabilir. Eğer yoklarsa (tahmin ediyorum eviniz yeni) bunu inşaat firmasına bildirmeniz.

2- Sinyal gücünü maksimum seviyeye taşımak istiyorsanız. Cihazınızı solana yada evinizin ortasında bir odaya almalısınız. Bunun için;
    a- ONT cihazınızdan modeme giden kabloyu çıkarın.
    b- ONT cihazınızdan kabloyu çıkardığınız porta modemin arkasında takılı olan ve salona giden kabloyu takın.
    c- Salonda bulunması gereken (bulunması gereken diyorum çünkü normal şartlarda odalara giden kabloların odalarda ethernet çıkışları bulunmalı) ethernet çıkışını bulun tilgin router ın WAN girişine bağlayın. Böylece dolabın içinde bulunan Tilgin router ınızı salona yani daha iyi çekebileceği alana almış olacaksınız.
    d- Tekrar söylüyorum inşaat firmanıza danışın ve odalara giden kabloların ethernet çıkışlarının (rj45 yani 8 metal bağlantı noktası olan çıkış) nerede olduklarını göstersinler. Çünkü kazaran unutulmuş olabilir.

3- İkinci soruda cevapladığım şeyi başarabilirseniz tahmin ediyorum modeminizi digi kutunuzun yanına alabileceksiniz. Böylece modemizin lan portuna smart tv nizi, digi kutunuzu, printer ınızı bağlayabileceksiniz.

Wireless özelliğini kapatmak için ise web browser üzerinden;
    http://192.168.1.1
    login: admin
    pass: admin

• Merhabalar;
    Arkadaşlar benim sorum ise şu;
    Kendi oturduğum evde Turkcell Superonline 100 Mbit kullanıyordum ve verdikleri Huawei marka kalitesiz router ı sistemden çıkarıp yerine Amerikadan aldığım Western Digital My Net AC1300 Router ı yerleştirdim. Superonline konfigürasyonlarını routerda tamamladığımda inanılmaz bir kapsama alanı ve sinyal kalitesine ulaştım. Şöyleki evimin 1 kilometre ötesinde 70 Mbit/s gibi bir hızı alabiliyorum.

Bu sistemin benim açımdan diğer önemli kısmı ise;
    Sistem üzerinde Western Digital Live TV Hub media player ve yine WD marka network harddiskler bulunması. 15GB boyutunda 1080p bir filmi kablosuz olarak yaklaşık 47,5 MByte/s gibi bir hızla hddlere gönderebiliyor ve media player ile TV den izleyebiliyorum.

Sorum ise şu;
    Geçen gün abim benim bu sistemimi çok beğendi ve aynısından onada kurmamı istiyor.
    Bende aynı ürünlerden temin etmeden önce size sormak istedim çünkü ürünleri yurtdışından getirdiğim için geri iadesi kolay olmayacak.
    Abimin evinde FTTH sistem fiber kurulu.
    Ericson ONT ve Tilgin Router var.

Bu Tilgin Router ı sistemden tamamen çıkarıp Superonline da yapabildiğim gibi yerine Western Digital My Net AC1300 Router koymak mümkün mü? Mac Klonlaması yapılabilir ama TTNET login bilgilerini tilgin üzerinde göremedim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gbt950 -- 4 Şubat 2013; 17:12:18 >

• quote:

Orijinalden alıntı: IndianaJones

ben iyiligini sinyal iletimi icin soylemistim

şirketler için ideal bir seçim olur ev kullanımda şimdilik çok gerekli görünmüyor
  • Teşekkürler gbt950, verdiğin bilgiler gerçekten çok faydalı oldu. Duvardaki soketlerin her ikisinin de telefon bağlantısı olduğunu düşünmüştüm ama birisi telefon diğeri data hattıymış. Bağlantıları belirttiğin şekilde yaptım ve ONT'den salona data transfer etmeyi başardım
    Şimdi tek derdim telekom'un telefon ve data hattını açması. 3 gündür bekliyoruz bakalım. Eve bağlantıya 3 haftada geldiklerine göre hattın açılmasını da bir haftadan önce yapmazlar herhalde
    Tekrar teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: gbt950

Merhabalar;
    Arkadaşlar benim sorum ise şu;
    Kendi oturduğum evde Turkcell Superonline 100 Mbit kullanıyordum ve verdikleri Huawei marka kalitesiz router ı sistemden çıkarıp yerine Amerikadan aldığım Western Digital My Net AC1300 Router ı yerleştirdim. Superonline konfigürasyonlarını routerda tamamladığımda inanılmaz bir kapsama alanı ve sinyal kalitesine ulaştım. Şöyleki evimin 1 kilometre ötesinde 70 Mbit/s gibi bir hızı alabiliyorum.

Bu sistemin benim açımdan diğer önemli kısmı ise;
    Sistem üzerinde Western Digital Live TV Hub media player ve yine WD marka network harddiskler bulunması. 15GB boyutunda 1080p bir filmi kablosuz olarak yaklaşık 47,5 MByte/s gibi bir hızla hddlere gönderebiliyor ve media player ile TV den izleyebiliyorum.

Sorum ise şu;
    Geçen gün abim benim bu sistemimi çok beğendi ve aynısından onada kurmamı istiyor.
    Bende aynı ürünlerden temin etmeden önce size sormak istedim çünkü ürünleri yurtdışından getirdiğim için geri iadesi kolay olmayacak.
    Abimin evinde FTTH sistem fiber kurulu.
    Ericson ONT ve Tilgin Router var.

Bu Tilgin Router ı sistemden tamamen çıkarıp Superonline da yapabildiğim gibi yerine Western Digital My Net AC1300 Router koymak mümkün mü? Mac Klonlaması yapılabilir ama TTNET login bilgilerini tilgin üzerinde göremedim.

Selamlar hocam..

Ne yazık ki hazreti telekom amca, superonline kadar esnek olmadığından kullanıcısına böyle bir esneklik sağlamıyor..

Yani, turktelekom kullanıyorsan tılgın'a mahkumsun.. Çünkü hem mac hem de seri numarasına göre sisteme dahil ediyorlar cihazı..

Konuyla ilgili olarak BTK ya şikayette bulunmama rağmen, son derece saçma bir çözüm önerisinde bulundu hazreti telekom..

Tılgın'ı bridge moda alalım, siz kendi cihazınızı tılgının arkasından çalıştırın dediler..

İlk etapta bunu kabul ettim, ama sonra vazgeçip tekrar eski haline döndürdüm..

• Rica ederim etika,
    Aslında size telekom konusundada yardımcı olabilirim.
    Bazen yeni yerlerde ufak teknik sıkıntılar yeni aboneliklerin beklemeye alınmasına neden olabiliyor.
    Hangi ilçede oturduğunuza göre size süreci hızlandırmanızda yardım edebilirim.
  • Tataroktay verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim.

Birde size şunu sormak isterim.

telekomun size önerdiği yöntemi denediğimizde ping de yada aktarımda herhangi bir değişim yaşanabilir mi?
    Bu konuda siz ne düşünürsünüz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: gbt950

Tataroktay verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim.

Birde size şunu sormak isterim.

telekomun size önerdiği yöntemi denediğimizde ping de yada aktarımda herhangi bir değişim yaşanabilir mi?
    Bu konuda siz ne düşünürsünüz.

Bende tp-link mr3420 vardı ve doğrudan tılgına bağlıyken aldığım speedtest değerli ile tılgını bridge modda kullanırken aldığım speedtest değerleri aynıydı..

Ama sonuçta tılgının ne kadar dandik bir ürün olduğu aşikar..

Keşke tılgını aradan komple atabilsek ama şimdilik bu pek mümkün gözükmüyor..
  • Arkadaşlar resimde görüldü gibi değerler alıyorum. Sitemizde okuduğum kadarı ile saha dolabına yakın olan netlimitsiz kullanıcılarının hizi otamatik olarak 20mb çıkarılıyor deniyordu. Benim hızım modeme 9145mb geliyor 7.60mb'sini kullanıyorum. Saha dolabına yakınlığım 10 metre bile değil, acaba arayıp durumu bildirsem mi? Vereceğiniz cevaplar doğrultusunda hareket edeceğim.

• 
Sayfa: önceki 143144145146147
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.