Şimdi Ara

TÜRK TELEKOM FİBERNET/HİPERNET - ANA KONU (545. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
13.114
Cevap
124
Favori
727.646
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 543544545546547
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Yeni eve taşındım internet bağlatmak istiyorum fakat bulunduğum bina fiberi destekliyor mu pek bilgim yok.

Şöyle ki; Bina içinde Kablonet kutusu var onun dışında gözle görülebilir bir kutu göremedim, ayrıca bina girişinde duvara gömülü sunta Kapaklı bir dolap var, içinde bir parça ve turuncu büyük bir kablo çıkıyor.etrafında sarı küçük kablolar yok.

Elektrik aboneliği yaptırırken beni Türk Telekom'a yönlendirmişlerdi bugün aradılar sokağımın ve binamım fiberi desteklediğini hatta çok yakınından geçtiğini söyledi konuştuğum kişi, 100mbps internet alabileceğimden bahsetti.Belirte belirte sordum kesin olarak alabilir miyim diye, bakır kabloların binamin çok yakınından geçtiğini ev kesinti olmadan alacağımı söyledi.

Şimdi benim de aklımda soru oluştu.Acaba konuştuğum görevli pek bilgili biri değil miydi? Sonuçta abone yapmak için bol keseden sallayabilirler.

Siz ne dersiniz nasıl bir yol izleyeyim?

Bu arada geçen gün Vodafone Fibermax altyapısı sorgulattım vdsl bağlantı türünden 65mbps kadar bağlantı alabileceğimi şöylediler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• DarknessTiger kullanıcısına yanıt
    Hocam şıradan bir sorgu yapın TT altyapısını sorgular.

www.milleni.com.tr

• Ö1f1 kullanıcısına yanıt
    Apt. İsmi girince çıkmıyor manuel olarak sorgulayınca 66mbps gözüküyor.

Fakat bulunduğum binanın karşısında bir site var ve oranın ismini kontrol edince 100mbps gözüküyor.Büyük ihtimal sokakta fiber var fakat binada yok, doğru mudur?

Sanırım hiç baş ağrıtmadan kablonet'e geçsem daha iyi olacak, en azından dediği hızları veriyor.

Apartman ismiyle bulamadıktan sonra devam et deyin sonra tam adres bilglerini isteyecek oradan bir deneyin.

• Yeni bir eve taşındım. Altyapı sorgulama yaptığımda binamda altyapı gözükmüyor. Ancak elektrik odası şu halde:

Hem turuncu kablonun hem de sarı kabloların üzerinde Türk Telekom yazıyor. Paul Doany'e twitterdan mesaj attım. Anında cevap geldi. İlgileneceklerini söyledi. Yarım saat içinde de arandım. Konuyla ilgileneceklerini söylediler. Bundan sonra yapılacak işlem nedir bu kablolarda?

Bu arada ilk resimde görünen kutu da Superonline kutusu ama ona da sinyal gelmiyormuş.

Orada 66mbps yazıyor.

Bu arada binamdaki kutu bu, Türk Telekom kutusu olduğunu söylediler.Bu kutu ile bağlantı/hız kalitem nasıl olur acaba?

• ingenjor İ kullanıcısına yanıt
    DarknessTiger kullanıcısına yanıt
    @ingenjor cihazlar gelecektir bekleyin

@DarknessTiger ben imde kutum eski tip ve 35 mbiti sorunsuz alıyorum.hızınız düşük olursa apartmanca bi elektrikçi kiralayıp kutuyu yeniden düzenletebilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ONY86 -- 18 Eylül 2018; 8:5:28 >
  • Benim bir sorum olacak. Buranın alt yapısı iki sene önce yenilendi. Yolun altından santrale uzanan kablolar fiber kabloları, şu turuncu renkten olanlardan. Ama malesef evlere kutu koymadılar, VDSL olarak hizmet sunuyorlar. Geçen gün ttnet i arayıp gerçek fiber kullanmak istiyorum dedim. O kişide bana müdürlüğe dilekçe yazmamı söyledi. Şimdi benim bir kaç sorum olacak. Dilekçeyi verdim diyelim, saha dolabına 30 metre uzaklıktayım. Binaya sizce (bana kalırsa cat6 kablo çekerler) kutu koyarlar mı ? Ayrıca hizmet verirlerse verdikleri hizmet için para ödeyecek miyim ekstra olarak ? Ve en önemli sorunum ping değerlerim şu an almanya serverlarında VDSL olarak sabit 70 ping. Tunceli Pertek ilçesinde yaşıyorum. Cat6 ile 30 metrelik fiber saha dolabından bana gerçek fiber sağlanırsa ping değerlerim düşer mi, düşerse ortalama ne kadar kazancım olur ? Bu arada gerçek fiberde konum farkediyor mu, yoksa Türkiyenin neresinde olursam olayım her fiber kullanıcısının aldıgı ping değerinin aynısını bende mi alacağım ? Teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lautreamont -- 18 Eylül 2018; 14:31:42 >

• Arkadaslar 4 yildan fazladir superonline fiber abonesiydim. Fais fiyat politikasi sonrasi ttnet e gecmeye karar verdim. Daire onunde sari fiberoptik kablo duruyordu. Burada yazanlari okuduktan sonra gonul rahatligi ile ttnet FTTH fiber e gectim. 35mb 50gb akk lik pakette anlastik. Call Center da anlastik evraklari gonderdiler imzaladim gonderdim. Soylenen 3-14 gun arasi bir sure icerisinde ekipler randevu ile gelip baglantiyi yapacaklarmis. Bu sureci hizlandirmanin yolu varmidir ? Cevallar icin tesekkur ederim.

Tamam, bölgenizde TT'nin fiberi mevcut ama FTTC. Ha bana kalırsa yine de TT alınır, 50'likten başlayabilirsiniz. 17a modülasyonunda size 47-48Mbps ulaşır.

• cemocancem kullanıcısına yanıt
    Bir hafta içinde bağlantı yapılır muhtemelen, ayrıca bir yolu yok.

Hayırlı olsun, keyifli kullanımlar dilerim. Speedtest sonucu bekleriz

• Şimdi hocam, gerçek fiber olayını geçelim, o daha çok reklam zira bireysel abone için FTTC ile FTTH arasında kayda değer bir performans farkı yok.

Zaten saha dolabının dibindesiniz 100Mbps rahat alırsınız.

Ping'i de erişim şebekesi yani FTTC/B/H olması etkilemez, etkileyen kısım omurgadır. Omurga da ilinizle alakalı. İlinizin network performansı, BGP yönlerdirmeleri etkiler pingi. Yani Türkiye'nin her yerinde aynı ping süresi hiç bir ISS'de aynı olamaz buna tabiat kanunları müsaade etmez. Ama genel bir ortalama verebiliriz yani çok uçurum olmaz. Almanya'ya genelde 70-60ms civarı ping almanız gerekir.

• ingenjor İ kullanıcısına yanıt
    Henüz bağlantılar yapılmamış 1-2 ay içinde hazır olur.

Anladım ztn 70 alıyorum genelde. Ama arkadaslarım ankara ve İstanbul için CS go Almanya severlarında 45-55 arası ping alıyorlar. Su an 100 MB sınırsız internetim var. Ama benim icin ping onemli olduğu için hız ikinci planda kalıyor. Sanırım oturdugum yerde arkadaşlarımın aldıgı pingler benim icin hayal olur en fazla. Bosuna heveslenmeyeyim ben en iyisi :)

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Valla mevcutta bahsettiğiniz yer aynı il ise pek fark etmez en fazla il içi network 5ms fark eder. Kendimden örnek vereyim, benim il çıkışını yapan cihaza artık nedendin geç ulaşıyorum 12ms'de, İstanbul Acıbadem DC'ye ise oradan 6 ms'de ulaşıyorum. Yani eğer benim il çıkışını yapan cihaz daha performanslı olsaydı atıyorum 5ms de olsaydı, 7ms karlı olacaktım.

Bir de İstanbul ve Ankara'de veri merkezi bulunduğu için biraz daha avantajlı oluyor.

Aynen bir de ankarada oyunlarda Almanya severlarında 45 ping alan arkadaslarım ADSL kullanıyor :)

• Dediğim gibi ADSL olmuş FTTH olmuş FTTB olmuş FTTC olmuş fark etmez zaten santrale 1ms'nin de altında ulaşıyorsunuz hepsinde. Artık iş omurgaya geldi mi fark ediyor. Cihazların ayarları, genel performansı, hat ve cihaz kapasiteleri, BGP rotaları, anahtarlama/paketleme kısımları işin içine girince orada fark ediyor.

Anladım. O zaman neredeyse Türkiye dısında oturdugum için, kısacası doguda yaşadığım icin isteklerim hayal olacak. Ama en azından 100 MB ve 70 ping oynuyorum. Bu da iyi bir sry. Sonucta ankaradaki oturanda vdsl bile yok :)

Sagolun hocam bekleyecez o zaman care yok ilk is test sonucu atarim. Iyi forumlar.

• Öyle demeyin yav, ben batıda oturuyorum benim de gecikme değerlerim size yakın.

• 
Sayfa: önceki 543544545546547
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.