Şimdi Ara

TÜRK TELEKOM/TÜRKCELL/TÜRKSAT FİBER OPTİK ALTYAPI ÇALIŞMASI [ANA KONU] (2270. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
7 Misafir (2 Mobil) - 5 Masaüstü2 Mobil
5 sn
51.347
Cevap
244
Favori
4.013.565
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
104 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 22682269227022712272
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

orası öyle de benim için çok ciddi bir rakam değil bana stabil sorunsuz bu hızı verebilsin sorun olduğunda da maks. 1 gün içinde servis desteği versin yeterli

türknet'e geçmeyi de çok düşündüm ama o kadar çok şikayet okudum ki insanın abone olası gelmiyor birde burada bir yerde görmüştüm türk telekom altyapısı ile başka bir iss kullanıp sorun yaşandığında tt öncelik vermiyormuş önce kendi müşterilerinin taleplerini sonra diğer iss firmalarının taleplerini çözüyorlarmış neyse fiber altyapı kullanıyorsanız ciddi manada 100 mbps şart eskiden 10 dakikada download ettiğim dosya şimdi 30 saniyede iniyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Aerosol 34 -- 7 Ekim 2021; 22:39:29 >
  • Aerosol 34 kullanıcısına yanıt

Darısı başımıza, hayırlı olsun.

• değişik bir sorum var. fiber alt yapısı olan binada normal vdsl kullanabilir miyiz? yani ben ttnet vdsl paketlerinden birini alabilir miyim?

• Hayır sadece fiber paketlerden seçebiliyoruz.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Night King kullanıcısına yanıt

Binaya T.Telekom fiberi getirmişse, artık o binada kimseye bakır altyapı üzerinden abonelik açılmıyor. ADSL/VDSL kullanan, vazgeçene kadar o statüde kalabiliyor ama yeni abonelikler illa ki fiber üzerinden olabiliyor.

Diyelim binada VDSL kullanan bir kiracı var, binadan ayrıldı. VDSL portu da boşaldı. Yerine gelen interneti fibernet olarak almak durumunda. Geldiği yerde VDSL kullanıyorsa bile bunu VDSL olarak nakledemiyor...

Diyelim yeni bir yerleşim oldu ve yerleşen sabit hattını (PSTN) geldiği yerden naklettirmek istedi; internet de kullanmayacak. Sabit telefon hattını da bu binadan fiber üzerinden almak durumunda. Nadir de olsa bu kişilere fiber kablonun sonlandığı ONT'nin FX portu (RJ-11 telefon çıkışı) olan bir ONT veriliyor.

• 2 saat önce telekom ekibi vdsl tip 7 kabini test ediyorlarmış.Sorduğumda 1 hafta 10 gün içerisinde port aktarımı yapılacak dediler.Port aktarımından hemen sonra vdsl ye geçiş yapabilirmiyim mesela netspeed kullanıcısıyım ve alt yapımın vdsl olduğunu anlık görebiliyorlar mı ?

• ayhann06 A kullanıcısına yanıt

Telekomun kapsama haritasında güncelleme yapması lazım. Port taşımadan sonra 1 hafta içinde olur. Ondan sonra VDSL'e geçiş yaparsınız.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Port aktarımı tamamlandıktan 2 saat sonra vdsle geçiş yapmıştım ben. Aktarım yapan ekip santrale bilgi verdikten kısa süre sonra sorguda vdsl görünmeye başlamıştı.

@ayhann06

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xSwindLer -- 9 Ekim 2021; 13:26:24 >
  • Merhabalar,

Binamıza fiber kutusu takılalı 2 aydan fazla bir süre oldu. Altyapı sorgulattığımda hala VDSL görünüyor. 1 ay önce müdürlüğe gittiğimde genel merkezin onaylaması gerekiyor dediler. Sizce altyapının bir an önce aktif olması için yapmam gereken bir şey var mı?

• 1 yıldır altyapı bekliyorum İstanbul’da sonunda fiber olarak altyapı çekildi bugün gelip kurulum yaptılar evde 2 saat sonra interneti kullanabilirsiniz dediler ama 4 saat olmasına rağmen gelmedi hala internet modemde internet ışığı kırmızı yanıp yanıp sönüyor diğer ışıklarda problem yok neden böyle oldu acaba bir sorun mu var

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Bazen böyle olabiliyor. Tam nedenini ben bilmiyorum ama aynı olay bende de olmuştu. Aynı gün, 30-40 dakika arayla (bir Cuma günü, öğlene kadar) binamızda ben dahil 3 abonenin kurulumu yapıldı. Diğer iki komşumuzda TT FiberNet ö.sonra aktifti ama benimkisinde ancak ertesi hafta salı sabahı aktif internet oldu. İşin bir garip tarafı o fibernet hesabına evdeki sabit telefon hattı da tanımlanmıştı ve o telefon hattı cuma ö.sonrasında aktiflenmişti... Ancak fibernet aktif olma anına kadar da VDSL'de hiçbir kesinti olmadı.

• Telekomun ftth sistemde tahmini maliyeti nedir acaba? Kendi binam için hesaplamaya çalışayım dedim şöyle bir sonuca ulaştım. Saha dolabından binaya kadar 200 metre (kuş uçuşu 140 metre) turuncu kablo tutsa, 12 daireye en uzak daireyi baz alıp hepsi için 20 metre obk çekilecek desek toplamda 440 metre kablo gider. Erat duvar tipi fiber bölücü kullansa 1x12likten fiyat bilmiyorum (firmaya yazdım dönünce buraya girerim) ama 750 TL desek 440 metre kabloda metresi 0.5 TL'den 220 TL olsa ftth sistem maliyeti binam için toplamda 970 TL eder. Maliyeti düşük geldi şahsen. Bakır altyapıda bakır kablonun metresi 4-5 TL arası, sorunlu, çalınma riski var, düşük hız, ömrü kısa vs. Dslam cihazlarının maliyetleri ve port sorunları harcadıkları elektrik falan her türlü toplamda fiberi geçer. Saha ekiplerinin giderlerinide katarsak özellikle bakırda sorun çok çıktığı için bakır altyapı fiber varken hiç akıl karı değil. Fiber maliyeti olan 970 TL'yi Telekom 100 mbps 130 TL paketten 12 tane satıp 130 TL'den 80 TL kaldığı durumda 1 ayda 960 TLsini çıkarıyor ve sonraki ay kara geçiyor. Düzeltmelere açığım konuya %100 hakim biri değilim dediğim gibi internetten bakıp tahminlerle ilerledim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Crowley12 -- 9 Ekim 2021; 22:47:56 >
    < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

• HAKANIM1987 kullanıcısına yanıt

mail adresleri için teşekkürler.

bizim bölgede tüm saha dolapları tip7 veya tip9 ile değişti ve yeni kabinler ilave edildi.

Ama benim hizmet aldığım saha dolabı değişmedi. birde Türktelekom il müdürlüğünün içerisindeki kabin değişmedi.

mail attım bakalım dönüş yapacaklar mı . twitterdan felan yazdım daha önce . 24mbps veya 35mbps vdsl satalım vs dediler .vdsl olan yere fiber gelmez dedi arayan görevli.

• Arkadaslar, 2-3 gün önce Apartmanımın Girişine Fiber Kabin Koyuldu. Bu kabin ne zaman aktif olur ve bu fiber kabinin türü nedir?

TÜRK TELEKOM/TÜRKCELL/TÜRKSAT FİBER OPTİK ALTYAPI ÇALIŞMASI [ANA KONU]
  • Ereninh0 kullanıcısına yanıt
    Selam, fatih sokaklarına benziyor fatihin neresi acaba burası ben de bundan bağlatmaya çalışıyorum kocamustafapaşadayım

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • e_capkan kullanıcısına yanıt

İl müdürlüğü içerisinde olan kabin degismesine gerek yok senin hizmet aldığın kabin değişse yeter. Senin bölgede müşteri az mı müstakil ev sayısını fazla eğer apartmanda 8 daire varsa hemen imza topla yada müstakil bina varsa en az 24 abone bulman lazim ise yarar müdürlüğe götür dilekceni (apartmanda yönetici müstakil bina ise muhtar ilgilensin iyi olur)

yanlış anladınız sanırım.müdürlüğün bahçesinde saha dolabını kastetmiştim

yazdığım iki kabin harici tüm kabinler tip7 ve tip9 ile değişti ama devreye girmedi daha. ilin merkezinindiğer bölgeleri zaten fttc ye geçeli çok oluyor . bizim bölge kalmıştı sadece il müdürlüğünde sinyal aldığımız için.

il müdürlüğüne 300-400metre uzaktayım .hatlardaki gürültü oranı inanılmaz .elektrikler kesilince hızım 10-15mbps artıyor.

apartmanda 6 daire +2dükkan var. internet kullanan 4kişi var sanırım ama .fttc ler tamamlanınca hattım 100mbps desteklerse ftth çekerler mi yinede ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi e_capkan -- 11 Ekim 2021; 0:32:54 >
  • Fttc bağlantılar sana fayda olarak VDSL yoğunluğunu azaltırsenin hızın biraz düzene girer . 400 metreden 35 mbps alabilirsin

şuan 50-55 civarı hız alıyorum.akşamları 60ları görüyor. elektrikler kesilince 70mbps yi görüyor :)

dediğin gibi olmasını tahmin ediyorum bende hayırlısı bakalım

• Adsl alt yapıda kopma sorunlar oldugunu hızın yetersiz oldugunu cimer üstünden şikayet ettim benim niyetim vdsl alt yapıydı Adamlar sus payı gibi adsl düzeltti 2022 yılında alt yapı yenilensin dedik pek yapmıcaklar anlaşıldı :)

Yapılan inceleme neticesinde; xxxxxx numaralı ADSL aboneliğiniz için, talebinize istinaden internet hizmetinden yararlandığınız adreste teknik ekiplerimizce yapılan ölçüm ve kontroller neticesinde; Türk Telekomünikasyon A.Ş.?ye ait saha dolabı ve bina içi ankastre kutusuna kadar olan kısımda ADSL hizmetinin taahhüt edilen sınırlar içerisinde sorunsuz olarak verilebildiği anlaşılmıştır. Bilgilerinize arz ederiz. Saygılarımızla." şeklindedir. Tüketici şikâyetleri, Kurumumuz tarafından yapılacak düzenleme ve denetlemelerde dikkate alınmaktadır. 

eski durum

yeni durum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HAKANIM1987 -- 11 Ekim 2021; 12:24:42 >

• 
Sayfa: önceki 22682269227022712272
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.