Şimdi Ara

TÜRK TELEKOM/TÜRKCELL/TÜRKSAT FİBER OPTİK ALTYAPI ÇALIŞMASI [ANA KONU] (2226. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
10 Misafir (1 Mobil) - 9 Masaüstü1 Mobil
5 sn
51.276
Cevap
244
Favori
4.010.861
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
104 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 22242225222622272228
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bunu karalama olarak addetmeyiniz ama Türk.Net anladığım kadarıyla son zamanlarda "tam otomasyona" geçti. Son günlerde bazı sorular sormak için bir müşteri temsilcisiyle konuşabilmek için devamlı aramalar yaptım. Her seferinde karşıma "robot cevaplandırıcı" çıkıyor. TCKN girsem de "yanlış numara girdin..." diyerek saçmalıyor. Açıkçası güvenim kayboldu. Tamam birtakım atılımlar yapıyor, birtakım yerlere yeni fiber kablolar çekiyorlar. Şimdilik nereye kadar gideceklerini bilemiyorum; ne derece başarılı olacaklarını. O nedenle "eski kurt daha iyidir" mantığı ile ben fiber internete geçerken yine Türk Telekom'a geçeceğim; taahhüdüm bittiğinde fiyat ucuzluğu olacaksa Oris Telekom'a geçmeyi düşünüyorum ama Türk.Net'e muhatap olamayacağım. Nasılsa, T. Telekom altyapısını kullanan bütün ISS'ler aslında masa/bilgisayar başında "aracılık" yapıyor... Örneğin: Arıza kaydını siz ISS'e ihbar ediyorsunuz, onlar da T. Telekom'a iletiyor...

Ek bir not: bugün Oris Telekon'la yaptığım bir görüşmede, fiber internet için değil de yalın (ve ücretsiz) VDSL paketleri için bakır kablo bağlantısının Telekom değil kendi elemanlarınca yapıldığını öğrendim. Ancak fiber internet'te durum tam tersi: ONT kutusunu ve "fiber modemi" bağlamaya T. Telekom ekipleri geliyor...

• mustifb M kullanıcısına yanıt
    Üstat TT hat kiralama, transmisyon ve port ücretlerinden bu dengeyi sağlayamaz mı? Satıştan çekilme derken daha önceki gibi ttnet satış yapsa turktelekom sadece altyapı yapsa daha iyi gibi. Birde ülkeler milyarlarca dolar altyapı desteği veriyor. Ama ülkemizde destek duymadım. Starlink şuan Km2 de 6-7 kişiye hizmet verebiliyor. Kapasitesi şuan için düşük. Şehir merkezlerinde zaten kullanımı pek mümkün değil. Redditde sıkça ping artışı olduğundan şuan için oyun oynamakta pek mümkün görünmüyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • gulnare G kullanıcısına yanıt

Zaten kağıt üzerinde TTNet ve Türk Telekom ayrı şirketler. Siz internet hizmeti aldığınızda TTNET Anonim Şirketi'nden alıyorsunuz. Eğer TT eskisi gibi tekel olsaydı kiralama, transmisyon'dan kazanırdı ama o devir bitti. Türk Telekom'dan port kiralayıp Turkcell'den transmisyon hizmetini alabiliyorsunuz. Yurtdışı çıkışı olarak tamamen farklı firmaları kullanabiliyorsunuz. Şu anda 10 Gbps'e kadar olan kapasitelerde Turkcell çok avantajlı fiyatlar verirken onun üstündeki kapasitelerde TT avantajlı. Milleni, Oris, Turksat gibi firmalar da şu anda bu yöntemi uyguluyor. Şimdi Türknet'te şehirlerarası omurga döşüyor ve o da trafik taşımaya başladı. Ulak ve Genelkurmay ihalelerini aldı, Türknet'in şehirlerarası omurgası yayıldıkça TT ve Turkcell'in transmisyon gelirleri biraz daha düşer. Yani transmisyon tarafındaki bu rekabet seviyesi arttıkça TT'nin gelirleri azalır bireysel satıştan çekilirse zaten yeni altyapı yapmaz olanı kullanır.

Uydudan internet ile oyun oynamak zor iş zaten, ping sorununu kolayca çözmekte mümkün değil. Ama kapasite artışlarıyla km2'deki insan sayısı artar. Zaten Starlink'in kendisi de bunun için çalışıyor.

Zaten sektöre destek verilmediği için ülkenin interneti bu halde. Bir tek vergi almasını, reklam yapmasını ve sansürlemeyi biliyoruz.

• TTNet diye bir şirket hukuken kaldı mı? Ben, herşeyin (internet dahil) Türk Telekom şemsiyesi altında birleştirildiğini zannediyorum...TÜRK TELEKOM/TÜRKCELL/TÜRKSAT FİBER OPTİK ALTYAPI ÇALIŞMASI [ANA KONU] 

• mafaky kullanıcısına yanıt

Şirketlerin tüzel kişilikleri duruyor. Ama yönetim ve işletme Türk Telekom çatısı altında.

• quote:

Orijinalden alıntı: mustifb

Şirketlerin tüzel kişilikleri duruyor. Ama yönetim ve işletme Türk Telekom çatısı altında.

Selam hocam, 2021 için mahallemde fiber dönüşümü olacak denmişti. 4 hafta önce sokağıma fiber kablolar döşendi hazır kanallardan kazı işlemi olmadan.

Normalde vdsl kullanıyorum santral binası 400 metre diye santralden vdsl veriyorlar (50-60 mbs)

Şimdi hocam benim bölgemdi ciddi bir dönüşüm çalışması var ama fiber mi olacak yoksa vdsl mi olacak anlamadım detayları veriyorum sizce ne olabilir?

Bugün santralin önüne bunlar gelmiş, (ne buldularsa yığmışlar bit pazarı gibi TÜRK TELEKOM/TÜRKCELL/TÜRKSAT FİBER OPTİK ALTYAPI ÇALIŞMASI [ANA KONU] ) ;

TÜRK TELEKOM/TÜRKCELL/TÜRKSAT FİBER OPTİK ALTYAPI ÇALIŞMASI [ANA KONU]

Evimin önünde 100 metre ötedeki adsl dolabının önüne fiber geçirdikleri sokağa kazma makineleri getirmişler zaten fiber geçirdiler tekrar kazı neden yapılacak bilmiyorum. (Bir tane de kepçe duruyor kontak kapamış akşam çektim.)

Buda tam evimin önündeki adsl kutusu fiber çekildi bunun önündeki logardan bugün böyle bir işaret gördüm ne anlama geliyor bilmiyorum ;

Buda santrale 600 metre (benim evim 400 metre santrale ama buraya 700 metre terste kalıyor.) ötedeki santral sahamın muhtemelen son noktası bu noktaya kadar çalışma yapılmış burada siyah borularla kanallar ekliyecekler sanırım burada hazır değil santral binasının önüne de siyah kanallar eklenmiş.

Durum böyle, Türktelekoma sordum sizin bölgenizde bir plan yok eğer olursa bilgi veririz dediler kendilerinden haberleri yok :) çalışanlara denk gelmedim daha gelirsem onlara sorarım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Man Of Earth -- 31 Mayıs 2021; 22:3:54 >

• xSwindLer X kullanıcısına yanıt

bu dolaplardan 3 yıldır var ufuktepe de bizim sokağın başında da var sıfır binalara gpon hizmeti veriyor bizim burada.. eski adsl olanlara da yanında tip7 var vdsl hizmeti veriyor..

• Man Of Earth kullanıcısına yanıt

Beton bloklardan anlaşılacağı üzere nurtopu gibi FTTC. TÜRK TELEKOM/TÜRKCELL/TÜRKSAT FİBER OPTİK ALTYAPI ÇALIŞMASI [ANA KONU] 

• quote:

Beton bloklardan anlaşılacağı üzere nurtopu gibi FTTC.  

Desene bir umuttur fiber TÜRK TELEKOM/TÜRKCELL/TÜRKSAT FİBER OPTİK ALTYAPI ÇALIŞMASI [ANA KONU]  Ula o kadar iş yapacaklar onlarca dslam vdsl kutusu getirmek nedir getir işte pasif kablo ile fiberi senin de maliyetin azalsın bizim de yüzümüz gülsün TÜRK TELEKOM/TÜRKCELL/TÜRKSAT FİBER OPTİK ALTYAPI ÇALIŞMASI [ANA KONU]  müstakil evler de yok hepsi site :(

• Man Of Earth kullanıcısına yanıt

Nasıl iş yaptıklarını anlamak imkansız. Bir kere FTTC sistemleri geliştirmeyecekler yani eninde sonunda hepsini fibere çevirecekler. Ki şu anda 2009-2012 arası yapılan FTTC sistem olan yerleri FTTH'ye çeviriyorlar. Diğer taraftan yeni FTTC yapmaya da devam ediyorlar.

• quote:

Nasıl iş yaptıklarını anlamak imkansız. Bir kere FTTC sistemleri geliştirmeyecekler yani eninde sonunda hepsini fibere çevirecekler. Ki şu anda 2009-2012 arası yapılan FTTC sistem olan yerleri FTTH'ye çeviriyorlar. Diğer taraftan yeni FTTC yapmaya da devam ediyorlar.

Evimin önü zaten fiber çekildi bu kutulara logardan yine de kazıyorlar sordum ''kutuları çıkartıcaz, fiber döşüyoruz biz sadece bu işi yapıyoruz eve çekme işi bizden sonra olur.'' dedi. Tabi orda çakma fiber olduğunu anladım. TÜRK TELEKOM/TÜRKCELL/TÜRKSAT FİBER OPTİK ALTYAPI ÇALIŞMASI [ANA KONU] 

• 7.5 milyon hanede FTTH/B var. Yani %30'dan daha fazla. Öncelikle bu konu altında yorum yaparken @Ö1f1 hocamın paylaştığı verilere bakarak yorum yaparsak bu konuya ulaşan arkadaşlarımız yanlış bilgilendirilmemiş olurlar.

FTTC olarak modem kurulum olarak yaptığım çoğu tanıdığımın modem desteklenen hızı 70-80 mbitin altında değil. Bizim burada konuşmamamız asıl gereken konu herkesin 24 mbit veya daha yüksek desteklediği hızı almak yerine 8 veya 12 mbit yada daha ucuz tarifeleri tercih etmesi..

• quote:

Beton bloklardan anlaşılacağı üzere nurtopu gibi FTTC.  

ikinci fotodaki beton bloklar ufak gibi geldi. onlar ftth kabini değilmiydi?

• Meco2 kullanıcısına yanıt

Çok doğru bir noktaya temas ettiniz hocam elinize sağlık. Şunu kabul etmek lazım belki bizler gibiler için FTTC 17a üzerinden yetersiz kalıyor olabilir ancak ülkemizin büyük bir kısmı için bırakın 17a'nın üst hızlarını alt hızları dahi yeterli görülüyor. Bu yüzden şuna gidip de FTTC yapılıyor da yalnızca FTTH yapılmıyor diye kızmak bence pek adil bir yaklaşım değil.

FTTC yetersiz demedim sadece yatırım biçimini saçma buluyorum. Görünen o ki FTTC sistemleri de ilerde FTTH'ye çevrilecek bu durumda şirket kendine neden iki kez yatırım masrafı çıkarıyor? Hepsi FTTH'ye dönecekse şimdiden hepsini o şekilde yapmak daha mantıklı.

Onun dışında burada azınlık kesim 100 Mbps istese de 200 Mbps üstü tarifeler çıksa kim alacak? Kotalı 12-16 Mbps kullanan, kotasını dahil aşmayan milyon tane abone var. Sebebi de halkımızın internet konusunda bilgisiz olması ve çalışsın yeter mantığında olması ve bir miktarda fiyatlar. İnsanların geçinmekte zorlandığı ortadayken birde 120-150 lira internete vermek istemiyor. Fiyatların yüksek olmasının tek sebebi de ISS'ler değil.

7.5 milyon hanenin bundan haberi olsaydı benim için sorun değil di. Ben hiç bir raporda 5 milyonun üstünü görmedim. Ortalama 3-3.5 milyon kabul edilebilir.

Btk, tüm firmalar (satırda kayma olmuş olabilir, bana öyle geldi).
    https://www.btk.gov.tr/pazar-verileri

Ağ uzunluğunu milyona ulaştıramamış bir şirketin ıvırına zıvırına da güvenmek zorunda değilim. Madem herkese yüksek hız verebiliyor ADSL hızları satmasın. Şuan 512kb satılıyor mu?
    https://telkoder.org.tr/fiber-altyapi-konusunda-daha-ne-bekliyoruz/
    https://www.donanimhaber.com/turkiye-nin-fiber-internet-haritasi-cikarildi-gelismis-ulkelerin-gerisindeyiz--129553

Beğenmiyorsanız, beğendiklerinizi okuyunuz. Boşa vakit kaybediyoruz.
    Kaldı ki insanlar neyin ne olduğunu biliyor. Siz merak etmeyin onlar doğruyu bulur.

Ha ileride alternatifler ile arayı açarsa belki tekrar tartışırız.

Edit: ilk tabloda abone sayıları verilmiş. Tüm altyapılarda 4mn abone var. Bu oranın bariz yarısından fazlası diğer firmalara ait olduğu halde biz 3mn telekoma yazalım. Eee 1 mn boş, 2 mn boş, 4.5mn hane de mi boş. Görünmeyen canlılar mı kullanıyor bu fiberi? Hani abone?
    Biz de bir söz var, o yalan bu yalan da yalanın hiç mi kuyruğu yok la?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NT2L -- 3 Haziran 2021; 17:53:43 >
    < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: e_capkan

ikinci fotodaki beton bloklar ufak gibi geldi. onlar ftth kabini değilmiydi?

Alıntıları Göster

Takip ediyorum hocam her çeşit beton getirmişler baya bir fiber kablo döşediler tüm adsl dolaplarına girecekler eve getirirler mi bilemedim bu kadar dolabıydı, elektriğiydi, dslam cihazıydı derken baya masraf yapacaklar hazır binalara giren kablo kanalları varken bakırı kullanalım diye bunu yapıyorsalar çok mantıksız.

Benim tahminim eski 5-10 yıllık çıkardıkları dolapları ve cihazları getiriyor olabilirler, sadece işçilik ve nakliye masrafı olur, yoksa şuanda dslam kabinlerinin çok mantığı yok gözüküyor.

• Türk Telekom'u savunuyormuşum gibi olmasın ama o veri sadece internet abonesi olan haneleri gösteriyor, internet kullanmayan hanelerde var. Asıl sorun Türk Telekom'a göre fiber altyapı ulaştırılan hane sayısı 27.1 Milyon olmuş. Lakin ülkemizin istatistik kurumu TÜİK'e göre ülkedeki hane sayısı 24 Milyon 604 bin 86. Ya TÜİK hane halkı sayısı rakamlarını da yalan söylüyor ya da Türk Telekom yalan söylüyor. Tüm şirketler rakamları abartır ama ülkedeki hane sayısı sayısını abartan şirkette bize nasip oldu. Ki 27.1 milyon haneye fiber getirilmiş ama İstanbul'da bile hala fiber getirilmemiş mahalleler var. Bakan yardımcısı ve TT Yönetim Kurulu Başkanı da yıl sonuna kadar mahallelerimizin %90'ına fiber getireceğiz diyor. Nereden bakarsak bakalım 27.1 milyon rakamı elde kalıyor.

https://www.trthaber.com/haber/turkiye/turkiyede-ortalama-hanehalki-buyuklugu-33-kisi-oldu-578715.html

• İstanbul'dan Ankara'ya ping konusu geçmiş. Birkaç ay olmuş ama cevap verme gereği duydum. Çünkü konuya bir tane superonlinecı gelip kendisinin Türk Telekom'da alamadığı değerleri kimse alamaz gibisinden mesajlar yazmış. Komedi resmen.

Normalde 6ms küsür. Fakat site üzerinden link atmazsam ona da bir kılıf uyduran çıkar, speedtest'ten paylaşayım bari. Düz sonuç ama birilerinin göremiyorum dediği sonuç zaten. Herkes görebilmek zorunda da değil. Böyle bir garantiyi hiçbir ISS'da vermiyor.

Hatta İzmir'i de ekledim.

Speedtest by Ookla - The Global Broadband Speed Test

Speedtest by Ookla - The Global Broadband Speed Test

Edit: Typo.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Der Meister. -- 4 Haziran 2021; 20:8:46 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Meco2

7.5 milyon hanede FTTH/B var. Yani %30'dan daha fazla. Öncelikle bu konu altında yorum yaparken @Ö1f1 hocamın paylaştığı verilere bakarak yorum yaparsak bu konuya ulaşan arkadaşlarımız yanlış bilgilendirilmemiş olurlar.

FTTC olarak modem kurulum olarak yaptığım çoğu tanıdığımın modem desteklenen hızı 70-80 mbitin altında değil. Bizim burada konuşmamamız asıl gereken konu herkesin 24 mbit veya daha yüksek desteklediği hızı almak yerine 8 veya 12 mbit yada daha ucuz tarifeleri tercih etmesi..

yatırımın adsl bölgelerine yapılması gerekiyor ama tersi yapılıyor. adsl olan yerlerde TT tekel olduğu için yatırım yapmıyor. hala adsl kullanan %25 kesim var bunlar üvey olmalı.

• 
Sayfa: önceki 22242225222622272228
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.