Şimdi Ara

TÜRK TELEKOM/TÜRKCELL/TÜRKSAT FİBER OPTİK ALTYAPI ÇALIŞMASI [ANA KONU] (2225. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Emre7492 Daha Az
1 Kayıtlı Üye ve 5 Misafir - 6 Masaüstü
5 sn
51.323
Cevap
244
Favori
4.012.851
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
104 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 22232224222522262227
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bahsettiğiniz il, ilçe, mahalle neresidir?

En azından İstanbul için geçerli bir gözlem: Evet, Turk.Net kendi fiber hatlarını çekmek üzere epey sıkı çalışmaya başlamış gözüküyor. Özellikle Site veya toplu yerleşim görünümündeki yerlere gidip oralara fiber hatlarını çekmeye ve "toplu abonelik kazanmaya" uğraşıyorlar. Türk Telekom da onların izini sürüyor. Bu iş yakında bir bakıma "Türk Telekom - Türk.Net" savaşına da dönüşebilir.

Benim Türk.Net'e geçmekten kaçınma nedenlerimden birisi de bu: Her ne kadar şu anda Türk.Net T. Telekom'un alt yapısını da kullanıyor ancak büyük şehirlerde kendi fiber ağları açısından yeterli büyüklüğe erişirlerse bu T. Telekom işbirliğini sonlandırabilirler. Ya da Türk Telekom onları saf dışı edebilir. O takdirde de "abone" ya da "tüketici" olarak, al başına belayı...

Benzer şekilde Türk Telekom'dan da çekincelerim var. İstanbul ve büyük illerde fiber altyapıları %100 kapsama oluşturabilirse, tüm abonelere gidip, "heryere fiber çektik, artık bundan sonra ADSL/VDSL yani bakır kablo üzerinden hizmeti de kaldırıyoruz..." diyebilirler. Yarın olacak iş değil ama ya bundan 5-6 yıl sonrasında???

Ben neredeyse 70 yaşındayım; yaşayacaksam dahi bundan 5-6 yıl sonrasında böyle sıkıntılara gelmek istemem.

Şu anda evde bir 35 Mbps (1 Haziran'dan sonrasında 50 Mbps olacak) VDSL hattı var. Bu hattın modeminin durduğu konumun tam altında bodrum katında benim ayrı bir çalışma odam var. Yeterli sayılabilir şekilde internet bağlantısı aslında burada da çekiyor. Ancak şimdi bize Türk Telekom fiber döşediğinden eldeki mevcut hattı fibere aktaracağım; nasılsa bana başlangıçta ve aylık olarak ek bir maliyeti olmayacak. Yıl sonuna doğru Türk Telekom'daki taahhüdüm bitince herhalde bu internet hattında Oris Telekom'a geçeceğim.

Ancak bu süreçte bodrum katındaki odama da Oris Telekom'dan yalın internet (VDSL) hizmeti alabileceğim ikinci bir hat daha alacağım; fiyatları Türk Telekom'a göre daha da ucuz... Onlar yalın internet için (aylık olarak) ayrıca bir ücret almıyor. Amma, günün birinde Türk Telekom'un bakır hat üzerinden hizmetini kaldırabileceği kaygısıyla, şlmdiden bodrumdaki odaya bir de fiber hattı çektireceğim; elde yeterli kablom var. Türk Telekom'un bina girişine koyduğu siyah kutu 8 dahili abonelik zaten. Binada toplam 6 daireyiz. Yani 2 yedek hat var; birini ben almış olacağım ileriki bir tarihte. Şimdilik iki daire Türk Telekom'dan zaten hizmet almayacak/istemiyor (birisi KabloNet, diğeri Turkcell Super Box'lu). Benim gibi 2 hat internet alacak da olmaz. Allah sağlık verirse, geçinip gideriz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mafaky -- 29 Mayıs 2021; 8:23:5 >

• mafaky kullanıcısına yanıt

İlçe Küçükçekmece mahalleler Yeşilova, Cennet ve Yenimahalle, eski yeni bina fark etmeden her binaya gigafiber kutusu taktılar.

Hattımı 128kbps döneminden beri kullanıyorum ve halen adsl2 ile 16mbps alıyorum hatta son 3 aydır hızım 13'e düştü muhtemelen yine port ile ilgili veya yoğunluktan dolayı bilemiyorum, santrale yakın olduğum için Türknet "en az 50mbps veririm" demişti ama ben müşteri hizmetleri ile alakalı şikayetler ve Türk Telekom saha ekibinin önce kendi müşterileri ile ilgilenmesi nedeniyle geçiş yapmamıştım aradan 3 yıl geçti ve Türknet gigafiber hamlesi yaptı, beni 10 senedir "bu yıl sonunda altyapı çalışması başlayacak" diye oyalayan Türk Telekom Türknet'in gigafiber hamlesi üzerine altyapıyı yenilemeye karar verdi ancak tip9 kabin ile vdsl getirecekler, vdsl aktif olduktan sonra ne olacağı belirsiz 1.5 yıl daha sözleşmem var hızım 24mbps olacak veya bir bahane bulup iptal edecekler, şu an 70tl ödediğim 16mbps 111tl, 100mbps ise 180tl aynı hızı Türknet 80tl'ye veriyor üstüne sözleşme yok ve 6 ay 1000mbps hediye, altyapıları kendilerinin olduğu için saha elemanları da kendi bünyesinde oluyor, aslında benim elimi bağlayan tek neden tivibu, apartmanda merkezi sistem uydu var ama kullanan yok herkes tivibu kullanıyor ev ahalisi iptv'nin rahatlığına alıştığı için vazgeçiremiyorum.

• Türk Telekom'un bina içi tesisat çekilmesi için şu aralar verdiği FTTH fiber kablo:

(Duplex çalışabilecek bir kablo, 3.0x2.0 mm kesitlerinde. Gerçekten gayet ince; her türlü kablo kanalının içine gayet rahatlıkla sığabilir...)

TÜRK TELEKOM/TÜRKCELL/TÜRKSAT FİBER OPTİK ALTYAPI ÇALIŞMASI [ANA KONU]

Model Kodu: G657A2

• Keçiören Etlik Barış Yolu caddesinde telekom ekipleri fiber döüşüyordu

• etlik ve aşağı eğlence mahalleleri fiber dönüşüme girmiş oralar bitince yukarı esertepe ve yayla mahallelerine çıkılacakmış.

• quote:

Orijinalden alıntı: Mustafa Dmrl

etlik ve aşağı eğlence mahalleleri fiber dönüşüme girmiş oralar bitince yukarı esertepe ve yayla mahallelerine çıkılacakmış.

bilgilendirdiğiniz için teşekkür ediyorum Türknet buralara gigafiber döşeyeceğini açıklayınca bizde girelim dediler heralde...

2005'den beri bizi adsl e mahkum ettiler ne diyeyim Esertepe/Yayla nüfus olarak büyük ve yeni mahalleler girsinler tabi ama inşallah bizim gibi küçük mahalleleri de unutmazlar.

Müstakil ikiz villaların olduğu bir sitede oturuyorum. Siteye ve evinize biz karışamayız ancak caddeden site kapısında fiber var gerisi sizde dediler. (Türk Telekom Kocaeli Gölcük Müdürlüğü)

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: diekartoffel

Müstakil ikiz villaların olduğu bir sitede oturuyorum. Siteye ve evinize biz karışamayız ancak caddeden site kapısında fiber var gerisi sizde dediler. (Türk Telekom Kocaeli Gölcük Müdürlüğü)

Bir şey diyemiyorum... Türk Telekom Kocaeli Gölcük Md.'lüğü demek ki "öyle çalışıyor"!!!TÜRK TELEKOM/TÜRKCELL/TÜRKSAT FİBER OPTİK ALTYAPI ÇALIŞMASI [ANA KONU] TÜRK TELEKOM/TÜRKCELL/TÜRKSAT FİBER OPTİK ALTYAPI ÇALIŞMASI [ANA KONU] 

• Arkadaşlar selam, daha önce bizim binaya zorlada olsa Türk telekom FTTH fiber gelmişti fakat şimdi ise sanırım Superonline geliyor, evimizin önünü kazıp şu kutudan koydular, Alta bir kutu daha mı koyacaklar bu süreç nasıl işliyor bilen var mı?

• Bölgedeki dolapların değişmesi için en çok şikayeti, baskıyı yapan benim. Bugün benim saha dolabımın kısa sürede değişmeyeceğini öğrendim. 20-30 metre ilerideki dolap değişti, bizimki kaldı. Bu bahsedilen fiber olayları falan boş tamamıyla.

• Mustafa Dmrl kullanıcısına yanıt

aceba kaynak neresi hocam

• ayhann06 A kullanıcısına yanıt

Saha ekibi ile konuştum hocam onlar söyledi. Geçen hafta barış yolu caddesinde ve etlikte farklı bir noktada TT'nin fiber çektiği görülmüş. Bu konuda bir iki kişi söylemişti. Ek olarak yayla ve esertepeye TT ofsd kurmaya başladı. Ben cadde üzerinde iki tane gördüm.

Çalışanın söylediklerini doğruluyor bu çalışmalar.

Malesef ben fiber dönüşümünden o kadar umutlu değilim. Hele ülkemizde küçük yerlerde ilerlemiyor. Öyle türknetin komple safdışı bırakılması da mümkün değil. Belki turktelekom satış yapmayı bırakır. Sadece altyapıya yönelir. Satış yine alt firmalar ile devam eder. İlerde öngörülen uzay interneti; starlink, oneweb türü sağlayıcıların yayılması öngörülüyor. Allah uzun ömür versin İnşallah sizde bizde görelim.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: gulnare

Malesef ben fiber dönüşümünden o kadar umutlu değilim. Hele ülkemizde küçük yerlerde ilerlemiyor. Öyle türknetin komple safdışı bırakılması da mümkün değil. Belki turktelekom satış yapmayı bırakır. Sadece altyapıya yönelir. Satış yine alt firmalar ile devam eder. İlerde öngörülen uzay interneti; starlink, oneweb türü sağlayıcıların yayılması öngörülüyor. Allah uzun ömür versin İnşallah sizde bizde görelim.

İyi niyetleriniz için teşekkür ederim; hep birlikte iyi şeyler, gelişmeler görelim inşallah. TÜRK TELEKOM/TÜRKCELL/TÜRKSAT FİBER OPTİK ALTYAPI ÇALIŞMASI [ANA KONU] Küçük yerleşim birimlerinde kaliteli VDSL hizmeti verseler, bana göre o dahi yeter. (Belki yaşımdan dolayı bu kadar "sınırlı" konuşuyorum; bizim gençliğizde fax dahi yoktu...TÜRK TELEKOM/TÜRKCELL/TÜRKSAT FİBER OPTİK ALTYAPI ÇALIŞMASI [ANA KONU] ; posta güvercinlerini kullanmayı daha yeni bırakabilmiştik...)

Ama bir büyücek bir köyün başına sadece bir tek Saha Dolabı koyup herşeyi oradan beklerlerse olmaz. Daha çok sayıda Saha Dolabı lazım ve tabii ki o dolaplara kadar merkezden transmisyonun fiber optik kabloyla sağlanması lazım. Bence orada "çuvallayacaklar" zira daha pek çok köye halen sadece havai hat ile bakır kablolarla sabit telefon (ve dolayısı ile sadece ADSL) hizmeti verilebiliyor. Sorun da belki burada düğümleniyor...TÜRK TELEKOM/TÜRKCELL/TÜRKSAT FİBER OPTİK ALTYAPI ÇALIŞMASI [ANA KONU] 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mafaky -- 31 Mayıs 2021; 8:32:26 >

Küçük yerlerde maliyet hesabındada önümüzdeki dönem fiber daha hesaplı olabilir. Kilolarca bakır ve enerji gerektiren dslam kabinlerindense, OFSD ile pasif optik ile maliyet dahada düşer. Önemli olan altyapı. Bir yere bakır çekmek artık hem pahalı hem boş. Ne varsa optikte var.

• quote:

Küçük yerlerde maliyet hesabındada önümüzdeki dönem fiber daha hesaplı olabilir. Kilolarca bakır ve enerji gerektiren dslam kabinlerindense, OFSD ile pasif optik ile maliyet dahada düşer. Önemli olan altyapı. Bir yere bakır çekmek artık hem pahalı hem boş. Ne varsa optikte var.

Bu dediklerinize katılıyorum ama burada önemli olan zaten bakır altyapısı mevcut (ama oldukça olumsuz ya da riskli bir şekilde mevcut... havai hatlardan bakır ile transmisyon gibi...) durumlarda, özellikle kırsal yerleşimlerde, Türk Telekom'un yeraltından (yani uzun mesafelerde kazı vb. de yaparak...) yeni fiber kablo ağı döşemesine ne kadar hevesli hatta hazırlıklı olduğudur.

Büyük şehirlerde (il merkezlerinde) ve ilçe merkezlerinde zaten iyi kötü bir kanal altyapısı vardı; buralarda bakır kabloyu dahi muhafaza ederek yanından daha ince ama daha da yüksek kapasiteli fiber optik kabloları çekebildiler. Bunun bedeli fiber kablo maliyeti + işçilik oldu.

Ama kırsal alanlarda ne kadarını yapacaklar/yapabilecekler?TÜRK TELEKOM/TÜRKCELL/TÜRKSAT FİBER OPTİK ALTYAPI ÇALIŞMASI [ANA KONU] 

Her ne kadar kırsal kesimde veya şehir içinde yer altı kablolama sağlıklı olsada imar girmemiş yerlerde havai fiber hatların olması daha iyi. 1 yıldır arızalı olan köy altı yerleşim hattım 1 ay önce 3km havai fiber çekilerek dslam kuruldu. Yer bakır hattı 7km 50den fazla; sulama kanalı, yol yapımı vb sebeplerle tahrip oldu. En son arıza yapan yeri bulamayınca fiber çekildi. Çekilen havai fiber şimdiden 1 inşaata geldiğinden revizyon yapıldı. Yeni yol projesi çıktı. Tekrar 1-2 revizyon yıl içinde olacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gulnare -- 31 Mayıs 2021; 1:4:13 >
  • quote:

Her ne kadar kırsal kesimde veya şehir içinde yer altı kablolama sağlıklı olsada imar girmemiş yerlerde havai fiber hatların olması daha iyi. 1 yıldır arızalı olan köy altı yerleşim hattım 1 ay önce 3km havai fiber çekilerek dslam kuruldu. Yer bakır hattı 7km 50den fazla; sulama kanalı, yol yapımı vb sebeplerle tahrip oldu. En son arıza yapan yeri bulamayınca fiber çekildi. Çekilen havai fiber şimdiden 1 inşaata geldiğinden revizyon yapıldı. Yeni yol projesi çıktı. Tekrar 1-2 revizyon yıl içinde olacak.

Doğru diyorsunuz, işin o tarafını ben fazla düşünmemişim. Bazı durumlarda yeraltına kanal döşeyip kablolama yapmak da zaman içinde problemler yaratabiliyormuş. Bahsettiğiniz "köyünüz" neresidir, acaba? (Sakıncası yoksa...)

Burada ilginç ve olumlu olan bir diğer konu da bakır hatların bir nedenle tahrip olduğu durumlarda, T. Telekom'un havadan (hatta belki yer altından) artık bakır kablo değil de fiber kablo döşemesi ve sistemi (Saha Dolapları vs. kastediyorum...) buna uyumlu olarak revize edebilmesi.

Ama acaba aynı işlemler Anadolu'nun ücra kırsalında da yapılıyor mu? Yapılıyorsa, helal olsun diyeceğim ama bu pandeni döneminde gördük ki Wi-Fi olmayan yerleşimler var. Uzaktan eğitime katılabilmek için çocuklar kar-kış GSM'in çekim yaptığı yerlere kilometrelerce yürüyorlar; yani köylerinde ne kablolu ne kablosuz (GSM üzerinden dahil...) internet filan dahi yok.TÜRK TELEKOM/TÜRKCELL/TÜRKSAT FİBER OPTİK ALTYAPI ÇALIŞMASI [ANA KONU] 

Bu arada, Forum'u karıştırırken T. Telekom'um Saha Dolapları konusunda açılış tarihi eskilere giden ancak güncel sayılabilecek mesajları da içeren aşağıdaki başlığı buldum. Bu başlıkla da yakın ilgisi olduğundan ilgili link'i veriyorum. İçinde bulunduğumuz başlıkta yakın zamanda faydalı yorumlar yapan Forumdaşımız Sn.Ö1f1 bu diğer başlıkta da önemli teknik bilgiler vermiş! Teşekkürlerimle... Bakınız:

https://forum.donanimhaber.com/turk-telekom-saha-dolaplari--129381559

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mafaky -- 31 Mayıs 2021; 8:31:13 >

• diekartoffel kullanıcısına yanıt

Bu her yerde ayni zaten altyapiyi müteahhitin yapmasi gerekiyor telekom fiber kabloyu veriyor en azindan kabloyu kutudan binaniza çeker yada cektirirseniz gelip baglantiyi yapar fiberi aktif ederler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • gulnare G kullanıcısına yanıt

Eğer Türknet altyapısını Turkcell kadar yaysa zaten Türknet kendisi, TT'den kiralamamaya çalışacaktır. Ama Turkcell'in dahil hala yer yer TT'den altyapı kiraladığını düşünürsek iki tarafta birbirini silip atamaz. Ama TT satış yapmaktan vazgeçmez, zaten TT'nin pazar payı düşüyor birkaç yıla hakim konumunu kaybetmiş olacak. O yüzden TT satıştan vazgeçmez zaten adamlar sadece kendilerinin kullanacakları milyarlarca dolarlık cihaz alıyorlar bunların parasını çıkarması ülkemizdeki döviz kurları göze alındığında en az 10 yıl sürer yani satıştan çekilmesi çok düşük olasılık. Tabii uydudan, radyo şebekelerinden verilen internetin ilerde eve kadar çekilen kablolar ne olacak belirsiz. Özellikle Starlink, yurtdışında sabit internet ile verilen hızları çok rahat verebiliyor.

• 
Sayfa: önceki 22232224222522262227
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.