Şimdi Ara

TÜRK TELEKOM/TÜRKCELL/TÜRKSAT FİBER OPTİK ALTYAPI ÇALIŞMASI [ANA KONU] (2054. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
51.175
Cevap
241
Favori
4.006.133
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
104 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 20522053205420552056
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Hiç sanmıyorum. GPON olan evlere en azından 500 simetrik verebilmeleri gerekiyor teorik olarak. Veriyorlar mı? Hayır.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Aerosol 34 kullanıcısına yanıt

Twitter'dan Yusuf Kıraç'a mesaj atın, işlemleri hızlandırabiliyor. Müşteri hizmetleri derken tam olarak nereye gittiniz, Saha operasyon merkezi veya Türk Telekom müdürlüklerine giderek durumu açıklamakta yararlı olabilir. Müşteri temsilcileri genelde çok bilgili olmayabiliyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: themelly

Hiç sanmıyorum. GPON olan evlere en azından 500 simetrik verebilmeleri gerekiyor teorik olarak. Veriyorlar mı? Hayır.

GPON 2500 Mbps (2,5 Gbps) destekliyor normalde evet ev kullanıcılarına bu hızlar verilebilir. Ama XGS-PON daha düşük maliyeti olduğu söyleniyor. Acaba maliyet düşünce evde fiber kullanıcılarına en azından 500 Mbps kadar hızları uygun fiyata verirlermi onu düşünüyorum.

• Apsny A kullanıcısına yanıt
    Hayırlı olsun, tabii seve seve.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • semihsahin45 S kullanıcısına yanıt
    2.5 gbps verebileceğini hiç sanmıyorum TT'un. Şu an Google Fiber bile 2d 1u veriyor. 500'ü de download kısmında rahat verirler de upload kısmında olabilir mi emin değilim. Şu an hiçbir FTTH hizmet TürkNet'inkine yaklaşamadı bile. 1gbps down 150 up inanılmaz bir değer Türkiye şartlarında. Keşke adresimde olsa da geçebilsem TT'ye fiber çeksin diye yalvarmak yerine.

Bu trafik maliyetinde doğrudan bir düşüşten ziyade yatırım maliyetini düşürür tahminimce. Fiber erişim şebekesinde core başına Nokia PON modülasyonu ile 50Gbps de verilebilir.

• themelly kullanıcısına yanıt

Türk net 1 Gbps yani 1000 Mbps simetrik veriyor şuanda hem de 270 T.L. ye Ama türk netin kendi fiber alt yapısı ile.

Bu videoyu izle orda detaylı anlatmış Mesut Çevik

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi semihsahin45 -- 5 Ekim 2020; 18:46:6 >
  • Ö1f1 kullanıcısına yanıt

Aynen yatırım maliyetinde bir düşüş olur. Buda acaba yüksek hızları daha uygun bir fiyata verilebilir mi sorusunu akla getiriyor. en azından 300 Mbps leri bir görseydik ülke olarak. Yani bu hızların tüm ülkede olmasını istiyorum.

245 TL simetrik 1 gbps için bedava, tek sıkıntı şu an İstanbul'da 2-3 ilçede sınırlı kalması. Eğer önümüzdeki 5 sene içinde benim oturduğum ilçeye de gelirse ilk iş geçerim. TT ve SOL'da anca 500 download 5 upload falan satarlar 5 sene sonra.

Ben Türk Telekom Fiber kullanıyorum Bana 100 Mbps hızı 165 T.L. ye vermeye kalkıyor. Şuan 126 T.L ödüyorum Kasımda taahhüdüm bitiyor 165 T.L. fiyat veriyor. Ve şuanda bulunduğum binada Türk Telekom alt yapısı 10 Gbps ye kadar destekliyor ama bu hızları vermiyor Türk Telekom.

Bu yatırımı boşa yapmaktır kanımca. Yurt dışında eğer FTTH varsa en azından 300 simetrik bağlıyorlar insanlara ve bu en alt paket. Genelde gigabit simetrik veya 1000d 500u falan gördüm ve bu paketler çok fiyat farkına sahip değillerdi. Altyapı kolay kolay en azından simetrik 300 leri falan görebilecekken vatandaşa bu hızları vermemenin açıklaması nedir merak ediyorum gerçekten. Aynısı SOL için de geçerli tabiki. Vodafone kendi fiberine geçenlere ilk 6 ay 500mbps download veriyordu mesela. İstenince yapılıyor ama halkı süründürmek tercih ediliyor.

Zannetmiyorum zira internet fiyatlarındaki temel etken ARPU stratejisi ve sabit taraftaki FAVÖK kısacası trafik maliyetleri ve diğer giderler düşmeden sabitte indirim beklenmesi zor. Trafik maliyetlerini modülasyonlar elbette düşürebilir lakin erişim altyapısında kullanılan modülasyonların buna pek etkisi olmaz. Öte yandan trafik taşıma da aynı sabit internet gibi belirli bir karlılıkla yapıldığı için azalan maliyetlerin doğrudan fiyatlara yansımama ihtimali de söz konusu olabilir.

Örneğin Türk Telekom'un sabit internetteki FAVÖK Marjı yanılmıyorsam 2Ç'20'de %52 idi yani Vergi, Faiz ödemeleri ve Amortisman maliyeti hariç tutlduğunda sabit internetten elde edilen gelirin %52'si kâr, ancak bunun ne kadarı net kâra dönüşüyor orasını bilmiyoruz, Amortisman maliyetleri zaten muhtemelen rahat yarısını götürüyordur, vergi ve faiz ödemeleri de cabası, Türk Telekom da Turkcell gibi FVÖK verilerini açıklasa en azından amortisöan maliyetlerinin etkisi hakkında fikir sahibi olabilirdik.

Ben sabit internette değişken maliyetlerin ciddi olduğunu düşünmüyorum bundan ziyade sabit maliyetler fazladır diye düşünüyorum haliyle orta vadeli beklentim sabitte fiyatların düşmesinden yade daha yüksek hızlı tarifelerin görece daha makul fiyatlarla sunulması yönünde örneğin 100Mbps 150TL 250Mbps 180TL gibi.

• Drahmizm kullanıcısına yanıt
    Eh bir VoLTE verseler de bir çok telefona evi ararken muhteşem ses kalitesinin keyfini sürsek hocam

Kesinlikle katılıyorum. Vodafone 500Mbps ye kadar isteyince veriyor. Türknet kendi fiberinde 1000 Mbps veriyor. Ama burada ana servis sağlayıcı Telekom Olduğundan fiyat politikasını o belirliyor. Dediğin gibi avrupada asyada amerikada 300 Mbps ler en alt hızlar. Bizde de daha 16 Mbps leri konuşuyoruz.

Evet burda fiyat belirleyici Türk Telekom olduğundan birazda onun kar ve zarar yada maliyet yönetimi önemli. Ama türk net şuanda Kendi fiber alt yapısı olan herkese 1000 Mbps(1 Gbps) Download 1000 Mbps uploadı veriyor. Ve fiyatı 270 T.L. en azından türk telekomda 300 Mbps gibi hızları 150 T.L. Verse . Ben türk telekom fiber 100 Mbps kullanıyorum. Şuanda 126 T.L. ödüyorum. 1 ay sonra taahhüdüm bitiyor. Türk telekom benden 165 T.L. istiyor. Senin dediğin gibi 250 Mbps 180 civarı verseler iyi olur.

• pkblgn P kullanıcısına yanıt
    Muhtemelen yaparlar ama ciddi bir masraf çıkacaktır.

TurkNet ile kıyaslamak adil olmaz adamalar sineğin yağını çıkartıyor üsteklik FAVÖK'lerinin de yüksek olduğunu düşünmüyorum.

Ama Telekom'un en azından daha kapasiteli paketler çıkartması lazım.

Evet benim demek istediğimde bu. Türk Telekom neden daha yüksek hızda daha uygun fiyatlarda internet vermiyor. Tabi bu sadece kendim için söylemiyorum. Türkiye deki tüm yerlere hatta dağ başındaki bir kulübeye bile yüksek hızda internet gitmesini istiyorum. Bu benim büyük bir hayalim.

• Arkadaşlar İzmir in göbeğinde yaşıyorum.ev değiştirmek zorunda kaldım kiracı olduğum yeni binada fiber altyapısı yokmuş adsl hipernet altyapısı varmış ve en yüksek 16 mbps hız verebiliyorlar.Sebebi ise bina dört katlı ama ayrı ayrı bloklarlarda müstakil dört ayrı daire olarak muhtarlıkta kayıtlı.Müstakil tek kat göründüğü için adsl verebiliyorlar.

Fiber internet altyapısı için nasıl bir yol izlemeliyim.ilçe ttnet çözüm merkezine de gittim hiçbir şey yapamayız dediler.Yardımcı olursanız sevinirim.Yan binada fiber var ama bende yok maalesef.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi harlemm35 -- 5 Ekim 2020; 19:36:25 >
  • gulnare G kullanıcısına yanıt

Bizim beldede de vdsl yok üstelik oradaki evimiz santrale çok yakın, 50 metre ya var ya yok.

Kırsalda fiber neden farklı algılanıyor ki, direk güzrgahı varsa kablo yine benzer şeklide çekilir. Üstelik fiber kablosu bakır kablodan daha hafiftir. Bir kaç evin orta yerine veya ortak bir yerine pasif bölücü koymaları yeterli.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 20522053205420552056
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.