DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Yeni DH Mobil Uygulama herkese açık beta sürümü kullanıma açıldı. Gizle Şimdi Dene
Türk Telekom Fiber Optik Altyapı Çalışması ?
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: fp, , kadirkul20, wenet internet, Backspace7, Mr.Data, furi Daha Az
7 Kayıtlı Üye, 2 Misafir Kullanıcı, 5 Mobil Kullanıcı  ( 5 Mobil Cihaz  )
7.184
Cevap
53
Favori
176.067
Tıklama
Konudaki Resimler
Mesaj Tarihine Göre En Beğenilen Son Ekleneneler
Seçimimi Hatırla
Tüm Forumlar >> İnternet >> İnternet Servis Sağlayıcılar >> Türk Telekom >> Türk Telekom Fiber Optik Altyapı Çalışması ?
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
      Türk Telekom'un 2017 3Ç raporlarına göre 246 bin km fiberi vardır.

İnternet Hizmeti Seçimi Üzerine;
      Bu konuda ilk söylenebilecek şey mümkün olan en iyi bağlantı şeklini kullanın. Yani bölgenizde VDSL ya da Fiber var ise ADSL kullanmanız pek doğru bir karar olmayacaktır. VDSL kullanacaksanız en yakın santrale gidip hat değerlerinizi kontrol ettirin böylece hattınızın desteklediği hıza göre tarife seçmenizde yardımcı olacaktır. Eğer binanızda birden fazla ISS'in fiber hizmeti ya da VDSL erişimi varsa firmadan çok hangi firmada size uygun paket var diye bakmanız daha doğru olacaktır zira firmaların sunduğu hizmetler arasında pek fark yok. Diğer ISS'lerde biraz daha yüksek Upload hızı (Turkcell 5mbps [ancak kotası var], Vodafone 4mbps (kendi altyapısında belli tarifelerde 10Mbps), TÜRKSAT 4mbps)

Altyapı Sorgulama;
      Türk Telekom Kapsama Haritası: (Bu Harita ile ayrıca TT WİFİ, LTE gibi hizmetleri de sorgulayabilirsiniz.) [HARİTA] https://kapsamaharitasi.turktelekom.com.tr/
      Millenicom Altyapı Sorgulama: (Türk Telekom Altyapısını Adrese Dayalı Sorgular) [DETAYLI] https://www.milleni.com.tr/fiber-nerede (***Sorgulamada Tavsiyemiz***)
      Türknet Altyapı Sorgulama: (Türk Telekom Altyapısını Adrese Dayalı Sorgular) https://turk.net/kotasiz-vdsl-hizinda-internet/
      Vodafone Altyapı Sorgulama: (Türk Telekom Altyapısını ve Fibermax Adrese Dayalı Sorgular) http://www.vodafone.com.tr/Internet/fiber-sorgulama.php
      Fixnet Altyapı Sorgulama: (Türk Telekom Altyapısını Sorgular) https://www.fixnet.com.tr/anasayfa
      Süperonline Fiber Altyapı Sorgulama: (Altyapısınızda Fiber Altyapısı Yoksa Türk Telekom'un Altyapısını Kullanır.) https://www.superonline.net/internet/fiber/nerede

SON ZAMANLARDA UPLOAD KONUSUNDA YAŞANAN BELİRSİZLİKLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME

2016-2017 Türk Telekom upload fiber (VDSL, hipernet dahil) abonelerinin upload hızlarını 3Mbps ve 4Mbps olarak (24Mps ve 35Mbps için 3Mbps upload; 50Mbps ve 100Mbps için 4Mbps upload) güncellemiştir. Abonenin yenilenmiş upload hızlarını kullanabilmesi için hem portta hem de sistemde abonenin upload hızının güncellenmesi gerekmektedir.Port tanımlamaları büyük ölçüde gerçekleştirilmiştir ancak sistem tanımlamaları bitmeden çalışmalar meçhul bir sebeple durdurulmuştur. Bu sebeple bir çok abone porta tanımlı hızı 3 yada 4Mbps olmasına rağmen 2 Mbps upload almaya devam etmektedir.Upload konusunda çalışmaların tekrar başlayıp başlamayacağı, başlarsa ne zaman başlayacağı meçhuldur.Bu sorunun bilinen bir çözüm yolu ne yazık ki yoktur.

---------------------------------------------------------------------

NOT:Öncelikle belirtmek isterim ki bu konu hiç bir şekilde reklam ya da tanıtım amacıyla açılmamıştır amaç sadece altyapı sistemleri ile ilgili bilgi vermektir.

Bu konuda Türk Telekom'un Kullandığı altyapı ve internet hizmetleriyle ilgili bilgi vermek istiyorum.

Fiber Optik Kablo;Fiber optik uzun, insan saçı kadar ince saf camdan oluşan bir yapıdır. Bir arada yığın halinde toplanmasıyla ışık sinyalini uzun mesafelere iletebilen optik kablolar oluşur.

Öncelikle internet hizmetlerini açıklarsak:

Ultranet: Bilinen ADSL hizmetidir.
      Hipernet: VDSL hizmetidir.(FTTC Hizmetidir.)
      Fibernet: FTTX/FTTH/FTTB hizmetleridir (FTTC hariç)

İnternet Hizmetlerinde Kullanılan Çeşitli Hizmet Modülasyonları;

ADSL: Santralden, eski saha dolaplarından, yeni nesil DSLAM'lardan, T serisi FTTB kabinlerinin bazılarından verilebilir. Ülkemizde kullanılan en gelişmiş ADSL modülasyonu ADSL2+'dır maksimum 24Mbps alınabilir Upload ise 1Mbps ile sınırlıdır.

VDSL: Santralden, yeni nesil DSLAM'lardan, T serisi FTTB kabinlerinin bazılarindan verilebilir. Ülkemizde 17a ve 30a modülasyonları kullanılmaktadır. 17a ile maksimum 100Mbps; 30a ile ise maksimum 250Mbps download hızına ulaşılabilir.

İnternet Hizmetinde Kullanılan Çeşitli Sistemler
      FTTC: Bu sistemde sokaklara saha dolapları yani DSLAM'lar yerleştirilir. Fiberoptik kablo bu kabinlere kadar gider.Kabinden de dairenize kadar bakır kablo gelir. Bu kabinlerden ADSL,VDSL ve PSTN hizmeti alınabilir. Sokağınızda bu sistemden varsa kabine uzaklığınıza göre 100 Mbps alabilirsiniz FTTC Kabininiz destekliyorsa 30a ile 250Mbps alabilirsiniz.Mesafe olarak 17a ile 100 Metre'de Maksimum 100 Mbps hız alabilirken 30a ile 200 Metre mesafeden Maksimum 100 Mbps hız alabilirsiniz.Türk Telekom'da Tip serisi kabinler kullanılır. Birçok modeli vardır ancak genelde Tip11 / Tip9 / Tip7 / Tip5 / Tip3 / Tip1 görülür.

Bir Tip3 Kabini;

Bir Tip7 kabini;

Bir Tip9 Kabini;

FTTB: FTTB kabinler 2'ye FTTB sistemler de 2'ye ayrılıyor.

FTTB/VDSL: Bu sistemde fiber kablo binanıza kadar gelir. Buradaki kabine girer kabinden ise binanızdaki normal telefon hattı ile dairenize bağlanır. T serisi kabinler ile verilir bu hizmet. Sadece 17a profili desteği vardır. VDSL ve ADSL hizmeti verilir. VDSL2 17a ile 100Mbps hız alınabilir.

FTTB/Eth: Bu sistemde fiber kablolar binanıza kadar gelir binanızdaki kabine girer. Kabinden dairelere CAT6 Ethernet kablosu çekilir bu sistemde sinyal E-WAN olarak verilir. Turkcell de bu sistemi kullanır. T17 ve üstü T serisi kabinler ya da MDU/KTA cihazları ile verilir. 1Gbps(1000Mbps) hız alınabilir. Aboneye router verilir.

T11 kabini;

T19 kabini;

T21 kabini;

MDU kabini;(MDU kabinleri bir çok farklı görünümde olabilir, tek model değildir. Ancak bu fotoğraftaki MDU, Alcatel kartlı MDU'dur son zamanlarda konulmaktadır.)

Router;

FTTH: Bu sistemde fiber kablo daireye kadar gelir binada yine bir kabin bulunur. 1Gbps (1000Mbps) hız alınabilir. Aboneye ONT+Router ya da fiber kaseti+ONT+Router verilir.

FTTH Kabini;

En gerideki Fiber kaseti, ortadaki ONT en öndeki Router;

Konu devamlı güncellenecektir @Ö1F1 ve @Mustifb Hocama verdikleri bilgilerden dolayı teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NitroNos -- 22 Kasım 2017; 2:22:40 >

|
      |

• 22 Ekim 2016 13:14:08
      Daha önceki konunuzuzdan hatırlıyorum. Hayırlı olsun diyeyim. 1*1 gibi duruyor yeterli olur şimdilik. Ayrıca yan binadan çekmezler hattı Türk Telekom'da her kabinin hattı ayrı yani her kanin direkt fiberNAS ya da santrale sadece kendi kullandığı kablo ile bağldıdır. Koyacakları kabini ise zaman gösterecek.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

PS3 PSN: omerman4
      PS4 PSN: omerman3
    • 22 Ekim 2016 13:25:01 Konu Sahibi

Hocam Saha dolabı zaten aşırı yakın 10-15 Metre anca var yok bundan dolayı hızım gayet iyi olur fakat ben yetersiz olacağı kanaatindeyim.
      Yeni binalar yapılıyor 4 tane bina yeni bitti tekrar başlıyorlar yane bu böyle giderse abone sayısı ile orantılı yeteceğini düşünmüyorum.
      Saha dolabının içini görmüştünüz eski konumda aşırı doluydu neden bu çapta kablo çekiyorlar anlamıyorum ?
      Fiber Saha dolabının gelmesi uzun sürer gibi geliyor.
      |
      |
      Ö1f1 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yarbay
      2469 Mesaj
      22 Ekim 2016 19:32:49
      O kablonun 20 Gbps'e kadar kapasitesi var. Bir kabin 320 abone alabilir ve kişi başı maximum 200 Mbps kullanabilir, bizde VDSL'de 200 Mbps olmadığı için en yüksek 100 Mbps'e kadar hız alınır. 100 Mbps'de sadece 100 metreye kadar alınır. Ancak planlamalar ona göre yapılır, endişelenmeyin. Bölgede ne kadar ev yapılacağını kentsel dönüşüm planlarını vs. Türk Telekom ilgili belediyeden alır.

• Teğmen
      124 Mesaj
      22 Ekim 2016 19:36:46

hayırlı olsun benim 0365634@ hatırlayan varsa
      |
      |
      NitroNos kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• 22 Ekim 2016 20:23:52 Konu Sahibi

Hocam o zaman ben 100 mb/sn alabilirim sıkıntı yok.
      100 mb/sn o zaman 200 aboneye aynı anda yüklenirse kapasitesi dolar tabi saha dolabı geleceği belli değil ama oraya yeni kapak koymuşlar üzerinde şu bilgiler yer alıyor.(Ex Patlayıcı Ortam)

Üst Cadde'deki kapaklar ve bizim saha dolabına gelene kadar şu şekilde kapaklar var anlayamadım.

Bizim saha dolabının yanına bu kapağı koymuşlar:

@hayaller diyarı Hoş geldiniz hocam son zamanlarda forumda göremedim.Sizin bölgenizde gelişme var mıdır ?

@mustifb hocam bu eski tip saha dolabına fiber bağlama ihtimalleri var mı? Yeni saha dolabı koyulacak mıdır ? Yoksa eski tip saha dolabına fiber bağlayıp idare mi edeceklerdir ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NitroNos -- 22 Ekim 2016; 20:26:34 >
      |
      |
      Bahsedilenler: mustifb kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör hayaller diyarı

• Teğmen
      124 Mesaj
      22 Ekim 2016 20:51:19

hoşbulduk hocam son durum taşımak oldu desem :( resim deki fiber için kullanıyorlar bizim burada var aynısı
      ============================================================================
      VDSL Training Status: Showtime
      Mode: VDSL2 Annex B
      VDSL Profile: Profile 17a
      Traffic Type: PTM Mode
      link Uptime: 0 days: 00 hours: 19 minutes
      VDSL Port Details Upstream Downstream
      Line Rate: 3.096 Mbps 24.575 Mbps
      Actual net Data Rate: 3.046 Mbps 24.529 Mbps
      Trellis Coding: ON ON
      SNR Margin: 56.1 dB 73.7 dB
      Actual Delay: 0 ms 0 ms
      Transmit Power: 6.9 dBm 11.9 dBm
      Receive Power: -8.6 dBm -13.7 dBm
      Actual INP: 0.0 symbols 0.0 symbols
      Total Attenuation: 00.0 dB 00.0 dB
      Attainable Net Data Rate: 95.813 Mbps 180.880 Mbps
      |
      |

• 22 Ekim 2016 20:51:41

İlk sorunuzu foruma giremediğim için yanıtlayamadıydım lütfen kusuruma bakmayın zaten @mustifb hocam gerekli bilgiyi de vermiş sağolsun. Benim bildiğim Ex yazması kanalların içindeki basınç sebebiyle. Diğer kapak ise sonlardırma kapağı. Tabi bu konuda eklenecek bir husus varsa @mustifb hocam eklerseniz sevinirim.

|
      |
      Bahsedilenler: NitroNos kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör mustifb

• 22 Ekim 2016 20:52:48

Hayretler içerisindeyin ne güzel bir değer o öyle.

|
      |
      hayaller diyarı kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Teğmen
      124 Mesaj
      22 Ekim 2016 20:56:50

hocam zamanında benim hat değerlerim en kötüsü olandı benim tadınız mı bu arada ? 0365634@ hesap kaybettim daire kullanım çok düşük olunca böyle oluyor hocam yakında odaya kadar fiber getirceklermiş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hayaller diyarı -- 22 Ekim 2016; 21:08:50 >
      |
      |

• Teğmen
      124 Mesaj
      22 Ekim 2016 21:03:25

hocam ben 30 gundur giremiyorum kaç defa destek sonuç yok bunuda hatıra olarak saklıyorum ============================================================================
      ADSL Training Status: Showtime
      Mode: ADSL2+
      Traffic Type: ATM Mode
      Link Uptime: 14 days: 20 hours: 47 minutes
      ADSL Port Details Upstream Downstream
      Line Rate: 0.804 Mbps 5.166 Mbps
      Actual Net Data Rate: 0.796 Mbps 5.117 Mbps
      Trellis Coding: ON ON
      SNR Margin: 16.4 dB 7.1 dB
      Actual Delay: 8 ms 8 ms
      Transmit Power: 12.4 dBm 19.0 dBm
      Receive Power: 4.7 dBm 4.7 dBm
      Actual INP: 2.0 symbols 4.0 symbols
      Total Attenuation: 27.6 dB 45.5 dB
      Attainable Net Data Rate: 0.886 Mbps 7.752 Mbps

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hayaller diyarı -- 22 Ekim 2016; 21:04:03 >
      |
      |

• 22 Ekim 2016 22:56:23 Konu Sahibi

Hayırlı olsun hocam bizim saha dolabının yanına ex patlayıcı ortam koymuşlar değerlerde bir gelişme yok ve saha dolabıda gelmedi bundan dolayı ne yapacaklar bilmiyorum.

|
      |

• Teğmen
      124 Mesaj
      22 Ekim 2016 22:59:23

hocam saolun turk telekom daire fiber getiryor eski evde hala dsl var

|
      |

• 22 Ekim 2016 23:23:53 Konu Sahibi

Hocam bizim yan binada t21 var fakat onuda ankastreye bağlamışlar sizin ki eve kadar fiber gayet iyi sitede yaşadığımda so fiber vardı cat6 ile baya iyi internet kullanıyordum.
      Bizim buraya fiber gelirse gelişmeleri atarım hocam fiber kablo çekmeleri iyi oldu fakat dolap kurulur mu yada ne olur fikrim hiç yok.

|
      |

• Teğmen
      124 Mesaj
      22 Ekim 2016 23:29:06

hocam santral satmışlar ise haes sistem yaparlar belki hocam afyonda olsanız yardım ederim turk telekom tanık çok var

|
      |

• Uzaklaştırılmış 2 gün cezanın, 1 gün 12 saat 13 dakika kadarı kaldı.
      23 Ekim 2016 04:15:41
      quote:

Orijinalden alıntı: hayaller diyarı

hocam zamanında benim hat değerlerim en kötüsü olandı benim tadınız mı bu arada ? 0365634@ hesap kaybettim daire kullanım çok düşük olunca böyle oluyor hocam yakında odaya kadar fiber getirceklermiş

merak ettim odaya kadar nasıl getirecekler bende aradım 4 -5 yıla anca gelir dediler ama t11in eve kadar fiber özelliği var mı ki? t11 olduğu yere gelip yeni kutu takmazlar masraf olduğu için.

• Yarbay
      2469 Mesaj
      23 Ekim 2016 10:47:17

O projeye bağlı büyük ihtimalle eski saha dolabının üzerine giydirme şeklinde yeni dolap koyarlar. Ancak bazen eski saha dolaplarınada fiber çekiyorlar.
      |
      |

• Teğmen
      124 Mesaj
      23 Ekim 2016 11:22:56

hocam santral odası kilitli bakmadım odaya kadar getirceklermiş öyle söylediler

|
      |
      SkeironnWH kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• 23 Ekim 2016 13:48:20 Konu Sahibi

Hocam darıca bölgesinde büyük bir fiber çalışması var 5 bölgede aktif her yeri Türk telekom kazıp fiber döşüyorlar.
      Adama sordum dedi fiber optik döşüyoruz neden dedim herhalde şikayet var tamam kolay gelsin dedim.
      Akşama resimlerini atarım.Başka il yada ilçelerde büyük çalışma var mı ?

|
      |
      mustifb kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• 23 Ekim 2016 20:42:00 Konu Sahibi

YER:Kocaeli/Darıca Bölgesi
      Türk Telekom Fiber Optik Çalışması için yol kazılıyor sonra fiber optik saha dolabına kadar döşenicek
      Darısı Düşük hızda adsl kullanan müşterilere

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NitroNos -- 23 Ekim 2016; 20:45:13 >
      |
      |
      Bahsedilenler: Ö1f1 , mustifb , hayaller diyarı

Reklamlar
SEO
modasor
SEO
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

BR4
2,094
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.