Şimdi Ara

Türk Telekom AKN'yi Kaldıracakmış! [ÖNEMLİ EDİT] (52. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.082
Cevap
10
Favori
126.040
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
225 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 5051525354
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Hocam buna neden ısrarla inanmak istediğinizi anlamıyorum :)

Daha önce de hız düşümü olmayacağını Türk Telekom zaten açıkladı.

Geçen hafta Hakan Dursun adlı bir yetkilileri, tek tek teknoloji sitelerine hatta televizyonlarda röportaj verdi.

Adam burada taahhütlü üyelerin mevcut hızlarında bir sınırlama olmadan, hiçbir ek ücret ödemeden kullanacağını defalarca açıkladı.

Bunu iddia ettiğiniz gibi dün açıklamadılar. Linkini verdiğiniz paylaşım 1 haftadan fazladır orada duruyor. İçerisindeki ifadeler de aynı birebir. Tek farkı şimdi anasayfaya taşıdılar...
  • BoraNb kullanıcısına yanıt
    Hız yazılsa ben 1 haftadır neyin çenesi yoracağım gelmiş bana şöyle böyle diyorsun. Senin kadar bende takip ediyorum sitesini videoları. Sen önce dün ilk yazdığım download upload mesajıma cevap ver sonra gel alıntıla açık bir kapı görüp dalayım derdindesin. İşine geldiğini cevaplıyor işine gelmediğini es geçiyorsun. Hız ibaresi yazsaydı benim gibi onlarca kişi forumda gelip görüşlerini belirtmezdi. forum sayfalarını tek tek okusun inanmayanlar ne demek istediğimi göreceklerdir. Çıkar ortaya koy hız düşmeyecek yazısını bakalım dün tarihli değil önceki tarihli bakalım.
  • K4RT4L kullanıcısına yanıt
    Neyi nasıl anlamak istediğinize göre değişir bu durum.

Ay başında, daha sitedeki duyuru yokken faturamda bana şu bilgilendirme yapıldı:

Türk Telekom AKN'yi Kaldıracakmış! [ÖNEMLİ EDİT]

Burada net olmayan ne var?
    Nerede '' HIZ '' yazıyor. Hala gelip limitsizi gösteriyorsun bana.
  • K4RT4L kullanıcısına yanıt
    Güzel kardeşim hızımı düşürmek için bana bir limit, kota tanımlaması gerekiyor.

Adam 31 Aralık itibariyle paketindeki Adil Kullanım Kotası uygulamasını kaldırıyoruz demiş. Ek bir ücrette ödemeyeceksin demiş.

Hızımı düşürmesi için bana bir limit tanımlaması lazım. 100 GB kotamı kaldırmasa, o zaman senin dediğin doğru olur. 100 GB'dan sonra peki ne olacak sorusunu sormamız gerekiyor.

Adam limitsiz yazıp gizli kota mı uygulayacak?

Bir önceki açıklamayı unuttunuz mu Ekim faturalarında gelen? Orada ne diyordu?

AKN'niz kotaya dönüşecek. Kotanız dolunca daha düşük hızda yeni bir ek paket tanımlayacağız deniliyordu.

Uzun lafın kısası, "HIZ" düşürebilmesi için, bana bir limit koyması ve bunu bana TEBLİĞ etmesi gerekiyor.
    Yine döndük aynı noktaya geldik. Limitsiz nereye baktığına göre değişir bu hızda olabilir senin ay sonuna kadar sınırsız bir şekilde internete girebilmen de olabilir içine girmemiş yüzeysel yazmış geçmiş. Anlaşamadığımız nokta sen limitsiz yazıyorsa hız düşmez ben hız da yazsın tam olsun diyorum. Neyse kalp kırmak istemem ikimizde en iyisi en doğrusu olsun derdindeyiz iyi günler diliyorum kardeşim herkes aynı düşünecek diye bir durum yok.
  • Hız düşümü olmayacak yazmamış ki ? Ben mi yanlış anladım?

AKN demek hız düşümü demek.
  • sanjayra S kullanıcısına yanıt
    İşte bende olayın o noktasında bu arkadaşlardan ayrı düşüyorum. Ben diyorum ki hızın e kadar alıyorsun misal 24 de kadar. akn kalktı diyelim ay sonuna kadar sen sınırsız ya da limitsiz internete girmeye devam ediyorsun hızını ayın belli gününden sonra biraz düşürmeyeceğinin garantisi olmuyor bu yazılan. Zaten e kadar ibaresi burada kritik nokta.
  • quote:

Orijinalden alıntı: K4RT4L

İşte bende olayın o noktasında bu arkadaşlardan ayrı düşüyorum. Ben diyorum ki hızın e kadar alıyorsun misal 24 de kadar. akn kalktı diyelim ay sonuna kadar sen sınırsız ya da limitsiz internete girmeye devam ediyorsun hızını ayın belli gününden sonra biraz düşürmeyeceğinin garantisi olmuyor bu yazılan. Zaten e kadar ibaresi burada kritik nokta.
    Limitsiz ibaresi kapalı bir ibare.

Türk telekom açıklamasından anladığım kadarıyla;

-Bu değişikliklerden aknli paketi olanlar dahi yararlanabilecek.

-Limitsiz internetten yararlanacak diyor fakat zaten eskiden de limitsizdi.

-Hız konusunda ise mevcut paket hızında diyor. Ama hız ibaresi halen açık değil.

Yapılan açıklama detaylı ve net değil.

AKN ve hız konusunda açık ve net ibareler yok.

Detaylı açıklamayı beklemek gerekir tabi yaparlarsa.

Bak senle aynı düşünceye yakınız . Bu son yapılan açıklamada tam beni tatmin etmedi ama hız ibaresini yazdılar bu da bir şey dedim ama yine dediğin gibi ve ben önceki mesajlarımda da kağıtta görmeden hemen atlamamak gerektiğini söylüyorum. Zaten bu mevzu ocak ayı içinde net bir şekilde şekillenecek o zaman limitsiz neymiş göreceğiz. Sıkıntı şu yeni yıla kalırsan fiyatların ne olacağı.
    Teknik olarak dediğiniz doğru.

Ancak önceki durumlara baktığınızda, böyle ek durumlar olduğunda operatörler bunu bildiriyor.

Mesela mevcut AKN'li düzende de paketlerin adı LİMİTSİZ. Ancak, sözleşme detayları incelediğinde, belirli bir kotayı aşarsan hızını şu kadara düşüreceğim şeklinde bunu tebliğ ediyor.

Benim anlatmaya çalıştığım şey şu, 1 Ocak itibariyle tüm sözleşmesi devam eden kullanıcılarımızın kotalarını kaldırıp, sınırsıza geçiriyoruz demek full limitsiz demektir.

Gizli bir hız düşümü ya da kota uygulaması yapamazlar. Yaparlarsa, gideriz Tüketici Hakem heyetine başvurur ve kazanırız.

Çünkü servis sağlayıcı, böyle özel bir durum olacaksa, bunu bildirmek zorunda. Hatta, @K4RT4L nickli arkadaşımız ve onun gibi düşünenler, ben Telekom'a güvenmiyorum bir bit yeniği olabilir dediğinde, diğer konuda bir şirket çalışanı arkadaşın paylaştığı, şirket içi maili de aktarmıştım. Tekrar aktarayım.

Beni yanlış anlamayın. Telekom savunucusu falan da değilim. Zaten yeni üyelere sundukları limitsiz tarifeler REZALET ötesi...

Ancak, 1 Ocak itibariyle, mevcut müşteriler full limitsiz yararlanacak. Bu bir lütuf ya da fedakarlıkta değil. BTK, bunu emrediyor bu bir regülasyon.

• 16Mbps kaldırılmış sanırım bu tarifelere göre öyleyse bizim 16 8e düşecek iyice saçmaladılar

Yeni Türk Telekom tarifeleri
    4Mbps limitsiz (S): 59,90 TL
    8Mbps limitsiz (M): 79,90 TL
    24Mbps limitsiz (L): 119,90 TL
    35Mbps limitsiz (XL): 149,90 TL
    50Mbps limitsiz (XXL): 249,90 TL

• Sözleşmeler ortaya çıkınca anlarız tam olarak.AKN veya hız düşümü olup olmadığını.
  • quote:

Bak benim bir şey attığım yok. Bir şey atan varsa aynaya bak önce. Ben yazdıklarımın hepsinin arkasındayım. Yazdıklarım çok dokunmuş ki dün ttnin ''hız'' ifadeli ibaresini yeni yayınlamasından sonra içinde kalmış mesajlarımı birer birer alıntılamış o gün cevap vermemiş şimdi açmış yorum yapıyor kafaya gel.
    7 aralık sabahından beri Endonezya'daydım. İnternet erişimim yoktu. Dün geldim ve senin saçmalıklarını gördüm. 6 aralıktan beri sana cevap veremeyen aciz zavallı biri değilim. Üşenmedim saçmalıklarını buldum teker teker gözüne soktum. Evet Endonezya bizim Türkiye'mize oranla mağara gibi ama senden daha zekiler. Mesela hiç bilgileri olmayan konularda konuşmuyorlar. Mağaradan çıkan kim şimdi iyi düşün. Dün bana gelen sms de aynen şöyle yazıyor. "Sayın abonemiz 1 Ocak 2019 dan itibaren mevcut kullanmış olduğunuz internet paketinizdeki hızınız düşmeden taahhüt süresince aynı ücretle sınırsız internet paketine geçişiniz sağlanacaktır. Sınırsız internet dünyasına hoşgeldiniz"
    Eee hadi bunda da bir kelime oyunu, komplo teorisi ara bul. Şu memlekette iyi birşeyler olacağına inanmayan ve kendi gibi etrafını da etkilemeye çalışan aciz bir insansın.
    Daha fazla uzatma battıkça batıyorsun yerin dibine.

• quote:

Bak senle aynı düşünceye yakınız . Bu son yapılan açıklamada tam beni tatmin etmedi ama hız ibaresini yazdılar bu da bir şey dedim ama yine dediğin gibi ve ben önceki mesajlarımda da kağıtta görmeden hemen atlamamak gerektiğini söylüyorum. Zaten bu mevzu ocak ayı içinde net bir şekilde şekillenecek o zaman limitsiz neymiş göreceğiz. Sıkıntı şu yeni yıla kalırsan fiyatların ne olacağı.
    TTnet'ten nasıl bir yazılı açıklama almak seni tatmin eder kardeşim? Lütfen ya vallaha billaha çok merak ediyorum. TTnet ne yazsın ki sen susasın? Lütfen çok merak ediyorum. Lütfen Lütfen Lütfen bizi aydınlat.
  • quote:

Orijinalden alıntı: volvoxcnt

Telekomdaki iki yetkili farklı şeyler söyledi. Bir tanesi akn yi geçince hızınız düşecek ama önceki kadar olmayacak dedi. Anladığım ben 35GB akn kullanoyorum 8mbit e düşecekken 10 a düşecek.

Alıntıları Göster
    Şimdi ben 67,75 TL para verip 35mb hızında bir internet paketi kullanıyorum. Şuana kadar 1 defa bile 35mb alamadım 39-40 aldım. Hatta bir ara 42 yi bile gördüm. Altyapı ve santrala yakınlığım sebebiyle böyle olduğunu söylediler. Yani kısaca ben parasını vererek sabit hızda bir internet kullanıyorum. Bana 1 ocaktan sonra akk kalktı ama hızını 20 ye düşürürüm diyemez. O zaman bana 20mb lik fatura kesmek zorunda. Bunuda inşallah herkes biliyordur. Ben nasıl 2yıl ttnet kullanacam diye taahhüt veriyorsam o da bana 35mb hızdan daha düşüğünü vermeyeceğini taahhüt ediyor, sözleşmede bu maddelerin tamamı var. Müşterinin aleyhine hız düşümü, paket değişimi, kota vs. tamamen yasaktır. Haaa derki sana eskiden 35mb hız veriyordum artık 16 verebiliyorum, tamam o zaman 67,75 değil 49,90 TL ödeyeceğim demektir. Bunu artık inşallah anlayabilmişsinizdir. Şimdi bu mesajıma "bende 35mb anlaştım ama 16 geliyor diyenler olacak. Direkt tüketici mahkemesine gidip ya düşük paket tanımlatıp faturanızı düşürmelerini yada taahhüdü kaldırıp üyeliğinizi sonlandırmanızı isteyebilirsiniz. Şuanda taahhüt kaldırılmadan üyelik iptallerinde çok yüksek cezalar ödemek zorunda kalıyorsunuz.

• Bu durum alt yapınız ile de ilintili. Şimdi Türk Telekom'un Hipernet olarak adlandırdığı VDSL hizmetini alıyorsanız, size direk 35 mbit garanti edemeyebilir. Çünkü hızı düşüren çok etken var. Ama bende örneğin daireme kadar Türk Telekom'un fiberi geliyor. 35 mbit'i tam veriyor bana. Buradaki 'e kadar ifadesi operatörün kendisini koruması adına bence. Ama bu 'e kadar ifadesinin altının tabii biraz açılması gerekiyor. 35 mbit'e kadar denildiğinde 1 mbit'te verebilir, 35'te. Bu çok muallak, bunun netleşmesi gerekiyor.

Öte yandan, diğer konuda bir arkadaşımızın izah ettiği yeni bir durum var. Yılbaşından sonra, yoğunluğun çok olduğu saatlerde "önceliklendirme" yapacaklar diyor. Yani bu ne demek, hatlar çok yoğun olduğunda, kotası kaldırılmış eski AKN'li üyeler, yavaşlık yaşayacak, öncelik full limitsize sahip olanlara verilecek. En azından ben böyle anladım.
    Bu durumda Türk Telekom üzerinden hizmet veren alternatif servis sağlayıcılarının müşterileri nasıl etkilenecek yoğun saatlerde? Bu da ayrı bir muamma.

Ama 3-4 ay sonra ben dengenin bulunacağına, alt yapı sorunlarının belli bir stabiliteye oturacağı kanaatindeyim. Çok fazla kullanıcı yavaşlıktan şikayet ederse, bir noktada kapasite arttırarak vs.. bunu çözmek zorunda kalacaklardır.

• 50 mbit internete 96 lira veriyorum, ve sınırsız için aynı fiyattan tahhüt istediler emin olamadım. sanırım mantıklısı kabul etmek olacak. şu anda uygun fiyatlı neti olmayan için daha zor görünüyor.
  • Leiurus L kullanıcısına yanıt
    Üslubuna dikkat et. Ben bunları 1 hafta önce demişsem o günün şartları ne bugünün şartları ne mağaradan kafanı kaldırıp okusaydın tüm forumu. Senden önce hatta forumda ilk paylaşan ya benim ya da ilklerden biriyim bu kararı. Daha 2 gün oldu ve böyle bir şey yazmayı akıl ettiler. Acizliği başka yerde arama etrafında beyninde ara.
  • 
Sayfa: önceki 5051525354
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.