Şimdi Ara

Türk Tarımına Yapılan İhanet

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
540
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
12 oy
Öne Çıkar
Giriş
Mesaj
 • Türk Tarımına Yapılan İhanet

  Yıl 1958 Menderes dönemi. Amerika'dan ithal ettiğimiz 3 Milyon ton buğday için, bandolu karşılama töreni düzenleniyor. Türk tarımına yapılan ihanetin belgesi
 • ucuza gelmiştir

 • Sen şimdi mevcut hükümet in ülkemizi 64 Yıl geriye götürdüğünü ve ihanet ettiğini mi söylüyorsun?


  Türk Tarımına Yapılan İhanet
 • Bu ülkede tarım yapılamaması çok komik bir durum Konya büyüklüğünde Hollanda neler yapıyor neler

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • siyahatlıprens kullanıcısına yanıt
  Ali babacan modern tarıma için ilk 5yılda yapacağız demişti bir tek bu adamdan duydum

  < Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
 • taııbuv kullanıcısına yanıt

  hiç bi partiye karşı sempatim yok yıllardırda oy kullanmam sandığın ülkeyi kurtarıcanı düşünen varsada avucunu yalamaya devam etsin...


  ama chp nin hakkını burda teslim etmek gerek tek partili sistemden çok partili sistemi geçmek büyük atılımdı..


  düşünsene chp yerine tek partili sistemde akp oldunu bırak çok partili sisteme geçmeyi düşünen net vadan hayını fetocu olurdu...


  bazı şeylerin hakkını vermek lazım..


  MENDERES olayı ülkenin en büyük ayıplarındandır...


  indirenlerden biride ülküclerin kurucu babalarından...

 • Arabistan'ın petrol ithal etmesi=Türkiye'nin buğday ithal etmesi.

  Bunun adı hata, bilgisizlik, yanlışlık vs.değil başka bir şey.

 • tek partiyi zaten chp getirdi. cumhuriyetten önce osmanlı son döneminde gelişen demokrasi vardı savaş dönemi bile seçim yapılırdı. onlarca siyasi parti vardı. chp cumhuriyet rejimi ile demokrasi getiriyorum diye herkesi kandırdı tam tersine bütün özgürlükler yok sayıldı. kendilerine karşı gelen herkesi soysuz vatan haini ilan ettiler. kürt insanların en temel haklarını bile yasakladılar. dönemin meşhur yazarlarını hapisler de çürüttüler muhalif her sesi ezip geçtiler. 1950'de demokrasiye geçmeleri mecburiyettendi biraz da. 2. dünya savaşı sonrası sovyetler korkusundan abd'ye batı'ya yanaşmaktan başka çaremiz yoktu. onlar da demokrasi ve hukuk olmadan bizi kabul etmezdi. tr bugün 2010'da arap coğrafyaları gibi diktatör rejimlerine ayaklanmadıysa bunun kırılma noktası 1950'dir. o diktatörlere ayaklanan arap coğrafyalarıda "cumhuriyet" ile yönetiliyordu. aslolan cumhuriyet değil demokrasidir. ben ak partiye oy atmam atmadım da ama akp chp'den daha demokratiktir. zira 100 yıl önce bunları yapanlar çok değil bir 10 yıl önce de başörtüsü yasaklarını savunurdu başörtülü kadınların üniversitelere girmemesini seçilme haklarının olmamasını memur olmamasını savunurlardı. ülkenin 100 yıllık tarihi boyunca en refah dönemini yaşadığı dönemler de orduyu göreve falan çağırır darbe isterlerdi. bunlar akp yobazından bile korkunç yobazlardır aslında. allah bu ülkeyi aklı başında demokratik adil insanların yönetmesini sağlasın yoksa bu kutuplaşma'da iktidarı eline geçiren bir ötekini ezecek değişen hiçbir şey olmayacak.

 • taııbuv kullanıcısına yanıt
  Osmanlıda demokrasi olsaydı chp olmaz dı adi üstünde cumhuriyet halk partisi

  < Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
 • taııbuv kullanıcısına yanıt

  Tabi canim osman ailesinin diktatoryasi tek partili cumhuriyet rejiminden daha demokratikti... Türk Tarımına Yapılan İhanet 

 • Bizim ülke kurak topraklara sahip. Aç google haritaları uydudan bak. Tarım cenneti ülkeler yemyeşil bizimki çöl gibi. Belki onlar bir tarladan senede 3-4 hasat alıyor. Gübre ucuz, mazot ucuz maliyet az. Bizde tam tersi.


  Hatta bu harran ovası ile ilgili bir belgesel görmüştüm. GAP ile su vermişler buralara çifçi dert yanıyor bize su verdiler ama nasıl sulama yapacağımızı öğretmediler. Vahşi sulama ile verimli topraklar bitmiş. Şimdi devlet damla sulama zorumluluğu getirmişte biraz düzeliyor. Tabi buda ekstra maliyet.


  Ucuza üretebilmek için emperyalist ülkeler gibi enerji ve hammadde kaynaklarına çökmek lazım.

 • kenbalx k kullanıcısına yanıt
  Tüm Avrupa’yı doyurabilecek kadar tarım kapasitemiz var değerlendirmiyor bunun yolu mazot-gübre fiyatlarının düşürlmesi modern tarım şart çiftçilerin bilinçlendirmeleri eğitim vs katkı yapılabilir nadas bırakma katiyen terkedilip sürdürebilir tarım şart adamlar 1yıl boyunca 3-4çeşit ürün yetiştiriyorlar bölünmüş topraklar tek çatı altında toplanılmalı uydu görüntüsüne baktığımızda bölünmüş olduğu görülebiliyor modern tarımda bu mümkün değildir elektrikli traktör 2018 de çıkacaktı ne alemde zira galoşla tarlaya gelen adamdan bişey beklememek lazım neyseki adam namaz kılıyor

  < Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
 • Toprağı olan her ülkenin tarım kapasitesi vardır. Zor bişey değil bitki sonuçta tohum, toprak, ışık, su, gübre oldumu tamam ama çoğu adımda dışa bağımlıyız. Zamanında hammadde ve enerji kaynaklarını sömürememişiz. Kapasiteyi kullanabilmek için ucuz hammadde ve ucuz enerji gerek. Rakiplerimiz bunu öngörüp önceden harekete geçmiş yakmış yıkmış savaşmış sömürmüş şimdi refah içindeler. Bizde onlardan kurtarabildiğimiz bu topraklarda yaşamaya çalışıyoruz. Hatta kurtardıkmı yoksa onlarmı buraları değersiz görüp çok uğraşmadılar. (bknz ortadoğunun özgürleşmesi) Yoksa çoktan özgürleştirdiler mi? Kafamda deli sorular...  Tarım konusundada verimi daha yüksek diye sertifikalı tohum kullananlara destek verecem diyor devlet. Karşı taraf yerli tohum ekmek yasak, yerli tohum ekene hapis cezası filan diye ortalığı karıştırıyor. Bizim halk birşeylere mecbur bırakmazsan değişmiyor. Belkide devletin bütün tarım arazilerine el koyup birleştirmesi gerek. Tabi imkansız toprak ağaları ortalığı yıkar. Mirasla bölüne bölüne ufak tarlalar olmuş. En büyük tarım ülkesi çin de bütün topraklar devletinmiş. En fazla 70 yıllığına kiralayabiliyormuşsun. İngiltere filanda öyleydi. Yapılacak çok şey var ama geçmişten kazanılmış haklar var.


  Sen bile işi elektrikli traktör olayına, galoşa getirmişsin. Batarya ve elektrik üretimi konusundada dışa bağımlıyız. Çıksada ucuz olmayacak.


  Keşke şu muhalif kesimde namaz kılıp halkın sevgisini kazansaydıda birde onları görseydik nasıl yönetecekler...

 • Menderes cami bile yıktırmış adamdır. Lakin gel gör ki bugün muhafazakarlar kendisine bayılıyor.
  Misal erbakan malum şahıs hakkında neler demiştir ama aynı muhafazakarlar yine bayılıyor.

  Bu muhafazakarlar çok enteresan ve bunlara hitap eden liderler inanılmaz şanslı böyle bi seçmenin varsa bir elin yağda diğer elin balda olur.

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • taııbuv kullanıcısına yanıt

  Sembolik kral kraliçe kısmına katılmıyorum. Misal ingilterede seçimle gelen başkan kraliçeye bağlılık yemini eder. Uzun vadeli politikaları, önemli kararları büyük ihtimal kraliyet yapıyordur. Nezaman seçilmiş başkan kraliyeti tanımıyorum malına el koyup ülkeden sürüyorum der ozaman monarşi biter.


  Gerçi yönetici doğru kişi ise bütün yönetim sistemleri iyidir ama bizimki gibi yöneticinin ve politikaların sürekli değiştiği bir sistemle anca böyle olunabiliyor. İstikrar için monarşi yada tek adam en iyisi.

 • kenbalx k kullanıcısına yanıt

  İngiltere bambaşka bir ülke sosyo kültürel olarak örneği dünyada tektir.


  işin refah kısmıda var. Mesela bu çağda Bugün ingilterede refah bizdeki kadar düşük olsa acaba bu sistemleri kalır mı?


  bizde adamı aç bırak yinede liderim benim üüü o devlet yönetiyor tabi en iyisine biner en iyisi giyer der.


  halbuki o adamı sen seçiyorsun sen iş veriyorsun o adam senin işçin ama bu birey bilinci maalesef bizde yok.


  Din faktörüde var mesela kilisenin avrupadaki etkisi bir nebzede olsa kırılmış durumda ama bizde öyle değil.


  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.