Şimdi Ara

Türk şirketten dev hamle: Türkiye’de uçak motoru üretecek! (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
178
Cevap
0
Favori
6.557
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: armanac05

quote:

Orijinalden alıntı: CyberMachine

quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: mehmettr06

Türk şirketten dev hamle: Türkiye’de uçak motoru üretecek!

Güney Kore'nin uçağına photoshop yap al sana tf-x

Dostum güney kore ile ortak proje olduğundan uçaklar birbirine benziyor.

Zaten Altay tankıda güney korenin K2 tankı örnek alınarak yapıldı ama şunu demek isterim ki tıpa tıp aynısı olacak diye bir şey söz konusu olamaz .

Şimdi şunu bırakın arkadaşım bu tank bu helikopter şununkine benziyor çöp.

Bu günlerde bile Amerika başka ülkeler ile birlikte örneğin Almanya , İngiltere veya Fransa ile teknoloji alış verişi yapıp birlikte uçak tank projesi yapıyorlar.

Ortak ülkelerin firimaları iş birliği yapınca böyle şeylerin olması normal bu şuna benziyor;

Windows temelde windowsdur değil mi ?

Ülkeden ülkeye sadece değişken bir hizmet ve dil politikası vardır microsoftun bu uçak ve tanklarda ki mantık aynı.

Ona bakarsanız günümüzde kullanılan ister rusların pak fa 50si olsun Amerikanın F35 i olsun ikisde eşit güçte.

Görünüş aldatıcı olabilir önemli olan yetenekleri neler yapabiliyor. Siz bir telefon alırken şekiline bakarak mı alıyorsunuz yoksa yeteneklerine gücüne performansına bakarak mı ?

Bizim ülkede maalesef ki şekil tasarım merakı çok ama şunu belirteyim Dünyada ki Tank Uçak üreticileri bile yaptıkları araçları birbirinden baz alarak yapıyor.

Ona bakarsanız volkswagenin bir aracı tam hatırlamıyorum mercedes sprinter ile aynı nerdeyse tıpa tıp aynı sadece birinde mercedes birinde volkswagen ablemi var.

Bu mesajımdan siyasi bir şey çıkarmayın ciddi ciddi yapılacaksa desteğimi veriyorum sonuna kadar. Yapılmayacaksa boşuna umut verilmesin.

onlar aralarında hertürlü işbirliğini yapar . sen yapamazsın . adamlar dünyayı birlikte sömürüyor . bir de sana teknoloji transferi mi yapacaklar . hele ki hepsinin korktuğu ve nefret ettiği tek lider vardır dünyada . o da Mustafa KEMAL ATATÜRK . İngilizlerin bu işe el atmaları bile baltalama niyetlidir

Tamamda ben diyorum ki bunu kendimiz yapalım en azından hyundai rotem firiması yardım edebilir.

İngilizlerle , Almanlarla , Amerikalılarla uğraşmayız.

yapmak için siyasal irade gerek . siyasal irade de ölse bunu yapmaz . yıllarca sürecek devasa bir proje olur bu . onlara seçim kazandıracak maket olsa yeter

aynen,adamlar seçilmek için minimum ne gerekiyorso onu yapıyorlar, bana göre bir işi yapmak için 2 yol vardır:
    1) bir hafta içinde yaparsın bir maket götürürsün fuara, hava atarsın, gazeteye manşet olursun, en fazla 3-5bin harcarsın.

2) işi gerçekten yapim dersen yüzlerce milyon harcarsın, 10+ yıl sürer, başın çok ağrır, çok çalışırsın.

bizimkilerde tembellik ve bencillik olduğu için her zaman 1. seçenek kazanır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bluflame

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: mehmettr06

Güney Kore'nin uçağına photoshop yap al sana tf-x

Dostum güney kore ile ortak proje olduğundan uçaklar birbirine benziyor.

Zaten Altay tankıda güney korenin K2 tankı örnek alınarak yapıldı ama şunu demek isterim ki tıpa tıp aynısı olacak diye bir şey söz konusu olamaz .

Şimdi şunu bırakın arkadaşım bu tank bu helikopter şununkine benziyor çöp.

Bu günlerde bile Amerika başka ülkeler ile birlikte örneğin Almanya , İngiltere veya Fransa ile teknoloji alış verişi yapıp birlikte uçak tank projesi yapıyorlar.

Ortak ülkelerin firimaları iş birliği yapınca böyle şeylerin olması normal bu şuna benziyor;

Windows temelde windowsdur değil mi ?

Ülkeden ülkeye sadece değişken bir hizmet ve dil politikası vardır microsoftun bu uçak ve tanklarda ki mantık aynı.

Ona bakarsanız günümüzde kullanılan ister rusların pak fa 50si olsun Amerikanın F35 i olsun ikisde eşit güçte.

Görünüş aldatıcı olabilir önemli olan yetenekleri neler yapabiliyor. Siz bir telefon alırken şekiline bakarak mı alıyorsunuz yoksa yeteneklerine gücüne performansına bakarak mı ?

Bizim ülkede maalesef ki şekil tasarım merakı çok ama şunu belirteyim Dünyada ki Tank Uçak üreticileri bile yaptıkları araçları birbirinden baz alarak yapıyor.

Ona bakarsanız volkswagenin bir aracı tam hatırlamıyorum mercedes sprinter ile aynı nerdeyse tıpa tıp aynı sadece birinde mercedes birinde volkswagen ablemi var.

Bu mesajımdan siyasi bir şey çıkarmayın ciddi ciddi yapılacaksa desteğimi veriyorum sonuna kadar. Yapılmayacaksa boşuna umut verilmesin.

onlar aralarında hertürlü işbirliğini yapar . sen yapamazsın . adamlar dünyayı birlikte sömürüyor . bir de sana teknoloji transferi mi yapacaklar . hele ki hepsinin korktuğu ve nefret ettiği tek lider vardır dünyada . o da Mustafa KEMAL ATATÜRK . İngilizlerin bu işe el atmaları bile baltalama niyetlidir

Tamamda ben diyorum ki bunu kendimiz yapalım en azından hyundai rotem firiması yardım edebilir.

İngilizlerle , Almanlarla , Amerikalılarla uğraşmayız.

yapmak için siyasal irade gerek . siyasal irade de ölse bunu yapmaz . yıllarca sürecek devasa bir proje olur bu . onlara seçim kazandıracak maket olsa yeter

aynen,adamlar seçilmek için minimum ne gerekiyorso onu yapıyorlar, bana göre bir işi yapmak için 2 yol vardır:
    1) bir hafta içinde yaparsın bir maket götürürsün fuara, hava atarsın, gazeteye manşet olursun, en fazla 3-5bin harcarsın.

2) işi gerçekten yapim dersen yüzlerce milyon harcarsın, 10+ yıl sürer, başın çok ağrır, çok çalışırsın.

bizimkilerde tembellik ve bencillik olduğu için her zaman 1. seçenek kazanır.

hocaları jet fadıl bu adamların .yapıyoz deyince önce kendi şirketlerine tonla para akıyor . sonra da motor yokmuş diyorlar
  • quote:

Orijinalden alıntı: DnzIrmk

Hee sıfır gördük kimin sıfır. 1950den beri yerinde sayıyor dedin (çokta doğru dedin) işte, kıvırma. en son 49da chp iktidardı. yerinde sayıyor dediğin zamanın başlangıcında (50) menderes vardı. 1950 tam olarak Atatürk'ün çizgisinden uzaklaşmaya başlamanın tarihi...

Sen bana şunu mu diyorsun, chp kurtaracak bu ülkeyi: ) onu bir de hele. Onun üzerinden devam edelim. Chp tek parti var oluşundan o tarihe kadar geldi: )) oku azıcık oku..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • hardday kullanıcısına yanıt
    Kardeş sen dedin işte 1950den beri yerinde sayıyor diye. Ondan önce Cumhuriyet dönemi deniyor zaten. O dönemki kadar bir gelişim ivmesi bir daha yakalanamadı ki. Bana oku diyene kadar, siyaset tarihi kitabı falan demiyorum, wikiye girip baksan ya bir hükümetlere.
  • Bakalım bu proje gerçekleşecek mi ? Zamana bırakmak lazım zaman gösterecek bunu. yine bir ismet inönü faciası yaşanmasında.

• Kale Grubu kendisi gibi özel şirket olan Rolls Royce ile ortak bir şirket kurmuş motor geliştirip üretmek istiyorlar yorumlar ise şöyle:
    Seçim geliyüürr yerli otomobil diye saab'a marka bastılar bunlar yalan

Önce her yorumun altına motor nerede yazarlardı konunun içine ederlerdi. Motor konusunda çalışmalar olmaya başlayınca bu sefer tarz değiştirdiler.

Birbiriyle alakası bile olmayan bu olayları bir tutmayı bırakın artık azıcık düşünüp yorum yapın
  • quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: waltran

Yahu hani 2016 yılında altay tankı seri üretime geçiyordu onlar ne oldu ondan bir haber verin? t129-b ler ne oldu hani kaç tane üretildi ve şu anda pkkllara bobma yağdırıyor bana sayısını verin. 3 model olarak gösterilen milli arabayıda unutmuşum değilim.
    anca reklam anca fotoşop. cahiller inanıyor inanmayanlarda "istemezcü" damgası yiyor. arkadaş madem 5 yılda jet motoru üretiliyordu neden bugüne kadar üretmediniz siye sorarlar adama.

Hocam şu an TSK envanterinde 10 tane T-129 Atak helikopteri var 100 tane daha sipariş edildi. Altay tankıda yakın zamanda seri üretime geçecek 1000 tane sipariş etmiş TSK.

2013'den beri Atak ve Altay projelerinin gerçekleşmesini bekliyorum.

Lakin bu kadar atılım beni korkutuyor yakın bir zamanda sanki bir savaş çıkacakta savaş hazırlığı yapılıyor gibi.

Milgem ve yerli LHD projeside var onlarıda merak etmiyor değilim.

altay da atak da üretime falan geçmeyecek . hiçkimse bu tanklara motor vermiyor . yıllarca hem muhalefetin hem mühendislerin nerede motor demesine rağmen bağğğzılarına müyhiş derecede para aktarıldı . o paralar şuan ortada yok . en sonunda mtu motor vermiyor dendi.
    helikopter projesine itiraz eden olmadı ama o helikopter de toplamaydı . azerbeycana satış ingilizlerin benim motorumla ihracat yapamazsın demesiyle iptal oldu . 100 adet son derece yerli helikopterin yedek parça ve motorlarını verirler mi o da meçhul.
    yıllardır ha yapıldı ha yapılıyor diyerek jet fadıla şapka çıkarttıran bu projeler yapılmazsa envanterde sağlam halde ne uçak kalacak ne tank

Atak cayır cayır üretiliyor kardeşim. Sektörün uzmanları Altay sözleşmesinin idef fuarında imzalanacağını müjdeledi.
    Hiç kimse motor vermiyor diye bir durum Otokar'a göre söz konusu değil
    Helikopterin motoru lhtec ihracat iznine tabii olduğu doğru ama izinler amerikadan alınıyor
    kafayı bu kadar kuma gömmenin anlamı yok
    Tei gerek atak için gerek de T625 için motor geliştiriyor BİRAZ SABIR
  • quote:

Orijinalden alıntı: trapspeed

5 yılda;

-Alt yapı hazırlama
    -Sıfırdan tasarım
    -Prototip süreçleri
    -Testler, kalifikasyon...
    -Olursa seri üretim için tekrar altyapı

Daha aklıma gelmeyen onlarca aşamayı, Eurojet EJ200 20 yılda tamamladı. 5 yılda sıfırdan motor tasarlamak ve bunu seri üretime hazır hale getirmek ve bunu da henüz kağıt üstünde dahi kurulmamış bir şirketin yapacağını düşünmek :) 2019 seçimi için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor der geçerim.

Hocam biz sıfırdan motor yapamayız ej 200 alıcaz motor olarak türkiyede üretilecek bazı kısımları olay bu sıfırdan motor yapmaya paramız olsa dahi bizim yeterli donanımlı ekipimiz yok tfx 2*ej 200 motoru takıcaz konsollar aselsan tarafından dış gövde tai sensör bae system ingiliz firması olacak motorda %51 bizim

• quote:

Orijinalden alıntı: emre_virüs

quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: waltran

Yahu hani 2016 yılında altay tankı seri üretime geçiyordu onlar ne oldu ondan bir haber verin? t129-b ler ne oldu hani kaç tane üretildi ve şu anda pkkllara bobma yağdırıyor bana sayısını verin. 3 model olarak gösterilen milli arabayıda unutmuşum değilim.
    anca reklam anca fotoşop. cahiller inanıyor inanmayanlarda "istemezcü" damgası yiyor. arkadaş madem 5 yılda jet motoru üretiliyordu neden bugüne kadar üretmediniz siye sorarlar adama.

Hocam şu an TSK envanterinde 10 tane T-129 Atak helikopteri var 100 tane daha sipariş edildi. Altay tankıda yakın zamanda seri üretime geçecek 1000 tane sipariş etmiş TSK.

2013'den beri Atak ve Altay projelerinin gerçekleşmesini bekliyorum.

Lakin bu kadar atılım beni korkutuyor yakın bir zamanda sanki bir savaş çıkacakta savaş hazırlığı yapılıyor gibi.

Milgem ve yerli LHD projeside var onlarıda merak etmiyor değilim.

altay da atak da üretime falan geçmeyecek . hiçkimse bu tanklara motor vermiyor . yıllarca hem muhalefetin hem mühendislerin nerede motor demesine rağmen bağğğzılarına müyhiş derecede para aktarıldı . o paralar şuan ortada yok . en sonunda mtu motor vermiyor dendi.
    helikopter projesine itiraz eden olmadı ama o helikopter de toplamaydı . azerbeycana satış ingilizlerin benim motorumla ihracat yapamazsın demesiyle iptal oldu . 100 adet son derece yerli helikopterin yedek parça ve motorlarını verirler mi o da meçhul.
    yıllardır ha yapıldı ha yapılıyor diyerek jet fadıla şapka çıkarttıran bu projeler yapılmazsa envanterde sağlam halde ne uçak kalacak ne tank

Atak cayır cayır üretiliyor kardeşim. Sektörün uzmanları Altay sözleşmesinin idef fuarında imzalanacağını müjdeledi.
    Hiç kimse motor vermiyor diye bir durum Otokar'a göre söz konusu değil
    Helikopterin motoru lhtec ihracat iznine tabii olduğu doğru ama izinler amerikadan alınıyor
    kafayı bu kadar kuma gömmenin anlamı yok
    Tei gerek atak için gerek de T625 için motor geliştiriyor BİRAZ SABIR

atakın motoru ingiliz. onlar da şimdilik satıyor ama azerbeycana satmamıza izin vermedi . öyle bu motoru çıkarttım yerine başka marka taktım denecek bişey de değil benim anladığım kadarıyla . altay için de toplam alınan motor 15 tane . gerisi gelmeyecek . motor üreticisi olan mtu motor vermiyor . bunda da yine tanka motor değil motora tank yapılıyormuş ki yapılsa ne yazar . türkiyenin ihtiyacı olan teknoloji olduğu gibi ithal edilecek . bunun bize faydası yok . tam tersine adamlar türk işçisi türk mühendisi onlara göre bedava çalışıyor diye burada sadece birleştirme yaptırıyor . adı da oluyor sonra yerli .
    tabi bunların maketi lazım sadece . güzel seçim çalışması .
    neden sormuyorsunuz ? 15 yıllık çok ilerici olduğunu iddia eden bir iktidar neden 15 yıl boyunca motor geliştirme üniversitesi kurmadı .
    bunların yapılacağını , seri üretime geçeceğini iddia eden dünyadan habersizdir zaten .güney kore bile motoru daha beceremiyor . alman da amerikan da rus da sana motor falan vermez .
    mühendis değilim . mühendislerin yazdığından aktarıyım . yeterli tank motoru 1 tonun altında olmak zorunda , 1500 beygir de güç üretmek zorunda . bizim şuan yapabildiğimiz en iyi motor 800 beygir ve 5 ton ağırlığındaymış .
    hepsini geçtim . hadi diyelim ki bunların hepsi doğru . ekonomi bir bütündür . sen çocukları anaokulunda alıp her alanda milyon tane mühendis yetiştirmezsen , hepsini çalıştırmazsan , özel sektörün gücünün yetmediği yerde devlet projesi yapmazsan yaptığın sadece bir tank bir uçak bir helikopter olur . bak bakalım rusların kaç çeşit uçağı var kaç çeşit füzesi var ....bunların hepsinin de ayrı fabrikası var
    sen yapsan ne olur . almanyanın ihracatı 1,5 trilyon dolar . çalışan mühendis sayısı 1 milyon . sadece uçak yapmak değil olay . onun teknolojisi olacak ki her sektörde ihracat yapmaya yarasın . motor yok çünkü metalürji gelişmemiş . mekatronik gelişmemiş. bilgisayar donanım gelişmemiş .
    o tankın taleti yabancı , motoru yabancı , namlusu yabancı , bilgisayarları yabancı , kullanılacak mühimmat yabancı . ne kaldı geriye ? tankın şöför koltuğu mu yerli
  • Önce altay a motor bulunda

• Moturun sıfırdan tasarlanacağını hiç sanmadığım gibi, buna gerekte yok. Ayrıca 20 yılda katedilen kümülatif teknolojik gelişme, bugünden itibaren 5 yılda da tamamlanabilir. Teknolojinin geometrik olarak geliştiğini unutmayın.

• quote:

Orijinalden alıntı: SS10

Moturun sıfırdan tasarlanacağını hiç sanmadığım gibi, buna gerekte yok. Ayrıca 20 yılda katedilen kümülatif teknolojik gelişme, bugünden itibaren 5 yılda da tamamlanabilir. Teknolojinin geometrik olarak geliştiğini unutmayın.

haberde motor sıfırdan üretilecek diyor, siz yok ej2000 falan diyorsunuz.

“Rolls-Royce Savunma Havacılık Birimi Başkanı Chris Cholerton tarafından yapılan açıklamada yapılan iş birliğinin TF-X savaş uçağı için sıfırdan motor tasarlamayı kapsadığını belirtti.”

yeni motor üretmek = en az 10yıl, o da herşey yolunda giderse.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bluflame

quote:

Orijinalden alıntı: SS10

Moturun sıfırdan tasarlanacağını hiç sanmadığım gibi, buna gerekte yok. Ayrıca 20 yılda katedilen kümülatif teknolojik gelişme, bugünden itibaren 5 yılda da tamamlanabilir. Teknolojinin geometrik olarak geliştiğini unutmayın.

haberde motor sıfırdan üretilecek diyor, siz yok ej2000 falan diyorsunuz.

“Rolls-Royce Savunma Havacılık Birimi Başkanı Chris Cholerton tarafından yapılan açıklamada yapılan iş birliğinin TF-X savaş uçağı için sıfırdan motor tasarlamayı kapsadığını belirtti.”

yeni motor üretmek = en az 10yıl, o da herşey yolunda giderse.

Haberde öyle yazarda gerçekte boş A4 kağıda bismillah diyerek başlayacaklarını hiç sanmıyorum :) bu hiç mantıklı görünmüyor çünkü dediğiniz gibi uzun zaman alabilir. Şunu da söyleyeyim 10 yıl falan da sürmez o kadar da değil. Yıl 90'lar olsa neyse.

Örneğin %20'si prosesin hazır şablon ve teknikler üzerinden gider %80 özgün olur. Bakalım göreceğiz.

• Daha tank motoru yapamıyoruz jet motorlarından daha basit bir şey. Ama gel gor ki jet motorunu 2023 e yetistirecekmisiz birde yuksek itme gucu ureten bir motor olmak zorunda.

• cehaletiniz şaka gibi.
    Türkiye de dizel motor 2 senedir üretiliyor, TÜMOSAN -Türk Motor Sanayi bunu yapıyor. Önümüzdeki senelerde motorları OTOKAR da üretilen askeri sınıf araçlara takacaklar. ve gülen arkadaşlara bir kötü haber daha; daha büyük hacimli dizel motorlarda bir iki seneye çıkacak. Hibritlerde yolda.
    Öte yandan şunu hiçbir zaman unutmayın: hiçbir şirket bir ürünün herşeyini %100 kendi bünyesinde üretmez. Bilgisayardan beyaz eşyaya, arabadan Tır'a, uçaktan motora... önemli olan onu oluşturan teknik bilgi ve kritik parçaların üretimidir. siz, enzo ferrarinin araç üretirken fabrikasının yanına bir imalathane açıp "haburada da lastik , gasket, direksiyon simidi ve conta üreteceğim" diye bir hayali olduğunu duydunuz mu?
    Beyler, Türkiye'yi küçümsemeyin, cehaletinizle dalga geçin.
    15 sene de çok yol katettik....
    askeri sanayi büyük önem veriliyor çünkü biz üretmezsek bize pkk ile yada diğer düşmanla savasacak silahı veren yok. ki çok sükür silahımızıda gemimizide, lazer topumuzuda üretiyoruz. eskisi gibi ucak kazalarında mühendislerimiz kurban gitmiyor, bundan sonrada gitmez...

• yani bu yorum yapan ½70 lik kısım , sizin çifte vatandaşlık falan mı var, biri böyle ütopyaların dibini gördüğünüz diğeri malum türkiye, elştiri eleştiri entrika entrika kafalar zehir mübarek elde avuçta olmayan şeylere yapılan yatırım ı beğenmeme , yorgan altında uçak motoru olsun nebileym yapay zeka olsun böyle şeyler saklıyorsunuz da mı bunları beğenmiyorsunuz %100 yerli değil ki diyip gülen var ya adam 51 ile hakları eline alıyor fabrika türkiye ye kuruluyor gerisi önemli mi bu kadar büyük bir yatırımı deneyimsiz bir firma neden tek başına yapıp risk alsın , bu ülke senin kardeşim bugün düşman güzüylede baksanda yardımı olan şeyi kabul et ilerde vatanına bir katkısı olur . hep dizi film oyun , kafalar entrikadan başka şeye basmaz olmuş , hele de bilmeyip bilenler var ya onlar daha komik

• 70 yıl önceki bir gazete başlığı gördüm

UÇAK MOTÖRÜ FABRİKASI TAMAMLANDI- Tezhahlarında montajı bitti
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.