Şimdi Ara

Türk şirketlerinin ahlaksızlıklarından gına geldi! (4. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
76
Cevap
5
Favori
11.070
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
275 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
Giriş

Bu dediğin Kürtler için geçerli değildir.Kürtlerde kıskançlık,çekememezlik yoktur.Vicdan sahibidir.Sadece ben değil arkadaşlarım,kardeşlerimde kazansın diye düşünür.Ama Türklerin çoğu bozulmuş.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: sakata

Finlandiya ile ilgili yazılan kısım müthiş bir durum. Ilk kez duydum. Bizde böyle bir durum aradan 50 yıl geçsede olmaz gibi. En basidinden kafede büyük çay içen biri kasaya gittiğinde küçük içtim der. Hep bi nerden koparsam, kar etsem zihniyeti var. Mevcut halde aşılamayacak bir zihniyet. Ancak toplum olarak zengin olduğumuz, en az maaşı alan kişi bile kaliteli geçindiği vakit bizde finlandiyadaki durumu yaşayabiliriz.

Çok eskiden Anadoluda da böyleydi. Bir taşra kasabası/kentinde lokantaya gittiğinde adisyon açmazlardı. Gidip kasada beyan eder, öder çıkardın. Yani Finlere özel bir durum değil bu ama ülke insanı son 30 yılda çok yozlaştı. Özellikle son 20 yıl ahlaksızlık zirve yaptı toplumda ve bundan hepimiz az çok etkilendik. Yani bizler de çok masum değiliz esasında...

Peki neden yozlaştı toplum? Muhtemelen pek çok nedeni var ama bence başat ve belirleyici neden toplumdaki yoğun yatay mobilizasyondur. Bugün büyük şehirlerde ne köylü kalabilmiş ne de kentli olabilmiş, değerlerini yitirmiş ve yerine yeni değerler koyamamış on milyonlarca insan yaşıyor. Bu yoğun göç karşısında kent değerleri erezyona uğradı, köyden gelenler de artık köyde olmadıkları için geçerliliklerini yitiren köy değerlerini terk ettiler ve fakat kent değerlerini de benimseyemediler. Ortaya lümpen ve arsız bir güruh çıktı ve toplumun çoğunluğunu oluşturdu.

Bunlar şeklen dindar kaldılar ama dinin spiritüel tarafını boşladılar çünkü şekil dıştan görülebilir ama öz dıştan görülemez ve o yüzden şekli değil de özü terk etmek çok daha kolaydır.

Her neyse; Türkiye son 30-40 yılda inanılmaz lümpenleşti.

• Dürüst ticaret yaparak bi yere gelemeyeceğini insanlar anladığı için herkes bi çakallık peşinde.

• Tahtakale deki ithalatcılar Çın'den İthalat ettıkleri bir cok Ürün 3 kalıte ürün Çin'deki firma genelde Turkıye'den gelen firmaalra 3 kalıte mal ıstedıklerındne dırek 3 kalıte ürünü gosterıyorlşarmış Sız ürünün kalıtesı hakkında bır fıkır sahıbı olmadığınızdan direk malı alıyorsunz haliyle 2 veya 3 ay sonra sorun yaşıyorsunuz sonrada Çin malı şüyle veya boyle dıye dert yanıyorsunuz.Bu ızhnıyet Ulke ekonomısıne buyuk zarar verıyor...

• Esnaf kötü ama halk mı iyi?

Ortalık şerefsiz tüketici de dolu.

• Bunu bilmiyordum, teşekkürler.

Ben ücret iadesi almayı düşünmüyorum,

Dün satış sonrası hizmetler Kargo ile ürünü servise almak bizde yok derlerken,

Dün "biçözüm" üzerinden ürünü evden alalıma döndüler.

Benim derdim para yada değişim değildi, sadece görsünler, ürünlerinde devamlı sıkıntı çıkıyor ve sadece kargo ile kapak göndermelerini rica ettim,

Onlar ise sadece benden uzaklaşmak için ücret iadesi seçeneğimin olduğunu ilk defa beyan ettiler ama çok net söyledim.

GARANTİ BİTENE KADAR HİZMET ALACAĞIM ve ürün değişim talep ettim, Yurtiçi kargo, 1 hafta kullanımı olan numarayı benimle paylaştılar..

Üstadım insanın kanuna giden ise 3 kuruş değil, insanımızı sağolacak inek görmeleri.Hele Arzum üretici bile değil, bildiğimiz TÜCCAR.

• Dilenci toplum olduk, beleşe yaşam istiyoruz.

Çarkıfelek e telefonla katılanlar maalesef doğru,

Gururlu,onurlu duruş neredeyse kalmadı...Güven kalmadı..

• :D

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • küçükken topun cami inşaatına kaçtı değil mi?

• quote:

Orijinalden alıntı: lazer__

Salgın patladığında kolonyaların, virüse karşı normal kalıp sabundan ekstra bir özelliği olmayan antibakteriyel sıvı sabunların; nasıl da fahiş fiyata satıldığını gördünüz.

Virüse iyi geldiği söylenen bazı vitamin ve mineral takviyelerinin nasıl da fiyatlarının patladığını gördünüz

Online eğitim e geçiş denemeleri yapıldığında yüzüne bakılmayan tabletlerin nasıl fiyatları şişti gördünüz.

Toplu taşıma riskli hale gelince teneke 2.el araba fiyatları nasıl fırladı gördünüz.

Elini kolunu sallayarak ülkeye giren arabı afganı ülkeye doluşunca senelerdir çalışan işçilerini atıp bunları 3 kuruş maaşa ve sigortasız çalıştıran işverenleri duydunuz.Bunları 3 kuruş paraya sigortasız çalıştıran küçük esnafı da, gerek bazı sanayilerde gerekse diğer hizmet sektöründeki küçük işlerde gördünüz.

Olay sadece firma meselesi değil

Olay'ın İslam ile de alakası yok. faizi, haksız kazancı, yasaklayan; komşusu açken tok yatan bizden değildir anlayışını içeren İslam dinini, haramzadelerin yaptıklarına boşuna genelleyip din nefretine bunu gerekçe olarak göstermeye gerek yok. Biraz mantıklı düşününce hiçbir dinin böyle ahlaksızlığa geçit vermeyeceğini zaten bilirsiniz.

Makyevelist bir zemine oturmuş, salt faydacılık içeren, milli şuurdan,ahlaktan ve ülkeye karşı aidiyetlikten tamamen kopmuş bir anlayış var bazı ticari işletmelerde.
    Bu da topluma çok daha etkili bir ahlak eğitimi verilmesini gerektiriyor ki eğitim politikaları boyacı küpü gibi olmuyor.. Daldır çıkar hoop sonuç al falan...kaldı ki zırt pırt sistem değişip durmuş

Neyse artık böyle durumlarda devreye devlet girecek işte.
    Ticari hayatı kanunlar ile düzenleyecek..
    Tüketici hakları kanunu mesela
    Ancak kanun yapmak ile de iş bitmiyor tabi. Bu kanunlara riayet ediliyor mu diye sıkı bir denetim olmak zorunda
    AKp düşmanlığının din düşmanlığına çevrildiği şu dönemde gerçekleri yazarak bir nebze doğru düşünen insan kalmış dedim. Teşekkürler

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Torlak Kemal

Çok eskiden Anadoluda da böyleydi. Bir taşra kasabası/kentinde lokantaya gittiğinde adisyon açmazlardı. Gidip kasada beyan eder, öder çıkardın. Yani Finlere özel bir durum değil bu ama ülke insanı son 30 yılda çok yozlaştı. Özellikle son 20 yıl ahlaksızlık zirve yaptı toplumda ve bundan hepimiz az çok etkilendik. Yani bizler de çok masum değiliz esasında...

Peki neden yozlaştı toplum? Muhtemelen pek çok nedeni var ama bence başat ve belirleyici neden toplumdaki yoğun yatay mobilizasyondur. Bugün büyük şehirlerde ne köylü kalabilmiş ne de kentli olabilmiş, değerlerini yitirmiş ve yerine yeni değerler koyamamış on milyonlarca insan yaşıyor. Bu yoğun göç karşısında kent değerleri erezyona uğradı, köyden gelenler de artık köyde olmadıkları için geçerliliklerini yitiren köy değerlerini terk ettiler ve fakat kent değerlerini de benimseyemediler. Ortaya lümpen ve arsız bir güruh çıktı ve toplumun çoğunluğunu oluşturdu.

Bunlar şeklen dindar kaldılar ama dinin spiritüel tarafını boşladılar çünkü şekil dıştan görülebilir ama öz dıştan görülemez ve o yüzden şekli değil de özü terk etmek çok daha kolaydır.

Her neyse; Türkiye son 30-40 yılda inanılmaz lümpenleşti.

Alıntıları Göster
    Evet, lümpen kelimesi hangi eleştiride kullanılsa yerini çok güzel bulmuş oluyor. Ampülü de çağrıştırdığından tam günümüzün insanını özetliyor. Lümpenlik Türk hastalıklarından biri ve bulaşıcı Hiç katlanamam, yüreğim ezilir lümpenlerle konuşunca

Forumdaki birçok kişi bu duruma karşı duruyor. O çok iğrendiğimiz siyasetçi ağzı, troll edebiyatı hep lümpenliğin sancağını taşıyorlar...

Böyle bir toplum kaliteli ürün üretir mi? Üretse bile kaliteli ürünü hak eder mi? Şirket dediğinizin iç yapısında üniversitelerdeki gibi üst karı koca akraba ilişkileri gibi şeyler varsa ne bekleyebilirsiniz ki?

Bu arada kalitesizlik gerçekten can yakıyor artık, bir de söylenmiyor ama çoğu şey sahte, aynı bu ülkenin AK Partili kesimi gibi...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • teramycin T kullanıcısına yanıt

Din ahlakı değil bu insan ahlaksızlığı

senin medeni ve ahlaklı dediğin hristiyan toplumlar, sömürgeleriyle insan katliamları ile meşhur ülkelerdir Bosna Sırbistan'da neler olmuş bir araştır Hitler'in katliamlarını da mı bilmezsin.

Hristiyanlık sömürgeleştirmeyi mi? insan katletmeyi mi, emretmiş bir sor kendine önce kazıklı voyvoda diye bir şey duydun mu mesela?

islam düşmanlığı yapmadan biraz araştır.

İslam , fırsatçılığı reddeder zor duruma düşmüş bir insanın malını hiç fiyatına almak dinen caiz değildir

pazarda malın iyi tarafını gösterip kötü tarafınını gizlemek ve satmak caiz değildir

insanlar emirlere uymuyor diye islam kötü demek din düşmanlığıdır.

son olarak şu linki de bırakayım medeniyeti biraz daha tanıyalım

https://seyler.eksisozluk.com/alice-seeley-harrisin-kizinin-kesik-el-ve-ayagina-bakan-adamin-fotografiyla-dunyayi-degistirmesi

• _ Bir olayı sorgular iken mantık olarak sebep, neden, niçin gibi sorular sorulur. Yıllar için de bu tür olaylar ile karşılaştıkça kendime bu soruları sordum, bura da yazılanlar kendi vardığım kanaattır.

_ Benim öncelikli tezim, bu tür karakteristik olaya birinci sebep Çanakkale ve Kurtuluş savaşlarıdır! hayda nereden çıktı bu demeyin şöyleki. Çanakkale de ve kurtuluş savaşların da ne kadar şehit verdik, ne kadar gazimiz var. Cephe cephe koşan okur yazar, kültürlü, aydın vatan millet sevdalıları 7 den 70 e cepheye koşmuş ve büyük bir çogunluğu geriye dönememiştir. Kalan bir avuç Gazi ve Kahraman ise binbir zorluk ile bugün yaşadığımız sınırlar da Cumhuriyeti kurmuştur. Onları rahmet ve minnetle anıyoruz.

_ Yukarıda ki yazı iyileri anlatır peki kötüler kim! İşte bu savaşlar esnasın da cepheye gitmemek için samanlıkta saklanan, dağa çıkıp şakilik yapan, bir tekke de ingiliz çil altınlarına tamah eden sahte şeyhin eteğine yapışan mürid, seferberlik anın da entari giyen soysuzlar gibi soyu kuruyasıcalar... O rahmetle yad ettiğimiz şehitlerimizin malına konarak, çıkar için eşleri ile evlenerek, vatan ve toprak aşkı bilmeyen çıkarcıların çoğu zorbalık ile elde etmesi ile değişim başlamıştır. Bir kısmı da patent ile dış yapıya angaje olmuştur çünkü yapı müsaittir. İşte şikayet ettiğiniz yapı bu çıkarcı ürünün mahsulü ve yetiştirmesi hatta kapı kuludur.

_ Cumhuriyetin kurulumu ile hızlı bir atılım yapan Türkiye Cumhuriyeti devrimler ile şaha kalmış ama zaman içinde sınırları çizen, savaşan kurucu yapının, Vatansever kahramanları hakka yürümüş ve meydan yavaş yavaş bu çıkarcı kesime asker kaçağı bireylere kalmıştır. Ve bu kesim evre evre kendi yapısını her alan da güçlenerek kurmuştur kurmaktadır. Kimse alınmasın bugün yetişen nesil çıkar odaklıdır, bencildir, egoisttir... sadece kendini düşünür durumdadır, çok cüzi bir kesimi onlardan ayrı tutarım onlar lütfen alınmasın. Şimdi ki durum başta Eğitim olmak üzere elit bir üst yapıya evrilmektedir, parası olan okur, parası olan çocuğuna özel ders aldırır, parası olan özel öğretmenler ile donatılmış özel okullara gider ve avamda bulunan zeki öğrenciler burs yada yardım adı altında zihni bulandırılacak düzeyde beyin yıkama olayına dönüşür ve beyin göçü, beyin kontrolü başlar.

_ bu yapı organize bir yapıdır. 1980 öncesi Kastelli ile belirli bir gurubun parası hortumlanmıştır. Sonra hayali ihracaat ile belli bir gurup kalkındırılmış ve ismini yazmayacağım bir kaç banka ile farklı bir gurubun parası ortumlanmış daha sonra yeşil sermayeye işlem yapılarak, kendi dışındaki direnç gösterecek uçlarda ki kesimlerin parası iç edilmiş tamamın da devlete yük binmiştir ve yıllardır yine terör olayları ile titreyip kendine dönme şansı bırakmamak için Devlet yatırımdan mahrum bırakılmaya çalışılmış Devlet terörist ile uğraşır konuma getirilmiştir, yatırımlar yapılamayacak konum oluşturulmak istenmektedir. Örnek olarak bakar isek Adnan hocacılar, Fetöcüler, Bademciler, Adzimenciler, Ali Kalkancılar, Fatih Nurullah gibi gibi satılık kisve her dönem palazlandırılmıştır, topluma kin ve nefret hatta inanç ile mesep tarikat altında bölücülük yapmaktadır. Asıl sorumluluk bireye düşer... burada okumayan ( ilk emir, ilk ayet oku ) araştırmayan hazırcı toplum çok güzel etki altına alınmaktadır. Din güzel ahlaktır diyen bir peygamberden nerelere geldik heyhat.

_ Sorgulamama etki eden bir kaç küçük olay nakledeyim. 1989 yada 90'lı yıl doğudayım taksit ödemek için esnafa gittim çay falan derken biri patron olmalı bir kaç kişi bir araç bir kamyon geldi dükkan da ne kadar otomatik aramalı kumandalı renkli Vestel Diamond tv varsa sanırım 5 kadardı hepsini alıp gittiler. Kafama takıldı sordum esnafa hayırdır kim bunlar, abi kimseye deme bunlar sakarya tarafından gelip bölgede ki malları toparladılar, sanırım Sony kasa takıp piyasaya sürecekler dedi ben şok. Yine 200 sonrası Tiflisteyim aynen Gürcülerin bizim inşaat şirketlerine bakışı biz asla Türk mütehaitin yaptığı evi almayız oldu, o sırada tiflis hava alının pistini bizim Karadenizliler yapayi. :)

_ Bunlar benim düşündüklerim işte bu yapı ile yanlış bir şey yaptığı zaman ilişkimi kesiyorum bir daha alış veriş yapmıyorum çevreme gücümce ilan ediyorum. saygılar

• 60 liraya aldığım d vitamini satılıyor diye 150 lira olmuş...... kış gelmeden almak lazım gıda desteklerini... yamyamlar fırlatmadan fiyatları  

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.