Şimdi Ara

Türk öğrencilerden göz bebeğiyle kontrol edilen tekerlekli sandalye

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
172
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Türk öğrencilerden göz bebeğiyle kontrol edilen tekerlekli sandalye

Erciyes Üniversite’nde Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünde son sınıfta bulunan 3 öğrenci, bitirme tezi kapsamında önemli bir projeye imza attı. Alperen Kara, Kübra Uyanık ve Osman Nuri Koç’un geliştirme safhasında görev aldığı projede ekibin de belirttiği gibi boynundan aşağısını kontrol edemeyen (omurilik felçi ve MS gibi hastalıklara sahip) bireylerin kendi hayatlarını daha rahat sürdürebilmeleri adına yeni nesil bir tekerlekli sandalye geliştirildi.

Temmuz Ayında Gerçeğe Dönüşecek

‘’Göz bebeği kontrollü tekerlekli sandalye’’ isimli projede ekip, kullanıcının sadece göz bebeğini sağa, sola veya ileriye oynatarak tekerlekli sandalyenin kontrol edilmesine olanak sağlıyor ve bu yanıyla proje daha önce gördüğümüz gözün açılıp kapatılmasıyla kontrol edilen tekerlekli sandalyelerden ayrılıyor. Şu an sadece prototipi hazırlanan sandalyenin gerçek hayata taşınması ise önümüzdeki temmuz ayında TÜBİTAK’ın vereceği destek ile gerçekleşecek.

Alperen Kara’nın yaptığı açıklamalara göre tekerlekli sandalyenin çalışma prensibi ise şu şekilde: Kullanıcıya özel gözlük veya kaskta bulunan kameralar kullanıcının göz bebeğine odaklanarak onun hareketini tespit edecek ve ekibin kullandığı özel işleme metodlarıyla göz bebeğinin hareketlerine bağlı olarak tekerlekli sandalye hareket edecek böylece hastalar herhangi bir kişinin yardımına ihtiyaç duymaksızın tekerlekli sandalyeyi kullanabilecek.

Ekip Türkiye’de bir ilk olan ve dünya genelinde de sayısı oldukça az olan bir projeye imza attıkları için mutluluk duyarken MS ve ALS hastalarına da yardım ederek yararlı bir proje hazırladıklarını dile getirdi.

• Sağolsunlar. Tubitak umarım sahip çıkar. Eğer çıkmazlarsa, gitsinler Amerika'ya İngiltere'ye. Bilimin değer görmediği yerde, beyin göçüne kızmıyorum.

• Vakti zamanında forumdan bilgehan hocamda uğraşmıştı benzeri ile diye hatırlıyorum. Hatta habere girerken "Olabilir mi böyle bişey? Lütfen olsun çünkü" diye girdim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Helal olsun tebrik ederim çok yararlı bir cihaz yapmışlar. İnşaallah TÜBİTAK adam gibi destek verir de yaygınlaşır.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Silent Guardian kullanıcısına yanıt
    Nereden hatırladın.
    Önde engel varsa otomatik fren yapan tekerlekli sandalye projesiydi bizim proje de, bu çok daha gelişmiş hali.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bilgehankalkan

Nereden hatırladın.
    Önde engel varsa otomatik fren yapan tekerlekli sandalye projesiydi bizim proje de, bu çok daha gelişmiş hali.

O hatırlamayla bu kadar oluyor işte

Tekerlekli sandalye <Checked>

Öğrenci <Checked>

Proje <Checked>

Dönüt:

Bilgehankalkan (iPod grubu)

• E madem 1070 kullanılacak ryzen 1600x ile de kurulabilirdi bu sistem.

• Harika çocuklar bunlar. türkiye nin yaratıcı gücü olabilirler. Yaratıcı zeka çok nadir ortaya çıkar. herşey gönüllerince olsun.

• Silent Guardian kullanıcısına yanıt
    Artı olarak o proje için Kayseri'ye gitmiştik.
  • quote:

Orijinalden alıntı: dr20mouse

E madem 1070 kullanılacak ryzen 1600x ile de kurulabilirdi bu sistem.

Siz çok yanlış gelmişsiniz hocam.
  • fuujitsu F kullanıcısına yanıt
    Aaa benim bu yorumun burada ne işi var Yüksek performanslı tematik sistem rehberine yazmıştım ben bu yorumu.

Citizennnnnnn

Tam bir kod karmaşasısın citi

• quote:

Orijinalden alıntı: dr20mouse

Aaa benim bu yorumun burada ne işi var Yüksek performanslı tematik sistem rehberine yazmıştım ben bu yorumu.

Citizennnnnnn

Tam bir kod karmaşasısın citi

Donanımhaberde sıradan bir gün.
  • Tübitak'ın bir şeye destek verdiğini gördüm ya artık ölsem de gam yemem.Bu arada Tebrikler Güzel bir buluş yapılmış.

• TÜBİTAK dışında tr de proje destekleyen başka kuruluşlar da var. herkes neden tübitak deyip duruyor

bence bu projeye aile ve sosyal politikalar bakanlığı sahip çıkmalı.
    gençler iyi iş çıkarmış. umarım geliştirilerek daha verimli daha etkin ürünlerin ortaya çıkmasına ilham kaynağı olur.
  • ‘’Göz bebeği kontrollü tekerlekli sandalye’’ isimli projede ekip, kullanıcının sadece göz bebeğini sağa, sola veya ileriye oynatarak tekerlekli sandalyenin kontrol edilmesine olanak sağlıyor ve bu yanıyla proje daha önce gördüğümüz gözün açılıp kapatılmasıyla kontrol edilen tekerlekli sandalyelerden ayrılıyor. Şu an sadece prototipi hazırlanan sandalyenin gerçek hayata taşınması ise önümüzdeki temmuz ayında TÜBİTAK’ın vereceği destek ile gerçekleşecek.

Alperen Kara’nın yaptığı açıklamalara göre tekerlekli sandalyenin çalışma prensibi ise şu şekilde: Kullanıcıya özel gözlük veya kaskta bulunan kameralar kullanıcının göz bebeğine odaklanarak onun hareketini tespit edecek ve ekibin kullandığı özel işleme metodlarıyla göz bebeğinin hareketlerine bağlı olarak tekerlekli sandalye hareket edecek böylece hastalar herhangi bir kişinin yardımına ihtiyaç duymaksızın tekerlekli sandalyeyi kullanabilecek.

Ne güzel aynı stephen hawking in kullandığı gibi

• ülke gerçekten boş değil fakat imkan yok arkanda duracak yok olsada satış yapacak yer yok
  • Aferin çocuklar
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.