Şimdi Ara

Türk Irkının Özellikleri (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
98
Cevap
4
Favori
60.899
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: OğuzhanAhan

Luzumsuz ve gerikafalı bir yaklaşımdan daha öte değil.Bu yaklaşım bilimsel olmaktan çok nasıl insanları daha rahat kutuplaştırız da buna bilimsel bir değer katarız hesabından daha öte değil.Bilimsel bir anlam katmak istiyorsanız şunu diyeyim.

'Melez' her zaman 'arı' türden iyidir.Çünkü melezlenme sonucu melezlenenlerin güçlü özelliklerini alıp zayıf özelliklerini elenmiştir.Ne mutlu ki meleziz ve umuyorum ileride de insan türü melez bir şekilde devam eder.çünkü çocuklarımızdan kendi ortamlarında hayatta kalma haklarını ellerinden almamış oluruz.

Allah'ım.Modifikasyonları Sınıflandıran aptal birer hayvanlarız ya kimse kusuruma bakmasın.

ünlü bir düşünürün şöyle bir sözü vardı:

Bir gün insanoğlu anlayacak ki,dünyada yalnız tek bir ırk vardır:O da insan ırkı!

Senin gibi ezbere düşünen insanları, Küresel Sermaye biçimlendiriyor...

Dünya hiçbir zaman bir köy olmayacak, sınırlar her zaman olacak, her ırkın genetik özelliği farklılıklar yaratacak, Fransız peyniri hep olacak, Afrika kabilelerinin dansı devam edecek, Anadolu insanı hep misafirperver kalacak...

Küresel Şirketlerin istediği herkesin tek tip olmasıdır, insanları tek tip'e doğru evrimselleştirmeye çalışılıyor...

Bir moda yarattılar
    ulusal out (geri kafa)
    küresel in (''güya'' çağdaş)
    sizin gibi düşünenler,
    bu modanın yan ürünlerisiniz...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi castorpollux -- 28 Kasım 2009; 18:54:21 >

• quote:

Orijinalden alıntı: öSCi

quote:

Orijinalden alıntı: nanaka9

Benim merak ettiğim şey Türklerin kafasının arka tarafında turan çıkıntısı denen bir şişlik varmıdır?

O çıkıntı bende de var ama aslen Türk değilim alakam dahi yok.

Aslen Türk olabileceğini düşündüklerim Aleviler ve Ege Yörükleri. Sebebi ise başkalarıyla kız alıp vermelerin azlığı ve tarihi bir takım hikayeler. Aslında bu Türk bakış açısı, çağın gerekliliklerinden uzak. Fakat yine de araştırılmasında bu bağlamda tezler üretilmesinde sakınca yok. Irk kavramında ziyade ortak vatan kavramı önde tutulursa, hepimiz Türküz.

+1
    şansa tam da denk geldi, ikimiz de arhaviliyiz ve ikimizde de var bu çıkıntı

bu arada, ırk olarak konuştum yukarıda. her zaman söylerim, bu ülkenin vatandaşı olarak, Türk milletinin bir parçası olmaktan gurur duyuyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: Kurt Başlı Sancak

quote:

Orijinalden alıntı: OğuzhanAhan

Luzumsuz ve gerikafalı bir yaklaşımdan daha öte değil.Bu yaklaşım bilimsel olmaktan çok nasıl insanları daha rahat kutuplaştırız da buna bilimsel bir değer katarız hesabından daha öte değil.Bilimsel bir anlam katmak istiyorsanız şunu diyeyim.

'Melez' her zaman 'arı' türden iyidir.Çünkü melezlenme sonucu melezlenenlerin güçlü özelliklerini alıp zayıf özelliklerini elenmiştir.Ne mutlu ki meleziz ve umuyorum ileride de insan türü melez bir şekilde devam eder.çünkü çocuklarımızdan kendi ortamlarında hayatta kalma haklarını ellerinden almamış oluruz.

Allah'ım.Modifikasyonları Sınıflandıran aptal birer hayvanlarız ya kimse kusuruma bakmasın.

ünlü bir düşünürün şöyle bir sözü vardı:

Bir gün insanoğlu anlayacak ki,dünyada yalnız tek bir ırk vardır:O da insan ırkı!

Üstün bir ırk ile aşağı ırkın teması sonucu oluşan melez çocuklar hiç bir zaman üstün özellik barındırmızlar aksine aşağı olan ırkın kötü özellikleri ona geçer. Mesela benim gibi Safkan bir Türk'ün zenci bir kadından olacağı çocuk hiç bir zaman üstün Türk genlerini taşımaz bu hem fiziksel hemde karekteslik olarak çocuğa etki eder.
    Tahmini olarak şöyle bir sonuç ortaya çıkar, Benim bembeyaz ten rengim zenci ile olan çocuğumda kesinlikle olmayacak. Ten rengi siyah en iyi ihtimalle hafif siyah olacak.
    Brekisefal kafatasına değil dolikosefal yani uzun kafatasına sahip olacak.
    Saçları kıvırcık olacak.

Karekter olarakta kesinlikle Türk karekteri değil zenci karekteri taşıyacak yani; ayak takımı karekteri. ( Hırsız, üçkağıtçı, katil, sapık vs...)

Melez olmak bir avantaj değildir, aksine gen çorbası olmak demektir. Açıkçası melez birisi olsaydım intihar ederdim.
    @jedix235

Boşver Mehmet bunlara anlatamazsın... Yalnız Alevilik bir ırk değil mezheptir. Şamanizm geleneklerini sürdüren bir topluluktur Aleviler.

Not: Tabiki bu Türk alevileri için geçerli.

Irkçi fikirlerin olsada herkesin fikrine saygiliyim.Fakat medikal olarak,sôylediklerin dogruyu göstermiyor.Karisan insan yani melez insan,hastaliklara karsi daha dayaniklidir.hayvanlardada bu aynidir.
    Bir belgeselde izlemistim.Afrikada bir yanardagin patlamasindan sonra,o yöreye yerlesen aslanlar.Yiyecek çoklugundan irilesir ve kuvvetlesirler.Aralarina baska aslanda sokmazlar.Fakat bir zaman sonra bu aslanlar teker teker ölmeye baslar.Arastirmalar sonunda bu aslanlarin ôlûm nedeni.Vûcut bagisikliklarinin düsmesi!
    Baska aslan oraya giremedigi için.Aslanlar hep ayni kandan karisarak çogalirlar.O kadar güçlû olmalarina ragmen,hastaliklara karsi koyamazlar
    Belçikada Gent sehrinde Emirdaglilar var.(afyon emirdag)Bu insanlarin hemen hemen hepsi yüzyillardir hep akraba evliligi yapmislar.Hiç bir yabanci ile karismamislar.
    gent sehrinde bir ûniversite hastanesinde 35 sene çalistim.Hastane yönetiminde.Yabancilarla,özelliklede Tûrklerle ilgileniyordum.
    Buradan aldigim en bûyûk tecrûbe.Akraba evliligi yapan insanlar.daha çabuk hastaliga yakalaniyor.Vûcut dirençleri diger insanlara gôre çok daha az.Maalesef en çokta kansere yakalananlar.Okullardada kisin grip yûzûnden en çok devamsizlik gine bizim Tûrk çocuklarinda.
    Inanmazsaniz universitede makalesi bile yayinlandi.
    Zaten anadoluda karismamis insanlarimiz,balkanlardan gelen insanlarimiza gôre daha çelimsizdir.Daha kisa boyludur.Yani bunuda inkar edecel defilsiniz her halde.Zaten en iyi sporcularimizda bu balkanlardan gelen baskalari ile karisan Tûrklerden çikar.

• Türklük bir ırk değildir. Bırakınız Anadolu Türk'ünü, Asya Türkleri bile birbirine benzemez. Orta Asya kökenli ırkların Çinlilere karşı kader birliği yapma zorunluluğu Türklüğü yaratmıştır.

Anadolu Türklüğü ise dünyanın en harman ırkıdır. Hepimiz biraz Horasaniyiz, biraz farsi, biraz Hititliyiz, biraz Urartulu, biraz Frigliyiz, biraz Lidyalı.

Irka yaklaşım değişeli dünyada 50 yıl oldu, bizde 86. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes Türktür. Bunun ötesindeki yaklaşımların tümü yanlıştır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: lehrer35

Türklük bir ırk değildir. Bırakınız Anadolu Türk'ünü, Asya Türkleri bile birbirine benzemez. Orta Asya kökenli ırkların Çinlilere karşı kader birliği yapma zorunluluğu Türklüğü yaratmıştır.

Anadolu Türklüğü ise dünyanın en harman ırkıdır. Hepimiz biraz Horasaniyiz, biraz farsi, biraz Hititliyiz, biraz Urartulu, biraz Frigliyiz, biraz Lidyalı.

Irka yaklaşım değişeli dünyada 50 yıl oldu, bizde 86. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes Türktür. Bunun ötesindeki yaklaşımların tümü yanlıştır.

Evet
  • TC. vatandaşı olup ne mutlu Türküm diyen herkez Türktür.Aksini iddia edenler Atatürkü reddetmiş olurlar
  • quote:

Orijinalden alıntı: nanaka9

TC. vatandaşı olup ne mutlu Türküm diyen herkez Türktür.Aksini iddia edenler Atatürkü reddetmiş olurlar

Başbuğ Atatürk'ün o sözü hangi ortamda ve ne amaçla söylediğini biliyormusunuz? Atatürk'ün sözünü çarpıtanlar Atatürkçü olamazlar.
    quote:

Irkçi fikirlerin olsada herkesin fikrine saygiliyim.Fakat medikal olarak,sôylediklerin dogruyu göstermiyor.Karisan insan yani melez insan,hastaliklara karsi daha dayaniklidir.hayvanlardada bu aynidir.
    Bir belgeselde izlemistim.Afrikada bir yanardagin patlamasindan sonra,o yöreye yerlesen aslanlar.Yiyecek çoklugundan irilesir ve kuvvetlesirler.Aralarina baska aslanda sokmazlar.Fakat bir zaman sonra bu aslanlar teker teker ölmeye baslar.Arastirmalar sonunda bu aslanlarin ôlûm nedeni.Vûcut bagisikliklarinin düsmesi!
    Baska aslan oraya giremedigi için.Aslanlar hep ayni kandan karisarak çogalirlar.O kadar güçlû olmalarina ragmen,hastaliklara karsi koyamazlar
    Belçikada Gent sehrinde Emirdaglilar var.(afyon emirdag)Bu insanlarin hemen hemen hepsi yüzyillardir hep akraba evliligi yapmislar.Hiç bir yabanci ile karismamislar.
    gent sehrinde bir ûniversite hastanesinde 35 sene çalistim.Hastane yönetiminde.Yabancilarla,özelliklede Tûrklerle ilgileniyordum.
    Buradan aldigim en bûyûk tecrûbe.Akraba evliligi yapan insanlar.daha çabuk hastaliga yakalaniyor.Vûcut dirençleri diger insanlara gôre çok daha az.Maalesef en çokta kansere yakalananlar.Okullardada kisin grip yûzûnden en çok devamsizlik gine bizim Tûrk çocuklarinda.
    Inanmazsaniz universitede makalesi bile yayinlandi.
    Zaten anadoluda karismamis insanlarimiz,balkanlardan gelen insanlarimiza gôre daha çelimsizdir.Daha kisa boyludur.Yani bunuda inkar edecel defilsiniz her halde.Zaten en iyi sporcularimizda bu balkanlardan gelen baskalari ile karisan Tûrklerden çikar.

Tamamda sen benim ne demek istediğimi anlayamamışsın ki, ben melezlik olgusunu geniş bir açıdan değerlendirdim siz ise sadece sağlık açısından bakmışsınız. Kaldı ki olay sizin tahmin ettiğiniz gibi olsa dünyada bugün safkan ırk kavramı kalmazdı. Orta Asya Türklerinin %90'a yakını safkan Türk'tür ve hiçte söylediğiniz gibi hasta olduklarını zannetmiyorum. Akraba evliliklerine bende karşıyım, fakat safkanlığı korumak için akraba evliliği yapmaya gerek yok.

Türk ırkının özelliklerinden biriside orta boylu olmaktır. Türklerde boy ortalaması genel olarak 170 cm'dir.

@lehrer35

Siz kendiniz bir gen çorbası olabilirsiniz ama Türkiye'de yaşayan 40 milyon civarı safkan Türk'ü kendiniz gibi melez ilan edemezsiniz. Ayrıca Türk boyları vardır ( Özbek, Kazak, Oğuz, Aşına, Nogay) gibi fakat hepsi Türk'tür. Saçma sapan teorilerinizi kendinize saklayın. Yok çinlilerden dolayı hepsi tek bir şeyöiş gibi falan filan...

Konuya genel olarak bakacak olursak;

Bu yazı hangi antropolog yada Türkolog'a ait? Bilimsellikten son derece uzak bir yazı. Bir kere Türkler Ural-ALtay ailesine mensuptur. Ve Fin/Eston/Macarlar bizim ırken kuzenlerimizdir. Türkler genel olarak çekik gözlüdür sadece oğuz Türklerin'de çekik gözlülük özelliği bulunmaz.

Ne idüğü olduğu belli olmayan tevrat denilen kitabı referans olarak alan bir insana ben bilimadamı demem. Eminimki bu yazıyı hazırlayan kişiden bu konu hakkında daha bilgiliyim çünkü bir sürü çarpıtma var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kurt Başlı Sancak -- 29 Kasım 2009; 14:31:40 >

• Tatarlar da Türk müdür?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Reasonable

Tatarlar da Türk müdür?

Evet
  • quote:

@lehrer35

Siz kendiniz bir gen çorbası olabilirsiniz ama Türkiye'de yaşayan 40 milyon civarı safkan Türk'ü kendiniz gibi melez ilan edemezsiniz. Ayrıca Türk boyları vardır ( Özbek, Kazak, Oğuz, Aşına, Nogay) gibi fakat hepsi Türk'tür. Saçma sapan teorilerinizi kendinize saklayın. Yok çinlilerden dolayı hepsi tek bir şeyöiş gibi falan filan...

Bilgisizlik neyse de terbiyesizlik katlanılacak bir şey değil Kutluhan. Şimdi aşağıdaki Orta Asya toplumlarına ait resimlere bak. Hangisinin fizyolojik olarak ortak bir özelliği var? Gör ve düşün. Sonra diğer ırklara ait resimlere bak. Hangilerinin fizyolojik olarak birbirinden farkı var onu da düşün.

Bunlar Orta Asya Türkleri. Hangisi birbirine benziyor?

Türk Irkının Özellikleri

Türk Irkının Özellikleri

Türk Irkının Özellikleri

Türk Irkının Özellikleri

Bunlar Almanlar. Hangisi birbirinden farklı?

Türk Irkının Özellikleri

Türk Irkının Özellikleri

Bunlar Fransızlar. Var mı aralarında büyük fizyolojik farklılık?

Türk Irkının Özellikleri

Türk Irkının Özellikleri

Bunlar da İngilizler. Bak bakalım tornadan mı çıkmışlar?

Türk Irkının Özellikleri

Türk Irkının Özellikleri

Türk Irkının Özellikleri

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest -- 29 Kasım 2009; 16:35:32 >

• Coğraf, unsurları neden gözönüne almıyorsun öğretmen ? Dağlarda yaşayan yörük çocukları ile şehirlerde yaşayan yörük çocukları arasında bile bir kaç kuşak sonra farklılıklar oluşabiliyor. Cımbızla seçeceksek bende 10'larca kanıt bulurum yani mesele değil. Terbiyesizce davrandıığm yok öğretmen bey emin olun yaşınıza hürmet etmeseydim üslubum çok daha farklı olurdu.
  • quote:

Coğraf, unsurları neden gözönüne almıyorsun öğretmen ? Dağlarda yaşayan yörük çocukları ile şehirlerde yaşayan yörük çocukları arasında bile bir kaç kuşak sonra farklılıklar oluşabiliyor. Cımbızla seçeceksek bende 10'larca kanıt bulurum yani mesele değil. Terbiyesizce davrandıığm yok öğretmen bey emin olun yaşınıza hürmet etmeseydim üslubum çok daha farklı olurdu.

Geç bunları Kutluhan. Daha öğrenecek çok şeyin var. Avrupa coğrafyası da farklı. Alplerdeki Alman ile Bavyeradaki Alman niye farklı değil. Türk topluluklarının tümü birbirinden farklıdır. Yani aslında farklı ırktır. Bir Kırgız ile bir Tatar'ın dil dahil hiç bir ortak yönü yoktur. Keza Kıpçak ile Uygur'un da. Tek ortak noktaları tarih birliğidir. Asya'da bile durum bu iken Anadolu'da ırktan bahsetmek hiç olanaklı değildir. Hititlere, Friglere, İyonyalılara, Lidyalılara ne oldu acaba? Hepsinin kökü mü kurutuldu? Bu insanlar yeni egemenin gücünü tanıyarak burada yaşamaya devam ettiler. Bizden önce Roma ve Bizanslı idiler. Bizimle Türkleştiler. Kzı alıp verdik, karıştık. Bu nedenle hepimiz biraz Asyalı isek biraz, Maveraünnehirli, biraz Anadoluluyuz. Türk'ün tanımında bile bir ortak düşünce ortaya konamaz iken Anadolu'da Türk ırkından bahsetmek ve savunmak akıl sınırlarının dışındadır. Zaten bir anlamı da yoktur. Hiç kimse seçme şansı olmadığı bir özelliğinden dolayı üstün ya da alçak olamaz. Ancak bugün Anadolu'da yaşayan herkes etnik kökeni ne olursa olsun vatandaşlık esaslı Türklüğü benimsemek zorundadır. Yoksa Anadoluyuda elde tutamayacağız.

Ne Mutlu Türk'üm Diyene!..

• quote:

Fotoğraflardaki hile bariz seçiliyor, hileden kastım Türklerin benzerlik-sizlikleri gelişi-güzel fotoğraflar tarafından seçilerek sunulmuşken, diğer

milletlerin

fotoğrafı ise ''DÜZENLİ ordu- Seçilmiş Sınıf'' tercih edilerek sunulmuş...

Bunu herkes bilir ki, düzenli ordu adı üzerinde, kılık-kıyafeti tek tip olduğu gibi boy-kilo olarak belli bir düzende seçilirek oluşturulur...

aynı aileden 4 kişi, 2kişi diğer 2kişiye hiç benzemediğine bizzat şahit olarak büyüdüm...

Bizi tatmin edemediniz sayın öğretmenimiz, sizden çok daha iyi çalışmalar bekleriz!

• Evet tüm mesajlardan çıkardığımız sonuç; Dünya ırkla yaklaşımın yanlış olduğunu 50 yıl önce buldu kabullendi biz daha şimdi ancak.. Bu kafa tası olayınıda gerçek sanıp birtek bende var sanıyordum, Türk olan olmayan herkeste olduğuna göre buda hikayeymiş... Türk olarak kafamızdaki çıkıntıyla övünemiycez, önümüzdeki çıkıntının uzunluğu ile övünmeye devamm edelim en iyisi.. Evet IKEA çekiç sapı diyorum var mı arttıran?
  • quote:

Orijinalden alıntı: castorpollux

quote:

Fotoğraflardaki hile bariz seçiliyor, hileden kastım Türklerin benzerlik-sizlikleri gelişi-güzel fotoğraflar tarafından seçilerek sunulmuşken, diğer

milletlerin

fotoğrafı ise ''DÜZENLİ ordu- Seçilmiş Sınıf'' tercih edilerek sunulmuş...

Bunu herkes bilir ki, düzenli ordu adı üzerinde, kılık-kıyafeti tek tip olduğu gibi boy-kilo olarak belli bir düzende seçilirek oluşturulur...

aynı aileden 4 kişi, 2kişi diğer 2kişiye hiç benzemediğine bizzat şahit olarak büyüdüm...

Bizi tatmin edemediniz sayın öğretmenimiz, sizden çok daha iyi çalışmalar bekleriz!

Toplu olarak bulabildiğim fotoğraflar onlardı. Çalışma falan değil 5 dakikalık bir sürede arama motoru yardımıyla buldum o resimleri. Siz bilmiyorsunuz diye gerçek değişmez. Kaç tane yabancı ülkede bulundunuz? Kaç ulusu tanırsınız? Alman, İngiliz, Fransız, Rus, İtalyan, İspanyol denildiğinde gözünüzde bir insan tipi belirir. Almancı bir yakınınıza yazın bir tatil beldesinde gördüğünüz bir yabancının milletini sorun, size büyük olasılıkla doğru tahminde bulunacaktır. Çünkü hemen hepsi tornadan çıkmış gibidirler. Çünkü ırklarının belirgin özelliklerini taşırlar. Türk dediğinizde belirmez. Aynı şeyleri papağan gibi tekrarlatıp duruyorsunuz. Yozgatlı ile Kütahyalı fizik olarak bir mi? Adanalı ile Balıkesirlinin neresi birbirine benzer? Karslı ile Muğlalının fiziği arasında benzerlik yoktur. Uygurlar kendi aralarında hepsi birbirine benzer, Keza Tatarlar da, Tacikler de kendi içlerinde aynıdırlar. Bizde de Yörükler, Manavlar, Dadaşlar kendi aralarında benzer iken diğerlerinden büyük fark ile ayrılırlar. Türk'e ırk dediğimizde kimi baz alacağımız belli değildir. Türklük ırk olmayıp tarih/kader birliği yapan insanlar topluluğudur. Türklük Asyalılıktır. Bu bağlamda Avrupalılık ile belki kıyaslanabilir. Hatta ondan daha geniş ırkları kapsar.

• Lehrer35 arkadasa tamamen katiliyorum.Benim anne tarafi kirim tatari.Fakat bu bende agir basmis.çocuklugum boyunca her tarafta,mahallede,okulda hep dalga konusu oldum.neden?
    Zira ben degisiktim!
    Gine arkadasin dedigi gibi yasadigim belçikada flamanlar ayni makineden çikmis gibi birbirlerine benziyorlar.Hepsi sari saçli ve mavi gözlü! Iri ve uzun boylu.Germen irkinin kopyalari.Ayni alman,hollandali gibi.Ama valonlar daha degisik.Fransizlara benziyorlar.
    Gine belçikadaki tûrklerde birbirine benzemiyor.Afyon emirdaglilar,akraba evliligi yaptigindan hepsi tornadan çikmis gibi birbirine benziyor.Ilginç.Kadinin kocasi ile erkek kardesi bile ayni kardes gibi.Zaten dedeleride kardes! neyse.karadenizlisi baska.Balkanlardan gelenler baska.Gelenekler ayri.Buradada beni bir tûrk olarak saymiyorlar.hep kirim tatati annem yüzûnden!

• Kafa olayını test ettim... ayrıca tüm özellikler bende var sınıftaki çinli kızda test ettim onda yok güzel araştırma
  • ırk demeyin günah gen bilmi kalıtım vs diyin:)

bu arada bu konular hakkında fotoğraflarla veya gördüğümüz bir kaç ingilizin tipiyle yorum yapmak çok yanlıştır bence...
    genotip ve fenotip olayını hepimiz liseden biliyoruz... ona göre düşünelim... tabi buna iklim ve beslenme koşullarını da katalım...
    buna ortak evlilikleri de katalım tabi saf kalınabiliceğini de unutmayalım...

son olarak şünü hiç unutmayalım... kim kendisini ne hissediyorsa odur...!!
    ben kendimi az buçuk araştırdım ve farklı bir milliyetten birisinin atalarıma girmediğini öğrendim...tabi bunlar kesinlikten çok uza bilgiler ancak olsa da fark etmez ben kendimi Türk hissediyorsam Türkümdür...
    kısacası
    NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE....
  • quote:

Orijinalden alıntı: FeeL

Kafa olayını test ettim... ayrıca tüm özellikler bende var sınıftaki çinli kızda test ettim onda yok güzel araştırma

Kafatasına göre ırk belirleme son derece yanlıştır. Her Türk brekisefal kafatasına sahip olmayabilir, her brekisefal kafatasına sahip olanda Türk değildir. Türk Irkının fenotipi vardır bu özellikleri taşıyorsan ve soyunun temizliğinden eminsen mesele yok. Bırak soyu şüpheli olanlar bizlere kıskanarak baksın .

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.