Şimdi Ara

Türk Hava ve Deniz Kuvvetleri'nin 20 yılda küçülmesi, yaşlanması, çöp olması. (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
98
Cevap
0
Favori
5.684
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
50 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Herhangi bir üye bu konuyu açsa pek takmazdım da bu arkadaş yıllardır konuyla ilgili.

Ayrıca doğru söylemiş emekli edilen uçakların yerinde yeller esiyor. Yenisi yok. Boşuna demiyoruz iran hava kuvvetleri gibi olduk diye.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Vanished Man -- 23 Eylül 2021; 7:35:6 >
  • Bir de o f-16 uçakları eski türkiye dedikleri zamandan kalma. Fakirdik, açtık dedikleri zamanda özal, demirel, ecevit, çiller hükümetleri aldı uçakları.

• Adam yazmış yazmış hayali ahaber gazlamalarını , sonra demişki evet savaş uçağı ve gemide sorun olabilir. Ya zaten o bütün ordu demek. Geriye zaten ne kaldı ki onda sorun varsa.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Miraclescape -- 23 Eylül 2021; 8:20:1 >
    < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kerimcem

akp nin gidimini bende bekliyorum chp bu kadroyla uçurucak sizi bekleyin az kaldı,özellikle abd nin emiryle tüm silivri boşaltılınca boşaltılanlarda intikam yargı moduna girince görceksiniz uçmayı kökten 

şoyle bir fetöcülerin tüm zararlarını yatmayan maaşınızla faiziyle birlikte ödeyinde, mükemmel perfect günler yakın kısaca,akp bencede gidici abd çoktan ipini çekti daha 2016 da 

Alıntıları Göster

Ulan kero, benim hangi mesajımda cehape var? Hangi mesajım ile ana muhalefeti desteklemişim.

Dualite ile aşağıladığınız bir siyasi parti var. Umurumda bile değil.

Asıl senin konfor alanın dağılacak, o güzel günlerin bitecek, kazancın elinden gidecek diye tir tir titriyorsun.

Az kaldı o günlere az. Buraya gelip "Ben hiç oy vermedim ki" diyecek yüzsüzlüğü bile yapacaksın. Onu da beklerim senin gibi insanlardan.

Çevremde azılı partililer bile yavaştan totosunu oynatmıştı yıllar önce. Şimdilerde muhalif moddalar. Hepsine "hade len oradan" diyebiliyorum ben.

Siz ise biat'ın esiri olmuşsunuz. Son çırpınışlarınızı dikkatli yapın aman ha yorulmayın gencolar.

• quote:

kaynak? chp gençlik kollarımı?

cumhuriyet tarihinin en iyi askeri donanım geliştirici dışa bağımlılığı azaltan hükümetine iddalarınız komik absürt sitcom.

yani eskisi gibi abd kapılarında yatıp yalvarıp paramızla alalım üretmeyelim.

o aşağladığınız sihayla azerbaycanda zafer kazandık onca dış basın bile övdü,bunlar eşek seven terörist diyor hala 

Ben yanlış mı gördüm yoksa envanter için kaynak mı sordun? Hahah. Kimlerle uğraşıyoruz yaw.

• korkmayın arkadaşlar ülkeyi öyle mahvettik ki bizi işgal etmek bile istemezler artık. milyonlarca suriyelinin, afganın, ıraklının sorumluluğunu hiçbir devlet almak istemez.

ama böyle giderse ege denizine çıkamaz hale gelebiliriz.

• Adamlar inkar, algı, yalan üzerine Master yapmışlar, girip devletin envanterine Google üzerinden bakmak yerine, ihaların f35 lere kafa tutacağını savunuyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • sanki uçaklar çok iyi

deden yaşında f4 ve f16 var pilotlar destur çekip biniyor. bugün dalga geçilen 80lerde bunlar sıfır aletmiş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-2DF0CD106 -- 23 Eylül 2021; 12:29:59 >
    < Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • quote:

kaynak? chp gençlik kollarımı?

cumhuriyet tarihinin en iyi askeri donanım geliştirici dışa bağımlılığı azaltan hükümetine iddalarınız komik absürt sitcom.

yani eskisi gibi abd kapılarında yatıp yalvarıp paramızla alalım üretmeyelim.

o aşağladığınız sihayla azerbaycanda zafer kazandık onca dış basın bile övdü,bunlar eşek seven terörist diyor hala 

Siha maliyeti ucuz havadan bomba bırakan ucuz bir oyuncak uçaktan başka bir şey değil. Anca ermenistan gibi ülkecikler ve teröristleri avlarsın.

F22 üretmiş gibi havalara girmen yok mu bi de

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• straptezlo S kullanıcısına yanıt

hiç birşey yapmayıp paranla almaya çalışmaktan sağdan soldan, elinden geleni yapıp birşeyler üretmeye kalkmak kat kat daha iyidir.

• quote:

hiç birşey yapmayıp paranla almaya çalışmaktan sağdan soldan, elinden geleni yapıp birşeyler üretmeye kalkmak kat kat daha iyidir.

O yüzden yunanistanın hava savunması bizden iyi

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bunlarda omurga olsa işine gelmeyen mesajları cevapsız bırakmaz, arada bir "kusura bakma hocam, ben hatalıyım, bu konuda AKP hata yapmış" gibi cümleler çıkar. Bir insan maaşlı troll olduğunu bağıra bağıra belli etmez ki...

• 2001 yılında mavi vatan diye birşey duymadınız duyamazdınız. Tamam hükümet kötü ama CHP muhalefitini bırakın artık.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Çıkar telefonu.

• quote:

Orijinalden alıntı: pakimeno

2001 yılında mavi vatan diye birşey duymadınız duyamazdınız. Tamam hükümet kötü ama CHP muhalefitini bırakın artık.

O yüzden mi karadenizdeki alanlar önceki hükümetler döneminde paylaşıldı.

Sonra yıllarca yunanistanla egede 6 mil 12 mil tartışmaları oldu. Yunanistan egede deniz karasularını 12 mile çıkarabildi mi? Bu işleri bu hükümet mi başlattı sanıyorsun?

Ayrıca mavi vatan demişlerde ne olmuş? Neyi başarabilmişler? Bağırıp çağırınca, seçmene bunları anlatınca yunanistan çekilip ne istiyorsanız alın mı demiş?

• lazer__ kullanıcısına yanıt

Öyle bir şey vardı değil mi yaw? Prototip pas tutmadı mı daha? Tanklar dünyada tedavülden kalkmak üzere, biz son 14 yıldır daha tank tasarlayıp üreteceğiz diye uğraşıyoruz. Sonu Arjun gibi olmasın da.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hitokiri_johndoesai -- 24 Eylül 2021; 12:0:54 >
  • sanırım ben çok farklı gözlemliyorum,görüyorum.

ordu yenilenmesi bakımından,teknolojik silah-mühimmat bakımından özellikle son 15 yılı osmanlının abdülhamit dönemine benzetiyorum.

tabi burada osmanlı dedim diye höykürmeye gerek yok.

evet bu süreçte artık birçok malzemeyi osmanlı zamanı gibi dışardan direkt alım yapmıyoruz.

görselde bahsedilen teçhizatların büyük çoğunluğu ya dışardan direkt alım ya da telif hakları yurtdışında olmak kaydıyla üretim burada yapılıyordu(fason üretim modeli) eskiden.şimdi bu işler azaldı. şimdilerde know-how bir şekilde temin ediliyor(telif hakları dahil alınmaya öncelik tanınıyor) ve silahlı kuvvetlerimizin ihtiyaçları doğrultusunda upgrade edilip nihai ürün seri üretim süreçlerine geçiliyor ve silahlı kuvvetlerimize teslimler gerçekleştiriliyor.

şimdilerde yerli ekipman üretimine öncelik verildi diye görüyorum ve olabildiğince yerli üretim tercih edilmeye çabalanıyor.

dışardan direkt alım çok daha az. olabildiğince az. herşeyi maalesef kendi imkanlarımızla üretemiyoruz şuan.inşallah o güzel günleri de görür bu millet.

dışa bağımlılık çok yoğundu şimdilerde daha az.bu da esnek hareket kabiliyeti kazandırıyor ordumuza/devletimize.

okuduğum kadarıyla bu mühimmat-ekipman-malzeme-teknoloji eksikliği özellikle 1974 kıbrıs barış harekatında yaşandı,çok hissedildi ve tabi ambargo muhabbetleri malum. bu operasyon milat olmuş. o günden beri ordumuzun hassas ihtiyaçlarını karşılamak için yoğun mücadele veriyor devletimiz.tabi bu yolda çeşitli yanlışlar yapılmış olabilir.

sürekli dışardan tedarik saçma bir yöntem,elinizi kolunuzu bağlayan bir yöntem.bunu da son 15-20 yıldır aşmaya gayret ediliyor diye düşünüyorum.tabi bu işler maalesef yavaş ilerliyor.ha deyince herşey bir anda olmuyor/olamıyor.zaman gerekiyor,çok çalışmak gerekiyor,devletimizin bu işleri sürekli ve istikrarlı şekilde desteklemesi gerekiyor.

bazen de biliyorsunuz ortak üretim modelleri geliştiriliyor. örneğin atak helikopteri gibi.

son olarak ordumuz güncel ihtiyaçları doğrultusunda tedarik süreçlerini yürütüyor. eskiden ihtiyaç duyulanlar şimdilerde güncel olarak ihtiyaç duyulmuyor olabilir. güncel olarak daha farklı ürünlere/teknolojilere ihtiyaç duyuyor olabilir silahlı kuvvetlerimiz.

ps. yazdıklarım hoşunuza gitmediyse bloklayıp geçiniz.polemik için yazmıyorum burada.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muammer816 -- 24 Eylül 2021; 12:36:57 >

• Öyle demeyin damat beyefendi hazretleri terörü tek başına dronlarıyla bitirdiği için artık bunlara gerek duymuyoruz. Gemi lazım olduğu zaman dron kalkıyor taramalı bonba atıyor olay tamam.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: hitokiri_johndoesai

Öyle bir şey vardı değil mi yaw? Prototip pas tutmadı mı daha? Tanklar dünyada tedavülden kalkmak üzere, biz son 14 yıldır daha tank tasarlayıp üreteceğiz diye uğraşıyoruz. Sonu Arjun gibi olmasın da.

Yok öyle deme yav

bak katar 100 tane sipariş verdi, 40 tanesi 2021 marta kadar teslim edilecek   

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.