Şimdi Ara

Türk dizilerinin eksikleri ne? (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
141
Cevap
1
Favori
3.027
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arz talep olayı bence. Yani izleyicinin çoğunluğu neyden hoşlanıyorsa o sunuluyor. Fazlasına uğraşmaya, para harcamaya gerek kalmıyor.
  • Dostum sen söylesene bir tane artı yönü var mı ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ronaldinho820 -- 13 Ağustos 2011; 2:48:12 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: :fünf:
    Diyelimki bizde prison break, lost vb tarzı diziler çekmeye başladık ve bu dizileride adını feriha koydum, fatmagülün suçu ne, muhteşem yüzyıl (en çok izlenenler bunlar olduğu için yazdım) gibi dizlerle aynı saatte yayınlamaya başladık. Bu dizilerin izleyici kitlesinin önemli ölçüde azalacağını düşünüyorum
    not: 2. kısımda söylediğin şeye tamamen katılıyorum

Evet bende tabiki bu görüşüne katılıyorum. Örneğin bir -başarısı,kalitesi için söylemiyorum- kurtlar vadisi örneği var karşımızda. Diğer yapımların aksine biraz daha aksiyonu fazla olan bir dizi çıkınca oldukça izlendi ve hala izleniyor. İyi yapımlar olursa izlenir buna bir itirazım yok. Benim söylemeye çalıştığım şey şuan yayınlanmakta olan dizileri de halk beğeniyle izliyor. Örnek vermek gerekirse benim çevremdeki birçok kişi bu dizileri beğeniyor, konuşuyor. Yani ben sadece yayınlandığı için mecburen izlediklerini düşünmüyorum bu dizileri severek izleyen büyük bir kısım var. Şuan yeni dizilere bakıyorum yine aynı tarz diziler geliyor. Bir değişiklik olması uzunca bir süre zor görünüyor. Ancak şu da var böyle kaliteli yapımlar yapılmaya başlansa dediğin gibi tutacağını düşünüyorum. Ve böyle bir adım atılsa belki kanallar çıtayı yükseltip kaliteli diziler yayınlayabilirler. Yani yanlış anlama diye söylüyorum halk şuan memnun başka dizi gelse tutmaz demiyorum. Umarım kendimi ifade edebilmişimdir. :)

• quote:

Orijinalden alıntı: No Problem

quote:

Orijinalden alıntı: Oberstgruppen

Sanırım dizi olarak geçmiyor ama bence bu program her şeyi anlatıyor.

baban öldü

aman tanrım fidana nasıl sölerim.

Baba , babacııım

• quote:

Orijinalden alıntı: Adam olana Çok bile

quote:

Orijinalden alıntı: onur*

Bizim ülkemizde, dramdan başka dizi türüne zor rastlanır. Veriyorlar dramı, bizim millette izliyor. Ya da Akasya durağı gibi saçma sapan komedi dizileri oluyor.

Fastastik konulu bir dizi çekmeye çalışsak çekemeyiz. Çünkü teknoloji anlamında yapabildiğimiz en fastastik dizi "Sihirli Annem" dizisidir. Kalitesi (!) ortadadır.

Sitcom kavramının içine ettik. Mokunu çıkarttık

Sansürlerde sınır tanımıyoruz. Dizide arkadan geçen Yurtiçi Kargo minibüsünü ekranın yarısını kapayacak şekilde sansürlüyorlar. (Ki yapmasalar farketmeyeceğimizi şey!)

Kemal Sunal'ın ünlü "eşşoğlueşşek" kelimesini bile bipliyoruz. Artık filmlerin de dizilerin de neredeyse hiç tadı kalmadı.

Dizilerde yığınla mantık hatasına rastlanmaktadır. (Bkz. Arka sokaklarda masanın altında C4 patlaması ve kimsenin(!) ölmemesi)

Figüranların kalitesizliği. Yazma diliyle konuşma dilini ayırt edemeyen figüranlardan yakınıyoruz. Steven Seagal gibi yüz mimiklerini kullanmaktan aciz hepsi.

Sürenin uzunluğunu zaten herkes yazmış.

Ve son olarak aklıma gelen şey ise yaratıcılık. Bazı dizilerde bunun kırıntısına rastlayamıyoruz. Meselâ dün 10 dakika Kurşun Bilâl dizisini izledim. Katili buldum. Yarım Gram yaratıcılık lütfen.

+1 adam anlatmış herşeyi

Aynen adam ne var ne yok anlatmış..

• quote:

Orijinalden alıntı: gdraek

quote:

Orijinalden alıntı: :fünf:
    Diyelimki bizde prison break, lost vb tarzı diziler çekmeye başladık ve bu dizileride adını feriha koydum, fatmagülün suçu ne, muhteşem yüzyıl (en çok izlenenler bunlar olduğu için yazdım) gibi dizlerle aynı saatte yayınlamaya başladık. Bu dizilerin izleyici kitlesinin önemli ölçüde azalacağını düşünüyorum
    not: 2. kısımda söylediğin şeye tamamen katılıyorum

Evet bende tabiki bu görüşüne katılıyorum. Örneğin bir -başarısı,kalitesi için söylemiyorum- kurtlar vadisi örneği var karşımızda. Diğer yapımların aksine biraz daha aksiyonu fazla olan bir dizi çıkınca oldukça izlendi ve hala izleniyor. İyi yapımlar olursa izlenir buna bir itirazım yok. Benim söylemeye çalıştığım şey şuan yayınlanmakta olan dizileri de halk beğeniyle izliyor. Örnek vermek gerekirse benim çevremdeki birçok kişi bu dizileri beğeniyor, konuşuyor. Yani ben sadece yayınlandığı için mecburen izlediklerini düşünmüyorum bu dizileri severek izleyen büyük bir kısım var. Şuan yeni dizilere bakıyorum yine aynı tarz diziler geliyor. Bir değişiklik olması uzunca bir süre zor görünüyor. Ancak şu da var böyle kaliteli yapımlar yapılmaya başlansa dediğin gibi tutacağını düşünüyorum. Ve böyle bir adım atılsa belki kanallar çıtayı yükseltip kaliteli diziler yayınlayabilirler. Yani yanlış anlama diye söylüyorum halk şuan memnun başka dizi gelse tutmaz demiyorum. Umarım kendimi ifade edebilmişimdir. :)

Söylemek istediğini anladım, aslında üzülerek söylüyorumki haklısın

• Sansür diz boyu
    Konular basit
    Izleyen insanlar basit
    Çekimler kötü

Varsın Türk dizisi olmasın, yabancılarla idare ediyoruz
  • Muhteşem Yüzyıl başta güzeldi. Ama Hürrem kurnaz biri yerine ciyak ciyak bağıran çattlağın teki oldu, Süleyman seksten başka bir şey düşünmez hale geldi, Mustafa eşşek kadar oldu sarayda ne işi olduğunu anlayabilmiş değilim...
  • quote:

Oyunculuğa bak ya

• quote:

Orijinalden alıntı: Ne[M]esis

quote:

Oyunculuğa bak ya

aslında komiser iyi oynuyor.

• Bu kadar basit ve saçma yapımları büyük bir zevkle izleyen bir kitle varken yapımcılar kaliteli işler yapıp maliyeti arttırmak istemiyor.Akasya Durağı örneğinde olduğu gibi.
  • Birde saatlerce sürüyormuş çekimler
  • quote:

Orijinalden alıntı: RollingStar

Bu kadar basit ve saçma yapımları büyük bir zevkle izleyen bir kitle varken yapımcılar kaliteli işler yapıp maliyeti arttırmak istemiyor.Akasya Durağı örneğinde olduğu gibi.

Kesinlikle katılıyorum. Her bölüm aynı şeyler var dizide ve hiç komik bir dizi değil.
  • quote:

Orijinalden alıntı: pronefroz

quote:

Bu kadar basit ve saçma yapımları büyük bir zevkle izleyen bir kitle varken yapımcılar kaliteli işler yapıp maliyeti arttırmak istemiyor.Akasya Durağı örneğinde olduğu gibi.

Kesinlikle katılıyorum. Her bölüm aynı şeyler var dizide ve hiç komik bir dizi değil.

Aklıma takılan da şu,ben izlemiyorum çevreme bakıyorum izleyen yok.Forumda gördüğüm kadarıyla izleyen yok peki kim izliyor bunları ki yayınlamaya devam ediyorlar

• quote:

Orijinalden alıntı: TiredWarrior

quote:

Orijinalden alıntı: pronefroz

quote:

Aklıma takılan da şu,ben izlemiyorum çevreme bakıyorum izleyen yok.Forumda gördüğüm kadarıyla izleyen yok peki kim izliyor bunları ki yayınlamaya devam ediyorlar

Türk dizilerinin eksikleri ne?

• KVP dizisinin konusu 500 sayfaya dayanmışken Kanıt gibi Türk dizi ortalamasının üstünde bir dizinin 3 sayfayı geçememesi.
  • Kısacası arz talep meselesi
  • Dizilerin DVD'leri niye çıkmıyor? Yabancı dizilerin bile Türkçe dublajları yapılıp DVD'leri çıkıyor. TV'de sansür filan reklam derken izlenecek dizi bile göze izlenmez geliyor. DVD'leri çıksa daha iyi olur, rahatla keyifle izlenir. Yabancı dizilerde Web-DL olayıda baya iyi, Türk dizilerinde de bunu yapsalar bölüm başı 2-3 TL ödeyip PC'ye HD şeklinde indirip izlesek.
  • Hep dram olmasi, millet karamsar oldu diziler yuzunden.
    Yaraticilik sifir, neyi gorduysek onu yapma huyumuz malesef devam ediyor.
    Berbat oyunculuklar, berbat karakter/oyuncu secimleri.

Ayni zamanda genc nesilin bu dizileri izlemedigini biliyor ve degisecegini dusunuyorum. Bunu suan bu piyasanin icinde olan insanlar degilde, 15-25 yas arasi olan kitlenin ileride degistireceginden eminim.

Cunku artik sacmaliyorlar.
  • hep aynı saçma aşk dizileri.
    saçma konular.
    bitmek bilmeyen bölümler.
    bazı dizilerin özetlerinin bile 1dizi süresini kapsaması.
    hiçbir türk dizisini izlemiyorum.
    güzel komedi olursa izlerim gerisi bomboş.
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.