Şimdi Ara

Türk Dili ve Tarihi Söyleşisi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
238
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Videonun sadece birkaç dakikasına baktım ve çok mantıklı buldum. Özellikle de çay kısmı inanılmaz mantıklı. Kelimenin Farsça olduğunu, Türkiye'ye de çayın 19. yüzyılda girdiğini hatırladığımızda 600 yıl önce yazıldığı söylenen bir metinde Türkçe olarak çay yazıyor olması çok mantıklı gerçekten.
  • Kanada'da haber olmuş ahmet ardıc

http://www.metronews.ca/news/calgary/2018/02/27/calgary-engineer-believes-he-s-cracked-the-mysterious-voynich-manuscript.html

Kitapdan çok,Türkçe sayıların nerden geldiğini anlattığı bölüm çok ilginç,İkinci vidyo 10 dakikadan sonra anlatıyor,Türkçe sayıların nasıl türetildiğini

Türk Dili ve Tarihi Söyleşisi

• O zaten bilinen bir şey. Hatta Hacivatla Karagöz Neden Öldürüldü filminde Hacivat, Karagöz'e okuma yazma öğretirken sayılardan başlıyor. Aynı lafları söylüyorlar. Videoda konuşan kişinin keşfi değil ve buradan gelebilir diye yapılmış bir yorum.
  • Ben bilmiyordum,Okullarda'da öğretildiğini hatırlamıyorum,Türkçe konusunda konuşan,bilgi paylaşan az,Kolay gelsin
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kraven

Videonun sadece birkaç dakikasına baktım ve çok mantıklı buldum. Özellikle de çay kısmı inanılmaz mantıklı. Kelimenin Farsça olduğunu, Türkiye'ye de çayın 19. yüzyılda girdiğini hatırladığımızda 600 yıl önce yazıldığı söylenen bir metinde Türkçe olarak çay yazıyor olması çok mantıklı gerçekten.

Videoyu izlemedim ama biraz yanlışın var.

Çay kelimesi sadece bugün içtiğimiz kara çay için kullanılmıyor. Çok farklı bitkilerin içecekleri de çay. Kaldı ki bugünkü kara çay da kara olarak mı geliyordu yeşil olarak mı bilmiyorum ama 16. yüzyıl İstanbulunda bulunabilen bir şeydi, sadece çok tüketilmiyordu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: E-Nazmi

quote:

Videonun sadece birkaç dakikasına baktım ve çok mantıklı buldum. Özellikle de çay kısmı inanılmaz mantıklı. Kelimenin Farsça olduğunu, Türkiye'ye de çayın 19. yüzyılda girdiğini hatırladığımızda 600 yıl önce yazıldığı söylenen bir metinde Türkçe olarak çay yazıyor olması çok mantıklı gerçekten.

Çay kelimesi sadece bugün içtiğimiz kara çay için kullanılmıyor. Çok farklı bitkilerin içecekleri de çay. Kaldı ki bugünkü kara çay da kara olarak mı geliyordu yeşil olarak mı bilmiyorum ama 16. yüzyıl İstanbulunda bulunabilen bir şeydi, sadece çok tüketilmiyordu.

Yahu o benim yanlışım değil, ayrıntıya girmememem. 19. yüzyıldan önce bildiğimiz manada bir çay kullanımı ve çay kelimesi yok; saçma sapan bir iddiayla ilgili bunu yazarken 12. yüzyılda da çay içenlerin olduğundan, Hoca Ahmet Yesevi'nin çay içtiğinden ve ilaç niyetine kullandığından başlayıp Osmanlı'ya kadar anlatıp çok dar bir çevrenin kullandığını, genellikle ilaç niyetine içildiğini ve bildiğimiz anlamda 19. yüzyılda kullanılmaya başlanmasına rağmen anca 1940'lardan sonra yaygınlaşmaya başladığını anlatacak halim yok herhalde. Ona bakarsan genel manada içecek anlamına ve hatta şarap manasında kullanılan kahvenin bildiğimiz kahve olarak girmesi de 16. yüzyılda oluyor. Gerek olmayan ve alakasız bir konuda uzun uzun bundan bahsetme gereği duymadım. Çok merak eden olursa Kemalettin Kuzucu'nun senelerdir üzerinde çalıştığı Bin Yılın Çayı kitabından detaylı bilgiye ulaşabilir.

• quote:

quote:

quote:

Yahu o benim yanlışım değil, ayrıntıya girmememem. 19. yüzyıldan önce bildiğimiz manada bir çay kullanımı ve çay kelimesi yok; saçma sapan bir iddiayla ilgili bunu yazarken 12. yüzyılda da çay içenlerin olduğundan, Hoca Ahmet Yesevi'nin çay içtiğinden ve ilaç niyetine kullandığından başlayıp Osmanlı'ya kadar anlatıp çok dar bir çevrenin kullandığını, genellikle ilaç niyetine içildiğini ve bildiğimiz anlamda 19. yüzyılda kullanılmaya başlanmasına rağmen anca 1940'lardan sonra yaygınlaşmaya başladığını anlatacak halim yok herhalde. Ona bakarsan genel manada içecek anlamına ve hatta şarap manasında kullanılan kahvenin bildiğimiz kahve olarak girmesi de 16. yüzyılda oluyor. Gerek olmayan ve alakasız bir konuda uzun uzun bundan bahsetme gereği duymadım. Çok merak eden olursa Kemalettin Kuzucu'nun senelerdir üzerinde çalıştığı Bin Yılın Çayı kitabından detaylı bilgiye ulaşabilir.

Hayırdır yiğidim niye sinirlendin xd.

Dediğim gibi videoyu izlemedim iddia ne bilmiyorum ama Voynich yazmasını çözen baba oğulun İngilizce videosunu izledim geçende, gayet de mantıklı bir biçimde çözmüşler.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Hayırdır yiğidim niye sinirlendin xd.

Dediğim gibi videoyu izlemedim iddia ne bilmiyorum ama Voynich yazmasını çözen baba oğulun İngilizce videosunu izledim geçende, gayet de mantıklı bir biçimde çözmüşler.

Sinirlenmedim yav, onu nereden çıkardın. Kazım Mirşan'ın okumaları gibi bir okuma konusunda yapılan çok bariz bir mantık hatasına uzun uzadıya açıklama getirecek halim yok, onu diyorum. Ha sınav haftası olduğu için sinirim ayrıca bir bozuk, sayfalarca yazı yazıyor olmanın ve haftaya sınavlarda ne halt edeceğimi düşünmenin getirdiği bir halet-i ruhiyyem var ama sana kızmadım. Allah'ın Sultan Mesud'u oku oku, yaz yaz bir türlü bitmiyor. Büyük Selçuklu'nun gözünü seveyim ya.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.