Şimdi Ara

Türk Dili ve Edebiyatı seçecek olanlar bana sorabilirler.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
0
Favori
3.453
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
Konunun Etiketleri
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Türk Dili ve Edebiyatı
    • Tarih
    • Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları

hakkında soru soracak olanlara yardımcı olabilirim.

• İşletmeyi birakip sinava girdim aklimda edebiyat ogretmenligi var. Bu bolume girdiginde tam olarak ne ogretiyolar? Yani lisedeki edebiyat ogretiminin bir tik yukarisi mi yoksa bambaska seyler de mi var? Mezun olunca kendine edebiyatci nazariyla bakabilir misin?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gazisletme

İşletmeyi birakip sinava girdim aklimda edebiyat ogretmenligi var. Bu bolume girdiginde tam olarak ne ogretiyolar? Yani lisedeki edebiyat ogretiminin bir tik yukarisi mi yoksa bambaska seyler de mi var? Mezun olunca kendine edebiyatci nazariyla bakabilir misin?

Sana şunun garantisini verebilirim.Lisede gördüğün edebiyat çocuk oyuncağı ,çok yüzeysel,üniversite düzeyinde türk dili ve edebiyatı eğitimi görürsen daha geniş ve daha derin bir eğitim göreceksin.

Lise Irmak <Üniversite Okyanus <YL Uzay <Doktora Tüm bilgileri kapsıyor.

Yukarıdaki sıralanmış olan tablo genişlik açısından bir misal veriyor.

İşin aslı asla lisedeki gibi yüzeysel görmezsin.

Derslere gelecek olursak.Belki İşletmedeki gibi Matematik yahut Kalkülüs dediğiniz ders olmayabilir.Ama UygurcaKarahanlıca,Harzemce,Osmanlıca gibi çok ağır dersler var.Üstelik bunları orijinal alfabesiyle göreceksin.2 ve 3.sınıfta Osmanlı/Arap alfabesiyle sorular bile çıkacak.

Öğretmenlik dersleri genel olarak kolaydır ama FEF Türk Dili ve Edebiyatına gelirsen illallah edersin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Güneyli Şaman -- 8 Mayıs 2015; 15:20:58 >

• Peki öğretmen olunca atanma durumun nedir? Bu bolumden mezun olunca direk ogretmenlik diplomasi alabiliyor musun yoksa eskiden oldugu gibi formasyonluk bir durum mu olacak?

Sanirim en cok tercih elip en cok atanan ogretmen grubu. Yine en cok acikta kalanlar da edebiyatta. 4 sene sonra cok zorlasir mi?

Bir de 5 sene mi yoksa hazirlik okuyanlar bir sene de kendileri mi katip soyluyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gazisletme -- 8 Mayıs 2015; 15:29:10 >
  • quote:

Peki öğretmen olunca atanma durumun nedir? Bu bolumden mezun olunca direk ogretmenlik diplomasi alabiliyor musun yoksa eskiden oldugu gibi formasyonluk bir durum mu olacak?

Sanirim en cok tercih elip en cok atanan ogretmen grubu. Yine en cok acikta kalanlar da edebiyatta. 4 sene sonra cok zorlasir mi?

Bir de 5 sene mi yoksa hazirlik okuyanlar bir sene de kendileri mi katip soyluyor

Çalışan bir insan mutlaka atanır.Ama o kafede bu kafede takılanlar,disko barlara,gazinolara gidenler,telefonla yatıp telefonla kalkanlar da bir zahmet atanmasınlar.Öğretmenliği ve Fen Edebiyatı sevenler okusun bence.Yukarıda özelliklerini saydığım adamın Fenni ve Sosyal Bilimlerle,İdari bilimlerle işi olamaz.Gitsin köfte ekmek bölümler okusun.Sağlıkçılık ya da Acil Tek. gibi bölümler okusun.Derdimi biraz anlatabildiğimi düşünüyorum.Formasyon olayı hãlã var.Ama Edebiyat bölümünü form. veren yerlerde okumak avantajlı olur
    Hazirlik okuyanlar bir sene katıp söylüyorlar :D.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Güneyli Şaman -- 8 Mayıs 2015; 17:05:05 >

• Aynen kardesim dediklerine katiliyorum.

Benim kafami en cok karistiran kisim hangi bolum ogretmen diplomasi veriyo hangi bolum edebiyat diplomasi veriyo (varsa oyle bisey )

Matematik bolumu ve matematik ogretmenligi gibi

Kafama takilan bi baska kisim fen edebiyat fakultelerindeki fen ne oluyor? Cok mu cahil sorusu soruyorum :D Yani benim hayal ettigim bolume girip cikana kadar ki surede turk dili ve edebiyati ogrenip mezun oluyosun o diplomaylada dogrudan ogretmenlik sinavina girebiliyosun. Formasyonla falan ugrasmak istemiyorum iki senem gitti zaten :D

• Gazisletme kullanıcısına yanıt
    Biz fizik kimya biyoloji öğrencileriyle aynı ortak birim de yani ortak fakültede okuyoruz.Fen ismi orsdan geliyor.Edebiyat kelimesi de Edebiyat Tarih Coğrafya gibi sosyal bilimleri kastetmek için. Bu arada öğretmenlik için yaş sınırı kalktı.Eğer öğretmenlik bölümü düşünüyorsan Eğitim Fak. yöneleceksin.Fefte hâlâ formasyon var.

• Egitim fakultelerini internette aratinca dogrudan "Turk Dili ve Edebiyati" bolumu geliyor sanirim dogru ariyorum

En buyuk korkum yanlis tercih yapmak

• quote:

Egitim fakultelerini internette aratinca dogrudan "Turk Dili ve Edebiyati" bolumu geliyor sanirim dogru ariyorum

En buyuk korkum yanlis tercih yapmak

Eğer eğitim fak. Yazıyorsan Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği çıkması lazım 2013 yılını aramıyorsun inşallah :D

• Şuan bakiyorum da "turk dili ve edebiyati ogretmenligi" sadece 7 universitede var gorunuyo basari siralamarinda

Onlarin da kontejyani 21 gorunuyo.

En yuksek 4k marmara sonra gazi var 5k

Diger fakultelerden mezun olanlar (turk dili ve edebiyati) ne is yapiyo? Yine ayni degil mi? Suan sok yasiyorum 7 universite ney ya

• quote:

Şuan bakiyorum da "turk dili ve edebiyati ogretmenligi" sadece 7 universitede var gorunuyo basari siralamarinda

Onlarin da kontejyani 21 gorunuyo.

En yuksek 4k marmara sonra gazi var 5k

Diger fakultelerden mezun olanlar (turk dili ve edebiyati) ne is yapiyo? Yine ayni degil mi? Suan sok yasiyorum 7 universite ney ya

Türk Dili ve Edebiyatı okuyanlar da formasyon aldığı takdirde öğretmen olabilir.Özelden de formasyon alabiliyorsun.

• Anliyorum. Peki bu formasyon disinda ogretmenlik icin ek derslerden de gecmemiz gerekiyor mu?

Anladigim kadariyla birisi bilim adami digeri ogretmen yetistirmek temelli bolumler. Formasyon ek ders vs fazladan 1 seneme mal olur mu? Egitim fakulteleri 5 sene mi peki ben iyice panik yaptim

• quote:

Anliyorum. Peki bu formasyon disinda ogretmenlik icin ek derslerden de gecmemiz gerekiyor mu?

Anladigim kadariyla birisi bilim adami digeri ogretmen yetistirmek temelli bolumler. Formasyon ek ders vs fazladan 1 seneme mal olur mu? Egitim fakulteleri 5 sene mi peki ben iyice panik yaptim

Eğitim fakülteleri önceden 5 yıldı sonradan 4yıl oldu.Ama bu dediğim lise öğretmenlikleri için geçerli. Formasyonu son sınıfta alıyorsun .Toplamda 4.5 yılına maloluyor yanılmıyorsam.Fen edb. İçin geçerli bu dediğim de. Biraz karisik oldu ama olsun :D

• Sadece 1 dönemle lise öğretmeni olunabiliyorsa çok güzel.

Formasyonu tekrar kaldırırlarsa çok sakat olur ya.

Turk dili okuyup alaninda daha derin bilgiler edinmek isterim aslinda.

Hayirlisi ya ..

• quote:

Sadece 1 dönemle lise öğretmeni olunabiliyorsa çok güzel.

Formasyonu tekrar kaldırırlarsa çok sakat olur ya.

Turk dili okuyup alaninda daha derin bilgiler edinmek isterim aslinda.

Hayirlisi ya ..

Hayırlısı kardeşim.Kazanman dileğiyle iyi akşamlar.:)

• Ben çtl okucam büyük ihtimalle. açıktan da işletme okuyabilirsem işletme için dil lazım o da çtl'de var. elimde nerden baksank 3 iş olur
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gök-paka

Ben çtl okucam büyük ihtimalle. açıktan da işletme okuyabilirsem işletme için dil lazım o da çtl'de var. elimde nerden baksank 3 iş olur

Her on edebiyatçının aldığı formasyona karşılık bir lehçeci formasyon alıyor.Ben ticarete girmeyeceğim öğretmen olacağım.

• Neden böyle birşey var peki? yetersiz puan aldıkları için mi yoksa başka bir sorun mu var?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gök-paka

Neden böyle birşey var peki? yetersiz puan aldıkları için mi yoksa başka bir sorun mu var?

Formasyon kontenjanlarıyla alakalı.Genelde Edebiyata ayrılan kont. daha fazla.

• Merhaba dünden beri edebiyat bölümü hakkında yazılan yüzlerce şey okudum hep olumsuz şeyler yazılmış, sizin düşünceniz nedir notları yüksek tutunca formasyon alıp atanmak kolay olur mu
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.