Şimdi Ara

Türk Dış Politikası Gündemi - OCAK 2021 (33. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
2.714
Cevap
33
Favori
124.156
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
11 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 3132333435
Sayfaya Git
Git
sonraki

Türk Dış Politikası Gündemi - OCAK 2021

(En Son Oy Tarihi: 22.8.2023)
Giriş
  • Eklemeyi unutmuştum, birilerinin kuyruğuna iyi basıyoruz. Tüm otoriteleriyle en yüksek ağızdan konuşuyorlar. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, haydut devletin ve abisinin hukuksuz hiç bir adımında müsade etmiyor.

Cihat Yaycı'nın görevden alınması bizi endişeye düşürmüştü, Mavi Vatan politikasında bir değişiklik olabilme ihtimalini tartışıyorduk. Cumhurbaşkanı'nın dünkü açıklamaları tam anlamıyla bir yatıştırma sağladı, hükümetin milli bir politikayı benimsemesi bundan vazgeçmeyerek doktrinleştirmesi takdire şayandır. Belki geçmişte daha düzgün politikalar yürütsek bugün kayıplarımız daha az, kazançlarımız daha çok olabilirdi.

Bugün Suriye'de şehit düşen Mehmetçiğimize Allah'tan rahmet diliyorum, Türk Milletinin başı sağolsun.

Hepinize iyi geceler dilerim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ressi1 -- 6 Haziran 2020; 0:4:53 >

• quote:

Orijinalden alıntı: ressi1

Eklemeyi unutmuştum, birilerinin kuyruğuna iyi basıyoruz. Tüm otoriteleriyle en yüksek ağızdan konuşuyorlar. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, haydut devletin ve abisinin hukuksuz hiç bir adımında müsade etmiyor.

Cihat Yaycı'nın görevden alınması bizi endişeye düşürmüştü, Mavi Vatan politikasında bir değişiklik olabilme ihtimalini tartışıyorduk. Cumhurbaşkanı'nın dünkü açıklamaları tam anlamıyla bir yatıştırma sağladı, hükümetin milli bir politikayı benimsemesi bundan vazgeçmeyerek doktrinleştirmesi takdire şayandır. Belki geçmişte daha düzgün politikalar yürütsek bugün kayıplarımız daha az, kazançlarımız daha çok olabilirdi.

Bugün Suriye'de şehit düşen Mehmetçiğimize Allah'tan rahmet diliyorum, Türk Milletinin başı sağolsun.

Hepinize iyi geceler dilerim.

Yunan'a anca yav he he denir.Daha yeni Irini operasyonuna yolladıkları fırkateynleri arıza nedeniyle geri dönmek zorunda kaldı.Bizim gemilerimiz aylardır Libya açıklarında görev yapıyor, Yunanlıların gemisi daha Libya yolunun yarısında arıza verip dönüyor ama bunlara sorsak bizimle savaşmaya hazırlar.Birde bu fırkateyn envanterlerindeki en yeni gemilerden meko-200 sınıfı.En yeni gemilerini bile daha faal halde tutmayı başaramayıp sağa sola diklenmekte ayrı bir kafa.

https://navalnews.net/hellenic-navy-frigate-hs-hydra-leaves-operation-irini-due-to-technical-problems/

• < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Maşallah nazar değmesin güzel haberler geliyor Libyadan.İngilizlerin Ruslara rahat nefes aldıracağını zannetmiyorum Libyada.Bundan faydalanırsak iyi olur.Diğer taraftan İsrail ve Mısır her an Yunanistanı satabilir.Atacağımız adımlara bağlı.Yunanlıların uydurdupu kıta sahanlığı antlaşmaları kendi zararlarına.Sırf Türkiyeye karşı olmak için kabul ettiler beraber olmayı.Bunun yanında Yunanlar harbi tutuştu.Bir kafayı aldık mı gerisi kuru kafa.Adım adım ve sağlam adımlar atarak hakkımız olanı alalım.
  • Yabancı basında " TÜRKİYE LİBYA'NIN HAKİMİ" "TÜRKLER LİBYA'DA RUSYA'YI PERİŞAN ETTİ" "LİBYA'NIN PETROLÜNÜ TÜRKLER ÇIKARACAK" gibi haberler yer alıyor. Belki bu haberleri okuyunca gururlanabilirsiniz,ben de gurur duyuyorum ama bilin ki bu haberler tuzak.
    Amaç Türkiye'ye karşı antipati ve nefret oluşturmak,Rusya'yı ve Libya halkını kışkırtmak.
    Türkler Libya'nın hakimi dediğiniz zaman Libya halkı huylanır,sıkıntı çıkarır.
    Türkiye olarak yapmamız gereken,sürekli verilmesi gereken algısal mesaj: Libya Libya halkınındır. Libya'yı Libya halkı yönetecek. Libya'nın mallarını Libya halkı kullanacak. Türkiye olarak bu mesajı sürekli verirsek Libya halkı Türkiye'ye güvenir ve sever. Libya halkının yapısını önceki yazılarımda anlatmıştım. Eğer Türkiye'ye karşı kışkırtılırlarsa tası toprağı bırakıp çıkmak zorunda kalırız. Emeklerimiz boşa gider. Şuan BAE ve MISIR'ın yapmak istediği Libya halkını bize karşı kışkırtmak. Şuan Libya halkı Hafter'e tepkili ve bu yüzden hızlıca çekiliyorlar.Hafter sivillere zarar vererek kendine sıktı. Libya halkı içinden kararını verir fırsatını bulduğu an tepkisini kor. Şuan Hafter'e kapıyı gösterdikleri gibi.
    Türkler Libya'yı kontrolü altına aldı diye abartılı haberler olursa zararımıza olabilir. Biz,Libya Libyalılarındır mesajını vermeliyiz. O zaman tuzak amacına ulaşmaz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Rusya ve Mısır Bingazi'ye sürekli milis taşıyor. Hızlıca çekilirken sürekli Bingazi'ye dışarıdan milis ve mühimmat taşımaları bir yerde karşı saldırıya geçeceklerine dair bir planları olduğunu gösteriyor. Hitler Rusya'ya ilerlediğinde Ruslar benzeri bir taktiği uygulamıştı ve bu strateji ile yıllar geçse de öğünür Ruslar. Anlatıp dururlar,gurur duyarlar. Aynı bizim kurt kapanı öğünmemiz gibi.
    Çok dikkat edilmesi gerekiyor,büyük kayıplar vereceğimiz bir durum olabilir. Özellikle Sirte'ye sırtımızı verdiğimizde ben çok çekiniyorum. Sirte'de Hafterin milislerinden değil,Sirte halkından çekiniyorum. Sirte sırtımızdan vurabilir,daha önce yaptılar. Tobruk yönetimi ile bir tuzak içinde olabilirler. Sirte halkı Hafter'e Sirte'yi terketmesini söyledi ve UHM'yi davet etti bilgisi şahsen beni huylandırdı. Sirte halkına güvenemiyorum. Diğer yerlere asla benzemez. Halk derken ileri gelenleri kastediyorum,ileri gelenler ne derse o olur. Dertleri petrolden kazanacakları paradır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OkumadanAlma -- 6 Haziran 2020; 12:1:43 >

• Yiğidi öldür hakkını yeme! tebrik edilesi bir davranış hem de iyi bir tehdit.

• Bu yunan meselesi nerden çıkıyor arkadaşlar bilgilendirebilecek var mı ? Durup dururken Türkiye şöyle Türkiye böyle diye açıklama yapıyor, müdahale ederiz vs ?

• Yorumlayacak var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ressi1 -- 6 Haziran 2020; 12:32:57 >
  • quote:

Anlaşma tamamlanmak üzere. Sirte'den çekildiler zaten. Operasyon falan hafiften hikaye. Sonrasında Libya 2'ye bölünüyor.

Parlemento başkanı Doğu Libya'nın başına geçecek deniyor. Hafter genelkurmay başkanı olacakmış mış.

Yazılan bu.

• quote:

Orijinalden alıntı: amadeus99

Anlaşma tamamlanmak üzere. Sirte'den çekildiler zaten. Operasyon falan hafiften hikaye. Sonrasında Libya 2'ye bölünüyor.

Parlemento başkanı Doğu Libya'nın başına geçecek deniyor. Hafter genelkurmay başkanı olacakmış mış.

Yazılan bu.

Alıntıları Göster
    Nerden buluyorsunuz böyle uydurma şeyleri...
  • quote:

Orijinalden alıntı: amadeus99

Yazılan bu.

Alıntıları Göster
    Çekilme iddiaları, yerel meclisle falan görüşmeler ayyuka çıktı zaten.

Akile Salih'de Kahire'de. Masaya oturtacaklar galiba.

Dediğiniz doğruluğu bir kaç aya çıkar, Türk-Rus nüfuz alanlarına bölünen çift başlı birleşik bir Libyadan bahsediliyor.

Daha çok anlaşma olur, çok da bozulur.

Önemli olan bizimkilerin tutumu, iki gün önce CB'nin verdiği mesajlar ile MSB'nin ki uyuşmuyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ressi1 -- 6 Haziran 2020; 12:51:23 >

• quote:

Orijinalden alıntı: aRiSe*

Nerden buluyorsunuz böyle uydurma şeyleri...

Alıntıları Göster
    Uydurma mı?

Suriye'deki operasyonda her olacak şeyi 1 hafta önce söyledim. Orada da bir yığın tip destan yazıyoruz falan diyordu.

2 dakika duruma tarafsız bakan hareketleri inceleyen herkes bunu farkeder. Wagner belli bir bölgeye çekiliyor. Lna belli şehirleri boşaltıyor. Rusya hafter'de uçak yolluyor.

Bu esnada Libya Dışişleri Bakanı Rusya'da ve ateşkes görüşmeleri için 2 taraf tekrar bir araya gelecek.
    Parlemento başkanı 3. Bir taraf olarak aniden parlatılmaya başlanıyor.
    Sence ne olacak?

• quote:

Çekilme iddiaları, yerel meclisle falan görüşmeler ayyuka çıktı zaten.

Akile Salih'de Kahire'de. Masaya oturtacaklar galiba.

Dediğiniz doğruluğu bir kaç aya çıkar, Türk-Rus nüfuz alanlarına bölünen çift başlı birleşik bir Libyadan bahsediliyor.

Daha çok anlaşma olur, çok da bozulur.

Önemli olan bizimkilerin tutumu, iki gün önce CB'nin verdiği mesajlar ile MSB'nin ki uyuşmuyor.

Alıntıları Göster
    Sıkıntı bambaşka.

Bizim alanların Trablusgarp dışında bir önemi yok. Asıl petrol sahaları hafter'de kalıyor.

Rus forumlarından anladığım kadarı ile sonrasında seçimle parlemento falan olabilir.

Bu arada Sarraj'ın Libya'da seçim olursa kazanma ihtimali yok denecek kadar az.
    Suriye'den asker geldiği anda halk nezdinde kazanma şansı kalmadı.

Yani çok çok ince bir politika ile parlemento başkanına yaklaşmak gerekecek. Zor işler.

• 
Sayfa: önceki 3132333435
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.