Şimdi Ara

Türk araştırmacılardan yerli imkanlarla kalp pompası

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
305
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Türk araştırmacılardan yerli imkanlarla kalp pompası

Üzerinde yürütülen uzun çalışmalar sonucunda Türkiye’nin ilk kalp pompası üretildi. İlk kalp pompası, İzmir’de özel olarak büyütülen domuzlarda denendi. Yaklaşık 90 kiloluk domuz üzerinde yapılan deney başarılı oldu. İnsan modeli üzerindeki çalışmalara yakın zamanda başlanacak

Dünyada üç ülkede yapay kalp pompası teknolojisi bulunuyor. Bu ülkeler ABD, Almanya ve Japonya. Türkiye, dördüncü ülke olarak adını listeye yazdırdı.

Yapay kalp pompasına İstanbul Heart adı verildi. Pompanın tasarımından son haline kadar yüzde 100 yerli imkânlar kullanıldı.

Dakikada 8 Litre Kan Basıyor

Dış çapı 50 ml olan titanyum yapay kalp pompasının ağırlığı yaklaşık 250 gram. Sistem 17 saat enerji veren pil ve elektronik kontrol ünitesinden oluşuyor. Pompanın metal ucu karıncık kasından, karıncık boşluğuna sokulacak. Oradan çektiği kanı ana atardamara pompalayacak. Dakikada 8 litre (yetişkin insan yaşamı için 4.5-5 litre yeterli) kan basabiliyor. Yapay kalp ve destek sistemleri, nakil için kalp bekleyen ileri kalp yetmezliği hastalarını hayatta tutuyor. Yapay kalp pompalarının fiyatı 80 bin Euroya (SGK karşılıyor) ulaşıyor. Sistemin Türkiye’de üretilmesi halinde çok daha ucuza mal olacak.

Türk araştırmacılardan yerli imkanlarla kalp pompası

İlk olarak 90 kilo domuz üzerinde yapılan deney başarılı oldu. Yapılan denemeler sonucunda pompanın insanı destekleyebileceği ortaya çıktı. İki deney daha yapılacak ve sonrasında uzun vadeli testlere geçilecek. Ameliyatı yapan Prof. DR. Küçükaksu, iki yıl içinde insan modelleri üzerinde çalışmaya başlanacağını açıkladı. Üretilen yapay kalp pompasının patent başvuruları yapıldı. Patent başvurularının tamamlanmasının ardından kalp pompasının seri üretimini için yerli bir firmayla işbirliği yapmak isteniyor.

• Böyle çalışmaların olduğunu bilmek güzel. Güven duygusu artıyor insanın.

Dakikada 8 litre iyiymiş. İhtiyacımızın 5 litre /dk olduğunu varsayarak, overclocka ihtiyaç olunduğu zamanlarda bile işin altından kalkabilecek bir kalp.

• iyi güzel bunu seri üretime geçirip 81 ildeki hastanelere vermek gerekir. ayrıca bunun reklamını yapıp ortadoğu ve Asya pazarına oradaki ülkelere rahatla satarız. çünkü bizim ürün daha ucuz.
  • Güzel gelişme.

• güzel lakin olası bir komponent ya da pil arızasında anında devreye girip pompalamayı devralabilecek birden fazla yedek üniteye sahip olup olmayacağı merak konusu.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Güzel haber
  • Turkiye Titanyum gibi kompozitleri isleyebiliyor mu?

nasil yerli imkanlarla oluyor anlamadim ?
  • iyihaber

• bu güzel haberler birilerini ksşındırmasın....... :D

• Tebrikler Hocam

Maalesef ki bu haber oraya buraya saldırmak isteyen fanboyların yaptığı yorumlar kadar okunmayacak bu durumda, aslında ne durumda olduğumuzun göstergesi

Neyse...

• Hükümet özel hastanelere verdiği desteği biraz da üniversite hastanelerine verse çoktan bu tür ürünleri kullanıyor olurduk.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hep kotu haberden sonra guzel habere sevindim. Umarim destek cikilir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: justaprogrammer

Turkiye Titanyum gibi kompozitleri isleyebiliyor mu?

Titanyum işlemesi en zor madenlerden biridir. Türkiye bakırı bile işlenmesi için yurtdışına gönderen bir ülke, sence Titanyumu işleyecek teknolojisi var mıdır?
  • Çok güzel bir haber. Başarılarının devamını dilerim

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: sniper23

quote:

Titanyum işlemesi en zor madenlerden biridir. Türkiye bakırı bile işlenmesi için yurtdışına gönderen bir ülke, sence Titanyumu işleyecek teknolojisi var mıdır?

iste ben de onu sorguluyorum. balon haber oldugu belli. toplama isini turkiyede yapacaklar. millete ayni fiyattan iteleyecekler sonra daha ucuza yaptik hemde %100 Turk mali diye ... yani yandas bir firma yine kaymakliycak ulke ekonomisinden.
  • güzel haber umarım önlerine taş koyan olmaz..
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: sniper23

quote:

iste ben de onu sorguluyorum. balon haber oldugu belli. toplama isini turkiyede yapacaklar. millete ayni fiyattan iteleyecekler sonra daha ucuza yaptik hemde %100 Turk mali diye ... yani yandas bir firma yine kaymakliycak ulke ekonomisinden.

Sakin ol, dostum. Toplama olmasının bir önemi yok, bizim elemanlar tasarlığı sürece bir önemi yok.

• Pompa yapılıcak kalp yerli değildir 😎

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.