Şimdi Ara

Türk Alman Üniversitesi (TAÜ) Hakkında Merak Ettikleriniz 2019 (Güncel) (22. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
450
Cevap
59
Favori
154.484
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1920212223
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Anladım tşkr ederim.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Hayirli olsun hocam. Hazirliktan bahsedebilir misiniz biraz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: gizemisy

Hayirli olsun hocam. Hazirliktan bahsedebilir misiniz biraz
    Epey zor. Çok çalışmak lazım. Şu an çok zor bir dönem geçiriyorum diyebilirim hazırlık sebebiyle. Ama hazırlığı geçince sonucu güzel olacak tabi Kur sistemi var her kur sonu sınav olunuyor. Sene sonu da Testdaf denen bir sınava giriliyor. Ondan yeterli puan alınırsa hazırlık geçiliyor.

• işletmesini düşünen var mı
  • Penanggalan kullanıcısına yanıt
    ben düşünüyorum hocam, sizin düşünceleriniz neler bölüm için

• Lugatızıkkım L kullanıcısına yanıt
    detaylı araştırma yapmadım ama sosyal hayat kampüs hayatı vb yokmuş e baya da zor tabi ilk tercihim değil hatta belki hiç yazmam bi ihtimal sadece bakalım
  • Arkadaşlar ben 1 sene hazırlık okuyup bırakmak zorunda kaldım okulu. Okulun hazırlığı çok zor ve eğitimi de muazzam değil. Okulda bir sürü yabancı hoca var ama hepsi iyi değil. Elbette muazzam hocalara sahip bir okul ama size denk gelirse şanslısınız. Okulu zor yapan etkenlerden biri de kampüs hayatının olmayışı ve çevresinde hiçbir şey yok . Okula gelene kadar 1 saat yol çekiyosunuz zaten. Şuan tıp fakültesindeyim yemin ederim tıp bile daha kolay taü den slglsşşfsş. Bu okulda okuyacaksanız çok idealist ve çalışkan olmanız gerekiyor. Sosyal hayata önem veren biriyseniz böyle gezem tozam partiliyem eğlenceye vuram kendimi derseniz sınıfta kalırsınız. Böyle yapıp kalan arkadaşlarım var ben de gezmekten kaldım dlglsşşg. Üni sınavı bitmiş insan bi sene hazırlık okuyup rahat etmek dinlenmek şehri gezmek istiyor doğal olarak.

• Hocam 40k sıralama ile bu sene hangi mühendislik bölümüne girebilirim inşaat hariç. Cevaplarsanız sevinirim

• Hocam 40k sıralama ile bu sene hangi mühendislik bölümüne girebilirim inşaat hariç. Cevaplarsanız sevinirim

• Hocam siz hangi sehirdensinjz

• Trabzon hocam

• Up

• Abet ya da mudek var mi okulda?

• Dr. Donanım kullanıcısına yanıt
    Ben de bunu merak ediyorum. İngilizce'yi mesleki anlamda yeterli derecede bilmemek bize sıkıntı yaratır diye düşünüyorum. Siz ne yaptınız hocam?
  • Hocam en son 2019'da yurt inşaatı tamamlanacak diyordunuz. Tamamlandı mı? Tamamlandı deyin bana

• Vlademir Petrov kullanıcısına yanıt
    Tamamlanmadı hocam. KYK olarak hala en yakın erkek yurdu Maltepede. Okuldaki binaların inşaatı yeni bitti, çalışmalar hızlandırıldı fakat bu sene herhangi bir yurt faaliyete geçmeyecek.
  • Taü'de iktisat okuyorum. Öncelikle kendi bölümümle ilgili bilgi vereyim. En çok sorulan sorulardan birisi çift diploma. Şuan için böyle bir imkan yok. Yakın gelecekte de olmayabilir. Hocalar kaliteli bir okulla olsun diye uğraşıyorlar. İşletmenin partner okulu bir "Fachhochschule", bizim hocalar bunu istemediği için henüz çift diploma yok. Geçen sene bu sene olur diyorduk ama antlaşma olmadı. O yüzden sırf çift diploma niyetiyle bence tercih etmeyin. Diğer bir konu ise staj imkanı. Dışarıdan sanırım okulun alman firmalarıyla staj antlaşması var diye düşünülüyor ama iibf için en azından bu durum geçerli değil. Mühendislik öğrencilerinin ilk sene yaptığı stajlar var onları okul ayarlıyordu sanırım. İşletme de zorunlu staj var iktisatta ise gönüllü staj programı düşünülüyor. Okulun bu konuda hiçbir desteği yok. Yani staj yerini kendiniz bulacaksınız. İktisat bölümünün bence en iyi yanı akademik kadronun kalitesi. Türk hocaların yanında mesela geçen sene derslerimizin yarısına Almanya'dan hocalar geldi. Bunlarda iyi okullardan gelen hocalar. Bu arada 1. sınıf yazında Almanya'da 3 haftalık yaz okulu imkanı var. Seneye pandemi biterse büyük ihtimalle yapılacaktır. Not ortalamasına göre 10-15 kişi gider tahminen.

Bölüm haricinde genel olarak şunu söyleyebilirim. Benim okulu tercih etme amacım yüksek lisansı Almanya'da yapıp sonrasında orada yaşamaya devam etmekti. Eğer böyle bir düşüncem olmasaydı bu okulu tercih etmezdim. Bu zamanda ingilizce yerine almanca bir lisans programı tercih etmek çok mantıklı gelmiyor. İngilizce öğrenmekten ziyade ingilizce iktisat terminolojisine hakim olamamak asıl sıkıntı. Sonuçta Türkiye'de işe girdiğimizce ingilizce daha önemli olacak. Ama Almanca'yı dışardan öğrenmek daha zor o da bir gerçek. Ve okulun çekici bir yanı da yok bence. Kampüs iyi değil konumu kötü. Yani aynı kampüs Kadıköy'de olsa dersin ki en azından Kadıköy'de okul. Sosyal açıdan okulun çevresi iyi olurdu. Ya da Boğaziçi gibi bir kampüs olsa en azından ulaşımda çektiğin çileye değer dersin. Tabii yine de 4 sene önceye göre ulaşım imkanı iyi en azından otobüs hattı, shuttle gibi olanaklar var. Kütüphane 5'te kapanıyordu, bazen sınav dönemi 7'ye çekilince seviniyorduk mesela. Bir üniversitede bu kadar erken kütüphane kapanmamalı. Diğer bir eksiklikte okul yurdu olmaması. Böyle bir yere okul yapıyorsan ilk işin yurt yapmak olmalı. Gerekirse kampüs binası yerine yurt yapılmalıydı. Okul çevresinde çok imkan olmadığı için kiralar haddinden çok yüksekti.

Başka bir sorunuz olursa elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım.

• Dr John H. Watson kullanıcısına yanıt
    Yurt sorunu olmasaydı gözüm kapalı gidecektim ama şimdi Marmara Üniversitesi'ne mahkûm kaldım sağlık olsun

• Dr John H. Watson kullanıcısına yanıt
    Merhaba hocam. BM için bir sorum var: YTÜ ile kıyasladığımda neredeyse donanım lab dersleri hiç yok TAÜ'de. Bunun sebebi biraz daha computer science ağırlı olmasından ötürü müdür?
  • scientia kullanıcısına yanıt
    Evet hocam bölümün öğretim planı direkt TU Berlin'in Informatik programından alınmış, bizim okullardaki 1. sınıf havuz dersi diye geçen Fizik hatta bazı okullardaki Kimya gibi gereksiz dersler yerine de direkt teorik veya uygulamalı CS dersleri var programda. Hangi donanım derslerinden bahsediyorsunuz bilmiyorum ama devre tasarımı gibi dersler zorunludan seçmeliye döndü, bilgisayar organizasyonu-gömülü sistemler zorunlu olarak bulunurken Mikroişlemciler gibi dersler de seçmeli olarak var. İlk 2 sene zorunlu, son 2 sene tez, staj ve birkaç 2 kredilik ders dışında 90 kredilik seçmeli ders alınıyor, dileyen kişiler donanım tarafından bu şekilde ders alabiliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dr John H. Watson -- 9 Eylül 2020; 20:9:5 >
  • 
Sayfa: önceki 1920212223
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.