Şimdi Ara

Tüm YKS Öğrencilere Çağrımdır! Lütfen Okuyun!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
5 sn
83
Cevap
3
Favori
4.187
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri
 • Son Yorum 5 ay
 • Cevaplayan Üyeler 33
 • Konu Sahibinin Yazdıkları 26
 • Ortalama Mesaj Aralığı 17 saat 22 dakika
 • Son 1 Saatteki Mesajlar 2
 • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 11
 • Favoriye Eklediklerim 3
 • Konuya En Çok Yazanlar
 • calmdownbro (26 mesaj) layt_selamii (11 mesaj) doyourenouncesatan (5 mesaj) QaptanYosun (4 mesaj) Ankaravetli (4 mesaj)
 • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
 • Masaüstü (62 mesaj) Mobil (20 mesaj) Mini (1 mesaj)
 • @
10 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> Eğitim ve Sınavlar >> TYT / AYT >> TYT/AYT Genel Sohbet >> Tüm YKS Öğrencilere Çağrımdır! Lütfen Okuyun!
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
 • Çavuş
  77 Mesaj
  Konu Sahibine Özel

  Değerli arkadaşlar,


  Öncelikle burada yazacağım tüm yazıları objektif değerlendirmenizi rica ederim. Çoğu sayısalcı arkadaşın bana katılmayacağını düşünüyorum ama lütfen objektif bakalım.


  Bahsetmek istediğim konu YKS sınavında çıkan TYT sosyalin ve AYT edebiyatın seçici sorulmaması. Peki seçicilikten kastığım nedir? Bir eşit ağırlık ve sözel öğrencisi birçok tarih, coğrafya, edebiyat, hatta din-felsefe kaynakları çözüyor ve sosyal kısmına ciddi vakit harcıyor. Yeri geliyor matematikten-geometriden kısıyor sosyal çalışıyor. Çünkü bir sayısal öğrencisi için fen ne kadar kıymetli ise EA ve sözel öğrencisi için sosyal o kadar kıymetli. O yüzden zaten basit soruyorlar çalışmayayım demek mümkün olmuyor.


  Peki sorun ne? Gelin 2018, 2019, 2020 yıllarında çıkan sosyal edebiyat sorularına bakalım. Soruların birçoğu hiçbir bilgi bilmeden tamamıyla soru üzerinden verilen bilgilerle ve yorumlama yeteneği ile yapılabilecek sorular. Sizde kabul edersiniz ki bir gün bile çalışmadan lise temeliyle ortalama sosyalden 10 soru yapılabilir. Hatta ALAN YETERLİLİK SINAVI’nda edebiyat kısmında da 10 soru yapılabilir. (Edebiyat 2020 24 soruda 6 PARAGRAF soruldu) (Amacım büyük konuşmak değil istatiksel olarak yazmaktayım, sınav anı gibi etkenler dahil değil.)


  5 Tarih - 5 Coğrafya - 5 Felsefe - 5 DKAB sorusundan oluşan sosyal bölümünün zaten soru sayısı bu kadar az iken birde bilgi yerine yorumlama sorusu sorulması ne kadar akla mantığa ve sınavın eşitlik ilkesine uygun? Rica ediyorum birde TYT Fen sorularına bakalım. 0 bilgi ile yapılabilecek bir soru bile yok. Soru üzerinden mantık yürüterek Fen’den 1 soru bile yapılamaz. 0,1 bile olsa bilgi gerekmekte. Fende kolay sorular yok mu? Tabii ki var fene hiç çalışmadan kulak aşinalığı ve az bilgi ile yapılabilecek soru sayısı 4 haydi 5’i geçemez iddia ediyorum.


  Edebiyat sorularına bakarsak böylesine saçmalık olamaz. Adı Alan Yeterlilik Testi olan bir sınavın edebiyat sorularının nasıl 6 tanesi paragraf olabilir? Diğer soruları da nasıl yüzeysel kazanım soruları olabilir? Az bir çalışma ile Edebiyattan 9-12 net çıkartabilmek mümkün. Bu nasıl bir seçicilik. Çalışan ile çalışmayan arasındaki fark nerede? Bir sayısalcı 9-12 net arası çok az bilgi ile çıkartabilirken bir EA ve sözel öğrencisi AYT Fen’den 9-12 net çıkartabilir mi?


  Fazla uzattım farkındayım, vaktinizi aldıysam kusuruma bakmayın. Benim gibi birçok düşünen EA ve sözel öğrencisi gibi isteğim sosyal sorularının KPSS sosyali tarzında sorulması. Peki bu tarz nedir? Doğrudan bilgiyi ölçen tarzda demek istemekteyim. Soruları incelerseniz demek istediğim daha net anlaşılır. Tarih mi çözüyorum Türkçede paragraf mı çözüyorum belli değil. Hele Felsefe-DKAB sorularının 4/5’i yorum sorusu olmakta. Nerede bu sınavın seçiciliği?


  Bu durumdan dolayı birçok sayısalcı EA’dan tercih yapmakta. Elbette daha yüksek puan yapıp tercih yapıyorlar hakları lakin sorun sınavda. Zaten EA ve sözelde az olan bölüm sayısı bu az seçicilik yüzünden sayısalcılar tarafından tıkandırılıyor. Her yıl onlarca mühendislik boş kontenjan vermekte. Benim demem şudur ki gelin sesimizi duyuralım ve sosyal ve edebiyat kısmında sorulan soruların kazanım üzerinden ve bilgi ölçme üzerinden değerlendirilmesini isteyelim.


  Sınavlar aylar öncesinden hazırlanmaya başlandığı için lütfen sesimizi hızlı duyuralım. Nasıl ki fene çalışmayan feni yapamıyor ya da çok çok az yapabiliyorsa sosyale çalışmayanda sosyali az yapsın. Sesimizi nasıl duyurabiliriz diyen EA ve sözelci gençler, öncelikle yapmamız gereken CİMER(Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi) üzerinden sesimizi saygı çerçevesi içerisinde duyurmak. CİMER bizim mesajımızı doğrudan ÖSYM’ye yollayacaktır. ÖSYM değerlendirir veya değerlendirmez bu onların bileceği iş ama ateşe su taşıyan karınca misali elimizden geleni yapalım. Çevremize, hocalarımıza bu durumu söyleyelim. İster istemez ÖSYM MEB camiasından YKS soruları hazırlarken direktif almakta. Ben örnek bir CİMER metni yazıyorum isteyen kendisi yazabilir yahut kopyalayabilir. Sağlıcakla kalın.  Örnek Metin:

  İlgili makama,

  Her yıl üniversiteye geçiş sınavı olan YKS, TYT/AYT olmak üzere iki oturumda düzenlenmekte. İlk oturumda temel beceriler, ikinci oturumda alan bilgisi değerlendirilmekte. TYT sınavının sosyal bölümünde 5 Tarih 5 Coğrafya 5 Felsefe 5 DKAB sorusu bulunmakta.


  Bu kadar az soru olmasına karşın soruların seçiciliği yeterli olmamakta ve bir soru binleri değiştirmekte. Her ne kadar liselerde alan farkı kalkmış olsa bile halen sayısalcı/eşit ağırlık/sözel/dil gibi net ayrımlar bulunmakta. Sayısalcılar çoğunlukla sözel derslere çalışmamakta lakin diğer bölümler bu sözel derslere ağırlık vermekte birçok ders kaynağı bitirmekte.

  Sınavlarda sorulan sorular ise kaynak bitiren ile bitirmeyenin fark atabileceği tarzdan sorular değil. Çoğunlukla sorular üzerinden verilen bilgiyle ve yorumlama ile yapılabilecek sorular. Lakin sayısal dışındaki bölümlerin pek yapamadığı (istatiksel olarak) TYT Fen soruları ise soru üzerinden değil tamamıyla salt bilgi ile yapılabilecek sorular. Kolay sorular tabii ki bulunmakta lakin herhangi bir yorum sorusu bulunmamakta. Olsa bile 1-2 soruyu geçmiyor.

  Hiçbir çalışma yapmayan bir öğrenci sosyal kısımdan ortalama 10 net çıkartabilirken Fen kısmından 1 net anca çıkartabilir. Matematik ve Geometri alanında zorlanan bireyler kendi alanıyla (sosyal) fark atabilecekken bu fark iyice kapanmakta durum aleyhlerine dönmekte.


  Benzeri durum ise Alan Yeterlilik Testinin edebiyat bölümünde. Toplam 24 sorudan oluşan edebiyat bölümünün 6 sorusu yorum olan paragraf sorusu idi(2020). Kalan çoğu soruda yüzeysel kazanım ölçen kolay sorulardı. Çok az çalışan bir öğrenci bile ortalama 12-15 net çıkartabilir. Lakin çok az çalışma ile AYT Fenden kaç net çıkartılabilir?


  Durum ne yazık ki sınavın eşitlik ilkesine ve ölçülebilirlik ilkesine uymamaktadır. Birçok sayısal öğrencisi yüksek hedeflerini tutturamayınca asıl hedefleri olmayan eşit ağırlık ve sözel alanından tercih yapmakta. Tabii ki isteyen istediği tercihi yapabilir lakin sınavın sosyal soruları seçici ve kazanım odaklı olmadığından EA ve sözel bölümleri sayısalcılar tarafından doldurulmakta ve birçok sayısal bölümü bu yüzden boş kontenjan bulundurmakta. Diğer bölüm öğrencilerinin çoğu ilk hedefi olan tercihlerini tutturamamakta. Matematik ve Geometri derslerine çalışabilecek bazı zamanları sosyale ayıran öğrencilerin hakları yenmektedir. Çalışan öğrenci ile çalışmayan öğrenci ile aradaki makas daralmakta.


  Siz değerli yetkililerden isteğimiz soruların bilgi odaklı ve çalışan ile çalışmayanı ayırt edebilecek sorular olması hatta örnek olarak KPSS Sosyal benzeri sorular olmasıdır. Gerekenin yapılmasını saygıyla arz ederim.
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi calmdownbro -- 26 Kasım 2020; 22:35:28 > • tyt sosyal olması gereken eleyicilikte bence. Ama edeb/sos1 e bir çeki düzen verilmesi lazım insanın çalışası gelmiyor. Lys deki eleyiciliğe sahip olsa yeterli.
 • Çavuş
  77 Mesaj
  Konu Sahibine Özel

  Arkadaşlar olumlu/olumsuz eleştirilerinizi merak ediyorum. UP!

 • Teğmen
  117 Mesaj

  hocam sınav senemde olmasaydım okur eleştirimi yapardım inşallah seneye okurum

  calmdownbro kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
 • 6.paragrafta fazla uzattım deyip üzerine 7 paragraf daha yazmak...

 • Çavuş
  77 Mesaj
  Konu Sahibine Özel

  sağlık olsun hocam :)

  |
  |
  pilotbeyBG kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
 • Çavuş
  77 Mesaj
  Konu Sahibine Özel

  :D Haklısın hocam.

  |
  |
  Dennis_Ritchie98 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
 • Onbaşı
  25 Mesaj

  Bunu okuyan DH cengaveri, TYT Türkçeyi fuller  

  |
  |
 • Onbaşı
  16 Mesaj
  özeti var mı

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Onbaşı
  25 Mesaj

  Hocam salisesi salisesine nasıl denk getirdik adslsödfvljksadfkafsd

  |
  |
  Ankaravetli kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
 • Onbaşı
  16 Mesaj

  yok artık      


  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  layt_selamii kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
 • Er
  3 Mesaj
  Hepsini okumadim ama sanirsam olay sosyalin gereksiz kolay olmasi ve herkesin kolayca yapabilmesi dogru mudur hocam?
 • Onbaşı
  25 Mesaj
  Tyt fen çok mu zor çıkıyor ? Sırf bilgi mi çıkıyor ? Ayt kısmında bile formülleri verdikleri oluyor.

  Tyt de seçici sosyal gelmesi en az EA ve sözel sıralamalarını etkiler zaten EA ve sozelciler sos çalışıyor en büyük etkilenen kesim sayisal olur. Yazının tamimini bile okuyamadım zaman kaybı
 • Onbaşı
  25 Mesaj

  Düşüncesinin o paragrafına baktım,çok yanlış düşünüyor bence. Ben bilgi görmek zorunda mıyım sosyal için? Ayrıca Fen kısmında direkt bilgi sorulmuyor ki. Öyle bir şey olsa kimya da mesela kimyasal hesaplamalar veya molü sorarlar. 

  |
  |
  Dersolog3838 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
 • Çavuş
  77 Mesaj
  Konu Sahibine Özel

  Genel olarak sosyalin kolay olması, edebiyatta 6 paragraf çıkması ama fenin aynı kolaylıkta ve seçicilikte olmaması. Bu yüzden sayısalların eadan tercih yapmasını yazdım. Çalışan ile çalışmayanın ayırt edilmemesini yazdım. En son olarak CİMER'e atılabilecek tarzda bir metin yazdım.

  |
  |
  Ankaravetli kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
 • Çavuş
  77 Mesaj
  Konu Sahibine Özel

  Evet hocam doğrudur.

  |
  |
  Dersolog3838 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
 • Çavuş
  47 Mesaj

  Tyt 2020 sosyal gayet yeterli zorluktaydı hocam. Siz ne bekliyorsunuz
  |
  |
  calmdownbro kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
 • Onbaşı
  25 Mesaj

  Aynen hocam. Ben de yazdım onu zaten. Bilgi çıksa fende yerinde duramazlar. 

  |
  |
  JonSnow01 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
 • Çavuş
  77 Mesaj
  Konu Sahibine Özel

  Kesinlikle TYT Fen zor gibi bir iddiam yok. Bende fen çözebilen birisiyim(kimya-biyo) azda olsa temelim var. Aynı seçicilikte bulunmadığını iddia etmekteyim. Tarih sorusu olarak yorum sorulmasına karşıyım.

  |
  |
  JonSnow01 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Instagram takipçi satın al
Radyo Dinle
vp satın al;valorant vp satın al;Valorant VP Fiyat
triple negative breast cancer
Webtures SEO;SEO Nedir?
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR3
1,594
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.