Şimdi Ara

TÜM OPERATÖRLER 4,5G HIZ TESTİ [ANA KONU] 5G YE DOĞRU ADIM ADIM (463. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
25.158
Cevap
87
Favori
730.572
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
36 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 461462463464465
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • TÜM OPERATÖRLER 4,5G HIZ TESTİ [ANA KONU] 5G YE DOĞRU ADIM ADIM

TÜM OPERATÖRLER 4,5G HIZ TESTİ [ANA KONU] 5G YE DOĞRU ADIM ADIM

Yağmurdan sonra istasyonda çöktü çalışmıyor hala 200 leri göremiyorum

Upload da iptal

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• sis651 kullanıcısına yanıt
    Hocam ama göze alınabilir bir yatırım mı, bence ISS'lerin parası buna yetmez hee Turkcell MTN'e karşı olan davasını kazanırsa bir de nakit direkt öderlerse iş değişir

Neticede bazları bu kadar yüksek kapasite ile beslemek için fazla miktarda şehir içi fiber çekmek zorundalar ve bu kadar erişim trafiğini taşıyabilmek için omurgayı fena halde güçlendirmeleri gerekiyor ki hele hele Turkcell omurgası için pek hoş şeyler duyulmadığı da ortada. Yani hocam ben ideal bir senaryoyu merak ediyorum.

Hadi diyelim ki TT fiber miktarı sebebiyle işi kurtardı diyelim.

Hadi Turkcell de il merkezlerindeki fiberi ilçe merkezlerine de getirerek ilçe içi R/L ile işi yürütmüş olsun.

Peki ya Vodafone ne yapacak Ne adam gibi omurgası var ne erişim şebekesi tam hilkat garibesi konumundalar.

• Vodafone LTE - 96RSRP 1800Mhz Band3 Samsung A7 16

Vodafone LTE - 69RSRP 1800Mhz Band3 Samsung A7 16

• quote:

Orijinalden alıntı: Ö1f1

Vodafone LTE - 96RSRP 1800Mhz Band3 Samsung A7 16

Vodafone LTE - 69RSRP 1800Mhz Band3 Samsung A7 16

1 fiberden 3 operatör çalışamaz mı, ortak bir şeyler yapılsa keşke

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

Bi istasyon bu kadar dandik olur mu bi yağmur yağdı 2 istasyonda 3. Günü çalışmıyor ilgilenmemişlerde

Resimdekinin arkasında Telekom turuncu kablo fiber destekli çalışıyor

Sigortası mı atmış diye açıp bakmışlar 😀

İstesen denk gelmez 1800 band3. Bizim buralarda artık hız alamıyorum Türkcell de cortladı

İstasyon çalışmayınca Vodafone den farkı Yok

• quote:

Orijinalden alıntı: krkmz1666

Bi istasyon bu kadar dandik olur mu bi yağmur yağdı 2 istasyonda 3. Günü çalışmıyor ilgilenmemişlerde

Sigorta atmış sanki

• çok geç kullanıcısına yanıt
    Radio link yeşil Işık’ları yanıyor fanı çalışıyor 3G de dibinde full

4g çekmiyor bulvarın arkası emniyetin orada 2 farklı istasyonda da Yok birbirlerini görmüyorlar zaten

• Arkadaşlar merhaba. Bugün Ankaradan Bursa ya yolculuk yaptım. Güzergah olarak haritalama yapılmamış bir rota tercih ettim. Ankara-Ayaş-Beypazarı-Nallıhan-Soğukkuyu-Mihalgazi-İnhisar-Söğüt-Bozuyük-İnegöl-Bursa istikametini Vodafone için nperf uygulaması ile haritaladım. Soğukkuyu civarında aselsanın ürettiği ulak baz istasyonu vardı. Yaklaşık 35 mb hız aldım. Sinyal 800 mhz 4g Vodafone için. Aynı yerde telekom 29 mb hız verdi. Turkcell hat olmadığı için bilmiyorum. NPERFTEN haritaya veya eklediğim resimlerden bakabilirsiniz

• quote:

Orijinalden alıntı: krkmz1666

Şartelleri kaldırsaydınız ya

• krkmz1666 kullanıcısına yanıt
    Sadece 4G çalışmıyorsa bilerek de kapatmış olabilirler. Burada istasyonlardan birine 2600 ekledikleri zaman Cuma günü kapattılar istasyonu, Pazartesi açtılar 2600 desteği ile. Ya da ikisini de tek cihaz çalıştırıyorsa o da ölmüş olabilir.
    Açık sistemlerde genelde yağmur o kadar etki etmez. Ama çok şiddetli yağıp havalandırma boşluklarından içeri yağmışsa bilmem.
    Bizim burada bir yıldırım düşmüş yakınlara geçende, çoğu kişinin elektrik sayacı bozuldu. Kombiler çalışmaz oldu. Bizimkinin anakart sigortasını değiştirdik, çalışıyor ama servise yaptıranlar 600 kağıt vermiş anakart için. Bilmem artık servis sigortayı değiştirmek yerine anakart parası aldıysa. :D Evlerde de başka başka gariplikler oldu bir daha. Bir prizde toprak ile nötr kısa devre yapıyordu. Ana sigorta da bundan dolayı atıp duruyordu. Sonra sigortayı değiştirdik iki tane tekli sigorta ile. Nötr sigortasını kapattığımızda ışıklar hâlâ yanıyordu evde. :D Meğer bir priz üstünden nötr toprağa değip topraklanıyormuş. Prizi söküp tekrar takınca sorun çözülmüş ilginç şekilde. Gariplikler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sis651 -- 16 Eylül 2018; 7:26:7 >

• Ö1f1 kullanıcısına yanıt
    5G için fiberin önemi daha 4G'den önce konuşuluyordu zaten. Hatta geçen seneki ortak altyapı şirketinin olayı da buydu aslında belki. Çünkü esas trafiği olanlar ihtiyacı olan mobil şirketlerdi. Bence göze alabilecekleri bir yatırım. Şehrin yapısına göre belirlenmiş uygun bir ring hattı dolaştırabilirler. Uygun olmayan yerlere de radyolink ile ulaşabilirler yine. Zaten 5G devreye girdiği an uçuk hızlar vermeyecektir. Birkaç Gbit hız verirse yeter, kullanım arttıkça da bu kapasite paylaşılıp hızlar düşecek. Bunun da önüne geçmek için kota sistemini uygulayacaklar yine.

Yetersiz oldukları yerde de trafik satın alma yoluna gidecekler tabii ki. Diğer operatörlerin fiberini kullanıp, trafiklerini oradan taşıyacaklar, şimdi de yaptıkları gibi. Kapasiteleri biraz büyütmeleri gerekecek.

Bir de söylentilere göre operatörlerin durumunu konuşuyoruz biraz da, net işin içinde olup da bildiğimiz bir şey yok.

Valla Vodafone benim buradaki tüm baz istasyonlarına fiber çekmiş durumda bildiğim kadarıyla. Hatta Malkara tarafında daha 2008 miydi neydi, haberleri çıkmıştı iki baz istasyonunu fiberle bağladı, 3G'ye lazım edecek falan diye. :D Fiber hortumları binaların çatılarına çıkıyor, çatıda turuncu hortumlar falan. :D Hatta tüm sokaklara fiber çekiyorlar, ay sonu hizmete başlarlarsa alırım ben de eve. Buradaki ve Çorlu'daki WiFi ISS'ler hep Vodafone fiberine çıkış yapıyor. Hatta TSOL yurtdışı çıkışını Seabone üstünden yaparken Vodafone Interroute kullanıyordu hala, pahalı ve daha seri olanından. Tekirdağ merkezde de radyolink toplama kulesine SOL'den önce çekmişlerdi kablolarını. Bu bölgede ellerindeki tüm frekansları kullanırlarsa fena olmazlar ama diğer bölgelerde yatırımları yok ve bir çözüm üretemezlerse, sıkıntı yaşarlar. Ancak umurlarında mı? Umurlarında olsa 4G şebekesinden 3G hızından düşük hızlar vermekten utanırlardı. Belki 5G geldiğinde yüksek 4G hızlarını görmeye başlarlar Vodafone'da.

Bir de telekom ekipmanları da Çinliler sayesinde sanırım ucuzluyor. Eskiden 2G'de radyo üniteleri konteyner içinde olurdu. Sonra 3G ile radyolar yani RRU'lar antene yakın kurulmaya başlandı. 3G'de sektör başına birer RRU vardı. Ya da Nokia'nın üç sektör falan besleyebilen RRU'ları var. 4G geldi, her sektör ve frekans için birer RRU daha eklendi. Bunların da birkaçını ortak verebilen RRU'lar var tabi de. Hani 3G çoğu yere yıllar sonra ulaşmışken ve yatırım öğesi konteyner içindeki ekipmanlar, kablolama, üç ya da dört RRU ve yeni antenler demek iken; 4G belki birer istasyonda olsa da tüm ilçelerde aynı gün devreye alınmıştı en azından 800 MHz frekansında. Sonra diğer frekanslar da getirildi baz istasyonlarına. Hani 4G'yi ilk Hakkari'nin Şemdinli'sinde deneyimlemiştim; 4G gelen senenin Nisan ya da Mayıs ayı falandı sanırım. 1800 ve 800 MHz frekansları vardı; 50 - 60 Mbit bir hız almıştım. Sonrası Yüksekova'da, Van'da her yerde 4G vardı Turkcell'de. Hani birçok RRU, anten ve konteyner içi yatırıma rağmen operatörler daha hızlı tutabildi işi 3G'ye göre. Bu da bence ekipman fiyatları ucuzlamış demek oluyor. Vodafone'un ne yapmaya çalıştığı zaten belli değil, muhtemelen Huawei ekipmanları 4G uyumlu aldılar diye ortak modda çalıştırıp yatırımdan kaçmaya çalıştılar bir dönem. Turk Telekom da Turkcell kadar agresif davranmadı belki farklı frekanslara yatırım konusunda ama nedeni belli oldu zaten, adamlar şirketi sömürdüklerinden kâr edebilmek için bir şey yaptırmamış. 5G'de işleyiş nasıl olacak göreceğiz ama umutluyum. Tabi fiyatların ucuzluğundan hiç umutlu değilim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sis651 -- 16 Eylül 2018; 6:51:35 >

Direkteki 2 ayrı istasyonda böyle başka istasyonlar da vardır ama gezip bakamadım bunlar dibinde

3G full dibinde 4g yok sadece

Yağmurdan sonra olduğunu düşünüyorum diğerinin parçaları yerin altında mesela o da gidik kaç gündür arızalı olduğunu görmüyor mu acaba Türkcell

• Xeqona X kullanıcısına yanıt
    Çalışmıyor diye müdahale etmişlerdir bende ellemedim diğerinde de 4g se sorun var bugün gelir düzeltirler belki

1800

Hocam mobilde trafik nasıl daha fazla ki, zannetmiyorum, bazların kapasiteleri ortada, kotalar ortada 5G'de iş değişirse ayrı tabii.

Hocam evet ama OAŞ işi tam adaletsiz bir işti, ben ortak altyapıya karşı değilim ama şu dengesiz, uçurumlu şartlar altında karşıyım.

Valla hocam ilçe beslemek mesele değil de her baza fiber erişim ciddi mesele bence.

Esasında bu mayıs ayındaki yenilenen kiralama prosedürleri bence bu sorunu biraz daha adilane şekilde biraz olsun rahatlatabilir diye düşünüyorum zira bir ilçeye toplama noktası kurmak için alternatiflerin fiber getirmesi kısa ve orta vadede kârlı değilse TT'den hat kiralayıp ya da hat kurdurup il merkezindeki omurgaya bağlayabilirler daha makul olur tabii bu senaryo Turkcell için geçerli bunu yapabilirler ama Vodafone'nun Turkcell ya da Türk Telekom ile anlaşmaları şart en azından omurgalarını yayana kadar. @Dp

Vodafone Trakya'da daha etkin tabi söylenilene göre zamanında KHK ile Tekirdağ ve Kırklareli'nde kazı izni işi kaldırılmış deniliyordu bir de Yandex için TT'nin veri merkezine yerleşme/kurma ihtimali de vardı sanırım öyle o taraflarda bir atak oldu diye biliyorum.

Ya zaten 2010'dan 2016 3Çye kadar yani Oger'in profesyonel kimlikten çıkıp elinin güçlü olduğu dönemlerde az yatırım politikası izlediler zaten attıkları kazık da ortada. Rami Aslan'ın da yaptığı faydalı tek iş muhtemelen marka birleştirmesiydi. Ben olsam daha agresif davranırdım 4.5G ihalesinde. Hadi bu kaçtı 5G'de agresif davranmaları gerekiyor zaten TT bu saatten sonra 5 senelik plana sadık kalıp yatırımda cömert olmazsa pek uzun yaşamaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ö1f1 -- 16 Eylül 2018; 16:43:12 >

• Türk Telekom LTE-A - 74RSRP 1800Mhz Band3 Sony XZ

Türk Telekom LTE - 82RSRP 1800Mhz Band3 Sony XZ

Band7 2600

• 
Sayfa: önceki 461462463464465
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.