Şimdi Ara

TÜM GÜMRÜK PROBLEMLERİ, PTT UPS DHL TNT FEDEX AMEREX USPS CHINA POST ATATÜRK HAVALİMANI TOPKAPI

Koronavirüs Özel
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
27.512
Cevap
684
Favori
1.561.575
Tıklama
Tüm Forumlar >> Sıcak Fırsatlar >> Yurt Dışı Fırsatlar - Konu Dışı >> TÜM GÜMRÜK PROBLEMLERİ, PTT UPS DHL TNT FEDEX AMEREX USPS CHINA POST ATATÜRK HAVALİMANI TOPKAPI
Giriş
    412 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Xanthochroid

Bugün ABD'den USPS ile kargom geldi. Satıcı Free Shipping ile göndermesine rağmen ptt görevlisi benden gümrük vergisi adı altında 3.6 tl istedi. Kutunun üzerinde:

talimatlı gönderi bilgi etiketi
    gümrük snm ucreti: 3 tl
    damga vergisi: 0.6 tl yazıyor.

Benden bu parayı almaları yasal mı? Ürün kesinlikle gümrükte takılacak bir şey de değil. Fiyatı da gümrük sınırları içinde. Ben pu parayı ne için ödedim?

İyi günler.

ürünün gümrüğe girip çıkmış muhtemelen o yüzden gümrük bedeli olarak alıyorlar
  • Yüzbaşı
    253 Mesaj

Gümrük memuru paketi incelemiş.Onun parası.

Ayakbastı,hava parası kadar gerekli(!) bir ücret.Velakin araba alırken vergi ayağına yanında devlete 2 aaraba daha aldığımız bir ülkede böyle ücretlerde mantık aramamak gerek.
    |
    |
    Xanthochroid kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Orijinalden alıntı: c3LaL35

quote:

Bugün ABD'den USPS ile kargom geldi. Satıcı Free Shipping ile göndermesine rağmen ptt görevlisi benden gümrük vergisi adı altında 3.6 tl istedi. Kutunun üzerinde:

Benden bu parayı almaları yasal mı? Ürün kesinlikle gümrükte takılacak bir şey de değil. Fiyatı da gümrük sınırları içinde. Ben pu parayı ne için ödedim?

İyi günler.

Peki bu yeni mi çıktı? Önceden China Postla falan çok kargo geldi ama bu durumla ilk kez karşılaştım. Bundan sonra her gelen kargo için para mı ödeyeceğiz gümrüğe? Yoksa sadece USPS için mi geçerli bu durum?

• Yüzbaşı
    412 Mesaj
    quote:

quote:

Orijinalden alıntı: c3LaL35

quote:

İyi günler.

Peki bu yeni mi çıktı? Önceden China Postla falan çok kargo geldi ama bu durumla ilk kez karşılaştım. Bundan sonra her gelen kargo için para mı ödeyeceğiz gümrüğe? Yoksa sadece USPS için mi geçerli bu durum?

Gümrüğe girerse tabii tutulursa
    |
    |

• Yüzbaşı
    253 Mesaj

Gümrük kontrolüne giren her ürün için alırlar.Bizim gümrük özellikle ABD kaynaklı paketleri çok sıkı incelerken diğer ülkelere pek bakmıyor.Çinden gelen paket kontrol edilmemiştir.Ondan almamışlardır.Bana macaristandan üzerinde 300 euro yazan saat geldi dönüp bakmamışlar bile
    |
    |
    Xanthochroid kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    ben dx vb. sitelerden zaman zaman ürünler alıyorum ıvır zıvır fiyatta ucuz şeyler olduğu için mi artık nedir tam bilmiyorum gümrükte sorun yaşamadım,
    mahalleden komşum elinde bir kağıt tesadüf bana denk geldi,
    komşumun kızı 4 tüp varis kremi almış ve takılmış,
    atatürk havaalanı ptt olarak 30 gün içerisinde başvuru yapılması gerektiği bilgileri yazan bir kağıt,
    kızı artık nerelerle görüştüyse 55 usd masrafı olduğu söylenmiş,
    ne yapmam gerekir, nasıl alabilirim (ben adıma gelmeyen bir kargoyu alabilirmiyim).

son durum bugün

4. Torbaya Eklendi - İSTANBUL(AVR)(İSTANBUL UKİM/İSTANBUL UKİM)

işallah seninki de en yakın zamanda gelir merak eme eğer takip kodu varsa
    |
    |
    Bahsedilenler: sioux5454

noter onaylı vekaletname olacak. malların muhatabı şahsın sizi tüm gümrük işlemlerini yapmaya ve malı teslim almaya yetkili tayin ettiğin dair.velakin o kremler geri gider.

1)kozmetik ürün olarak yorumlanır,yasaktır
    2)ilaç,müstahzar olarak yorumlanır,reçete ve iegm istekleri olmadığından sokamazsınız
    |
    |
    ___ukyo___ kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    |
    |

Orijinalden alıntı: :::LOSTPLANET:::

son durum bugün

4. Torbaya Eklendi - İSTANBUL(AVR)(İSTANBUL UKİM/İSTANBUL UKİM)

işallah seninki de en yakın zamanda gelir merak eme eğer takip kodu varsa

Takip kodu var hergün takip ediyorum ya ama aynı işte değişen birşey yok. Maximum gelme süresi falan var mı bu kargoların?

Benim USPS ile ABD den gelen pakedim 10 aralıkta USPS tarafından bırakıldı.Ta 23 aralıkta PTT kayda geçirdi ve 23 ünden beri UKİM deydi.Bugün il gümrüğüne geldi.Varın düşünün ne kadar ağır yürüyor işler
    |
    |
    sioux5454 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Hocam aynı üründen aynı şekilde bende aldım. Ancak şimdi kesin ürünümün gümrüğe takılacağını öğrendim (almadan önce bilmiyordum, dün aldım) ordino ya düşsün istemiyorum ürünüm veya ardiye vb. bedeller (350 tl lik ürün için 380tl bedel ödeyen okudum) 60TL makul ancak bu işlemleri hızlandırmak için ne yapabilirim. Kargomu nereden takip edebilir ve gümrük sıkıntısı oluştuğu anda kiminle iritbata geçebilirim. Özelden telefon numarası bildirmeniz mümkün müdür acaba ?

Eğer büyük sıkıntı yaşayacaksam ürünü ya Türkiye'den alırım veya Amerika'da yaşayan arkadaşıma sipariş ederim.

Ayrıca DHL ile 150 dolara gelen ürünün gümrüğe takılmadan gelme ihtimali var mı acaba?
    |
    |
    emrahan48 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Bu işlemleri hızlandırmanın bildiğim kadarıyla bir yolu yok .Sadece gümrük kısmına kadar olan süreci hızlandırabilirsiniz o da zaten bildiğiniz gibi standart kargo vs yerine daha çabuk Türkiye'ye vardığı iddia edilen kargo seçeneklerini seçmek. Gümrükte iş pttye veya özel kargo kuruluşlarına kalıyor. Yeni yasa maddesi ile 3 güne kadar (bu iş günü mü yoksa hafta sonunu da kapsıyor mu bilmiyorum) DHL,FEDEX;UPS gibi firmalara gerekli belgeleri gönderip ürünü ambardan çektirttiğiniz takdirde sizden navlun , ordino gibi bedelleri alamıyorlar.

Ama DHL bu işi de kılıfına uydurup ürünü 3 gün geç getirir veya bir yerlerde o ürünü bekletirse yine de alır o parayı .Bu ülkede işi kılıfına uydurduktan sonra sorun yok :X

Kargonuzun takip numarası var ise takip edebilirsiniz ilgili kargo firmasının sitesinden.

sioux5454

ürünü aldığım şahıs bana 10-12 iş günü içinde ulaşır demişti. evet hemen hemen o kadar bir sürede Türkiye'ye giriş yaptı. Ama o aşamadan sonrası muamma . 1 ay mı sürer 2 ay mı belli değil. Ne biçim ülkeymiş arkadaş . 700 küsür milyon nüfuslu amerikada bir devlet kargosu bu kadar uzun zamanda işlem yapıyor muymuş acaba ?

Daha önce shoptodan oyunlar aldım İngiltere'den 3 gün içinde ülkeye giriş yapan oyun , adresime istanbul'dan 1 haftada anca geliyordu

Amazondan aldığım özel kargo firması tarafından işlemleri yapılan paketim bile gümrükte işlem gördüğü halde bu kadar uzun süre beklememişti İstanbul'da.

• Yarbay
    2299 Mesaj
    2 İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM 03/01/2014 Torbaya Eklendi
    3 İSTANBUL UKİM/İSTANBUL UKİM 07/01/2014 Torbadan Alìndì
    4 İSTANBUL UKİM/İSTANBUL UKİM 10/01/2014 Zimmet Edildi
    5 İSTANBUL UKİM/İSTANBUL UKİM 10/01/2014 Zimmet Edildi

??
    |
    |

Orijinalden alıntı: DeLorean DMC-12

Bu takılır mı gümrüğe?
    http://www.ebay.com/itm/NEW-Nike-Eyeglasses-NK-6042-Black-16-NK6042-53mm-/310714784923?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item48580b5c9b

Takilir ne yazik ki ama ptt ile gelirse navlun ve ardiye bedeli epey ucuza geliyor

Bununla ilgili yazi mevcut

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Orijinalden alıntı: Kongor

quote:

Orijinalden alıntı: DeLorean DMC-12

Bu takılır mı gümrüğe?
    http://www.ebay.com/itm/NEW-Nike-Eyeglasses-NK-6042-Black-16-NK6042-53mm-/310714784923?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item48580b5c9b

Takilir ne yazik ki ama ptt ile gelirse navlun ve ardiye bedeli epey ucuza geliyor

Bununla ilgili yazi mevcut

Buna kargo parası 35 dolar demiş özel bir kargo şirketi ilemi geliyor acaba böyle olunca? Gümrüğe takıldığında yine ptt den almıyor muyuz nasıl gelirse gelsin?

• Binbaşı
    1691 Mesaj

Bende bugün yaptım baya bir araştırma, ondan önce bu konuları yüzeysel biliyordum.

http://ggm.gtb.gov.tr/sikca-sorulan-sorular/bireysel/posta-ve-hizli-kargo-muafiyetleri

Burayı incelerseniz detaylı bilgi bulabilirsiniz. Eğer özel kargo (DHL, UPS vb.) ile gönderi sağlanıyor ise o özel kargo firmasının gümrük muşavirleri vs. oluyor işlemler onlar üzerinden yürüyor. Navlun / Ordino / Ardiye masrafları ise yine bu firmalar kendileri belirliyor. ( ilk 3 iş günü ücretsiz)

Eğer yerel posta kullanırsanız, örneğin China Post vb. gibi ürün Türkiye sınırları içine girdiğinde PTT, yani türkiye yerel posta sağlayıcıya devredileceği için işlemleri sizler manuel olarak yapmak zorundasınız. Topkapı'da bir merkez var sanıyorum, eğer gönderiniz "gümrüğe takılırsa" bu merkezden gidip işlemleri halletmek ve elden ürünü teslim almanız gerekiyor. Ancak PTT'nin navlun /Ordino / Ardiye masrafları çok daha ucuz özel posta servislerine göre, ayrıca gümrük memurunu ikna edebilmeniz durumunda (yalvarmak, yakarmak veya rüşvet vermek) 75Euro'yu ürününüz geçse dahi herhangi bir işlem yapılmadan ürünü alabiliyorsunuz.

Kısacası ürün bedeli 75Euro = yaklaşık 100-105 Dolar sınırını geçtiğinizde "gümrük sıkıntısı yaşamanız olası"

İstisnalar kaideyi bozmaz. Trafik polisi gibi düşünün bu olayı, her kötü araba kullanan yakalanıyor mu mesela? Veya 77 iken hız sınırı benim gibi 78'dan yokuş aşağı olsa bile ceza yiyebilirsiniz :)
    |
    |
    DeLorean DMC-12 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Binbaşı
    1691 Mesaj

Biraz önce ORDER NUMBER'ımı aldım. DHL Kargoya verilmiş ürünüm. DHL kargoyu arayıp bilgileri öğrendim.

Çok büyük bir olasılık gümrüğe takılsa da, çok nadir sıkıntısız pass'lar oluyor dedi kız.

65TL'lik sabit bir navlun masrafı mevcut + %20 Vergi gibi bir bedeli var. Ancak ürün geldiği anda ararsam yardımcı olacağını, toplam 1-2 günlük bir gümrük işlemi olduğunu ve 3 iş günü içinde işlemler halledilebileceği için sadece vergiyi ödeyebilirmişim (65TL ediyor o da) Onu da mevla küçük olduğu için adresinize teslim edilirken kurye arkadaş elden teslim alır dediler.

Ürünü 3 gün geç getirme gibi bir durum yok, çünkü order number ile izleyebiliyorsunuz ürünü. İstanbul'a vardığında gümrük işlemlerine girdiğinde (ki büyük bir ihtimalle benim için pazartesi olacaktır gümrük Pazar kapalı olacağı için) aynı gün telefon edip, nüfus cüzdanı ve sipariş mailini mail/faks yolu ile gönderirsem sıkıntı olacağını sanmıyorum.

Herşeyi düzgün yaptıktan sonra, ekstra masraf çıkması vs. çok zor görünüyor.

Yine de çok teşekkürler bilgi için, hepinizin bilgi birikiminden yararlanmaya çalışıyorum
    |
    |
    :::LOSTPLANET::: kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Er
    4 Mesaj
    Merhaba arkadaşlar...
    İngiltere'den Royal mail airmail (takipsız) small packets, kargom eleme ulaşamadı, 1 ay geçtı, bu durumda ne yapmalıyım???
    |
    |
bankalar.org
Canlı Tv izle
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR1
0,673
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.