Şimdi Ara

TÜM GÜMRÜK PROBLEMLERİ, PTT UPS DHL TNT FEDEX AMEREX USPS CHINA POST ATATÜRK HAVALİMANI TOPKAPI (1406. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
30.134
Cevap
686
Favori
1.818.527
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
23 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 14041405140614071408
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Aliexpresten aldığım anakart gümrüğe takılmış neresi ile iletişime geçme lazım yardımcı olabilecek varmı durum bu şekil görünüyor ?

Normalde bu şekil sorunsuz geliyordu aras ile fakat bu sefer gümrükle ilgili bir durum var gibi nasıl çözeceğimi bilmiyorum.

TÜM GÜMRÜK PROBLEMLERİ, PTT UPS DHL TNT FEDEX AMEREX USPS CHINA POST ATATÜRK HAVALİMANI TOPKAPI
  • Sizin yapmanız gereken bir işlem yok. Önceki satıra bakarsanız, "eksik bilgi" diyor. Aliexpress İstanbul gümrüğün aradığı eksik bilgiyi tamamladıktan sonra gümrükten geçerek paket size ulaşacaktır.

Eksik bilgi; genellikle karekod ya da barkod okutulması işleminde, ürünün kimliğinin tam belirlenememesi durumunda ortaya çıkmaktadır. Yani aliexpress sorunu bir kaç gün içinde çözer.

@Revoir

• serkanguzel_ kullanıcısına yanıt

Teşekkür ederim içimi rahatlattınız umarım dediğiniz gibi sonuçlanır malum gümrükte her şey olabiliyor.

• Arkadaşlar merhaba. Kız arkadaşım yurtdışında yaşıyor ve ona AliExpress den doğum günü hediyesi almak istiyorum. Endonezya'ya teslimat adresi yazsam ve göndermem mümkün mü ? Ayrıca satın alımı nasıl yapmam gerekiyor ? Maalesef Endonezya rupisi hesabım yok. Yardımcı olursanız mutlu olurum arkadaşlar ^^

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Aliexpress ten başta peşin gümrük vergilerini ödeyerek sipariş verdik diyelim Aras kargo eve getirdiğinde, gümrüğe sunma(8TL) ve damga vergisini(0.80 TL) bizden yine alınacak mı ya da kim hangi aşamada alacak?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Vergiler alış verişte ödeme esnasında kesildiği için, LPxxxxxxxx ile başlayan takip numaralı siparişlere, ilave herhangi bir ödeme olmaksızın, adrese teslim edilmektedir. Aras ya da başka bir yurtiçindeki dağıtıcı farketmeksizin böyle.

@SORGUMEMURU

• Merhaba arkadaşlar biliyorsunuz zaman zaman şu ya da bu nedenle bazı ürünler ticari statüde değerlendiriliyor ve siz peşin gümrük vergisini Ödemiş olsanız bile taşıyıcı firmalar sizin adınıza gümrük işlemlerini tamamlamıyorlar. Böyle bir durumda sıradan vatandaş olarak ne yapabiliriz? Ürünü gümrükten geçirmenin yolu nedir? Özellikle İstanbul’da da değilseniz?

Bir de yurt dışından kitap, film, oyun gibi ürünler alırken bir pakette maksimum kaç tane olması gerekir. Mesela 20 - 30 kitap ya da film gelse bir kolide bunu ticari olarak değerlendirirler mi? (Tabii aynı kitap ya da film değil, farklı farklı ve kişisel kullanım için.)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kultablasi -- 9 Kasım 2021; 18:11:41 >
  • Philipp_Plein kullanıcısına yanıt

Peki bunun için şirketimiz filan olması gerekiyor mu? Vekaletnameye ek olarak istenen belgeler var mı?

• kultablasi kullanıcısına yanıt

Taşıyıcı firmaların uzmanlık alanı, taşımak ve teslim etmektir.

Yurtdışından ürün satın alırken, hangi sıfatla satın aldığınız önemlidir. Yurtdışından ürün satın alırken, gümrük mevzuatına göre, ya tüketicisinizdir ya da ticaret erbabısınızdır.

Tüketici( consumer ) olarak satın aldığınız herhangi bir ürün bireysel kullanım amacına matuf olmalıdır. Diğer bir deyişle, aldığınız ürün bireysel ihtiyaca ait bir ürün olmalıdır. Bu durumda siparişinizi kendi adınıza açabilirsiniz.

Ticari nitelikli ürünler ise, adından da anlaşılacağı üzere, firmalarca kullanılan( commercial ) ürünlerdir.

Bir iki örnek verirsem, konuyu daha iyi kavrarsınız. Epilasyon aleti bireysel bir ürün değildir. Ya da iş istasyonunda kullanılan pc ana kartı da bireysel bir ürün değildir. Yani diğer bir deyişle, "epilasyon aleti ya da iş istasyonuda kullanılmaya uygun ana kart satın alıp ta bireysel ihtiyacım için alıyorum" diyemezsiniz. Yani gümrük mevzuatı açısından, bu ürünleri bireysel ihtiyacımda kullanacağım diyemezsiniz.

Şimdilerde barkod ve karekod sistemlerinin devreye girmesi ile birlikte, yurtdışından satın alınan ürünlerde, gümrük memurlarının takdir yetkisi sıfırlanmıştır. Şöyle ki; karekod sisteminde ticari ürün olarak tanımlanan herhangi bir ürün, bu ürün dünyanın hangi ülkesine giderse gitsin, o ürün ülkelerin gümrüğünden geçerken, tüketici ürünü olarak işlem görmez. Neden işlem görmez. Çünkü ürünün kimliği karekod sistemi ile oluşturulmuştur.

Geriye kalan detaylar; tüketici olarak yurtdışından ürün satın aldınız. Ürün gümrüğe girdi. Ticari bir ürün olduğu anlaşıldı. Sipariş sahibinin ürünü ithalat mevzuatına göre göre gümrükten çıkarması için haberdar edilir. Gümrükten çıkarma işlemlerinin en kolay yolu ise, ithalat işlemleri ile uğraşan firmalar eliyle yapmak gerekmektedir.

Hasılı kelam; değindiğiniz üzere, gümrüğe giren bazı ürünlerin, zaman zaman ticari bir ürün olarak olarak değerlendirilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Satın alacağınız herhangi bir ürünün tanımlı kimliğini, satın almadan önce satıcıdan öğrenmelisiniz. Satıcı size ürünün kare kodunu sağlıyorsa, kare kodunu okutarak, ürünün gümrük mevzuatı açısından durumunu öğrenebilirsiniz. Tabi bunu anlayabilmek için de, karekod sistemi ve ürün kimlikleri öğrenmelisiniz. Bu husularda internette çok sayıda bilgi ve detaya ulaşabilirsiniz.

Ben genellikle yurtdışından 5 - 10 dolar'lık küçük siparişler verdiğim için, ürün kimlikleri ile ilgili araştırma yapmaya hiç ihtiyaç duymadım. 5 - 10 dolar'lık bir ürün olsa da, zaman zaman benim de sipariş verdiğim ürünler arasında ticari ürünler olabiliyor. Ürün kimliğini öğrenmeden satın aldığım bir kaç siparişimi gümrüğe terk etmek zorunda kaldım. Meblağ küçük olduğu için, reddedilmesini baştan kabul etmiş oluyorum yani...

Teşekkürler, çok güzel detaylandırmışsınız içim rahatladı. Daha öncesinde bir kere10-15 tane İngiltere'den takipsiz kitap getirtmiştim, hatta koca çuvalla gelmişti ama hiç sorun çıkmamıştı. Zaten ikinci el kitaplardı.

Beni endişelendiren nokta ürün sayısı. Blu ray filmler şimdiye dek daha önce de aldım, bir kere aylık 5 kota sınırını aştım, Amazon tek tek kargoladığı için onun dışında sorun yaşamadım. Belli ki doğal olarak ticari statüde görülmeyen bir ürün. Ama işte ne bileyim bir pakette 20-30 tane gelirse hayırdır sen ticaret mi yapıyorsun diye düşünebilirler mi o kafamı karıştıran nokta. Filmler farklı farklı, yani gidip de mesela 5 tane The Matrix 4k Blu rayini getirtmiyorum. kendim arşiv oluşturmaya başladım, şu dönem malum büyük indirimler oluyor ama toplu getirtmeye de bu yüzden korkuyorum. Şimdiye dek bir pakette dokuz adete kadar film geldiği oldu bir sorun çıkmadı ama bunun bir limiti var mıdır? İlk deneme için 16lı bir paket düşünüyorum, umarım ticari paket kategorisine sokmazlar. Keşke bu konuda da açık olsalar da biz de ona göre kendimizi sağlama alsak. Aynı filmden iki tane alırsam ticari saymaları mantıklı ama farklı farklı filmlerden birer tane olmak kaydıyla istediğim kadar alabilmeliyim.

Zaten ülkemizde bu ürünleri satan bir firma yok artık, el mecbur yurt dışından almalıyım. Özellikle bu kategoride daha anlayışlı olmaları lazım bence. Kaldı ki Amerika'dan getirtiyorum, çoğunda Türkçe altyazı bile olmadığı gibi bazılarında bölge kodları var, yani Türkiye’de satılan normal cihazlarda oynatılmaz bile bu filmler. Yani gerçekten ticaretini filan yapmam imkansız. Bunları ticari amaçlı getirtmek için ahmak olmam lazım. :) Şimdi ben bunu ürünler PTT ile gelse güzelce izah ederim, anlayış da gösterirler gümrükte takılsa bile ama işte özel kargo şirketleri olunca geri almak da iade etmek de imkansız gibi bir şey oluyor, muhatap bile yok karşında.

• kultablasi kullanıcısına yanıt

Yurtdışından Cd/dvd gibi materyallerin internet üzerinden satın alınması ve gümrük işlemlerinin durumu nedir, hiç ilgilenmedim. Bahsettiğiniz alanda yetgin değilim yani... Burayı okuyup ta, bu tür materyallerin gümrük işlemlerinde tecrübeli olanlar varsa, yardımcı olurlar umarım.

• Arkadaşlar kişisel kullanımım için 800 euro’luk bir siparişim vardı, bugün ups bana bir sms attı.

Bu ticari kategorisine sokulmuş demek mi oluyor? Anlayamadım.
     TÜM GÜMRÜK PROBLEMLERİ, PTT UPS DHL TNT FEDEX AMEREX USPS CHINA POST ATATÜRK HAVALİMANI TOPKAPI

• Resimdeki metin, matbu bir form gibi duruyor. Yani metinde, satın aldığınız paketin içeriği ve tabi olacağı gümrük tarifesi hakkında bir bilgi verilmemiş...

Hasılı; satın aldığınız ürünün ne olduğunu bilmeden, taşıyıcının bilgilendirmesi üzerinden herhangi bir yorumda bulunamadım.

Cevabınız için teşekkür ederim hocam,

buradaki girdiler doğru mu peki? ben bir istekte falan da bulunmadım ama böyle yazılmış sonra ordino servisine teslim edilmiş falan.

• Katates Pızartması kullanıcısına yanıt

İş ve işlem basamakları hakkında fikir beyan etmem zor. Zira taşıyıcı firma ürünü taşımayı kabul ettiği zaman, yetki durumuna göre, aynı zamanda gümrük gibi diğer iş ve işlemleri de otomatikman yetkilenmiş/üstlenmiş olmaktadır. ( Taşıyıcı firmanın uluslararası alanda yetkilendirmesi statüsüne göre değişkenlik gösteren bir durumdur. )

Sizi ilgilendiren asıl konu, satın aldığınız ürünün kullanım açısından nev'idir. Yani ticari bir ürün mü ? Bireysel kullanıma hitap eden bir ürün mü ? olduğudur.

Eğer satın aldığınız ürün, bireysel kullanıma hitap eden bir ürün ise, bu ürünün tanımlı karekodu varsa ve ürünün karekodunda bireysel kullanım için olduğu tanımlanmışsa, gümrük işlemini yapan firmaya durumu iletmelisiniz. Yani gümrük işlemini yapanlar, paketin mevcut bilgileri üzerinden işlem yapar sadece...

Ürünün karekodu; hem bireysel, hem de ticari kullanma açık olarak tanımlandıysa, bu defa da ülkemizdeki vergi ve gümrük tarifelerinde o ürünün hangi gurupta sıralandığına bakılması gerekecektir.

Yüksek meblağlı ürünler, her zaman gümrüklerini dikkatini çeker ve gümrük incelemesine girer. Üretici tarafından ürüne karekod tanımlaması, ürünün bireysel/ticari kullanım yönünden açık kimliğini ortaya koyduğu için, gümrük işlemlerini de kolaylaştırır.

Hasılı kelam; bu aşamada ürünü taşıyan firmanın, gümrük işlemlerini kabul etmesi ve tamamlanmasından öte sizin yapabileceğiniz herhangi bir işlem bulunmamaktadır.

• Arkadaşlar Amazon.de den bot almıştım. Botta açılma oldu iade etmek istedim. Ptt kargo ile verdiğimiz adrese gönderin dediler. Gönderdim ama ürün 4-5 gündür hareketsiz ve varış yeri slovakya olmasına rağmen son girilen bilgi gönderi yurtdışına sevk edildi. Gönderiyi bana geri mi gönderecekler acaba. Ptt yi arıyorum birşey bilmiyorlar. Bilgisi olan var mı acaba?

• Amazon.com üzerinden 2 kulaklık + 1 laptop siparişi versem gümrükte sıkıntı çıkar mı?

Belli bir sayı var mı ürün alımında?

• @xreaLy ; eaLy iade gönderinizin posta hareketleri normal seyrinde ilerliyor. Gönderi gideceği ülkenin gümrüğüne girmeden hareket dökümünde görünmez. Gümrüğe girme işlemi, ülkeden ülkeye değişmekte olup, bazen haftalar almaktadır. Çünkü, her ülke gümrüklerinde yeterli personel çalıştıramıyor. Özetle; bekleyiniz.

@Prof.Matematik ; Bir ay içinde 5 adede kadar sipariş verilebiliyor. Sipariş tutarlarının alt - üst limitlerini öğrenmek için 2021 yılı gümrük tarifelerinde yazılı limitleri araştırmalısınız. Gümrük tarifelerde notebook için sınırlandırma var mı diye ayrıca incelerseniz, sonradan bir sürprizle karşılaşmamış olursunuz. Benim hatirleadığım; çoğu elektronik üründe, ürün bedeli üzerinden %20 kdv + %20 ötv alınmaktadır. Google'dan 2021 yılı yurtdışı gümrük tarifesi diye yazıp araştırın.

• 20 kat fazla para verıp hala alıyorsunuzya hayret bısı ya

Hocam valla ısrarla yetki belgesi istiyorum ısrarla Firma için olanı yolluyorlar bana.

Sayfanın kaynak kodunda da

bu şekilde görünüyor.

Bunlar neye göre kime göre bu kargoyu ticari olarak sınıflandırabiliyorlar?

• 
Sayfa: önceki 14041405140614071408
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.