Şimdi Ara

TÜM GÜMRÜK PROBLEMLERİ, PTT UPS DHL TNT FEDEX AMEREX USPS CHINA POST ATATÜRK HAVALİMANI TOPKAPI

Bu Konudaki Kullanıcılar:
9 Misafir - 9 Masaüstü
5 sn
28.190
Cevap
670
Favori
1.674.063
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 13 sa. önce
  • Cevaplayan Üyeler 4987
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 7
  • Ortalama Mesaj Aralığı 3 saat 47 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 2
  • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 8
  • Favoriye Eklediklerim 670
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • cervinff (1718 mesaj) Makale_Helvetia (340 mesaj) FasTBoY (294 mesaj) GalPal (284 mesaj) SORGUMEMURU (274 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (9704 mesaj) Mobil (7484 mesaj) Tablet (667 mesaj) (4 mesaj) Mini (693 mesaj) Uygulama (465 mesaj) (4 mesaj) (11 mesaj)
  • @
15 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> Sıcak Fırsatlar >> Yurt Dışı Fırsatlar - Konu Dışı >> TÜM GÜMRÜK PROBLEMLERİ, PTT UPS DHL TNT FEDEX AMEREX USPS CHINA POST ATATÜRK HAVALİMANI TOPKAPI
Giriş
    8661 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: merdo_37

Cevabınız için teşekkürler 10 adet tamir için kulaklık jack girişi almıştım. Umarım ithalatçı yapmazlar bizi gümrük memurları :D

Son olarak vergi ödediğime dair kanıtı aliexpresste bulamadım ödememin tamamı gözüküyor ayrıntılar yok nerden bakabilirim ona?

Aliexpress ödeme sayfasında gümrük vergileri de görünmesi lazım. Yani web ödeme sayfasını aliexpress yönetimi otomatikman görüyor.

10 adet konusu, gümrüğün dikkatine kalmış bir durum. Gümrüğün dikkatinden kaçarsa, elinize kadar ulaşır.

• Teğmen
    205 Mesaj

umarım dikkatlerinden kaçarda ulaşır elime tekrardan teşekkürler

|
    |
    serkanguzel_ kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yarbay
    8661 Mesaj
    quote:

umarım dikkatlerinden kaçarda ulaşır elime tekrardan teşekkürler

Artık şansa kalmış bir durumdur.

Unutmadan ! Bu türden beş adedi geçen siparişlerde, ürün cints ve miktarına; "set" yani "takım" olarak, yani oradaki sayı adedi bir bütünün parçalarını ifade eder tarzı bir ibare ya da not düşülmesini sağlayabilirseniz, ürünler gümrük memurunun dikkatini çekmiş olsa bile, hepsini tek ürün gibi değerlendirecektir.

Biraz faha somutlaştırırsak; jak'ların her bir renginden iki adet kullanmak üzere 5 değişik ses çıkışı alınacaktır, gibisinden bir not düşülebilir, mesela...

• Yüzbaşı
    563 Mesaj

Arkadaşlar herkese selam,

Daha önce başına gelen oldu mu bilmiyorum ama sizden bir fikir rica ediyorum.

Geçen hafta amazon japonya dan yaklaşık 7.000 liralık bir ürün siparişi verdim. Dhl ile giriş yaptı ve gümrükte

ticari paket olarak işlem gördü. Dhl ile görüştüm iade sürecini başlattım. Buraya kadar her şey normal ama

amazon japonya dan siparişi geçtikten sonra beyefendiler hesabımı banladı ama kargoyu çıkış yaptılar. Şimdi

banlı hesap üzerinden adamlarla iletişime geçemiyorum. Farklı bir hesap açıp derdimi izah ettim ama 24 saat

oldu dönüş yapan yok. Nasıl bir süreç izlemem lazım ? Akıl verirseniz çok sevinirim.

Edit: Az önce DHL ile görüştüm. Amazon japanya, iadeyi ayın 24' üne kadar bekletmelerini rica etmiş. Ne alaka acaba ???

|
    |
  • Teğmen
    205 Mesaj

Ptt ile gelir sanıyordum ama bugün aras kargo ile ulaştı elime herhangi bir vergi vb. ödemedim. Tekrardan teşekkürler

|
    |
  • Er
    3 Mesaj

Merhabalar, Aliexpressden aldığım ürünün takibinde ''ithalat izni hatası'' yazıyor. Ürünü satın alırken vergisini de ödemiştim. Bazı kişiler tekrar vergi hesaplanacak diyor, bilgisi olan yardımcı olabilir mi

https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/fb/f3/05/fbf3050688240f5fb39a563108db15f2.jpeg&t=0&width=480&text=1
  • Yarbay
    8661 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: ediz26

Merhabalar, Aliexpressden aldığım ürünün takibinde ''ithalat izni hatası'' yazıyor. Ürünü satın alırken vergisini de ödemiştim. Bazı kişiler tekrar vergi hesaplanacak diyor, bilgisi olan yardımcı olabilir mi

https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/fb/f3/05/fbf3050688240f5fb39a563108db15f2.jpeg&t=0&width=480&text=1

Buradan takip edince, hatadan bahsetmiyor ;

https://track24.net/?code=LP00446519519052

• Er
    3 Mesaj

.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ediz26 -- 27 Mayıs 2021; 10:21:3 >
    |
    |
  • Er
    3 Mesaj

Aliexpress uygulamasında ''Gümrükte tutuluyor'' yazıyor, Global order'da ''ithalat izni hatası'' yazıyor, sizin bahsettiğiniz yerde ''ithalat izni'' yazıyor... Hiçbir şey anlamadım 2 gündür de başka güncelleme yok.

|
    |
  • Yarbay
    8661 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: ediz26

Aliexpress uygulamasında ''Gümrükte tutuluyor'' yazıyor, Global order'da ''ithalat izni hatası'' yazıyor, sizin bahsettiğiniz yerde ''ithalat izni'' yazıyor... Hiçbir şey anlamadım 2 gündür de başka güncelleme yok.

Daha yeni gümrüğe girmiş. Bir hafta, 10 gün kadar bekleyin, gümrükten çıkmazsa, gümrük idaresi ile iletişime geçersiniz.

|
    |
  • Er
    6 Mesaj

Arkadaşlar merhaba, ben çinden 1500 tl lik aksesuar ürünü getirttim. Basit takı parçaları altın veya gümüş değil. Satıcı Fedex ile gönderdi. Bende kabul ettim. Satıcı gönderim ücretini karşılayacagını söylemişti. Ürün pazartesi günü geldi ve ithalat olarak işlem gördü. Gümrük müşaviri tutmamı söylediler. Bir tanıdık vasıtası ile bu sorunu hallettim ancak 2 bin tl vergi+masraf çıkardılar. Zaten ürünün maliyeti 1500 tl bu nasıl mümkün olabiliyor ? Bunun yanı sıra gönderici firma ürünün boru parçası olarak girmiş. Düşük ücret yazmış. Satıcıya yazdığımda ürünü iade ederseniz gönderim masraflarından dolayı paranızı iade etmem diyor. nasıl bir yol izlemeliyim.

• Yarbay
    8661 Mesaj

Size izlemeniz gereken yol hakkında en doğru bilgileri, yine gümrük müşaviri verecektir.

|
    |
  • Yüzbaşı
    467 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: naspendo

Arkadaşlar merhaba, ben çinden 1500 tl lik aksesuar ürünü getirttim. Basit takı parçaları altın veya gümüş değil. Satıcı Fedex ile gönderdi. Bende kabul ettim. Satıcı gönderim ücretini karşılayacagını söylemişti. Ürün pazartesi günü geldi ve ithalat olarak işlem gördü. Gümrük müşaviri tutmamı söylediler. Bir tanıdık vasıtası ile bu sorunu hallettim ancak 2 bin tl vergi+masraf çıkardılar. Zaten ürünün maliyeti 1500 tl bu nasıl mümkün olabiliyor ? Bunun yanı sıra gönderici firma ürünün boru parçası olarak girmiş. Düşük ücret yazmış. Satıcıya yazdığımda ürünü iade ederseniz gönderim masraflarından dolayı paranızı iade etmem diyor. nasıl bir yol izlemeliyim.

Ürünü müşavir ile alabilmişsiniz dua edin gümrük el koymamış. Parasını verip alacaksınız ya da tekrar yollayacaksiniz ki bu durumda hem nakliye masrafını hem de o ülkeye giriş için çıkan gümrük masraflarını ödeyeceksiniz bu da zaten ödeyeceğiniz masraftan daha çok masraf demektir.

Benim size tavsiyem ürünü almanizdir. Gümrüğü falan bırakmayın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi brhtn -- 27 Mayıs 2021; 13:46:26 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Yarbay
    8661 Mesaj

Benzer sorunlar gelişmiş ülkelerde de var. Şurada yazdığım uzun mesajımda, AB üyesi İspanya'dan örnek vermiştim. İspanya'nın gümrük mevzuatı bize göre çok daha ağır ;

https://forum.donanimhaber.com//mesaj/yonlen/149184122

|
    |
  • Yarbay
    4326 Mesaj

Özel kargo şirketleri ile fiyat düşürmek vs yemiyor malesef. Geçmiş olsun.

|
    |
    naspendo kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Er
    6 Mesaj
    Hocalarım merhaba ben Aliexpressten kulaklık aldım normal fiyatı 110 TL ama ben kuponla 50 TL’ye aldım. Mart ayında almama rağmen kargoda hareket gözükmedi geçen gün fedexten aradılar ve kargomun geldiğini 130 TL vergi ödemem gerektiğini söyledi herkesin PTT ile gelmiş ve vergisi 20 tl ben iade edeceğimi söyledim tamam dediler satıcıya söylüyorum vergi beni ilgilendirmez diyor napmam lazım acaba

• Yarbay
    8661 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Gameof48

Hocalarım merhaba ben Aliexpressten kulaklık aldım normal fiyatı 110 TL ama ben kuponla 50 TL’ye aldım. Mart ayında almama rağmen kargoda hareket gözükmedi geçen gün fedexten aradılar ve kargomun geldiğini 130 TL vergi ödemem gerektiğini söyledi herkesin PTT ile gelmiş ve vergisi 20 tl ben iade edeceğimi söyledim tamam dediler satıcıya söylüyorum vergi beni ilgilendirmez diyor napmam lazım acaba

Teslim alınmayan mala vergi yürümez. Ancak iade ederseniz aliexpress ödediğiniz paradan posta masrafını düşebilir.

|
    |
  • Er
    6 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: brhtn

Ürünü müşavir ile alabilmişsiniz dua edin gümrük el koymamış. Parasını verip alacaksınız ya da tekrar yollayacaksiniz ki bu durumda hem nakliye masrafını hem de o ülkeye giriş için çıkan gümrük masraflarını ödeyeceksiniz bu da zaten ödeyeceğiniz masraftan daha çok masraf demektir.

Benim size tavsiyem ürünü almanizdir. Gümrüğü falan bırakmayın.

Alıntıları Göster

Teşekkürler parasını mecburen ödedik ve aaldık

|
    |
  • Yarbay
    7566 Mesaj
    quote:

Cevabınız için teşekkürler 10 adet tamir için kulaklık jack girişi almıştım. Umarım ithalatçı yapmazlar bizi gümrük memurları :D

Son olarak vergi ödediğime dair kanıtı aliexpresste bulamadım ödememin tamamı gözüküyor ayrıntılar yok nerden bakabilirim ona?

Ben ara ara elektronik malzeme alıyorum. USB hub chipi mesela... Bu arkadaşlar 20cent. 5'li, 10'lu satılıyor. Ürün küçük bir pakete sığıyorsa, içinde 100 adet de olsa, Türkiye ayağı PTT ise kapıya kadar geliyor. Ancak iri bir paket takılıyor.

Stereo potansiyometre aldım mesela. 20 adet. Evime kadar geldi. Kapıda ödedim. Bazen, özellikle de paket büyükse PTT gümrük noktasından almak gerekiyor. O zaman gümrük görevlisi paketi açıyor. İçinden 100 adet x çıksa, bu ürünlerin değerinin toplamı 10 dolar bile etmese ticari sayılır. Malı alamazsınız. Ama, küçük paketler takılmıyor genelde.

--------

Türkiye gümrüğünde DHL, FedEx gibi özel firmalardan mümkün olduğunca uzak durmak lazım. Bireysel olduğu bariz olmayan ürünlerde kesin sıkıntı çıkıyor.

Mesela, temizlik robotu alın bir adet. Hiç sorun çıkmaz. Laptop alın, sorun çıkmaz. Ama 10 farklı PCB alın, sorun çıkar. Başıma geldi. Geri gonderttim. Sonra üreticiye mail attım. Mal ulaşınca ikiye bilmesini ve bir hafta ara ile Ems'ye vermesini söyledim (ems'nin Türkiye ayağı PTT). Pcb'ler evime kadar geldi.

Ben bu sebeple mümkün mertebe DHL, FedEx, UPS kullanmıyorum.

------

Ek olarak PTT gümrük merkezi şehrinizde ve daha merkezi bir yerde oluyor. DHL gibi firmalarda mal gümrüğe İstanbul havaalanında giriyor. Siz ise Ankara'dasınız. Hoppaa... Ankara'daki PTT gümrük merkezi evime 15 dakika mesafede. Havaalanı 35 dakika mesafede... Gibi, gibi...

Ptt'de kaybolan ürünüm de olmadı henüz. O yüzden DHL ve FedEx gibi firmaların hız dışında anlamı yok bence.

------

Değer ile oynama ptt'de bir nebze işe yarar. 200 dolarlık malı 100 dolar göster. Mal PTT gümrük merkezine gitmez, evine gelirse 100 dolar üzerinden vergilenir. Ama 30 dolar göster. Büyük ihtimalle yemezler. O kadar da değil.

Yiyebilecekleri şeyler nadirdir. 250 Euro'ya hepsi birbirinden farklı 1/87 ölçekli ev maketleri aldım. 10 adet falan. Toplam değer olarak 35 Euro göstermiş satıcı. Dev gibi kutu. Gümrükte açmışlar, bakmışlar. Oyuncak olduğuna kanaat getirip eve yollamışlar, 35 Euro üzerinden vergilendirmişler. Ama bilgisayar parçası getirt. Yemezler. Bilinen şeylerde yemezler yani. Aptal muamelesi de yapmayın. Gayet bilinçli ve uyanıklar. Normalde hicbirseyi yemezler de, iş yükleri fazla. Ondan kaçıyor. Şöyle anlatayım: USB osiloskop aldım. Gümrüğe takıldı. Almaya gittim. Adam bana "bu ne?" diye sordu. Ben de bilmiyordur diye, iyi niyetle basitçe anlattım: "elektronik ölçü aleti". "Osiloskop bu" dedi. "Normalde bunu ticari saymam lazım, ama ekransız bu. Belli ki hobi amaçlı alıyorsun, aklında olsun, üzerinden para kazanılabilecek, profesyoneller için olan ürünler de, bir adet bile olsa ticari sayılır. Normalde, bu osiloskop bir tamircinin para kazanmasını sağlayacak bir alet. Ticari sayarız. Ama bu ekransız. Bilgisayarı kullanıyor herhalde. Bir tamirci bununla uğraşmaz. Bu seferlik al, ama bu tarz aletlerle bir süre gelme bana" buyurdu.

Yani, oraya giderseniz dürüst olun. Gayet de iyi biliyorlar.

|
    |

• Yarbay
    4888 Mesaj

Yakın zamanda EMS ile kargo alan oldu mu?

|
    |
Reklamlar
vp satın al
valorant points
LOL RP Satın Al - LOL RP Yetkili Satış Sitesi
Sohbet
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR5
0,772
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.