Şimdi Ara

TÜM GÜMRÜK PROBLEMLERİ, PTT UPS DHL TNT FEDEX AMEREX USPS CHINA POST ATATÜRK HAVALİMANI TOPKAPI (1390. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
30.160
Cevap
686
Favori
1.819.338
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
23 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 13881389139013911392
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: ll BLooD ll

Amazon da aynı ürüne daha az vergi çıkıyor. Amazon un anlaşması mı var hocam?

Alıntıları Göster

Hocam lüks sayılan ürünlerde ötv oranı farklıdır.

Amazon kurulu altyapısı ile dünyanın çeşitli ülkelerine devamlı ürün sattığı için, vergi ve tarife oranlarını daha yakından takip ediyor.

Yani vergilendirmede anlaşma filan olmaz !... Her yıl yayınlanan tarifede belirtilen oran ne ise, o oran üzerinden vergilendirilir.

Almayı düşündüğünüz yer, olası vergiyi yüksek en tarifeden hesap ederek, kendini korumaya almak düşüncesiyle( yani kar'ından zarar etmemek düşüncesiyle ), web sayfasında vergiyi en yüksek tarifeden hesaplamış olabilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: serkanguzel_

Hocam lüks sayılan ürünlerde ötv oranı farklıdır.

Amazon kurulu altyapısı ile dünyanın çeşitli ülkelerine devamlı ürün sattığı için, vergi ve tarife oranlarını daha yakından takip ediyor.

Yani vergilendirmede anlaşma filan olmaz !... Her yıl yayınlanan tarifede belirtilen oran ne ise, o oran üzerinden vergilendirilir.

Almayı düşündüğünüz yer, olası vergiyi yüksek en tarifeden hesap ederek, kendini korumaya almak düşüncesiyle( yani kar'ından zarar etmemek düşüncesiyle ), web sayfasında vergiyi en yüksek tarifeden hesaplamış olabilir.

Alıntıları Göster

İlgi ve alakanız için çok teşekkür ederim.

• Benim ürüne toplamda 50tl gümrük çıkarmışlar 😄 nasıl mutlu ettiler beni haftasonu haftasonu darısı böyle benim gibi bekleyenlere olsun
  • quote:

Önce, "Kesin gümrüğe takılır mı" sorusunu yanıtlayayım. 1 dolar'lık bir ürün dahi satın alsanız, bütün ürünlere vergi vergi ödenmektedir. Yani anlamı; gümrük ücreti bütün ürünlere ödeniyor.

İnceleme yapan memurun hassasiyeti, memurun inceleme esnasındaki zamanının olup - olmaması, paketin üzerinde yazan fiyatın aşırı düşük yazılıp - yazılmaması gibi etkenler nedeniyle, bazı paketler incelemeye alınıyor.

Gümrüğe giren paketlerin ekseriyetine üzerinde yazan tutar üzerinden vergi yansıtılırken, düşük fiyatlı paketler ayrıca incelemeye alınabiliyor. İncelemede, paketin içeriği, üzerinde yazan rakamdan daha değerli ise, inceleyen memur, internetten araştırıp bulduğu fiyat tespiti üzerinden, bir ürün bedelini belirliyor. Belirlediği bu bedel üzerinden de, paketin vergisini ortaya çıkarıyor.

Memurlar, çoğunlukla ürünlerin yurtdışından damping yoluyla satın alınabileceğini göz önünde bulundurmuyor. Ki, çoğu kullanıcı da yurtdışı indirimleri takip ederek alıyor. Esasında memurlar yüksek oranlı vergi çıkan ürünlerin sahiplerinin cep telefonuna, ürüne yapılan ödeme bilgilerini bize ulaştırın diye bir mesaj gönderse, yüksek vergi sorun olmaktan çıkar diye değerlendirmekteyim. Gümrük idaresinin böyle bir uygulaması olmayınca, sipariş verenler beklemediği vergilerle karşılaşabiliyorlar.

Avrupa tarafından getirtilen ürünlerde toplam %38, Çin tarafından getirtilen ürünlerde ise, toplam %40 vergi var. Yani paketin üzerinde yazan değere göre oran uygulanıp vergisi belirleniyor.

Alıntıları Göster

Merhaba, bende bir soru sormak istiyorum.

championhelmets.com isimli Hollanda sitesinden, motosiklet kaskı alacağım.

sitenin Türkçe arayüzü mevcut.

burada 7500 TL olan kask, sitede 4600 TL..

hocam benim merak ettiğim, bu kaska yüzde kaç vergi öderim?

birde ben İstanbul’da ikamet etmiyorum Bandırma da yaşıyorum, oldu ya vergi fahiş geldi, nasıl iade ederim?

son olarak, işbank kredi kartı ile alacağım, ücret karttan kesildikten bir gün sonra ben bu harcamayı taksitlendirme yapabilirmiyim internet bankacılığı üzerinden?

bu konuda bilginiz varmı?

• quote:

Orijinalden alıntı: john mclane

Merhaba, bende bir soru sormak istiyorum.

championhelmets.com isimli Hollanda sitesinden, motosiklet kaskı alacağım.

sitenin Türkçe arayüzü mevcut.

burada 7500 TL olan kask, sitede 4600 TL..

hocam benim merak ettiğim, bu kaska yüzde kaç vergi öderim?

birde ben İstanbul’da ikamet etmiyorum Bandırma da yaşıyorum, oldu ya vergi fahiş geldi, nasıl iade ederim?

son olarak, işbank kredi kartı ile alacağım, ücret karttan kesildikten bir gün sonra ben bu harcamayı taksitlendirme yapabilirmiyim internet bankacılığı üzerinden?

bu konuda bilginiz varmı?

Alıntıları Göster

%18 kdv, %20 ötv ödeniyor. Fatura fiyatı üzerinden... Yani 4600x38/100 = 1750 TL civarında vergi hesaplanır, en fazla...

Malı teslim almazsanız otomatikman iade olur. İade olunca, satın aldığınız yer posta iade ücretini düşüp, kalan tutarı kredi kartı hesabınıza öder, diye değerlendirmekteyim. Ama yine de ürünü satın almadan önce satın alacağınız yerle bu detayları görüşmenizde yarar var.

İadeler bütün yurtta ptt kanalı ile yapılabilmektedir.

Kredi kartı taksitlendirmesi konusunda bilgim yok maalesef...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

%18 kdv, %20 ötv ödeniyor. Fatura fiyatı üzerinden... Yani 4600x38/100 = 1750 TL civarında vergi hesaplanır, en fazla...

Malı teslim almazsanız otomatikman iade olur. İade olunca, satın aldığınız yer posta iade ücretini düşüp, kalan tutarı kredi kartı hesabınıza öder, diye değerlendirmekteyim. Ama yine de ürünü satın almadan önce satın alacağınız yerle bu detayları görüşmenizde yarar var.

İadeler bütün yurtta ptt kanalı ile yapılabilmektedir.

Kredi kartı taksitlendirmesi konusunda bilgim yok maalesef...

Alıntıları Göster

Motosiklet kaskından da ÖTV alınıyor mu hocam?

ne saçma bir iş

• quote:

Motosiklet kaskından da ÖTV alınıyor mu hocam?

ne saçma bir iş

Alıntıları Göster

En fazla çıkabilecek vergiyi yazmıştım.

2021 yılı tarifesini incelemekte yarar var. Tarife internette vardır, bir yerlerde... google ile araştırınız.

Genel olarak; lüks tüketim ve hobi ürünlerinden ötv alınmaktadır.

• quote:

En fazla çıkabilecek vergiyi yazmıştım.

2021 yılı tarifesini incelemekte yarar var. Tarife internette vardır, bir yerlerde... google ile araştırınız.

Genel olarak; lüks tüketim ve hobi ürünlerinden ötv alınmaktadır.

Alıntıları Göster

Hocam kaç saattir bakıyorum, ama motosiklet kaskından ötv alınıyor veya alınmıyor bunla ilgili hiç bir şey bulamadım.

liste arıyorum oda yok

• quote:

Hocam kaç saattir bakıyorum, ama motosiklet kaskından ötv alınıyor veya alınmıyor bunla ilgili hiç bir şey bulamadım.

liste arıyorum oda yok

Alıntıları Göster

Lüks tüketim ve Hobi ürünlerinden alınıyor. Yani gümrük incelemesine girince, memur bu tür spesifik( yani çokça gümrüğe girmeyen ürünler ) ürünleri ötv kapsamında değerlendirecektir, büyük bir olasılıkla...

2021 Tarifesini bulup iyice okumanız lazım. Yani sizin ürün tarifede hangi ürün gurubunda kalıyorsa, orada yazılı oran üzerinden vergilendirilecek demektir.

• quote:

Lüks tüketim ve Hobi ürünlerinden alınıyor. Yani gümrük incelemesine girince, memur bu tür spesifik( yani çokça gümrüğe girmeyen ürünler ) ürünleri ötv kapsamında değerlendirecektir, büyük bir olasılıkla...

2021 Tarifesini bulup iyice okumanız lazım. Yani sizin ürün tarifede hangi ürün gurubunda kalıyorsa, orada yazılı oran üzerinden vergilendirilecek demektir.

Alıntıları Göster

Bu saat oldu bulamadım, sanki gizli belge yahu..

eğer ötv varsa almayacağım.

pazartesi olmadı telefon açarım artık

• Bu Aliexpress kablo klipsi gibi bişiy alacaktım, 10lu paket şeklinde, baktım kendi kendine yüde 18-20 civarı artık ÖTVmi vergi eklemiş, bunu ödeyeceğiz takipli gelecek bi de gümrükte kesecekler 2 defa vergi, bu nasıl oluyor, bilenler bi yazarsa... ARAS KARGO felan getirmiyor ona göre değerlendirilsin...

• banggood dan 1200 liralik projeksiyon almayı planliyorum, 400 lirada vergi dahil ucret ile 1600 e geliyor. Bir daha vergi cikarsa diye korkuyorum. son zamanlarda bangood dan ürün alip sorun yasayan oldu mu gümrüklerde?
  • john mclane kullanıcısına yanıt

%18 + 8.80 başka vergi yok. mont almak için araştırıyorum bende

• quote:

Orijinalden alıntı: _OzGuR_1903

%18 + 8.80 başka vergi yok. mont almak için araştırıyorum bende

Kaskta ötv yok hayret o zaman bizim hükümet nasıl gözden kaçırmış yahu  TÜM GÜMRÜK PROBLEMLERİ, PTT UPS DHL TNT FEDEX AMEREX USPS CHINA POST ATATÜRK HAVALİMANI TOPKAPI 

Ben de banka ile olan kısmı yanıtlayayım. Maalesef yurtdışı alışverişlere taksit olayı 2 yıl kadar önce kalktı. (Daha da önce olabilir, tam bilmiyorum) Eskiden çok 3'e böldürmüşlüğüm vardır ama şimdi paşa paşa peşin alıyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: GalPal

Ben de banka ile olan kısmı yanıtlayayım. Maalesef yurtdışı alışverişlere taksit olayı 2 yıl kadar önce kalktı. (Daha da önce olabilir, tam bilmiyorum) Eskiden çok 3'e böldürmüşlüğüm vardır ama şimdi paşa paşa peşin alıyorum.

Bankadan keşke böldürebilseydik.

bir kere de 4600 tl ağır gelir.

hoş onu da iki ya da üç kere de ödeyebilirim kredi kartına koyacağı faiz en fazla 50 tl olur.

birde yurtdışı siteden alışveriş yaptığımız zaman banka komisyon alıyor mu bilginiz varmı

• Amazon U.K den eşime Tığ seti aldım. Fiyatı 69£ idi. Kargo olarak 13£ görünüyordu, müşteri hizmetlerine yazdım fiyat çok yüksek yardımcı olur musunuz diye onlarda "bir seferlik Kargo ücreti almayız " dediler. Bende siparişi geçiyordum fakat 13£ kargo ücreti çıktı hemen müşteri hizmetlerine yazdım. "Endişe duymayın siparişi verin, kargo ücreti olmayacak olursa da iade edilir" dedi. Ben ödemeyi yaptım 849₺ geçmiş karttan dünde ürün kapıya gelmiş eşimden 130₺ vergi ücreti istemişler.
    Sizin yardımlarınıza ihtiyacım var
    1)Ben Amazonda vergi ücret içerisinde diye biliyordum yanlış mı biliyorum?
    2) bu ürünü teslim almasam iade gitse tüm paramı iade ederler mi?

3) Yada en zararsız tercih edebileceğim yol öneriniz varmı?

4) Aynı ürün Aliexpress de 700₺ Amazon daha güvenli diye aldım ama çok pişman oldum

Şimdiden cevaplar için teşekkürler

Komisyon almıyorlar ama bankasına göre kuru normal piyasaya göre yüksekten uygulayabiliyorlar. İki kredi kartım var. Şahsen gördüğüm ING Bonus daha insaflı kurdan dönüşüm yaparken Yapı Kredi World bir hayli yüksek kur uyguluyor. O yüzden yurtdışı siparişleri daha çok Bonus ile almaya çalışıyorum. Bir de gördüğüm mesai saatleri dışı uygulanan kur daha yüksek gibi.

Yani yarın bigün gümrükten birisi çıkar %40 vergilendirir bilemem tabi :) ama alanların hiçbiri %20 + 8.80 harici vergi vermiyor forumlardanda takip ediyorum Çünkü. Fcmoto öneririm bu konuda. İsbank kafasına göre taksit yapabiliyo ben 1250tl saat aldım taksitlendirme çıkmadı veya geç oluştu ben takip etmedim ama 50tl bi ürün aldım ertesi gün taksitlendirmek istiyomusunuz die sordu
  • akadirarik A kullanıcısına yanıt
    Alırken ödeme ekranında ayrıntılara baktınızmı yada işlem dökümüne bakın amazondan vergi kesilmişmi kesilmemişmidir her ürüne aynı prosedür uygulanmıyor
  • 
Sayfa: önceki 13881389139013911392
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.