Şimdi Ara

Tüketici Hakem Heyeti Karar Süresi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
114
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

23 ocakta başvurduğum
    4 martta karşı tarafın savunması geldi

30 nisan itibariyle dosya hala savunması geldi olarak gözüküyor.

Bu işin çözümlenmesi gereken maksimum yasal süre nedir? bu kadar fazla olmaması lazım sanki.

Karşı taraf 41 gün sonra savunma veriyor.
    Savunma geldikten sonra 27 gün geçmesine rağmen bir hareket yok. Bu durumda bilmem yapmam gereken bir şey var mı?

Son olarak, haklı çıkarsam bu gecikme yüzünden faiz talep edebilir miyim? Çünkü satıcı kanunen yapmakla yükümlü olduğu şeyi yapmıyor. Ekstra mağduriyet yaşatıyor.

Tüketici Hakem Heyeti Karar Süresi?

Teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi IO -- 30 Nisan 2020; 13:36:49 >

• "bu kadar fazla olmaması lazım sanki" derken? Karşı taraf 41 gün sonra vermemiş savunmasını, biri sizin başvuru tarihiniz, diğeri savunmanın heyeti ulaştığı tarih. heyetin 6 ay süresi var kanunen, şu anda zaten pandemi sebebiyle heyetler tam manasıyla çalışmıyor. Faizi başvuruda isteyecektiniz, başvururken istemediyseniz artık isteyemezsiniz
  • quote:

Orijinalden alıntı: sertosman

"bu kadar fazla olmaması lazım sanki" derken? Karşı taraf 41 gün sonra vermemiş savunmasını, biri sizin başvuru tarihiniz, diğeri savunmanın heyeti ulaştığı tarih. heyetin 6 ay süresi var kanunen, şu anda zaten pandemi sebebiyle heyetler tam manasıyla çalışmıyor. Faizi başvuruda isteyecektiniz, başvururken istemediyseniz artık isteyemezsiniz
    Cevap için teşekkürler.
    Süreyi 41 gün yazmamın sebebi heyetin başvurumun ertesi gün talepte bulunması. Mersis no yu da bildirdiğim için işlemin elektronik yürüdüğünü, postayla vakit kaybı olmayacağını düşündüm. Burası zaten çok önemli değil.

Daha önce hızlı sonuç aldığım için yine aynı şekilde olacağını düşünerek faiz talep etmemiş olabilirim emin değilim. Lakin 1 ay ve 6 ay arasında büyük zaman var. Uzaması durumunda mağduriyetim de artıyor. Eğer faiziyle alma hakkım varsa bunun talebe bağlı olması ne kadar hukuki?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• IO kullanıcısına yanıt
    Talebe bağlılık hukukun temel ilkelerindendir :)

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lawyer066

Talebe bağlılık hukukun temel ilkelerindendir :)
    Elbette ama sadece talep etmediğim için hak kaybı yaşamayı mantığıma uyduramadım. Yani hiç başvuru yapmamış olsam bir hak elde etmeyi beklemenin saçma olduğunu anlayabiliyorum ama haklı bulunursam mağduriyetim ispatlanmasına rağmen hakkımın tamamını alamayacağım.

Benim durumdaki söz konusu yüksek bi rakam değil çok önemsemem ama hak edene hakkı verilmezse adalet nasıl tecelli eder?

• IO kullanıcısına yanıt
    Hukuk sistemi bu şekilde yürümez. Normatif hukuk ile mer'i hukuk birbirinden farklıdır. Şikayet edilen firmanın 30 gün cevap süresi var zaten, üstüne de covid durumu var, o yüzden yakın zamanda sonuç alamayabilirsiniz.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.