Şimdi Ara

TÜBİTAK’tan milli bulut hizmeti: Safir Depo [DH Özel Haber] (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
51
Cevap
0
Favori
1.937
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: YordleKing

quote:

Orijinalden alıntı: garmen

quote:

Orijinalden alıntı: Texassm0ke

quote:

Orijinalden alıntı: garmen

quote:

bulut sisteminin tr için gereği yok, 0.80 uploadla mı buluta dosyalarını yükliceksin

Bir çok yerde internet altyapımız kötü olabilir ama her yerde değil benim evimde 5mb upload hızım var üniversitemde yine upload hızım 50 lerde yani herkesde kötü olmadığını da düşünmeniz lazım.

1 yerde 5 mbit upload varsa , 100 yerde 0.80 mbps upload var, düşünsene yıl olmuş 2017 ben hala 8 mbit / 0.80 upload kullanıyorum, sence bu çağdışı değil mi ? savunma sebebi olur mu bu, TR de adsl sayısı vdsl den fazladır

Yok anlıyorum o zaten büyük bir sorun ama böyle bir sorun var diye hiç bişey yapılmasın da diyemeyiz

Hiç yapılmasın diyebilirim rahat rahat. Sonuçta kimse bu servisi babasının hayrına yapmayacak.Haliyle para alınacak o para da bizlerden alınacağı için hiç mi hiç gerek yok. Neden, çünkü upload hızları leş, download hızları leş. Faydasını göremeyeceğimiz hizmetin bedelini neden ödeyelim hocam?

Senin fikrin saygı duyarım o zaman.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: kontratak

Upload için 5 Mbps yüksek bir hız mı?

Günümüzde iyi sayılabilicek bir değer ama ilerisi için yetersiz

• quote:

Orijinalden alıntı: OverClocK1ng

quote:

bulut sisteminin tr için gereği yok, 0.80 uploadla mı buluta dosyalarını yükliceksin

Turknet VDSL kullanıyorum. Her yerde VDSL yok demeyin, Kuşadası'nda oturuyorum.
    ADSL de download 16 iken upload yine 0.65 Mbit. VDSL de ise 24 Mbit'te upload 2 Mbit.
    TTNET'in 16 Mbitt ADSL'den fazla veremeyiz dediği yere, "kendi altyapısına sahip olan" Turknet
    24 Mbit VDSL verdi. Download 22.5 Mbit, Upload ise sürekli ve düşmeden 1.96 Mbit/sn görüyorum.
    68 dakikada 1 GB upload edebiliyorum. En azından 0.65 Mbit'e göre daha iyi...

Ayrıca TurkTelekom'un 8 Mbit verdiği yerde kendi altyapısı var diye Turknet belki sana 24 Mbit VDSL verebilir.
    Sen TurkTelekom kullanmakta ısrar ediyorsan ve Turknet e hiç sormadıysan tabi ki Türkiye'de her yerde ADSL var dersin.
    Ağlamayan çocuğa meme vermezler. Ara Turknet'i, ver adresini söylesinler bakalım ne alabiliyorsun. Belki 24 Mbit VDSL verecekler.
    Ben Turknet'e geçmeden önce TTNET de 975 Kbit download hızımda 16 Mbit İnternet'im vardı. Turknet'e geçince aldığım
    24 Mbit VDSL, TTNET'in 16 Mbit'ine göre 3 kat daha hızlandı.

ciddimisin ya ?
    Bana dolandırıcıları savunuyorsun. Bana satarken 75 mbps vdsl e kadar veriyoruz dediler. Ben veremezsiniz dedim yine de bağlattım. VDSL modem alın dediler aldım. Sonra size max 8mbps adsl verebiliyoruz kusura bakmayın dediler onu da 3mbps dload 0.65 mbps uload ancak alabiliyorum.

Bunları dile getirdim yüzüme telefon kapattı şeref yoksunları. Forumdaki konusuna yazdım bizzat firma temsilcisi ile pm den iletişime geçtim bizzat ilgileneceğini söyledi. Ne arayan var ne soran ne de kendi cevap verdi. Bu kadar karaktersiz insanlar onlar.

Ben farklı bir internet verebileceklerini zaten düşünmüyordum ama yalan söyleyerek insan kandırarak müşteri çekmek sonra sorumluluk almamak karaktersizliktir. Bazı çok mühim gerekçelerim olmasa dava edip herşeyin parasını söke söke alırdım da önemli bir mazeretim var. 230 tl ye modem aldırttılar bir de adi herifler. Bu kadar karaktersizler.

• garmen G kullanıcısına yanıt
    Eğer 3 yıl önce bu hızdan bahsediyor olsaydık "idare eder" seviyede olduğu söylenebilirdi. Ancak günümüzde 5 Mpbs upload hızı yetersiz bir hız. Üstelik buna bile Turkcell tarafından kota uygulanıyor.

20 dakikalık 1080p bir videonun boyutu en iyi sıkıştırma oranlarıyla 600 ila 1000 MB olacaktır. 600 MB üzerinden gidersek eğer, bu boyuttaki bir dosyayı 5 Mbps hızla karşıya yüklemek 16 dakikamızı alacaktır. Peki bu esnada bir Romanya vatandaşı en kötü ihtimalle ne yapıyor olacak? Bu dosyayı 48. saniyede çoktan yüklemiş, diğer işleriyle ilgilenmeye başlamış olacak.

TÜBİTAK’tan milli bulut hizmeti: Safir Depo [DH Özel Haber]

En kötü ihtimalle bunu yapıyor olacak, çünkü DIGI'nin 1000 / 500 Mbps'lik paketi ayda sadece 39 Romen Leyi'ne (yaklaşık 37 TL) satılıyor. 500 Mbps'lik bir upload hızından bahsediyoruz. Bahsettiğimiz dosya bu hızla 9,6 saniyede karşıya yüklenebilir.

Peki Bulgaristan'daki bir kullanıcı ne yapacak? 1 Gbps'lik simetrik bir paket kullanıyor olabilir ve eğer böyleyse bahsettiğimiz dosyayı 4,8 saniyede karşıya yükleyecek.

TÜBİTAK’tan milli bulut hizmeti: Safir Depo [DH Özel Haber]

Bu örnekler artırılabilir. Simetrik internet birçok yerde neredeyse standart hâlini almaya başlamışken, günümüzde olması gereken en ama en düşük upload hızının 15 Mbps olduğunu söylemek gerek. Geçtiğimiz sene upload hızı hakkında birtakım örneklemeler yaparken WIND İtalya'nın 60 / 10 Mbps'lik bir tarifesinin olduğunu, bu tarifenin fiyatının ise 20 Euro olduğunu not etmiştim:
    https://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=120599838

Ancak WIND İtalya'nın şimdi böyle bir tarifesi yok. 20 Euro'luk fiber optik tarifesinin bu gün sunduğu hızlar şu şekilde: 1000 / 100 Mbps

Milli bulut servisinin açılmış olması sevindirici bir haber. Ülkemizde hizmet veren İSS'lerin, bütün bunlar karşısında upload hızlarını göz ardı etmeye devam etmemeleri gerekiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kontratak -- 23 Ekim 2017; 2:20:19 >

• Şaşırdım. Tübitak'ın böyle bilimsel şeylerle uğraştığını bilmiyordum. Neden böyle bir şey yaptılar acaba?

• Ulan doğru dürüst uploadımız yok. Yarım saatlik HD video için bile saatlerce yüklenmesini bekliyoruz. Tabi bu sırada diğer cihazların bağlantısının felç olmasını hiç hesaba katmadım bile.
  • quote:

Orijinalden alıntı: 12 Angry Men

bunu arayıp bulmakla uğraştırmadın beni. teşekkürler
    bunu diyen kişi bu ülkenin başbakanı
  • Resmi kurumlar için önem taşıyor. Aslında belediyecilik uygulamalarına el atılmalı ve ortak bir yapı oluşturulmalı. Belediyecilik uygulamalarına serverlera yazılımlara her belediyenin trilyonlarca ödeme yaptığına bakarsak şimdilik iyi bir gelişme. Ayrıca başta resmi kurumlar olmak üzere demiş ki resmi kurumlarda simetrik metro internet ağı var :) Biz son tüketiciler için belki birkaç yıl daha beklemek gerekli.
  • başbakan anlatsın bu haberi :)
  • ahmet. kullanıcısına yanıt
    Çokta uğraşmayın zira iktidara tapan bir kesim olduğu kadar granit kafa karşı bir kesim de var ne deseniz ne anlatsanız ne yapsanız boşuna çaba olur.
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.