Şimdi Ara

Tubitak Bursu Konusunda Aydinlatabilir misiniz

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
695
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • (Temel bilim bursundan bahsediyorum) Simdi EA ve SOZ öğrencileri icin TYT puanı kriter alınıyor sanırım ama anlamadigim bir nokta var, 2 durum üzerinden gideyim:

• TYT'de ham puanda ilk 25k yapıp Y-SOZ puanında ilk 1kya girip Arkeoloji ve Sanat Tarihi seçtiğimde mi ilk 1k öğrencileri icin belirtilen 4k miktar alinabiliyor (Zamlanmis sanırım 4k diye görmüştüm gecen gun)

• Yoksa TYT'de direkt olarak ilk 1k mi yapılması gerekiyor? (Bu bana saçma geldi ama emin de olamadım kaç tane sözel öğrencisi yapabilir ki zaten bunu?)

Bilgi sahibi olanlar bi el atabilirse cok sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aznareps ingo etaicsal -- 20 Haziran 2021; 18:53:56 >

• TYT'de 1k yapmanız gerekiyor diye biliyorum. Sebebi de EA ve sözelde sayısala göre daha az rekabet olmasıdır herhalde.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: matci_

TYT'de 1k yapmanız gerekiyor diye biliyorum. Sebebi de EA ve sözelde sayısala göre daha az rekabet olmasıdır herhalde.

Iki alanda da TYT'de 1k yapabilip temel bilim okuyacak varsa zaten şimdiden para helal hos olsun  

• Tyt de 1k

• Uyelere +rep konu kilit burdan da ekmek cikmadi

• tyt 1k için 113-114 tyt gerekiyor. o kadar fen ve mat çözen adam mfden 10kyı geçip bilkente girer kapsamlı burs alır bence.

• quote:

Orijinalden alıntı: thevictorious

tyt 1k için 113-114 tyt gerekiyor. o kadar fen ve mat çözen adam mfden 10kyı geçip bilkente girer kapsamlı burs alır bence.

Yani zaten bana o yüzden saçma gelmişti sayısal icin bakinca da anlamsız kalıyor ama bir de eşit ve sözel icin bakınca daha da anlamsız. 90 Tyt 75 ayt civarı sözelde ilk 100e yeterken 113 tytyi direk 1.lige falan oynayan biri hedefler.

Bi tik göstermelik bi burs gibi olmuş, idealist cok ufak bi kitlenin isine yarar

• hocam bilim insanı dedigin zaten idealist ufak kitleden olur. dolayısıyla bursta bir gariplik yok bence. niye böyle düşündüğünüzü anlamadim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • thevictorious kullanıcısına yanıt

Kapsamli ile temel bilim bursu arasinda ucurum var.

Tek burs 1kya da diil bu arada, diger siralar icin de burs miktarlari fena diil. 1k-5k arasi 3000tl, 5k-10k arasi 2250tl, 10k-20k arasi 1500tl 20k-25k arasi 1000tl burs aliyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: jusufk

hocam bilim insanı dedigin zaten idealist ufak kitleden olur. dolayısıyla bursta bir gariplik yok bence. niye böyle düşündüğünüzü anlamadim.

Bu açıdan mantıklı zaten ya ben belki ekmek çıkar diye baktım, sayısal icin mantıklı ama diger alanlarda yine o alanın yerleştirme puanından alınıp daha iyi bi derece istemesi daha mantıklı olurdu bence. Sözelde en düşük miktar 1k sıralamadan baslayacak, en yüksek ilk 50'dekilere verilecek gibisinden veya eşit agirlikta en düşük miktarın 5k'dan başlaması gibi.

• Niye tyt olmasın

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-270A60C93

Niye tyt olmasın

Okuduğum alanın yerleştirme puanı niye olmasın

• Ttk bursuna bakılabilir sanat tarihi ve arkeoloji için alan sıralaması ilk binin içindeyse 2000 tl veriyor. (Kontenjan az sanırım ama bu bölümler için tarih bölümünde en çok kontenjan)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Melburg -- 22 Haziran 2021; 12:19:57 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Melburg

Ttk bursuna bakılabilir sanat tarihi ve arkeoloji için alan sıralaması ilk binin içindeyse 2000 tl veriyor. (Kontenjan az sanırım ama bu bölümler için tarih bölümünde en çok kontenjan)

Cok sağolun hocam bunu öğrendiğim güzel oldu

• Kolay çünkü sözel de ilk 1000

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-270A60C93

Kolay çünkü sözel de ilk 1000

O yüzden en düşük miktar için 1k'dan başlanılabilir dedim

En yüksek de ilk 10'a ya da ilk 50'ye verilir

• böyle olursa kimse bu bursu alamaz çünkü sözel ilk 100 de sözelci yok tyt ilk 1000 de az da olsa belki vardır

• hocam tytde ilk 1000'e girmek sozelde ilk 100'e girmekten cok daha zor. yani daha cok kisi alabilir bursu. zaten halihazirda cok cok az kişinin alabildigi bir burs.

• jusufk kullanıcısına yanıt

büyük ihtimal ösym sosyoloji felsefe okuyana burs vermek istemedi boş bölüm diye

• ne alaka hocam  bursu osym vermiyor bu bir, ikincisi felsefeye ilk 100'den de ogrenci yerleşiyor, o bursu alıyorlar yani sikinti yok.

üçüncüsü de bundan haberiniz yok galiba.

https://www.yok.gov.tr/Sayfalar/Haberler/2020/yok-destek-burslari-felsefe.aspx

"Son yıllarda bu programlara rağbet azalmakta, kontenjanlar bazı üniversitelerde dolmamakta ve vakıf üniversiteleri bu programları açmaya ilgi duymamaktadır. Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de sosyal bilimlerin, maalesef pek çok alana nispeten geçmişte sahip olduğu ve hak ettiği yerde olduğunu söylemek zordur. Felsefe de alaka ve talep kaybına uğrayan bu önemli bilim dallarından biridir. Bu durum, bilimin gelişimi için endişe vericidir. Zira her şeyin ölçülmeye çalışıldığı, maddiyat ile değer biçildiği ve ölçülemeyenin dışarıda bırakıldığı bir dünyada felsefenin giderek önemini kaybetmesi, özelde bütün sosyal bilimler için, genelde ise tüm bilimler için olumsuz sonuçlar doğurabilir. Eleştirel ve mantiki düşünce ile tahlil kabiliyetinin gelişmesinde felsefi ve mantiki düşüncenin rolü büyüktür."

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.