Şimdi Ara

TTNet ve Alo İptali (Taahhüt Bitmek Üzere)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
1.136
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Hızda Fırsat Kampanyası İkna 22/12/2016 22/12/2016
    Doya Doya Konuş Kampanyası 07/01/2017 07/01/2017

Taahhüt bu tarihlerde doluyor uydunet bağlatacağım ay sonuna kadar iptal için ne yapmalıyım, ne zaman iptal ettirmeliyim şimdi iptal ettirsem gelecek ayki faturalarla birlikte kapatabiliyor muyuz yoksa erkenden iptal ettiniz diye yüklü fatura çıkarırlar yanlışlıkla diye kuşkulanmıyor da değilim.
    Tam taahhütün dolmasını beklesem bu sefer de kapatmazlar sonra eski fiyattan bir ay fatura vs yanısıtırlar sorun olur diye kuşkuya düşüyor insan TT olunca işin başında.
    Iptal edip kurtulmak istiyorum sürekli ikna vs için arama olmasın daha önce iptal ettirenler akıl verirse sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Pozitron~ -- 5 Aralık 2016; 12:29:24 >

• benimkide
    7.12.2016 ttnet int.bitiyor
    7.01.2017 ttnet alo bitiyor.

ben yarından sonra,yani çarşamba günü merkez telekoma gidip interneti kapatacağım.
    ttnet aloyuda orda soracam.çünkü 1 ay var daha.eğer onun tarihinin gelmesini bekler ve 7 ocakta kapatırsam 12 tl lik fatura ödeyecem.
    öyle bir imkanımız olursa en mantıklısı bu
  • quote:

Orijinalden alıntı: Xtracer

benimkide
    7.12.2016 ttnet int.bitiyor
    7.01.2017 ttnet alo bitiyor.

ben yarından sonra,yani çarşamba günü merkez telekoma gidip interneti kapatacağım.
    ttnet aloyuda orda soracam.çünkü 1 ay var daha.eğer onun tarihinin gelmesini bekler ve 7 ocakta kapatırsam 12 tl lik fatura ödeyecem.
    öyle bir imkanımız olursa en mantıklısı bu

Duruma göre ne yaptınız haber verirseniz sevinirim.
  • @Pozitron~

yarından sonra merkez telekoma gidip iptal edince detaylı bilgiyi bu topicten yazarım
  • TAAHHÜTLERE İLİŞKİN DÜZENLEMELER YAPILDI [GÜNCELLEME]
    -

15.4.2013
    Taahhütlere ilişkin tüketicilerin yaşadıkları mağduriyetler dikkate alınarak 03.01.2013 tarihinde alınan 2013/DK-THD/14 sayılı Kurul Kararı'nın yürürlük tarihi, 20/03/2013 tarihli ve 2013/DK-THD/154 sayılı Kurul Kararı ile 01.07.2013 olarak belirlenmiştir.. Söz konusu Kurul Kararı ile;

Aboneler, taahhütlerini sonlandığı ay itibarı ile;
    — almış oldukları indirimlerin toplam bedelleri,

— kalan ayların toplam bedelleri

seçeneklerinden hangisi abone açısından daha avantajlı ise yalnızca bu tutardan sorumlu tutulabilecektir.

İşletmeciler taahhüt süresi boyunca belirlenen tarifeler, hizmet şartları vb. tüm hususlarda “açık ve somut bir şekilde abone lehine olmayan” hiçbir değişiklik yapamayacaktır.
    İşletmeciler taahhüdün ne kadarının tamamlandığına (tüketicinin taahhüdünün hangi ayında olduğuna) ve taahhüdün ne zaman biteceğine ilişkin bilgilendirmeyi faturalarda belirteceklerdir.

ÖRNEK SENARYO

Konunun daha net anlaşılmasını teminen, aşağıdaki örneklere göz atılması faydalı olabilecektir.

Durum: Aylık 40 TL'lik bir ücreti olan bir tarifenin, 12 aylık taahhüt karşılığında aylık 10 TL'lik indirimle 30 TL'ye sunulduğunu varsayalım.

Örnek A: Abonenin 10’uncu dönemi tamamlayıp taahhütten ayrılması

Aboneye sağlanan faydalara bakıldığında; abone 10 dönem tamamlamış olduğu için kendisine sağlanan faydanın 100 TL olduğu görülmektedir.

(Aylık 10 TL indirimden 10 ay boyunca faydalanmıştır. Tamamlanan 10 Ay x Aylık indirim miktarı 10 TL = 100 TL)

Kalan aylara ilişkin bedel ise taahhüt çerçevesinde abone tarafından süre sonuna kadar ödeneceği belirlenen ücretleri ifade etmektedir. Taahhüt kapsamında abonenin 12 dönem boyunca 30 TL ödemesi kararlaştırılmıştır. Abone 10 dönem tamamlamış olduğuna göre 12 aylık taahhütten geriye 2 aylık bir süre kalmıştır. Taahhüde göre aylık 30 TL ödeyeceğinin belirlenmiş olması nedeniyle; kalan aylara ilişkin ücret 60 TL olmaktadır.

(Kalan 2 Ay x Taahhüt kapsamındaki aylık ücret 30 TL = 60 TL)

Bu durumda;

a) Sağlanan faydanın toplam bedeli = 100 TL

b) Kalan ayların toplam bedeli = 60 TL

olmaktadır.

Yukarıda da belirtildiği üzere bu iki tutardan küçük olan değer, sınır olarak kabul edilecektir. Buradaki durumda küçük olan 60 TL'lik bedel, sınır değerini oluşturacaktır ve aboneye 60 TL'den yüksek tutarda bir cayma bedeli yansıtılamayacaktır.

Örnek B: Abonenin 3’üncü dönemi tamamlayıp taahhütten ayrılması

Aboneye sağlanan faydalara bakıldığında; abone 3 dönem tamamlamış olduğu için kendisine sağlanan faydanın 30 TL olduğu görülmektedir.

(Aylık 10 TL indirimden 3 ay boyunca faydalanmıştır. Tamamlanan 3 Ay x Aylık indirim miktarı 10 TL = 30 TL)

Kalan aylara ilişkin bedel ise taahhüt çerçevesinde abone tarafından süre sonuna kadar ödeneceği belirlenen ücretleri ifade etmektedir. Taahhüt kapsamında abonenin 12 dönem boyunca 30 TL ödemesi kararlaştırılmıştır. Abone 3 dönem tamamlamış olduğuna göre 12 aylık taahhütten geriye 9 aylık bir süre kalmıştır. Taahhüde göre aylık 30 TL ödeyeceğinin belirlenmiş olması nedeniyle; kalan aylara ilişkin ücret 270 TL olmaktadır.

(Kalan 9 Ay x Taahhüt kapsamındaki aylık ücret 30 TL = 270 TL)

Bu durumda;

a) Sağlanan faydanın toplam bedeli = 30 TL

b) Kalan ayların toplam bedeli = 270 TL

olmaktadır.

Yukarıda da belirtildiği üzere bu iki tutardan küçük olan değer, sınır olarak kabul edilecektir. Buradaki durumda küçük olan 30 TL'lik bedel, sınır değerini oluşturacaktır ve aboneye 30 TL'den yüksek tutarda bir cayma bedeli yansıtılamayacaktır.

https://tuketici.btk.gov.tr/tr-TR/Haber/TAAHHUTLERE-ILISKIN-DUZENLEMELER-YAPILDI-GUNCELLEME

• @Pozitron~
    merkez telekomdan az önce geldim..
    internetimi ve ttnet alo mu iptal ettirdim..

30-40 liralık ttnet alonun bir faturası gelecekmiş.
    iptal etmeseydim mecbur 1 ay ttnet alonun taahütünün bitmesini bekleyecektim.
    o zamanda taahütsüz 1 aylık int.ücreti + 12 lira ttnet aloya yaklaşık 100 lira ödemek zorunda kalacaktım..

senin işte benimki gibi,taahütün bitince ikisini birlikte kapat.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Xtracer

@Pozitron~
    merkez telekomdan az önce geldim..
    internetimi ve ttnet alo mu iptal ettirdim..

30-40 liralık ttnet alonun bir faturası gelecekmiş.
    iptal etmeseydim mecbur 1 ay ttnet alonun taahütünün bitmesini bekleyecektim.
    o zamanda taahütsüz 1 aylık int.ücreti + 12 lira ttnet aloya yaklaşık 100 lira ödemek zorunda kalacaktım..

senin işte benimki gibi,taahütün bitince ikisini birlikte kapat.

Eyvallah kurtuluruz umarım
  • @Xtracer
    İptal etmek için merkeze gittiginde iptal etmemen için yeni teklifler sundularmı pazarlığa oturdularmı yani :))
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.